Brüsszel, 2017.12.4.

COM(2017) 731 final

2017/0324(NLE)

Javaslat

A TANÁCS RENDELETE

a légi járművekbe beépített vagy azokhoz felhasznált bizonyos áruk tekintetében a Közös Vámtarifa autonóm vámtételeinek ideiglenes felfüggesztéséről, valamint az 1147/2002/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

Az 1147/2002/EK tanácsi rendelet a Közös Vámtarifa autonóm vámtételeinek ideiglenes felfüggesztéséről rendelkezik egyes „légialkalmassági bizonyítvánnyal” behozott áruk tekintetében. A légialkalmassági bizonyítványt (jelenlegi nevén „üzemképességi tanúsítványt”) a nemzeti légi közlekedési hatóság állította ki abban az államban, ahol a légi járművet nyilvántartásba vették, és azt igazolta, hogy a légi járműbe beépített alkatrészeket a hatályos légi közlekedési jogszabályoknak megfelelően egy jóváhagyott terv alapján gyártották. Az 1147/2002/EK tanácsi rendelet egyszerűsítette a légi járművek gyártásához, javításához, karbantartásához, átépítéséhez, módosításához vagy átalakításához használt, korábban különböző vámfelfüggesztési eljárások (például az „aktív feldolgozás”, a „meghatározott célra történő felhasználás” és a „vámraktározás” eljárása) keretében importált alkatrészek, elemek és egyéb áruk vámmentes behozatalára vonatkozó vámeljárásokat.

A jogi és technológiai fejlődés figyelembevétele érdekében a rendelet egyes rendelkezéseit aktualizálni kell. Közelebbről: a légi közlekedési ágazatban bekövetkezett jogi fejleményeknek való megfelelés biztosítása érdekében a rendelkezéseknek „légialkalmassági bizonyítvány” helyett „üzemképességi tanúsítványra” (azaz az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség [EASA] 1. számú űrlapjára vagy azzal egyenértékű dokumentumra) kell utalniuk. Emellett az „eredeti bizonyítvány” kifejezés is elavult, mivel a bizonyítványokat már elektronikus formában állítják ki.

A nemzeti hatóságok különböző álláspontokra helyezkedtek azt illetően, hogy a „légialkalmassági bizonyítvánnyal” és az 1147/2002/EK rendeletben előírt vámfelfüggesztés mellett importált áruk kizárólag polgári légi járművekben használhatók-e, vagy pedig mind polgári, mind katonai légi járművekben. Az egyhangú értelmezés és az egységes végrehajtás biztosítása érdekében egyértelműsíteni kell ezeket a rendelkezéseket. Következésképpen a tervek szerint a katonai légi járművekbe szánt alkatrészekre is igénybe lehet majd venni a vámfelfüggesztést, feltéve, hogy az árukat üzemképességi tanúsítvány vagy annak megfelelő dokumentum kíséri. A javaslat összhangban áll az aktív feldolgozási eljárás egyszerűsített lezárását a katonai légi járművekre kiterjesztő vámjogszabályokkal, mivel az (EU) 2015/2447 bizottsági végrehajtási rendelet 324. cikke (1) bekezdésének c) pontja nem tesz különbséget polgári és nem polgári légi járművek között az aktív feldolgozási eljárás egyszerűsített lezárását illetően.

A jogbiztonság és a rendelet egységes alkalmazása érdekében a javaslat felhatalmazza a Bizottságot arra, hogy meghatározza egyrészt a 2658/87/EGK tanácsi rendeletben megállapított Kombinált Nómenklatúra azon kódjainak jegyzékét, amely kódok alá a szóban forgó áruk besorolhatók, másrészt pedig az EASA 1. számú űrlapjával egyenértékűnek tekintett tanúsítványok jegyzékét. A javaslat lehetővé fogja tenni azt is, hogy gyorsan lehessen cselekedni, ha a kódok vagy a tanúsítványok jegyzékének módosítása válik szükségessé.

