Hatékonyság és igazságosság az uniós oktatási és képzési rendszerekben

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

Közlemény COM(2006) 481 végleges – Hatékonyság és igazságosság az európai oktatási és képzési rendszerekben

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 9. cikke

EUMSZ 165. cikk

MI A KÖZLEMÉNY ÉS A SZERZŐDÉSI CIKKEK CÉLJA?

FŐBB PONTOK

Iskola-előkészítő oktatás:a korai életkorban való tanulás előtérbe helyezése

Általános és középiskolai oktatás: az alapoktatás minőségének javítása mindenki számára

Felsőoktatás: a befektetés javítása és a hallgatók körének bővítése

Az Európai Unió intézkedései

HÁTTÉR

A hatékonyság és az igazságosság központi szerepet játszanak az EU növekedést és munkahelyteremtést előmozdító intézkedései, például a Lisszaboni program és az újabb, Európa 2020 stratégia célkitűzéseinek teljesítésében.

KULCSFOGALMAK

Hatékonyság: egy folyamat bemenete és eredménye közötti kapcsolat. A rendszerek akkor hatékonyak, ha a bemenet a legjobb eredményhez vezet. Az oktatási rendszerek a hatékonyságot általában a teszt- és vizsgaeredmények, míg a tágabb értelemben vett társadalmi és gazdasági összefüggésben az egyéni és a társadalmi megtérülési ráták segítségével mérik.
Igazságosság: az egyének milyen mértékben tudják saját javukra fordítani az oktatás és a képzés kínálta előnyöket, azaz a lehetőségeket, a képzésekhez való hozzáférést, a bánásmódot és az elért eredményeket. A méltányos oktatási rendszerek biztosítják, hogy az egyének elért eredményei ne függjenek a társadalmi-gazdasági háttértől és más, iskolai hátrányt okozó tényezőktől, azaz a nemtől, etnikai kisebbségi hovatartozástól, fogyatékosságtól és a regionális egyenlőtlenségektől, valamint figyelembe veszik az egyének tanulási szükségleteit.
Differenciálás: a tanulóknak a képességeik alapján 13 éves koruk előtt elkülönített iskolatípusokba való besorolása. Bár ez nem feltétlenül jelenti az általános oktatás és a szakmai képzés közötti választást, a gyakorlatban azonban sok esetben ez tapasztalható. E fogalommeghatározás nem foglalja magában a belső differenciálást, amely a tanmenetnek ugyanazon iskolán belül a tanulók különböző csoportjaihoz való, képességalapú hozzáigazítását jelenti.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Első rész – Alapelvek – II. cím – Általánosan alkalmazandó rendelkezések – 9. cikk (HL C 202., 2016.6.7., 53. o.)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Harmadik rész – Az Unió belső politikái és tevékenységei – XII. cím – Oktatás, szakképzés, ifjúság és sport – 165. cikk (az EKSz. korábbi 149. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 120–121. o.)

A Bizottság közleménye a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek – Hatékonyság és igazságosság az európai oktatási és képzési rendszerekben (COM(2006) 481 végleges, 2006.9.8.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Tanács és a Bizottság 2015. évi közös jelentése az oktatás és a képzés terén folytatott európai együttműködés stratégiai keretrendszerének végrehajtásáról (Oktatás és képzés 2020) – Az oktatás és a képzés terén folytatott európai együttműködés új prioritásai (HL C 417., 2015.12.15., 25–35. o.)

A Tanács következtetései a koragyermekkori nevelésről és gondozásról: hogy minden gyermek szilárdan megalapozhassa jövőjét (HL C 175., 2011.6.15., 8–10. o.)

A Bizottság közleménye – Koragyermekkori nevelés és gondozás: Hogy minden gyermek szilárdan megalapozhassa jövőjét (COM(2011) 66 végleges, 2011.2.17.)

Az Európai Parlament állásfoglalása (2007. szeptember 27.) az európai oktatási és képzési rendszerek hatékonyságáról és igazságosságáról (HL C 219E., 2008.8.28., 300–306. o.)

Régiók Bizottsága vélemény – Hatékonyság és igazságosság az európai oktatási és képzési rendszerekben és az egész életen át tartó tanulás Európai Képesítési Keretrendszere (HL C 146., 2007.6.30., 77–84. o.)

utolsó frissítés 22.03.2018