Nemzeti romaintegrációs stratégiák: közös európai keretrendszer

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(COM(2011) 173 végleges) közlemény a 2020-ig tartó nemzeti romaintegrációs stratégiák uniós keretrendszeréről

MI A KÖZLEMÉNY CÉLJA?

Felhívja az uniós országokat, hogy 2020-ig fogadjanak el a romák gazdasági és társadalmi helyzetének javítására irányuló nemzeti stratégiákat.

FŐBB PONTOK

Az Európai Bizottság olyan közös célokat terjeszt elő a roma közösség befogadásával kapcsolatban, amelyek kiegészítik az Európa 2020 stratégia célkitűzéseit.

Annak érdekében, hogy még 2011 vége előtt csökkentsék romák és a népesség többi része között meglévő egyenlőtlenségeket, az uniós országoknak integrációs stratégiákat vagy szakpolitikai intézkedéscsomagokat kellett javasolniuk arra, hogy a roma népesség jobban hozzáférhessen a következőkhöz:

A stratégiák értékelése

A Bizottságnak 2012-ben el kellett készítenie e stratégiák értékelését, és ellenőriznie kellett azok végrehajtását egy több csoportot bevonó ellenőrző mechanizmus segítségével. Ennek érdekében éves ellenőrzési jelentéseket kellett benyújtania a Tanács és az Európai Parlament felé.

Végül, a közlemény ösztönözte a romák befogadása európai platformjának reformját és megerősítését.

A nemzeti stratégiák végrehajtása

A romák befogadásának nemzeti célkitűzéseit úgy kellett megállapítani, hogy figyelembe vegyék a szükségleteket, a korlátokat és a körülmények különbözőségét az egyes uniós országokban.

Az integrációs stratégiákat az érintett szereplők, különösen a regionális és helyi hatóságok, a civil társadalom és a romák képviselőinek részvételével kellett elkészíteni.

Az intézkedések nyomon követésére minden egyes uniós országban nemzeti kapcsolattartó pontot kellett létrehozni.

Finanszírozás

A nemzeti stratégiák finanszírozási forrásait egyértelműen meg kellett határozni. Ezek a finanszírozások származhatnak többek között a nemzeti költségvetésekből, a strukturális alapokból vagy egyéb uniós finanszírozásból (mint például a Progress mikrofinanszírozási eszköz, vagy a szociális innovációval kapcsolatos európai kezdeményezés) vagy nemzetközi támogatásokból.

Az EU bővítése

A romák integrációjára irányuló európai célkitűzések az EU bővítési politikája által érintett országokban is érvényesek. A Bizottság ezért elkötelezetten segíti ezen országok erőfeszítéseit, többek között a rendelkezésre álló uniós finanszírozás növelésével.

Ezenkívül a Bizottság figyelemmel kíséri az egyes országok által tett előrelépéseket, amelyeket a bővítéssel kapcsolatos éves helyzetjelentésekben terjeszt elő.

A Tanács ajánlása

2013-ban a Tanács elfogadott egy ajánlást a hatékony romaintegrációs intézkedésekről. Ez intézkedéseket tartalmazott a romák következő területeken való integrációjának a megerősítésére:

Olyan kérdésekkel is foglalkozott, mint:

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – A nemzeti romaintegrációs stratégiák uniós keretrendszere 2020-ig (COM(2011) 173 végleges, 2011.4.5.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak – Egyenlőségközpontú Unió: a romák egyenlőségének, társadalmi befogadásának és részvételének előmozdítását célzó uniós stratégiai keretrendszer (COM(2020) 620 final, 2020.10.7.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak – A nemzeti romaintegrációs stratégiák végrehajtásáról szóló 2019. évi jelentés (COM(2019) 406 final, 2019.9.5.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak – Jelentés a nemzeti romaintegrációs stratégiák uniós keretrendszerének félidős értékeléséből levont tanulságokról (COM(2018) 785 végleges, 2018.12.4.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak – A nemzeti romaintegrációs stratégiák uniós keretrendszerének félidős értékelése (COM(2017) 458 final, 2017.8.30.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – A nemzeti romaintegrációs stratégiák uniós keretrendszere és a romák integrációját célzó hatékony tagállami intézkedésekről szóló tanácsi ajánlás végrehajtásának értékeléséről – 2016 (COM(2016) 424 final, 2016.6.27.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Jelentés a 2015. évi nemzeti romaintegrációs stratégiák uniós keretének végrehajtásáról (COM(2015) 299 final, 2015.6.17.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Jelentés a nemzeti romaintegrációs stratégiák uniós keretének végrehajtásáról (COM(2014) 209 final, 2014.4.2.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Előrelépések a nemzeti romaintegrációs stratégiák végrehajtásában (COM(2013) 454 final, 2013.6.26.)

A Tanács ajánlása (2013. december 9.) a romák integrációját célzó hatékony tagállami intézkedésekről (HL C 378., 2013.12.24., 1–7. o.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – „Nemzeti romaintegrációs stratégiák: az uniós keretrendszer végrehajtásának első lépése” (COM (2012) 226 final, 2012.5.21.)

utolsó frissítés 03.06.2021