A jogbiztonság és az egyértelműség érdekében a jelenlegi rendeletet módosítás helyett hatályon kívül kell helyezni. A javaslat tárgyát képező új rendelet egyértelműsít, egyszerűsít, csökkenti a gazdálkodók és a vámigazgatási szervek adminisztratív terheit, valamint javítja az uniós repüléstechnikai ágazat versenyképességét.

Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

Az intézkedés csökkenti a tagállamok vámhatóságaira és a légi járművek ágazatában tevékenykedő gazdálkodókra nehezedő adminisztratív terhet, mivel csökkenti az olyan vámfelfüggesztési eljárások alkalmazásának szükségességét, mint például az egyes árukkal kapcsolatban a meghatározott célra történő felhasználásuk miatt alkalmazott kedvezményes tarifális elbánás, az aktív feldolgozási mentesség vagy a vámraktározás.

Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

A javaslat összhangban van a légi közlekedés területére vonatkozó uniós szakpolitikával, és az üzemképességi tanúsítványok uniós és nem uniós országok közötti kölcsönös elismerésének folyamatára épít. Ezen belül a javaslat összhangban van a polgári repülés területére vonatkozó közös szabályokat megállapító és az Európai Repülésbiztonsági Ügynökséget létrehozó uniós szakpolitikai eszközzel (216/2008/EK rendelet). Emellett megfelel a légi járművek és repüléstechnikai termékek, alkatrészek és berendezések folyamatos légi alkalmasságának biztosítására vonatkozó uniós szakpolitikának (1321/2014/EK rendelet), továbbá a légi járművek és kapcsolódó termékek, alkatrészek és berendezések légialkalmassági és környezetvédelmi tanúsítása, valamint a tervező és gyártó szervezetek tanúsítása végrehajtási szabályainak megállapítására vonatkozó szakpolitikai eszköznek (748/2012/EK rendelet).

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

E javaslat jogalapja az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 31. cikke.

Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

A javaslat tárgya az Európai Unió kizárólagos hatáskörébe tartozik, ezért a szubszidiaritás elve nem alkalmazható.

Arányosság

A javaslat megfelel az arányosság elvének. A rendelet az Európai Unióról szóló szerződés (EUSZ) 5. cikke (4) bekezdésének megfelelően nem lépi túl a kitűzött cél eléréséhez szükséges mértéket.

A jogi aktus típusának megválasztása

Az EUMSZ 31. cikke szerint „A közös vámtarifa vámtételeit a Tanács a Bizottság javaslata alapján állapítja meg.” Ezért a megfelelő jogi aktus egy tanácsi rendelet.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése / célravezetőségi vizsgálata

A javaslattal párhuzamosan és az 1147/2002/EK tanácsi rendelet 4. cikkével összhangban a Bizottság jelentést nyújt be a Tanácsnak a rendelet alkalmazásáról. A tagállamoktól a 2014–2016-os időszakra vonatkozóan kapott információkon alapuló jelentés következtetése az, hogy az egyszerűsítést és felfüggesztést megalapozó alapvető indokok továbbra is érvényesek. Jelentősen csökkent a gazdálkodókra és a vámigazgatási szervekre nehezedő adminisztratív teher.

A jelentés szerint a jelenlegi rendelet továbbra is releváns és hatékony, mivel csökkenti a vámtisztviselők adminisztratív terheit azáltal, hogy lehetővé teszi a különleges vámeljárásoktól – mint amilyen például a meghatározott célra történő felhasználás engedélyezése és annak vámfelügyelete – eltérő alternatív eljárások alkalmazását. A rendelet egyes rendelkezései azonban további pontosításra szorulnak az engedélyezett tanúsítványok és a megjavított árukra vonatkozó eljárások tekintetében. Ami a hatékonyságot illeti, a jelentés egyértelműen igazolja, hogy a jelenlegi rendelet alkalmazásából eredő hatások jelentősek mind a gazdálkodók, mind pedig a vámigazgatási szervek szempontjából. A légialkalmassági bizonyítvány használatának és a meghatározott célra történő felhasználási eljárás előírt határidejének összevetéséből például világos, hogy a megtakarított idő megegyezik a meghatározott célra történő felhasználási eljárás engedélyezéséhez szükséges idővel.

Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

A Bizottság számos konzultációt szervezett, melyek alkalmával tájékoztatta az üzleti világot a tervezett intézkedésekről. Ezen belül több találkozó került megrendezésre az Európai Légitársaságok Szövetségével és a Repülő-, Űrhajózási és Védelmi Ipari Szövetséggel. A gazdálkodók általában egyetértettek a javaslattal. A Bizottság emellett az Európai Repülésbiztonsági Ügynökséggel (EASA) is konzultált. A tagállamok a gazdasági vámkérdésekkel foglalkozó csoport (ETQG) szakértői csoportja és a Vámkódexbizottság vámtarifákkal és a statisztikai nómenklatúrával foglalkozó szekciója útján kaptak tájékoztatást. A tagállamok úgy nyilatkoztak, hogy támogatják a Bizottság javaslatát.

Hatásvizsgálat

A javaslattal kapcsolatban nem került sor hatásvizsgálatra, mivel nem várható jelentős új gazdasági, környezeti vagy társadalmi hatás, és nincs szükség szakpolitikai döntések meghozatalára.

Célravezető szabályozás és egyszerűsítés

A jelenlegi rendelet rendkívül előnyösnek bizonyult az uniós repüléstechnikai ágazat számára (az áruk vámmentes kezelésének engedélyezése egy bizonyítvány bemutatása alapján), valamint a tagállamok közigazgatási szervei szempontjából is (egy bizonyos típusú bizonyítvány elfogadása, ami kisebb terhet jelent, mint a korábban alkalmazott vámfelfüggesztési eljárások). Az iparágra gyakorolt kedvező hatást tükrözi a légialkalmassági bizonyítvánnyal lebonyolított behozatalok értékének 2014 és 2016 között bekövetkezett fokozatos növekedése (2014-ben 11,3 milliárd EUR körül, 2015-ben körülbelül 14,9 milliárd EUR, 2016-ban pedig megközelítőleg 18,5 milliárd EUR). A Bizottság jelentést nyújt be a Tanácsnak a rendelet alkalmazásáról (lásd fent).

Alapjogok

A javaslat nem gyakorol hatást az alapjogokra.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

A javaslatnak nincs pénzügyi hatása. Az ágazatban tevékenykedő gazdálkodók az 1147/2002/EK tanácsi rendelet hatálybalépését megelőzően is alkalmazhattak vámfelfüggesztési eljárásokat, és a javaslat nem vezet be jelentős változtatásokat.

5.EGYÉB ELEMEK

Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

A javasolt intézkedések kezelésének az Európai Unió integrált vámtarifája (TARIC) keretében kell történnie, és az intézkedéseket a tagállamok vámigazgatási szervei alkalmazzák.

2017/0324 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS RENDELETE

a légi járművekbe beépített vagy azokhoz felhasznált bizonyos áruk tekintetében a Közös Vámtarifa autonóm vámtételeinek ideiglenes felfüggesztéséről, valamint az 1147/2002/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 31. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)Az 1147/2002/EK tanácsi rendelettel 1 átmenetileg felfüggesztésre kerültek a Közös Vámtarifa autonóm vámtételei a polgári légi járművekbe beépített vagy azokhoz felhasznált bizonyos alkatrészek, elemek és egyéb áruk tekintetében, amennyiben azokat légialkalmassági bizonyítvánnyal hozták be. Az említett rendelet egyszerűsítette a légi járművek gyártásához, javításához, karbantartásához, átépítéséhez, módosításához vagy átalakításához használt alkatrészek, elemek és egyéb áruk vámmentes behozatalára vonatkozó vámeljárásokat. A 2002 óta bekövetkezett jelentős technikai és jogalkotási fejlemények miatt azonban szükségessé vált az 1147/2002/EK rendelet kiigazítása, és a rendeletet az egyértelműség érdekében fel kell váltani egy új rendelettel.

