A Kanadával létrejött felsőoktatási, képzési és ifjúságügyi együttműködési keret

Ennek az együttműködési keretnek az a célja, hogy megújítsa, megerősítse és kibővítse az Európai Közösség és Kanada között a felsőoktatás és a szakképzés területén már létező együttműködési programot, különösen azáltal, hogy ifjúságügyi intézkedésekkel egészíti ki azt. A keret megerősíti a felsőoktatási együttműködést és a két fél polgárai közötti transzatlanti cseréket.

JOGI AKTUS

A Tanács 2006/964/EK határozata (2006. december 18.) az Európai Közösség és Kanada kormánya közötti, a felsőoktatás, a képzés és az ifjúság területén történő együttműködés keretének létrehozásáról szóló megállapodás megkötéséről.

ÖSSZEFOGLALÓ

Ez a nyolc évig hatályos megállapodás az Európai Unió (EU) és Kanada közötti kapcsolatok keretébe illeszkedik. A partnerek dinamikussá kívánják tenni a felsőoktatási, a szakképzési és az ifjúságügyi együttműködést.

A Bizottság mintegy 18 millió EUR keretösszeget biztosít az együttműködési programhoz, annak érdekében, hogy mintegy 210 projektet támogasson és 4430 európai és kanadai polgárt vonjon be a mobilitási tevékenységekbe az új megállapodás teljes időtartama alatt.

Új, közös innovatív tanulmányok és új képzési programok indulnak majd, ösztönözni fogják a hallgatók, az oktatók és más szakemberek cseréjét, valamint az ifjúsági szervezetek közötti együttműködést.

A MEGÁLLAPODÁS CÉLKITŰZÉSEI

Ez a megállapodás általános, egyedi és működési célkitűzések megvalósítására törekszik.

Általános célkitűzései a következők: a két partner népei közötti kölcsönös egyetértés előmozdítása, mégpedig egymás nyelvein, kultúráin és intézményein keresztül, valamint a humán erőforrás minőségének javítása a globális tudásalapú gazdaság kihívásainak leküzdése érdekében.

Az egyedi célkitűzések a következőkre irányulnak:

A működési célkitűzések a következők:

ALPROGRAMOK

A fent említett célkitűzések megvalósítása érdekében az új megállapodás háromféle alprogramot irányoz elő. közös konzorciumi projekteket, közös ifjúságügyi tevékenységeket, kiegészítő alprogramokat.

Közös konzorciumi projektek

A közös konzorciumi projektekre * vonatkozó alprogram a felsőoktatási és a szakképzési intézményeknek szól.

Ez a projekttípus legalább két uniós tagállam és legalább két kanadai tartomány vagy terület intézményei közötti többoldalú partnerségeknek nyújt segítséget közös tanulmányi programok bevezetéséhez.

Ezeknek a projekteknek rendszerint magukban kell foglalniuk a közös tanulmányi programokban részt vevő hallgatók transzatlanti mobilitását (a mindkét irányba történő egyenlő mozgás céljából), a kreditpontok kölcsönös elismerését, valamint nyelvi és kulturális felkészítést.

Ezen túlmenően a megállapodás a hallgatói mobilitásra irányuló pénzügyi támogatást irányoz elő olyan felsőoktatási és szakképzési intézmények közös konzorciumaira, amelyek már kiváló eredményeket értek el a partnerek által finanszírozott közös projektek végrehajtásában.

Közös ifjúságügyi tevékenységek

Ez az alprogram az ifjúsági szervezetekre, ifjúsági munkásokra és más ifjúsági szereplőkre vonatkozik.

E tevékenységek körébe tartozhatnak szemináriumok, tanfolyamok és árnyékmunka (job shadowing). Ezek a tevékenységek kiválasztott témákra vonatkoznak, többek között a következőkre:

Kiegészítő alprogramok

A megállapodás három kiegészítő alprogramot irányoz elő:

AZ EGYÜTTMŰKÖDÉSI KERET IRÁNYÍTÁSA

A megállapodás a felek képviselőiből álló vegyes bizottságot hoz létre. A vegyes bizottság kétévente ülésezik, mely üléseket az Európai Unióban és Kanadában felváltva tartják. A bizottság konszenzussal hozza meg határozatait. A bizottság feladatai a következők:

Az együttműködést felügyelni és értékelni kell, lehetővé téve szükség esetén az együttműködési tevékenységek átirányítását a végrehajtásuk során felmerülő igények vagy lehetőségek fényében.

A megállapodás által előírt tevékenységek finanszírozása a felek egyenlő arányú hozzájárulásán alapul. Ezen túlmenően az Európai Unió a projektek európai partnereinek, Kanada pedig a kanadai partnereknek nyújt támogatást.

HÁTTÉR

Az Európai Unió és Kanada 1995 óta alkalmaz felsőoktatási és szakképzési együttműködési programot. Ennek a programnak az a célja, hogy közös tanulmányi programokat dolgozzon ki és rendkívül sokféle tudományágban vezessen be hallgatói cseréket.

Az Európai Közösség és Kanada Kormánya közötti felsőoktatási és képzési együttműködési programról szóló megállapodást 2001-ben újították meg öt évre (2000–2005). Ez a megállapodás az említett együttműködési programot nyolc évre újítja meg, és kiegészíti azt az ifjúságügyi együttműködéssel.

A jogszabályban használt kulcsfogalmak

Hivatkozások

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Hivatalos Lap

2006/964/EK tanácsi határozat

Az értesítést követő hónap első napja (2007.3.1.)

HL L 397., 2006.12.30.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Tanács 2001/197/EK határozata (2001. február 26.) az Európai Közösség és Kanada kormánya közötti felsőoktatási és képzési együttműködési program megújításáról szóló megállapodás megkötéséről [Hivatalos Lap L 71., 2001.3.13.].

See also

Utolsó frissítés: 05.03.2007