Európai pénzügyi stabilizációs mechanizmus

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

A 407/2010/EU rendelet európai pénzügyi stabilizációs mechanizmus létrehozásáról

MI A RENDELET CÉLJA?

Megállapítja, hogy milyen feltételek mellett és eljárás keretében lehet európai uniós (EU) pénzügyi támogatást nyújtani egy olyan tagállamnak, amely általa nem befolyásolható rendkívüli események folytán súlyos gazdasági vagy pénzügyi zavarokkal küzd.

FŐBB PONTOK

Pénzügyi támogatás

A támogatás hitel vagy hitelkeret* formájában érhető el az érintett tagállam számára. E célból az Európai Bizottság az Unió nevében hiteleket vehet fel a tőkepiacon vagy pénzintézeteknél, az Európai Unió Tanácsa által elfogadott határozat értelmében, minősített többség alapján eljárva.

Eljárás

A támogatást igénylő tagállam – az Európai Központi Bankkal együttműködve – a Bizottsággal együtt elvégzi pénzügyi szükségleteinek értékelését. Ezt követően gazdasági és pénzügyi kiigazítási programtervezetet nyújt be a Bizottságnak.

A hitelkeret odaítélésére vonatkozó határozat az alábbiakat tartalmazza:

A Bizottság – a részletekben kifizetésre kerülő támogatás további folyósításának érdekében – rendszeres időközönként ellenőrzi, hogy a támogatásban részesülő tagállam gazdaságpolitikája összhangban van-e a kiigazítási programjával és a Tanács által megállapított feltételekkel.

Egyéb pénzügyi támogatási mechanizmusokkal való összeegyeztethetőség

Az európai pénzügyi stabilizációs mechanizmus (ESFM) összhangban áll a fizetési mérleghez középtávú pénzügyi támogatást nyújtó eszközzel. Nem zárja ki továbbá a Nemzetközi Valutaalaphoz hasonló, az Unión kívüli alapok alkalmazását sem.

Az EFSM költségvetése

Az EFSM finanszírozása az uniós költségvetésből történik. A Bizottság az EU nevében összesen 60 milliárd euróhitel felvételére jogosult a pénzügyi piacokon. A hiteleket az uniós költségvetés biztosítja.

Az EFSM bevezetésre került Írországban és Portugáliában összesen 46,8 milliárd EUR összeggel (22,5 milliárd EUR Írország számára és 24,3 milliárd EUR Portugália számára), hároméves időszakra elosztva (2011–2014).

Az EFSM-t 2015 júliusában a Görögország részére nyújtandó 7,16 milliárd EUR összegű rövid távú támogatás (áthidaló kölcsön) biztosítására alkalmazták.

Az euróövezetbe nem tartozó országok lefedettségével kapcsolatban egyedi rendelkezések vannak hatályban.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2010. május 13. óta alkalmazandó.

HÁTTÉR

Az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) az államadósság-válság nyomán ideiglenesen életbe léptetett két eszköz, az EFSM és az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz keretében végzett munkára támaszkodik, amelyekkel a mai napig is párhuzamosan működik.

Az ESM azon euróövezeti országok fő támogatási mechanizmusa, amelyek adósságszintjeik miatt átmenetileg nehézségekbe ütköznek a pénzügyi piacokról való hitelfelvétel tekintetében. Hitelezési képessége a kezdetekben legfeljebb 500 milliárd EUR volt 704,8 milliárd EUR tőke alapján. Az ESM finanszírozását a tagállamok biztosítják az EKB hozzájárulási kulcs* alapján.

A hitelek a pénzügyi piacokon hitelt felvevő ESM-ből kerülnek finanszírozásra, és részvényesei (euróövezeti országok) garantálják azokat. A hitelekre szigorú feltételek vonatkoznak, többek között az államháztartás fenntartható szintekre történő visszaállítása.

További információk:

KULCSFOGALMAK

Hitelkeret. A Tanács által a Bizottság javaslatára biztosított engedély valamely tagállam számára az EFSM alapjaiból történő forrás lehívására egy bizonyos meghatározott felső határig megadott időtartamra.
Az EKB hozzájárulási kulcs. E kulcsot oly módon számítják ki, hogy az tükrözze az adott tagállam össznépességhez és az Unió bruttó hazai termékéhez viszonyított részarányát. E két mutató egyenlő mértékben számít.

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács 407/2010/EU rendelete (2010. május 11.) európai pénzügyi stabilizációs mechanizmus létrehozásáról (HL L 118., 2010.5.12., 1–4. o.)

Az (EU) 407/2010 tanácsi rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

utolsó frissítés 02.06.2022