52008DC0097

A Bizottság Közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak és a Számvevőszéknek - A Bizottságnak a megosztott irányítású strukturális intézkedésekre vonatkozó felügyeleti szerepének megerősítésére irányuló cselekvési terv /* COM/2008/0097 végleges */


[pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

Brüsszel, 19.2.2008

COM(2008) 97 végleges

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK ÉS A SZÁMVEVŐSZÉKNEK

A Bizottságnak a megosztott irányítású strukturális intézkedésekre vonatkozó felügyeleti szerepének megerősítésére irányuló cselekvési terv

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK ÉS A SZÁMVEVőSZÉKNEK

A Bizottságnak a megosztott irányítású strukturális intézkedésekre vonatkozó felügyeleti szerepének megerősítésére irányuló cselekvési terv

1. A Bizottság kiemelt prioritásban részesíti a költségvetésnek az EK-Szerződés 274. cikke szerinti végrehajtására vonatkozó kötelezettségének ellátását. A Bizottság 2005 januárjában stratégiai célként tűzte ki, hogy az Európai Számvevőszéktől (a továbbiakban: Számvevőszék) pozitív megbízhatósági nyilatkozatot (DAS) kapjon, és e célkitűzés elérése érdekében 2006 januárjában elfogadta az egységes belső ellenőrzési keretrendszerre irányuló bizottsági cselekvési tervet. A Számvevőszék 2006-ra vonatkozó következtetései azt mutatják, hogy a közösségi költségvetés egyre több területe részesül pozitív megbízhatósági minősítésben. A Számvevőszék azonban úgy találta, hogy a strukturális intézkedések területén nem mutatkozott javulás. Ezen a területen az irányítás megoszlik a Bizottság és a tagállamok között.

A strukturális intézkedések az Unió alapvető fontosságú szakpolitikái közé tartoznak. Rámutatnak arra, hogy a szolidaritás központi szerepet tölt be az Unió értékei között. A strukturális intézkedések elősegítik a gazdasági fejlődést és a társadalmi kohéziót, és ezáltal az Unió egészében növelik a jólétet. Az új programozási időszakban a strukturális intézkedéseket megpróbálták összeegyeztetni a növekedést és foglalkoztatást célzó lisszaboni stratégia új igényeivel. Ezért rendkívül fontos, hogy a strukturális intézkedésekre szánt forrásokat a lehető leghatékonyabban használják fel, és a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás elveit szigorúan alkalmazzák.

2. A költségvetési rendelet[1] 53b. cikkével összhangban elsődlegesen a tagállamok feladata minden annak biztosításához szükséges intézkedés meghozatala, hogy a pénzeszközöket az alkalmazandó szabályokkal és elvekkel összhangban használják fel, és védjék a Közösségek pénzügyi érdekeit.

A tagállamoknak a költségvetési rendelet 28a. cikke rendelkezései szerint hatékony és eredményes belső ellenőrzési rendszert kell létrehozniuk. Emellett az ágazatspecifikus jogszabályok értelmében a tagállamok felelősek a szabálytalanságok megelőzéséért, felderítéséért és kiigazításáért, valamint az irányítási és ellenőrzési rendszerekre vonatkozó részletes követelmények megállapításáért.

A Bizottságnak a közösségi költségvetéssel kapcsolatos kötelességei nem korlátozódnak a felügyelete alá tartozó kiadásokra. A Bizottságnak ellenőriznie kell azt is, hogy a tagállamok a rájuk ruházott feladatokat helyesen hajtják-e végre. Ha a Bizottság arra a következtetésre jut, hogy nem ez a helyzet, akkor a kifizetések felfüggesztése és pénzügyi korrekciók alkalmazása céljából alkalmaznia kell a rendelkezésre álló eszközöket.

3. Az Európai Számvevőszék a 2006-ra vonatkozó éves jelentésében a következőket állapította meg:

- a tagállamok által bejelentett és a Bizottság által 2006-ban visszatérített kiadásokban számos hiba szerepelt;

- a tagállamok irányítási és ellenőrzési rendszerei egyáltalán nem, vagy csak részben hatékonyak; valamint

- a Bizottságnak e problémák kezelését célzó rendszerei csak részben hatékonyak.