(2)A tagállamoktól kapott információk alapján az 1147/2002/EK rendelettel bevezetett ideiglenes felfüggesztés továbbra is szükséges annak a célkitűzésnek az eléréséhez, hogy csökkenjen a légi járművek ágazatában tevékenykedő gazdálkodókra és a tagállami vámhatóságokra nehezedő adminisztratív teher, mivel a vámfelügyelet mellett lebonyolított különleges eljárások – például a meghatározott célra történő felhasználás, az aktív feldolgozás vagy a vámraktározás eljárása – útján végzett behozatal nagy terhet jelentene. Az ideiglenes felfüggesztést ezért fenn kell tartani.

(3)Tekintettel arra, hogy a légi járművek ágazatában használt alkatrészek és elemek ára rendszerint sokkal magasabb, mint a más célokra használt hasonló áruké, igen csekély annak a kockázata, hogy a vámmentesen behozott árukat más ipari célokra használnák, és ebből eredően igen csekély az ideiglenes felfüggesztéssel való visszaélés kockázata is.

(4)A 748/2012/EU bizottsági rendelet 2 úgy rendelkezik, hogy egy alkatrészt kizárólag abban az esetben lehet beszerelni típusalkalmassági bizonyítvánnyal rendelkező termékbe, ha csatoltak hozzá egy uniós légiforgalmi hatóság felhatalmazásával rendelkező fél által kiállított üzemképességi tanúsítványt (1. számú EASA-űrlap). Ezért a vámok felfüggesztését üzemképességi tanúsítvány benyújtásához kell kötni.

(5)Emellett a harmadik országok által kiállított egyenértékű tanúsítványokat, illetve az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynökségének (EASA) megalapítása előtt kétoldalú légiközlekedés-biztonsági megállapodások keretében kibocsátott tanúsítványokat el kell fogadni az üzemképességi tanúsítvány (1. számú EASA-űrlap) alternatívájaként.

(6)Tekintve, hogy egyes tanúsítványokat kizárólag elektronikus formában állítanak ki, lehetővé kell tenni, hogy a tanúsítványokat elektronikus adatfeldolgozási eljárások vagy más eszközök segítségével is be lehessen nyújtani a felfüggesztés igénybevétele céljából.

(7)Ha az áru szabad forgalomba bocsátásra történő bejelentésekor nem lehetséges tanúsítványt benyújtani, akkor az áru eladójától származó, a tanúsítvány hivatkozási számát tartalmazó nyilatkozatot kell benyújtani, hogy a tagállami vámhatóságok ellenőrizhessék a szabad forgalomba bocsátott termékeket.

(8)A vámhatóságok számára biztosítani kell azt a lehetőséget, hogy amennyiben alapos okkal feltételezik, hogy a tanúsítványokat meghamisították, az importőr költségén igénybe vegyék a nemzeti légiforgalmi hatóság képviselőjének szakértelmét. Mielőtt azonban megtennék ezt a lépést, a vámhatóságoknak – hogy ne keletkeztessenek felesleges terheket a gazdálkodók számára – mérlegelniük kell a behozott áruk mennyiségét, az e rendeletben meghatározott felfüggesztés hiányában fizetendő vám összegét, valamint azt a kockázatot, hogy amennyiben a szakértői vélemény azt állapítaná meg, hogy nem sértették meg a tanúsítványok kiállításának szabályait, a szakértői vélemény költsége esetleg meghaladná azt az előnyt, amelyet a vámfelfüggesztés jelent az importőr számára.

(9)Annak érdekében, hogy e rendelet végrehajtása egységes feltételek mellett történjen, a Bizottságra végrehajtási hatásköröket kell ruházni a 2658/87/EGK tanácsi rendeletben 3 megállapított Kombinált Nómenklatúra azon vámtarifaszámai, alszámai és kódjai jegyzékének összeállítása tekintetében, amelyek alá az e rendelet szerinti felfüggesztés körébe tartozó áruk besorolásra kerülnek, továbbá az üzemképességi tanúsítvánnyal (1. számú EASA-űrlap) egyenértékű tanúsítványok jegyzékének összeállítása, valamint egy olyan nyilatkozatminta meghatározása tekintetében, amely benyújtható a vámhatóságokhoz, amennyiben az áruk szabad forgalomba bocsátásra történő bejelentésekor nem lehetséges tanúsítványt benyújtani. E hatásköröket a 182/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek 4 megfelelően kell gyakorolni.

