Felnőttkori tanulás: Tanulni sohasem késő

A polgárok általános képzettségi szintjének javítása azt jelenti, hogy növeljük foglalkoztatási esélyeiket és hozzájárulunk a szegénység és a társadalmi kirekesztés elleni küzdelemhez. Ennek érdekében a Bizottság a felnőttkori tanulás kérdését vizsgáló közleményében arra ösztönzi a tagállamokat, hogy több és jobb tanulási lehetőséget kínáljanak a felnőtteknek, és ezeket minden polgár számára tegyék elérhetővé.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye a Tanácsnak (2006. október 23.) a felnőttkori tanulásról [COM(2006) 614 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

ÖSSZEFOGLALÓ

Az egész életen át tartó tanulás ösztönzése a lisszaboni stratégia keretébe illeszkedik, amely meghatározza a gazdasági növekedés, a versenyképesség és a társadalmi beilleszkedés célkitűzéseit. Noha a tagállamok elismerik az egész életen át tartó tanulás jelentőségét, az oktatásban részt vevő felnőttek száma Európában továbbra is elmarad a tagállamok által kitűzött céltól. Ezzel a közleménnyel a Bizottság arra biztatja a tagállamokat, hogy biztosítsák a felnőttoktatási és -képzési rendszerek minőségét, valamint polgáraik általános képzettségi szintjét.

A színvonalas felnőttoktatás és -képzés kulcsszerepet játszik az európai polgárok szakképzésében és a hátrányos helyzetű csoportok, például az Európában egyre nagyobb számú bevándorlók vagy az időskorúak munkaerő-piaci társadalmi beilleszkedésében. Ezen kívül a felnőttoktatás és -képzés javítása a társadalom és az egyén számára is rendkívüli előnyöket kínál. A polgárok általános képzettségi szintjének javítása elősegíti a gazdasági mutatók, például a termelékenység és a munkanélküliség, illetve a társadalmi mutatók, például a polgári részvétel, a bűnözés és az egészségügyi ellátásra fordított költségek javítását.

Milyen kihívásokkal nézünk szembe?

Az egész életen át tartó tanulás megerősítésével összefüggésben a Bizottság az alábbi kihívásokat határozza meg:

A felnőttkori tanulási lehetőségek javításával a tagállamok elősegíthetik a munkaerőpiacon gyakran hátrányos helyzetben lévő polgárok nyelvi és kulturális, valamint szakmai készségeinek megszilárdítását. A tagállamoknak e projektek végrehajtása során a lehető legnagyobb mértékben támaszkodniuk kell a rendelkezésre álló eszközökre. Ennek érdekében hatékonyabb koordinációt kell kialakítaniuk a projektek résztvevői, a különböző szintű politikai döntéshozó hatóságok, valamint a politikák kidolgozásában és végrehajtásában közreműködő partnerek között. A koordináció központi jelentőséggel bír a kiemelt célok meghatározása, a politikák kidolgozása és a potenciális tanulók tájékoztatása terén. Az európai strukturális alapok támogatásával javulhat a felnőttkori tanulás infrastruktúrája és a felnőttképzési kínálat.

Az intézkedések típusai

A Bizottság öt olyan intézkedéstípust határoz meg, amelyek segítségével a tagállamok megoldást találhatnak a fenti kihívásokra.

2007 végéig a Bizottság e közleményre építve cselekvési tervet kíván kidolgozni.

Háttér

A tudásalapú társadalom létrehozását célzó lisszaboni stratégia keretében a Bizottság 2001. évi első közleményében támogatta az egész életen át tartó tanulás európai térségének létrehozását.

Ugyanebben a szellemben a Tanács a 2002. évi állásfoglalásával járult hozzá a lisszaboni stratégia célkitűzéseihez. Ezzel a közleménnyel összhangban 2007 végéig cselekvési tervet fog kidolgozni, amelyben figyelembe veszi a Socrates és a Grundtvig program keretében szerzett tapasztalatokat.

Utolsó frissítés: 17.05.2007