4. A Bizottság az elmúlt öt évben számos intézkedést hozott a strukturális intézkedésekre vonatkozó felügyeleti szerepének javítása céljából. Az intézkedések többek között az alábbiak:

- az ellenőrzések számának megnövelése és hatályának kiterjesztése oly módon, hogy az ERFA által finanszírozott programok kiadásainak 61%-ára, az ESZA által finanszírozott programok kiadásainak 83%-ára kiterjednek, valamint 2005 óta minden évben közös ellenőrzési stratégiai dokumentum készítése;

- a „cselekvési terv” eljárásainak alkalmazása a rendszer gyengeségeit javító intézkedések, valamint a tagállamok által végrehajtott pénzügyi korrekciók ellenőrzése során;

- az időközi kifizetések felfüggesztése; valamint

- pénzügyi korrekcióról szóló határozatok elfogadása.

A Számvevőszék megállapításai azonban azt mutatják, hogy ezen intézkedések révén nem értek el mérhető javulást a tagállami kiadások Bizottság felé történő igazolásának megbízhatósága terén. A Számvevőszék továbbra is számos hibát talált a projektszintű kiadásoknál, valamint rendszerhiányosságokat, különösen a tagállamok elsődleges ellenőrzési szintjén.

5. A Számvevőszék által megállapított hibák egy része kijavítható visszafizettetések, valamint a program vagy a projekt végrehajtása közben vagy lezárásakor hozott intézkedések révén. A Bizottság kiterjeszti intézkedéseit, hogy megbízható információkat kapjon a tagállamoktól a pénzügyi korrekciókról és a visszafizettetésekről. A Bizottság nemcsak a kifizetések felfüggesztésére kész, hanem más intézkedések, pl. jogsértési eljárások, alkalmazására is, amennyiben nem történik előrehaladás. A visszafizettetések alkalmazása azonban nem csökkenti a tagállamokban lefolytatott utólagos ellenőrzések jelentőségét. A Bizottság ezért a tagállamokkal együttműködve igyekszik a nemzeti szintű elsődleges ellenőrzéseket javítani. Valóban nem elfogadható, hogy a Számvevőszék az időközi kifizetések során ilyen sok hibát talált.

6. A Bizottság ezenkívül lépéseket tett annak érdekében, hogy a korábbi strukturális intézkedések pénzügyi irányításának tanulságait a 2007–2013 programozási időszakban hasznosítsák. Ide tartoznak az új jogszabályok szerinti megerősített ellenőrző és audit intézkedések, jelentős erőfeszítések a nemzeti hatóságoknak nyújtott iránymutatás terén, valamint az annak igazolását célzó intézkedés, hogy az új programokhoz létrehozott rendszerek felépítése teljes mértékben megfelel a belső ellenőrzés követelményeinek. Az intézkedések megbízhatóbb alapot nyújtanak a nemzeti rendszerek hatékonyságának biztosításához.

7. Míg ezek az új intézkedések kifejtik hatásukat, a Bizottság elkötelezett amellett, hogy további erőfeszítéseket tegyen annak biztosítása érdekében, hogy a 2000-2006-os programok befejezéséig, 2010-ig fennmaradó kifizetések jogszerűek és szabályszerűek legyenek. A programok lezárása eljárásának biztosítania kell, hogy a kiadások az egész időszakban jogszerűek és szabályszerűek legyenek.

8. A Számvevőszék a 2006-ra vonatkozó éves jelentésében ajánlásokat tett abban a tekintetben, hogy hogyan javítható a Bizottságnak a strukturális intézkedésekre vonatkozó felügyeleti szerepének hatékonysága. A Bizottság elfogadja a mellékelt cselekvési tervet az ajánlások végrehajtása érdekében, valamint azért, hogy

- javítsa a tagállami irányítási és ellenőrzési rendszerek Bizottság általi felülvizsgálatának hatékonyságát;

- növelje az ellenőrzési tevékenység hatását;

- biztosítsa a pénzügyi korrekciókról és a visszafizettetésekről szóló jelentéstétel teljességét, átláthatóságát, megbízhatóságát és következetességét;

- meghatározott időkereten belül meghozza a kifizetések felfüggesztéséről és a pénzügyi korrekciókról való szükséges döntéseket.

9. A cselekvési terv kiegészíti a strukturális intézkedésekre vonatkozó közös ellenőrzési stratégia keretében jelenleg végzett magas szintű ellenőrzési tevékenységet, valamint továbbviszi az integrált belső ellenőrzési keretrendszert célzó bizottsági cselekvési terv keretében folytatott vonatkozó intézkedéseket.