(10)Az 1147/2002/EK rendeletet – tekintettel arra, hogy ez a rendelet jelentős változásokat eredményez az autonóm vámtételek felfüggesztésével érintett áruk, az elfogadható üzemképességi tanúsítványok és az eljárások tekintetében, valamint az egyértelműség érdekében – hatályon kívül kell helyezni,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A Közös Vámtarifának a 2658/87/EGK tanácsi rendeletben megállapított, a légi járművekben vagy azok részeiben való használatra szánt vagy azokba építési, javítási, karbantartási, átépítési, módosítási vagy átalakítási célból beépített alkatrészekre, elemekre és egyéb árukra vonatkozó autonóm vámtételei felfüggesztésre kerülnek.

A Bizottság végrehajtási jogi aktusok útján összeállítja a 2658/87/EGK tanácsi rendeletben megállapított Kombinált Nómenklatúra azon vámtarifaszámainak, alszámainak és kódjainak jegyzékét, amelyek alá a felfüggesztés körébe tartozó áruk besorolásra kerülnek. Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a Bizottság a 4. cikkben hivatkozott vizsgálóbizottsági eljárás keretében fogadja el.

2. cikk

(1)Ahhoz, hogy az árukra igénybe lehessen venni az 1. cikkben meghatározott felfüggesztést, a nyilatkozattevőnek a szabad forgalomba bocsátásra vonatkozó vám-árunyilatkozat benyújtásakor be kell nyújtania a vámhatósághoz a 748/2012/EU rendelet I. mellékletének I. függelékében előírtak szerinti üzemképességi tanúsítványt (1. számú EASA-űrlap) vagy egy azzal egyenértékű tanúsítvány. A szabad forgalomba bocsátásra vonatkozó vám-árunyilatkozatnak tartalmaznia kell a tanúsítvány hivatkozási számát.

A tanúsítványt elektronikus adatfeldolgozási eljárás alkalmazásával vagy más módon kell benyújtani.

A Bizottság végrehajtási jogi aktusok útján összeállítja az üzemképességi tanúsítvánnyal (1. számú EASA-űrlap) egyenértékűnek tekintett tanúsítványok jegyzékét. Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a Bizottság a 4. cikkben hivatkozott vizsgálóbizottsági eljárás keretében fogadja el.

(2)Az (1) bekezdéstől eltérve, amennyiben az áruk szabad forgalomba bocsátásra történő bejelentésekor nem lehet benyújtani tanúsítványt, a nyilatkozattevő a kereskedelmi számlán vagy egy ahhoz csatolt dokumentumon szereplő nyilatkozatot is benyújthat a tanúsítvány helyett. A nyilatkozatnak tartalmaznia kell a tanúsítvány hivatkozási számát. A javítási vagy karbantartási célból behozott, légi alkalmasságukat vesztett áruk esetében a nyilatkozatnak az eredeti tanúsítvány hivatkozási számát kell tartalmaznia.

A nyilatkozatot az áruk eladójának alá kell írnia.

A nyilatkozatot a Bizottság által végrehajtási jogi aktusok útján meghatározott mintának megfelelően kell kiállítani. Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a Bizottság a 4. cikkben hivatkozott vizsgálóbizottsági eljárás keretében fogadja el.

3. cikk

Amennyiben a vámhatóságok szerint fennáll az alapos gyanúja annak, hogy a 2. cikk (1) bekezdése szerint benyújtott tanúsítványt meghamisították, kérhetik a nemzeti légiforgalmi hatóság képviselőjének szakértői véleményét. A szakértői vélemény költségei az importőrt terhelik.

