A pénzügyi rendszer reformja

A Bizottság ebben a közleményben az Európai Unió pénzügyi ágazatban tervezett reformjait mutatja be. E reformok célja a pénzügyi piacok átláthatóságának, felügyeletének és stabilitásának javítása. További céljuk a befektetők és a fogyasztók védelmének fokozása. Ezek a reformok ezenkívül kiegészítik a 2008-as pénzügyi válságot követően már elindított reformokat.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és az Európai Központi Banknak (2010. június 2.) – A pénzügyi szolgáltatások szabályozása a fenntartható növekedésért [COM(2010) 301 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

ÖSSZEFOGLALÓ

Az Európai Unió által a pénzügyi ágazatban végrehajtott reformok célja, hogy a fenntartható gazdasági növekedés továbbvitelének előmozdítása érdekében biztonságosabbá és felelősségteljesebbé tegye a pénzügyi rendszert.

Az ebben a közleményben előterjesztett javaslatok a 2008-as pénzügyi válságot és a G20-csúcstalálkozót követően már elindított reformokat egészítik ki. E javaslatok négy fő célkitűzést követnek:

Az átláthatóság javítása

A Bizottság megállapítja, hogy a pénzügyi ágazatban az átláthatóság hiánya határozottan hozzájárult a 2008-as pénzügyi válsághoz. A Bizottság tehát javítani kívánja a pénzpiaci ügyletek, termékek és szereplők átláthatóságát.

A felügyeleti hatóságok, a befektetők és a fogyasztók így megbízhatóbb információkkal rendelkezhetnek a piacokra vonatkozóan.

A Bizottság várakozásai szerint ezáltal javul majd a hitelminősítések megbízhatósága és minősége is. Emlékeztetőül: a hitelminősítéseket a fizetőképességi kockázat értékelésével megbízott hitelminősítő intézetek végzik. A 2008-as pénzügyi válságot követően elfogadásra került ezenkívül a hitelminősítő intézetekről szóló első rendelet.

Hatékony felügyelet és végrehajtás bevezetése

A Bizottság több pénzügyi felügyeleti szerv létrehozását tervezi:

A Bizottság egy hatékony szankciórendszer segítségével küzdeni kíván a túlzott és felelőtlen spekuláció ellen is. Tervezi többek között a nemzeti pénzügyi hatóságok gyakorlatainak összehangolását, hogy javítsa a hatékonyságukat.

A pénzügyi ágazat fokozott ellenálló képessége és stabilitása

A Bizottságnak az a szándéka, hogy hatékonyabban szabályozza a bankok saját tőkéjét. A saját tőke a bankok tőkéje, és nehézség esetén garantálja a fizetőképességüket. Elengedhetetlen, hogy a bankok ösztönzést kapjanak ahhoz, hogy kedvező konjunktúra idején növeljék saját tőkéjüket, és ezáltal reagálni tudjanak a válsághelyzetekre.

A Bizottság válságkezelési cselekvési tervet is előterjeszt majd. A terv nyomán egy javaslatcsomagot szándékoznak kidolgozni a bajba jutott bankok problémáinak megelőzésére és megoldására szolgáló eszközök bevezetését illetően.

A pénzügyi szereplők felelősségtudatának fokozása és a fogyasztóvédelem javítása

A reformok célja, hogy visszaállítsák a fogyasztók és a befektetők pénzügyi piacok iránti bizalmát.

Ennek érdekében a Bizottság 2010 júliusában javaslatot tett a betétbiztosítási rendszerekre vonatkozó szabályozás felülvizsgálatára, hogy az Unió egész területén hatékonyan védhesse a befektetőket. A Bizottság továbbá a tervek szerint javaslatokat dolgoz ki a befektetők kártalanításának javítására, valamint a biztosítók bajba jutása esetén a biztosítottak kártalanításának javítására.

Utolsó frissítés: 10.09.2010