A cselekvési terv 2008-ban 10 területen végrehajtandó konkrét intézkedéseket állapít meg a Számvevőszék ajánlásainak végrehajtása, valamint a tagállami irányítási és ellenőrzési rendszerek Bizottság általi felülvizsgálatának hatékonysága és hatása növelése céljából. A Bizottság valamennyi intézkedés esetében meghatározta az eredményt és a határidőt, hogy a végrehajtás nyomon követhető legyen. A Bizottság nyomon fogja követni a cselekvési terv végrehajtása terén 2008 folyamán elért előrehaladást, és jelentést fog készíteni róla.

A Számvevőszék által azonosított hibák számának csökkentése a Bizottság és a tagállamok közötti együttműködés függvénye, amelynek keretében a hibák kiküszöbölése érdekében folyamatosan növelni kell a tagállamok belső ellenőrzési rendszereinek teljesítményét. A cselekvési terv keretében a Bizottság erősebb felügyelet, hatékonyabb korrekciós mechanizmusok és jobb tájékoztatás által kíván hozzájárulni ezen erőfeszítésekhez. A Bizottság úgy véli, hogy a cselekvési terv által valódi előrelépés érhető el a javulás, valamint a néhány tagállamban folyamatosan előforduló hibák kockázatának csökkentése irányába.

MELLÉKLET

CSELEKÉSI TERV a Bizottságnak a strukturális intézkedésekre vonatkozó felügyeleti szerepének megerősítésére

1. A cselekvési terv célja

1.1. A cselekvési terv célja a Bizottság felügyeleti szerepének megerősítése, és ezáltal a tagállamoknak arra való ösztönzése, hogy csökkentsék a Bizottság számára igazolt, a strukturális intézkedések keretében történő társfinanszírozás kérelmezése céljából benyújtott kifizetési kérelmekben előforduló hibák számát, illetve hibák fennállása esetén a közösségi költségvetés veszteségének pénzügyi korrekciók által történő megakadályozása.

1.2. A kitűzött határidők ugyan legkésőbb 2008 végén lejárnak, azonban bizonyos intézkedések folytatódnak. Ezért 2008 végén a cselekvési tervet felül kell vizsgálni és aktualizálni kell. A cselekvési terv végrehajtását az év folyamán negyedévenként nyomon követik.

1.3. A Bizottság 2008 márciusától kezdődően negyedévenként jelentést tesz az Európai Parlamentnek.

2. A Számvevőszék ajánlásainak végrehajtása

2.1. A célkitűzést a Számvevőszéknek a 2006-ra vonatkozó éves jelentésében, a 6/2007. számú véleményében, valamint a mentesítési eljárás során tett ajánlásainak végrehajtása által fogják elérni. A Számvevőszék ajánlásai a következők:

1. a pénzügyi korrekciókról és a visszafizettetésekről teljes, átlátható és megbízható információk rendelkezésre bocsátásának biztosítása (éves jelentés 2.24. és 2.26 .bekezdése),

2. a főigazgatóságok éves tevékenységi jelentései minőségének javítása (éves jelentés 2.37. bekezdésének a) pontja)

3. az integrált belső ellenőrzési keretrendszerről szóló bizottsági cselekvési terv végrehajtása (éves jelentés 2.37. bekezdésének b) pontja)

4. a Bizottság felügyeleti ellenőrzései hatékonyságának javítása a tagállami rendszerek hibakockázatának csökkentése céljából (éves jelentés 2.37. bekezdésének c) pontja)

5. a 2000–2006-os programozási időszak szabályszerű lezárási eljárásának biztosítása (éves jelentés 3.18. bekezdése),

6. hangsúly helyezése a tagállamok irányítási szintjén végrehajtott elsődleges ellenőrzések javítására (éves jelentés 6.43. bekezdése)

7. a strukturális alapok ellenőrzési rendszerében működő visszacsatolási mechanizmusok megerősítése (éves jelentés 6.44. bekezdése)

8. a 2007-2013-as időszakra tervezett egyszerűsített eljárások alkalmazásának ösztönzése és megkönnyítése (éves jelentés 6.45. bekezdése)

9. a 2007-2013-as programozási időszakra vonatkozó jogi keret teljes körű végrehajtásának biztosítása (a mentesítési eljárás keretében lefolytatott meghallgatás, COCOBU, 2008.01.22)

10. a Bizottság ellenőrzési tevékenysége hatásának növelése a felfüggesztések és a pénzügyi korrekciók megfelelőbb alkalmazása által (az Európai Számvevőszék és a Bizottság 2008. február 1-jei ülése)

11. az éves összefoglalók megfelelő felülvizsgálatának elvégzése azok következetességének, összehasonlíthatóságának és hasznosságának biztosítása érdekében (6/2007. számú vélemény, III. bekezdés)

2.2. A Bizottság a Számvevőszék által megállapított valamennyi jelentős hibát ellenőrizni fog annak biztosítása érdekében, hogy a megfelelő pénzügyi korrekciókat elvégezzék.

