Kulturális munkaterv, 2011–2014

Ez a második munkaterv, amelyet az európai kulturális menetrend keretében fogadtak el, meghatározza a 2011–2014 közötti időszakban a kultúra területén elvégzendő nemzeti és uniós szintű tevékenységeket. Ezek a tevékenységek hat prioritásra koncentrálnak: a kulturális sokszínűségre és a kultúrák közötti párbeszédre, a kulturális és a kreatív ágazatokra, a kompetenciákra és a mobilitásra, a kulturális örökségre, a kultúrára a külkapcsolatokban, valamint a kulturális statisztikára.

JOGI AKTUS

A Tanács és a tagállamok kormányainak a Tanács keretében ülésező képviselői által elfogadott következtetések a 2011–2014-es időszakra szóló kulturális munkatervről [Hivatalos Lap C 325., 2010.12.2.].

ÖSSZEFOGLALÓ

Az európai kulturális menetrend alapján és a 2008–2010. évi kulturális munkaterv eredményeire építve ez a munkaterv hat prioritást határoz meg a kultúra területén, amelyek keretében konkrét tevékenységeket valósítanak meg.

A. prioritás: Kulturális sokszínűség, kultúrák közötti párbeszéd, valamint elérhető és befogadó kultúra

Az EU-tagállamok szakértőiből álló munkacsoport olyan elveket és bevált gyakorlatokat határoz meg a művészeti és kulturális közintézmények számára, amelyek által támogatni tudják:

A munkacsoport kidolgoz ezenkívül egy bevált gyakorlatokat bemutató kézikönyvet a nemzeti és európai szintű kulturális és oktatási hatóságok számára a „kulturális tudatosság és kifejezőkészség” kulcskompetencia fejlesztéséről.

A Bizottság a bevált gyakorlatok azonosítása révén támogatja a kulturálisan befogadó városokat, illetve a többnyelvűséget azáltal, hogy tanulmányozza a feliratozás idegen nyelvek tanulásában játszott szerepét.

B. prioritás: A kulturális és a kreatív ágazatok

Egy munkacsoport szakpolitikai kézikönyvet, valamint bevált gyakorlatokat bemutató kézikönyveket dolgoz ki:

A Bizottság értékelni fogja a kulturális és kreatív iparágak potenciáljáról szóló zöld könyv eredményeit, és megfelelő folytatást javasol ahhoz, valamint létrehozza a kreatív ágazatok európai szövetségét. Előmozdítja továbbá a kulturális turizmust és annak fenntartható irányítását Európa társadalmi és gazdasági fejlődésének érdekében.

C. prioritás: Készségek és mobilitás

A mobilitást támogató programok akadályainak azonosítása céljából egy munkacsoport megvizsgálja és értékeli ezeket a programokat, majd arra törekszik, hogy az akadályok megszüntetésére alkalmas bevált gyakorlatokat hozzon létre. Azonosítja továbbá a sikeres kreatív partnerségek típusait, ami alapját képezi majd a partnerségeket támogató szakpolitikai kézikönyvnek. Emellett a munkacsoport kidolgoz egy bevált gyakorlatokról szóló kézikönyvet, amely a művészotthonok létrehozásának és fenntartásának összes szakaszára kiterjed.

A Bizottság megvizsgálja a kultúra ágazatához kötődő uniós szintű tanácsok létrehozásának lehetőségét annak érdekében, hogy támogassa az ágazatban szükséges készségek azonosítását és fejlesztését. A médiatudatosság előmozdítása érdekében a Bizottság egy tanulmány keretében felméri az EU-tagállamok polgárainak médiatudatossági szintjét. A Bizottság javaslatokat tesz továbbá az információs és tanácsadási szolgáltatások mobilitással kapcsolatos tartalmára és előírásaira vonatkozóan. Ezenkívül kidolgoz egy bevált gyakorlatokat bemutató kézikönyvet a nemzeti hatóságok számára a művészek mobilitásával kapcsolatos közigazgatási eljárásokról.

D. prioritás: Kulturális örökség, ideértve a gyűjtemények mobilitását is

A gyűjtemények mobilitásához kötődő eljárások egyszerűsítése érdekében egy munkacsoport azonosítja a bevált gyakorlatokat egy eszköztár létrehozásának céljából.

A Bizottság az EU-tagállamokkal együtt folytatja a kulturális örökség digitalizálását. Ez magába foglalja a mozgóképörökséggel és az Europeanával kapcsolatos munkát. Végrehajtják továbbá az „Európai Örökség” címről hozott határozatot a jelentkezési formanyomtatványok, valamint a kiválasztási és ellenőrzési eljárások megkönnyítését szolgáló iránymutatások elkészítésével.

Végezetül a Bizottság létrehoz egy eszköztárat a kulturális javak kereskedelme ellen folytatott küzdelemre vonatkozóan, és elemezni fogja a műalkotások felbecslését szolgáló rendszereket.

E. prioritás: A kultúra és a külkapcsolatok

Az EU-tagállamok és a Bizottság kialakít egy kultúrára vonatkozó stratégiai megközelítést a külkapcsolatok keretében. Továbbá fejlesztik az e területen történő együttműködést, különösen azon a közös eszközön keresztül, amelyet a Bizottság az információ megosztására biztosít. Ezenkívül továbbra is szorgalmazzák a kulturális kifejezések sokszínűségének védelméről és előmozdításáról szóló UNESCO-egyezmény partnerországok általi megerősítését, valamint az egyezmény célkitűzéseinek nemzeti és uniós szintű politikákba való belefoglalása által maguk is végrehajtják azt. Ha szükséges, a Bizottság létrehoz olyan szakértői csoportokat is, amelyek célja az EU-n kívüli országokkal fenntartott kulturális kapcsolatok fejlesztése.

F. prioritás: Kulturális statisztikák

A Bizottság az EU-tagállamokkal együtt azon munkálkodik, hogy javítsa a kulturális statisztika módszertanát és a statisztikára vonatkozó tájékoztatást, többek között:

Ezenkívül a Bizottság létrehoz egy szakértői csoportot, amelynek feladata a művészek és a kultúrával foglalkozó szakemberek mobilitásával kapcsolatos adatok gyűjtésére vonatkozó eszköztár létrehozása az ehhez a területhez kapcsolódó statisztikák javítása céljából.

Utolsó frissítés: 17.02.2011