Tengerentúli országok és területek (TOT): egy új partnerség felé

Az Európai Unió módosítani és fejleszteni kívánja a tengerentúli országokkal és területekkel (TOT) való együttműködésének alapját képező elveket. Az új megközelítésnek oly módon kell támogatnia e területek tartós fejlődését, hogy mindeközben figyelemmel van az egyes területek különleges helyzetére.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának (2009. november 6.) – Az EU és a tengerentúli országok és területek (TOT) közti új partnerség elemei [COM(2009) 623 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

ÖSSZEFOGLALÓ

Az Európai Unió (EU) és a tengerentúli országok és területek (TOT) közötti kapcsolatoknak a közös érdekeken alapuló kölcsönös partnerség irányába kell fejlődniük. E kapcsolatokat jelenleg a 2001/822/EK határozat által létrehozott társulás keretei között alakítják ki.

Ez a közlemény egy olyan újfajta megközelítést jelent, amelynek célja a TOT-ok fenntartható fejlődésének támogatása oly módon, hogy az együttműködés alapelveit és prioritásait ezen országok és területek különleges helyzetéhez igazítják. Sőt, bár fejlettségi szintjük általánosságban meghaladja az afrikai, karibi és csendes-óceáni (AKCS) országok szintjét, egyes TOT-ok számára lehetővé kell tenni azt, hogy továbbra is részesüljenek a szegénység elleni küzdelmet szolgáló európai támogatásokból.

A fenntartható fejlődés támogatása

Az EU működéséről szóló szerződés 198. cikkén alapuló jövőbeni partnerségnek az együttműködés három alábbi tengelyét kell előnyben részesítenie:

Az együttműködést az egyes partnerek helyzetének megfelelően, differenciáltan kell kialakítani.

Javítani kell az európai technikai és pénzügyi támogatást, különösen a pénzügyi eszközöknek a legkülső régiók, az AKCS-országok vagy a TOT-ok más szomszédos országai rendelkezésére álló pénzügyi eszközökkel való összhangjának megteremtésével.

Bizonyos közösségi programokban (például a hetedik kutatási keretprogramban) a TOT-ok is részt vehetnek. E programokat tehát az új prioritásokhoz kell igazítani.

Prioritások az együttműködésben

A Bizottság számos olyan területet határozott meg az együttműködésben, amelyeknek lehetővé kell tenniük a TOT-ok potenciáljának kiaknázását. Ezek a következők:

Háttér

Ez a közlemény az Európai Unió, valamint a tengerentúli országok és területek közötti jövőbeni kapcsolatokról szóló zöld könyv nyomán született. A zöld könyv következtetései támogatják a társulás jelenlegi kereteinek felülvizsgálatát.

Utolsó frissítés: 08.02.2010