Fogyasztói jogok

A Bizottság a fogyasztói szerződésekhez kapcsolódó fogyasztóvédelem terén eddig született összes határozat összehangolását javasolja. Így a versenyképes ajánlatok létrejöttét igyekszik elősegíteni a belső piacon, egyúttal a fogyasztóvédelem egy magasabb szintjét is biztosítja.

JOGI AKTUS

A fogyasztók jogairól szóló európai parlamenti és tanácsi irányelvre irányuló javaslat (2008. október 8.).

ÖSSZEFOGLALÓ

Ennek a javaslatnak a célja összehangolni az árueladási szerződésekhez kapcsolódó fogyasztóvédelem terén született határozatokat, valamint a fogyasztók * és kereskedők * közötti szolgáltatásokra vonatkozó határozatot. Ezeknek a határozatoknak a teljes mértékű összehangolása lehetővé teszi a belső piac jobb működését, és a nagyobb fokú fogyasztóvédelmet is biztosítja.

Kötelező tájékoztatás és a visszavonás joga

A kereskedőnek a szerződés megkötése előtt bizonyos tényekről tájékoztatnia kell a fogyasztót. Ezek a megadott információk szerves részét képezik később a szerződésnek is. Az információknak az alábbiakra kell vonatkozniuk:

Az irányelv nem vonatkozik azokra a szerződésekre, amelyeket a fogyasztók/beszállítók nevében közreműködő közvetítők * útján kötnek meg (például használt cikkeket árusító bolt). Ezek a szerződések két fogyasztó között kötött szerződésnek számítanak, kivéve azokat az eseteket, amelyekben a közvetítők nem jelölik, hogy a fogyasztó/beszállító nevében járnak el.

A távértékesítési szerződések *, vagyis az interneten vagy székhelyen kívül (például a fogyasztó otthonában) kötött szerződések * esetében külön szabályok érvényesek a szerződés megkötése előtti szakaszra és a tájékoztatásra. Emellett, a szerződések e két fajtája esetén a fogyasztónak 14 napig joga van indoklás nélkül visszavonni a vásárlást.

A kereskedők kötelezettségei árucikkek eladására kötött szerződésekkor

A kereskedőknek a szerződés megkötésétől számított harminc napon belül ki kell szállítaniuk a megrendelt árut. Amennyiben a kereskedő nem tesz eleget ezen kötelességének, a fogyasztó visszaigényelheti a teljes összeget az előirányozott szállítást követő hét napon belül.

Az áruk birtokba vételekor vagy átvételekor annak a kockázata, hogy az áru sérül vagy elveszik, a kereskedő helyett a fogyasztóra száll, vagy pedig a szállítón kívüli egyéb személyre.

A kereskedőnek a szerződésben foglaltak szerint kell kiszállítania az árut. Ennek alapján az árunak meg kell felelnie a kereskedő által adott leírásnak, a fogyasztó által meghatározott speciális funkciónak (amennyiben ez szerepel egyezményként a szerződésben), az áru szokványos használati céljának, és az adott árutípusnál szokásos minőségnek és elvárt működési szintnek. Amennyiben nagy eltérés tapasztalható a fentiektől, a fogyasztónak először javításhoz vagy cseréhez, másodsorban pedig árkedvezményhez, illetve a szerződés felbontásához van joga. A kereskedő felelős az áruk megfelelőségéért, a felelősség fogyasztóra való átruházásától számított két évig.

Szerződési feltételek

Az irányelvre vonatkozó javaslat különleges előírásokat tartalmaz az előre meghatározott szerződési feltételekkel kapcsolatban, amelyekről a fogyasztónak nem volt módja tárgyalni a kereskedővel. Ilyenek például az általános szerződési feltételek standard elemei.

A fogyasztókkal ezeket a feltételeket is meg kell ismertetni, a fogyasztóknak pedig egyértelműen bele kell egyezniük minden hozzáadott díjhoz (a fogyasztó számára előre kitöltött választási lista például tilos).

A II. melléklet határozza meg azokat a tisztességtelen szerződési feltételeket, amelyek alkalmazása minden körülmények között tilos, a III. melléklet pedig azokat a szerződési feltételeket sorolja fel, amelyek céljuktól és hatásuktól függően lehetnek tisztességtelenek. Amennyiben kétséges az adott feltételek jelentése, a fogyasztó számára kedvezőbb értelmezés érvényes.

Szankciók

Ha ezeket a kötelezettségeket nem tartják be, a tagállamok által lefektetett, saját jogrendszerüknek megfelelő büntetések érvényesek. A közintézményeknek, a fogyasztói szervezeteknek és a jogosan érdekelt kereskedőszervezeteknek joguk van bírósághoz vagy egyéb, joghatósággal rendelkező hivatalos szervhez fordulni segítségért.

Háttér

Ez a javaslat a közösségi vívmányok fogyasztóvédelemre vonatkozó felülvizsgálatának eredménye, amelyet 2004-ben adtak ki a jogszabályok egyszerűsítésének és a fogyasztók számára hatékonyabb belső piac kiépítésének szándékával.

Ez a javaslat a következő irányelvek helyébe lép: az üzlethelyiségen kívül kötött szerződések esetén a fogyasztók védelméről szóló irányelv, a tisztességtelen szerződési feltételekről szóló irányelv, a távértékesítési irányelv és a a fogyasztási cikkek adásvételének és a kapcsolódó jótállásnak egyes vonatkozásairól szóló irányelv.

A jogszabályban használt kulcsfogalmak

Hivatkozások és eljárás

Javaslat

Hivatalos Lap

Eljárás

COM(2008) 614

COD/2008/0196 együttdöntési eljárás

Utolsó frissítés: 26.01.2009