A szakértői vélemény kérésére vonatkozó döntés meghozatalakor a vámhatóságok mérlegelik a behozott áruk mennyiségét, az e rendeletben meghatározott felfüggesztés hiányában fizetendő vám összegét, valamint azt a kockázatot, hogy amennyiben a szakértői vélemény azt állapítaná meg, hogy nem sértették meg a tanúsítványok kiállításának szabályait, a szakértői vélemény költsége esetleg meghaladná azt az előnyt, amelyet a vámfelfüggesztés jelent az importőr számára.

4. cikk

A Bizottságot a 952/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 5 285. cikkével létrehozott Vámkódexbizottság segíti. Ez a bizottság a 182/2011/EU rendelet értelmében vett bizottságnak minősül.

Az e bekezdésre történő hivatkozáskor a 182/2011/EU rendelet 5. cikkét kell alkalmazni.

5. cikk

Az 1147/2002/EK rendelet hatályát veszti. A hatályon kívül helyezett rendeletre való hivatkozásokat erre a rendeletre való hivatkozásokként kell értelmezni.

6. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Rendelkezéseit [2018. március 1.]-tól/-től kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

1.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

A Tanács rendelete a légi járművekbe beépített vagy azokhoz felhasznált bizonyos áruk tekintetében a Közös Vámtarifa autonóm vámtételeinek ideiglenes felfüggesztéséről, valamint az 1147/2002/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről

2.KÖLTSÉGVETÉSI TÉTELEK

X    A javaslatnak nincs pénzügyi hatása

◻ A javaslatnak nincs pénzügyi hatása a kiadásra, van azonban pénzügyi hatása a bevételre – a hatás a következő:

(millió EUR egy tizedesjegyig)

Költségvetési tétel

Bevételek

éééé/hh/nn-án/-én kezdődő 12 hónapos időszak

[év: 2017]

Az intézkedést követő helyzet

Költségvetési tétel

A javaslatnak nincs pénzügyi hatása. Az érintett ágazatban tevékenykedő gazdálkodók az 1147/2002/EK tanácsi rendelet hatálybalépése előtt is igénybe vehettek vámfelfüggesztési rendszereket (például az „aktív feldolgozás”, a „meghatározott célra történő felhasználás” és a „vámraktározás” eljárása), így a javaslat nem jelent számottevő változást a hatályos szabályozáshoz képest.

Tájékoztatásul: az EU-ba „légialkalmassági bizonyítvánnyal” behozott áruk mennyiségének megfelelő vámok összege a 2016. év esetében 560 millió EUR-t tenne ki. 

3.CSALÁS ELLENI INTÉZKEDÉSEK

A rendelet 3. cikke úgy rendelkezik, hogy a vámhatóságok – amennyiben okkal feltételezik, hogy a tanúsítványokat meghamisították – az importőr költségén kérhetik a nemzeti légiforgalmi hatóság képviselőjének szakértői véleményét.

(1)    A Tanács 1147/2002/EK rendelete (2002. június 25.) egyes légialkalmassági bizonyítvánnyal behozott termékek tekintetében a Közös Vámtarifa autonóm vámtételeinek ideiglenes felfüggesztéséről (HL L 170., 2002.6.29., 8. o.).
(2)    A Bizottság 748/2012/EU rendelete (2012. augusztus 3.) a légi járművek és kapcsolódó termékek, alkatrészek és berendezések légialkalmassági és környezetvédelmi tanúsítása, valamint a tervező és gyártó szervezetek tanúsítása végrehajtási szabályainak megállapításáról ( HL L 224., 2012.8.21., 1. o. ). 
(3)

   A Tanács 2658/87/EGK rendelete (1987. július 23.) a vám- és a statisztikai nómenklatúráról, valamint a Közös Vámtarifáról (HL L 256., 1987.9.7., 1. o.).

(4)    Az Európai Parlament és a Tanács 182/2011/EU rendelete (2011. február 16.) a Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályainak és általános elveinek megállapításáról (HL L 55., 2011.2.28., 13. o.).
(5)    Az Európai Parlament és a Tanács 952/2013/EU rendelete (2013. október 9.) az Uniós Vámkódex létrehozásáról (HL L 269., 2013.10.10., 1. o.).