Élelmiszer-biztonság – a termelőtől a fogyasztóig

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

852/2004/EK rendelet az élelmiszer-higiéniáról

MI A RENDELET CÉLJA?

FŐBB PONTOK

A legfontosabb elv az, hogy mindenkinek, aki az élelmiszeriparban dolgozik, gondoskodnia kell arról, hogy az élelmiszert higiénikus és biztonságos módon kezeljék, vagyis a termelési folyamat minden fázisában mentes legyen az élelmiszerből származó veszélyektől. Ennek elérésének módjai:

Helyes higiéniai gyakorlatok

Az I. melléklet megállapítja az elsődleges termelési szakaszban (azaz a gazdálkodásban, a vadászatban vagy a halászatban), valamint az elsődleges termékek szállítása, kezelése és tárolása, valamint az élő állatok szállítása során alkalmazandó helyes higiéniai gyakorlatokat.

A II. mellékletben meghatározott helyes higiéniai gyakorlatok az elsődleges termelést követő élelmiszeripari vállalkozókra (vágóhidak, feldolgozóüzemek, kiskereskedők stb.) vonatkoznak, és olyan területekre terjednek ki, mint pl.:

A HACCP elvein alapuló eljárások

Az élelmiszeripari ágazatban az üzleti vállalkozásoknak (kivéve az elsődleges termelésben érintetteket) alkalmazniuk kell – az élelmiszer-higiénia általános elveivel összhangban a Codex Alimentarius HACCP-elvein alapuló eljárásokat. Ezek az elvek a következőket tartalmazzák:

Ösztönözni kell a helyes higiéniai gyakorlatok és a HACCP-eljárások adott élelmiszer-ágazatban történő végrehajtására vonatkozó nemzeti és uniós iránymutatások kidolgozását.

A 852/2004/EK rendelet egyéb követelményei

Amennyiben a nemzeti vagy uniós jogszabályok előírják, az élelmiszer-ágazatban működő vállalkozásokat engedélyezni kell, és minden telephelyet nyilvántartásba kell venni a felelős hatóságnál, lehetővé téve, hogy a hatóság meglátogassa őket és ellenőrizze a higiéniai követelményeknek való megfelelést.

Az EU-ba behozott élelmiszereknek és az EU-ból kivitt állati eredetű élelmiszereknek meg kell felelniük az uniós szabványoknak vagy azokkal egyenértékű előírásoknak, továbbá az importáló ország által esetlegesen kiszabott valamennyi előírásnak.

Szorosan kapcsolódó uniós jogszabályok

A 853/2004/EK rendelet (lásd az összefoglalót) további egyedi higiéniai szabályokat határoz meg az állati eredetű élelmiszerekre, például a húsra, a halászati termékekre és a sajtokra vonatkozóan.

Az uniós élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről szóló 178/2002/EK rendelet (lásd az összefoglalót) kiegészíti az élelmiszer-higiéniai követelményeket a nyomonkövethetőség* kötelezettségeinek meghatározásával, és előírja, hogy az élelmiszer-szállítmány súlyos egészségügyi kockázatának észlelésekor az élelmiszer-vállalkozásnak haladéktalanul ki kell vonnia az élelmiszert a forgalomból, és tájékoztatnia kell a felhasználókat és az illetékes hatóságot.

Az 852/2004/EK rendelet módosításai

A rendeletet több alkalommal is módosították, többek között a következő rendeletekkel.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2006. január 1. óta hatályos.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Nyomonkövethetőség. Valamely élelmiszernek vagy élelmiszer-termelő állatnak a termelés, a feldolgozás és a forgalmazás valamennyi szakaszában történő nyomon követésére irányuló képesség.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 852/2004/EK rendelete (2004. április 29.) az élelmiszer-higiéniáról (HL L 139., 2004.04.30., 1–54. o.)

A 852/2004/EK rendelet későbbi módosításait és helyesbítéseit belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság 2073/2005/EK rendelete (2005. november 15.) az élelmiszerek mikrobiológiai kritériumairól (HL L 338., 2005.12.22., 1–26. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 853/2004/EK rendelete (2004. április 29.) az állati eredetű élelmiszerek különleges higiéniai szabályainak megállapításáról (HL L 139., 2004.4.30., 55–205. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 178/2002/EK rendelete (2002. január 28.) az élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszer-biztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról (HL L 31., 2002.2.1., 1–24. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 25.10.2021