Foglalkoztatási mobilitási cselekvési terv

Az európai foglalkoztatási piac csak akkor képes megfelelően működni, ha az európai polgárok szabadon válthatnak munkahelyet és tevékenységet, és szabadon mozoghatnak az országok és régiók között. A Bizottság feladata annak biztosítása, hogy a munkavállalók tagállamok közötti szabad mozgása, amelyről a Szerződések is rendelkeznek, számukra biztosított legyen és ténylegesen megvalósuljon. A foglalkoztatási mobilitási folyamat szerves részét képezik azok a szakismeretek fejlesztésének előmozdítását célzó intézkedések, amelyek célja a szakismeretek hiányának csökkentése és az európai gazdaságot lassító szűk keresztmetszetek leküzdése. E cselekvési terv azt hivatott biztosítani, hogy 2005-ig az európai munkaerőpiacok megnyíljanak és mindenki számára elérhetővé váljanak.

JOGI AKTUS

Communication from the Commission of 13 February 2002 to the Council, the European Parliament, the Economic and Social Committee and the Committee of the Regions – Commission's Action Plan for skills and mobility – [COM(2002) 72 final – Not published in the Official Journal] (A Bizottság közleménye (2002. február 13.) a Tanácsnak, az Európai Parlamentnek, a Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – A szakismeretekre és mobilitásra vonatkozó bizottsági cselekvési terv [COM(2002) 72 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé]).

ÖSSZEFOGLALÓ

A cselekvési terv annak az igénynek a nyomán született, hogy fokozni kellene az Európai Unió szegényebb régióiban dolgozó munkavállalók tehetősebb régiókba irányuló foglalkoztatási mobilitását (azaz a munkahelyváltást). A 2000. évi adatok szerint az európai lakosság mindössze 0,1%-a választott hivatalos lakóhelyéül egy másik országot, és 1999-ben csupán 1,2%-uk költözött másik régióba. Ez az elenyésző földrajzi mobilitás különösen káros, ha akadályozza a kevésbé fejlett régiókból induló foglalkoztatási mobilitást.

A cselekvési terv azon túl, hogy meghatározza a három alapvető megoldásra váró feladatot – a foglalkoztatási mobilitás hiánya, a földrajzi mobilitás alacsony szintje és a mobilitással kapcsolatos tájékoztatáshoz való hozzáférés nehézsége –, kiemelt intézkedéseket is ismertet.

Kiemelt intézkedések

A Bizottság célja a szubszidiaritás elvét tiszteletben tartva kiemelt intézkedések megvalósítása, amelyek egyben választ adnak a foglalkoztatási mobilitás, a földrajzi mobilitás és a tájékoztatás hiánya jelentette komoly problémákra.

Annak érdekében, hogy 2005-ig jelentős előrelépést érjen el az európai munkavállalók mobilitása terén, a Bizottság az alábbi kiemelt intézkedésekre tesz javaslatot:

a foglalkozási mobilitás és a szakismeretek fejlesztésének kiterjesztése a következőket foglalja magában:

A földrajzi mobilitás elősegítése a következőket foglalja magában:

A munkalehetőségekkel kapcsolatos tájékoztatás és átláthatóság javítása a következőket foglalja magában:

A Bizottság az Európai Tanács tavaszi ülésén évente értékeli a cselekvési terv végrehajtását.

Háttér

A 2000 márciusában Lisszabonban meghatározott célkitűzések, vagyis a több és jobb munkahely, az erősebb társadalmi kohézió és az európai tudásalapú térség csak akkor valósíthatók meg, ha a nyitottabb és hozzáférhetőbb európai munkaerőpiacokon szakképzett és rugalmas munkaerő áll rendelkezésre. Ez a cselekvési terv felhívja a tagállamokat, a vállalkozásokat és magukat a munkavállalókat, hogy jobban igazodjanak az új munkaerő-piaci követelményekhez, valamint az európai kormányok számára konkrét, rövid távú célt tűz ki: egy európai egészségbiztosítási kártya létrehozását.

Az új európai munkaerőpiacról szóló közleményt követően, amely a 2001. márciusi stockholmi Európai Tanácson sikeres vitaindítóként szolgált a mobilitás témakörében, a Bizottság magas szintű munkacsoportot bízott meg a jelenlegi cselekvési terv alapját képező jelentés elkészítésével.

A cselekvési terv továbbá több új európai kezdeményezésből is merít, amelyek célja az egész életen át tartó tanulás európai térségének létrehozása, valamint a polgárok mobilitásának előmozdítása (lásd különösen a Tanács és az Európai Parlament mobilitásról szóló ajánlását és a tagállamok által elfogadott, hozzá tartozó cselekvési tervet).

