Nem uniós országbeli kutatók fogadása és tartózkodása

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2005/71/EK irányelv a nem uniós országbeli tudományos kutatók fogadására vonatkozó külön eljárásról

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

FŐBB PONTOK

Az irányelv nem uniós állampolgárokra vonatkozik, kivéve, ha az Unió vagy az Unió és tagországai egy vagy több nem EU-s országgal kötött kétoldali vagy többoldalú megállapodások rendelkezései kedvezőbb rendelkezéseket állapítanak meg.

Az irányelv nem vonatkozik a következőkre:

Kutatószervezetek

Bármely olyan kutatószervezetet, amely kutatót szeretne fogadni, előbb azon uniós országnak kell jóváhagynia, amelynek a területén található. Ezek az engedélyek általában legalább 5 évig érvényesek. Évente minden EU-s ország köteles közzétenni az általa jóváhagyott kutatószervezetek listáját.

A kutatószervezeteknek „fogadási megállapodást” – mely egy jogi szerződés – kell kötniük a kutatóval. A szerződés a következőket írja elő:

Kutatók fogadása

Az EU-s országok kötelesek fogadni a kutatókat, amennyiben azok teljesítik az alábbi követelményeket:

Az EU-s országok a tartózkodási engedélyeket kötelesek legalább 1 éves időtartamra kiállítani és évente megújítani. Amennyiben a kutatási programot egy évnél rövidebb időszakra tervezték, a tartózkodási engedélyt a program időtartamára kell kibocsátani. A tartózkodási engedélyt a kutató családtagjai részére is ugyanerre az időtartamra lehet kibocsátani.

A tartózkodási engedély birtokosai az állampolgárokkal egyenlő bánásmódra jogosultak a következők tekintetében:

Eljárás

Az EU-s országok döntenek arról, hogy a tartózkodási engedély iránti kérelmeket a kutatónak vagy az érintett kutatószervezetnek kell-e benyújtania.

A kérelmeket a kutató tartózkodási helye szerinti országban kell benyújtani annak az EU-s országnak a diplomáciai vagy konzuli hatóságánál, ahol a kutatást végezni kívánja.

Az EU-s országok nemzeti jogszabályaikkal összhangban lehetővé tehetik, hogy a kérelmezők a területükön is benyújthassák kérelmüket.

Hatályon kívül helyezés

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/801 irányelve 2018. május 24 -dikétől hatályon kívül helyezi és helyettesíti a 2005/71/EK irányelvet.

MIKORTÓL HATÁLYOS EZEN IRÁNYELV?

Az irányelv 2005. november 23. óta hatályos. Az uniós országoknak legkésőbb 2007. október 12 -ig kellett átültetniük nemzeti jogukba.

HÁTTÉR

A kutatók mobilitása kulcsfontosságú tényező az ismeretszerzés és ismeretmegosztás szempontjából. A nem EU-s országokból érkező kutatók belépésére és tartózkodására vonatkozó eljárások egyszerűsítése segíthet ennek megvalósításában.

További információk a következő oldalakon állnak rendelkezésre:

JOGI AKTUS

A Tanács 2005/71/EK irányelve (2005. október 12.) a harmadik országbeli állampolgároknak az Európai Közösség területén folytatott tudományos kutatás céljából való fogadására vonatkozó külön eljárásról (HL L 289., 2005.11.3., 15–22. o.)

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Tanács 2004/114/EK irányelve (2004. december 13.) a harmadik országok állampolgárai tanulmányok folytatása, diákcsere, javadalmazás nélküli gyakorlat, illetve önkéntes szolgálat céljából történő beutazásának feltételeiről (HL L 375., 2004.12.23., 12–18. o.)

A Bizottság ajánlása (2005. március 11.) a Kutatók Európai Chartájáról és a kutatók felvételi eljárásának magatartási kódexéről (HL L 75., 2005.3.22., 67–77. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/801 irányelve (2016. május 11.) a harmadik országbeli állampolgárok kutatás, tanulmányok folytatása, gyakorlat, önkéntes szolgálat, diákcsereprogramok vagy oktatási projektek, és au pair tevékenység céljából történő beutazásának és tartózkodásának feltételeiről (HL L 132., 2016.5.21., 21–57. o.)

utolsó frissítés 09.08.2016