Annak érdekében, hogy az európai munkaerőpiacok 2005-ig nyitottabbá és hozzáférhetőbbé váljanak, a Bizottság felajánlja, hogy gondoskodik arról, hogy a cselekvési tervet az európai foglalkoztatási stratégia következő felülvizsgálata során, valamint az egész életen át tartó tanulás európai térségének létrehozását célzó valamennyi kezdeményezésben figyelembe vegyék.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Bizottság jelentése a Tanácsnak, az Európai Parlamentnek, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Zárójelentés a szakismeretekre és mobilitásra vonatkozó bizottsági cselekvési terv végrehajtásáról [COM(2007) 24 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé]. A Bizottság a cselekvési terv végrehajtását különösen a 2004. évi jelentés – amelynek egyes intézkedéseit a közelmúltban hajtották végre –, valamint a 2005–2008-ra vonatkozó új integrált foglalkoztatási iránymutatások fényében értékeli.

A cselekvési terv az alábbiakkal összefüggésben segíti elő a mindenki számára nyitott és hozzáférhető európai munkaerőpiac létrehozását:

Mindezek ellenére több feladat vár még megoldásra a cselekvési terv megfelelő végrehajtása, valamint annak biztosítása érdekében, hogy az európai polgárok tudjanak a szakmai és földrajzi változásokról, többek között az őket megillető jogokról és lehetőségekről. A főbb kihívások a következők:

Az Európai Parlament és a Tanács 2006/961/EK ajánlása (2006. december 18.) a Közösségen belüli, oktatási és képzési célú transznacionális mobilitásról: az európai mobilitásminőségi charta [Hivatalos Lap L 394., 2006.12.30.].

Communication from the Commission to the Council, the European Parliament, the European Economic and Social Committee and the Committee of the Regions - Report on the Implementation of the Commission's Action Plan for Skills and Mobility [COM(2004) 66 final – Not published in the Official Journal] (A Bizottság közleménye a Tanácsnak, az Európai Parlamentnek, a Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Jelentés a szakismeretekre és mobilitásra vonatkozó bizottsági cselekvési terv végrehajtásáról [COM(2004) 66 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé]). A gazdasági tevékenység általános visszaesésével összefüggésben (2002-ben az Unió GDP-je 1%-kal növekedett, míg 2003-ban a várható növekedés 0,8%-os volt) az állásajánlatok csökkenő száma miatt feltehetően egyre kevesebben vállalkoznak majd munkahelyváltásra, ami kedvezőtlenül befolyásolhatja a mobilitás átfogó mértékét. Az ugyanannál a munkáltatónál egy évnél rövidebb ideje alkalmazott munkavállalók aránya így 2002-ben alacsonyabb volt (16,4%) a 2000-ben mért értéknél (17,5%).

Ennek ellenére az adott időpontig elért kedvező és kedvezőtlen eredményeket összefoglaló jelentés emlékeztet arra, hogy a Tanács egy sor 2010-ig megvalósítandó referenciaértéket fogadott el a foglalkoztatási mobilitásra vonatkozóan, valamint létrejött az Europass kerete, amely javítja a képesítések átláthatóságát és megkönnyíti azok átvitelét. A szakmai képesítések elismerésének harmonizációját célzó irányelvtervezettel és a szakmai célú bevándorlásról szóló irányelvtervezettel kapcsolatos munkában tapasztalt késedelmek ellenére javultak a földrajzi mobilitási lehetőségek, elsősorban az európai egészségbiztosítási kártyának és a szociális biztonsági jogok jobb összehangolásának köszönhetően. Ezenfelül az állásajánlatokkal kapcsolatos tájékoztatást és átláthatóságot kedvező intézkedések, például az európai foglalkoztatási mobilitási portál (EN) megnyitása, a mobilitással kapcsolatos tájékoztató kampány elindítása, illetve az EURES korszerűsítése segítette.

Másrészről a Bizottság hangsúlyozza, hogy a jelenlegi foglalkoztatási iránymutatásokban és a kapcsolódó munka során, a 2010. évi szakoktatási és szakképzési program keretében a korábbiaknál nagyobb jelentőséget tulajdonít ezeknek a kérdéseknek. A Tanács által 2003. július 22-én elfogadott új európai foglalkoztatási stratégia többek között felkéri a tagállamokat, hogy erősítsék meg a képesítések és szakismeretek elismerését és átláthatóságát, a szociális biztonsági jogok és a nyugdíjjogosultságok átvihetőségét, az adó- és ellátórendszerekben nyújtott megfelelő ösztönzők biztosítását, valamint a bevándorlás munkaerő-piaci szempontjainak fokozottabb figyelembevételét. A stratégia ezenkívül előírja, hogy 2005-ig az Európai Unió valamennyi munkakeresője számára biztosítani kell a tagállamok foglalkoztatási szolgálatai által kínált összes állásajánlathoz való hozzáférést. Arra ösztönzi továbbá a tagállamokat, hogy hajtsanak végre az oktatási és képzési rendszerek jövőbeli céljaival szorosan összhangban álló, az egész életen át tartó tanuláshoz kapcsolódó stratégiákat.

Végül, a Bizottság meghatározza azokat a területeket, ahol további intézkedésekre van szükség. Ezek a következők:

Mindezzel együtt ugyanakkor továbbra is törekedni kell a szakmai és földrajzi mobilitás előtt álló akadályok leküzdésére.

A Tanács állásfoglalása a szakismeretekről és a mobilitásról [Hivatalos Lap C 162., 2002.6.7].

Utolsó frissítés: 28.06.2007