3. A főigazgatóságok ellenőrzési stratégiáiban jelentkező rendszerhiányosságok kijavítására irányuló intézkedések

A Bizottság ellenőrzési munkája felügyeleti szerepe gyakorlásának alapvető eleme. A Regionális Politikai Főigazgatóság és a Foglalkoztatási, Szociális és Esélyegyenlőségi Főigazgatóság ellenőrzési tevékenységüket az évente aktualizált hároméves ellenőrzési stratégia keretében végzik el, amely a meghatározott kockázatok alapján állapítja meg a célkitűzéseket és a prioritásokat, valamint ismerteti a tervezett ellenőrzési munkát.

A 2000-2006-os programozási időszak esetében 2007 végén az ellenőrzés a ERFA vonatkozásában a programokra elkülönített közösségi finanszírozás teljes összegének 61%-át, az ESZA vonatkozásában pedig 83%-át fedte le.

Az említett két főigazgatóság a 2000-2006-os programozási időszakhoz kapcsolódó, 2008-ra tervezett ellenőrzési munkája az alábbiakra összpontosít:

- nagy kockázatú irányítási szervek ellenőrzése (40 ERFA; 15 ESZA),

- a program lezárásának előkészítéseként a programok lezárásáért felelős szervek átvilágítása(30 ERFA; 6 ESZA).

Az előző években az ellenőrzések során észlelt számos rendszerhibát nyomon követnek az érintett tagállamok által végrehajtandó cselekvési tervek keretében. Az ERFA-ra 10 cselekvési terv vonatkozik, amely 80 programot ölel fel, az ESZA-val kapcsolatos 17 cselekvési terv pedig 20 programra terjed ki. 2008 végéig a Bizottság szolgálatai megállapítják, hogy az érintett tagállamok eredményesen elvégezték-e a cselekvési terveket, és ellenkező esetben pénzügyi korrekciókhoz vezető eljárást indítanak.

A folyamatban lévő eljárások tekintetében az egyetlen elvégzendő, a 2000-2006-os programozási időszakra vonatkozó pénzügyi korrekciós eljárást 2008 első negyedévében lezárják. 19 további, az időközi kifizetések felfüggesztésére irányuló olyan eljárást indítottak, amelyek pénzügyi korrekciókhoz vezetnek (6 ERFA, 8 ESZA, 5 KA). Ezeket az eljárásokat 2008 végéig le kell zárni.

4. A programok lezárásának előkészítése

Az 1994–1999 programozási időszak programjainak[2] lezárásáról folytatott utólagos ellenőrzések nyomon követésének befejezése folyamatban van, és nem kevesebb mint 500 millió euro összegről fognak pénzügyi korrekciós határozatokat elfogadni. A Bizottság szolgálatai már elkezdték a 2000–2006-os programok lezárásának előkészítését. A Bizottság 2006-ban elfogadta a tagállamokra vonatkozó iránymutatásokat. A főigazgatóságok elindították a programok lezárásáért felelős szervek ellenőrző vizsgálatát, amelyek a 2007-es kiadások jogszerűségéről és szabályszerűségről való nyilatkozatok kiállításáért felelősek. 19 programok lezárásáért felelős szerv ellenőrzését végezték el. A főigazgatóságok emellett az alábbi intézkedéseket tervezik:

- a tagállamok által benyújtott záródokumentumok szigorú vizsgálatát, valamint a szabálytalanságok megfelelő kezelését biztosító belső eljárások kidolgozása;

- a programok lezárásáért felelős szervek ellenőrző vizsgálatának befejezése a fent említett 36 további ellenőrzés révén;

- a tagállamok figyelmének felhívása a programok lezárásának megfelelő előkészítésére.

5. Az integrált belső ellenőrzési keretrendszert célzó bizottsági cselekvési terv végrehajtása

Az említett két főigazgatóság aktívan rész vett az integrált belső ellenőrzési keretrendszert célzó bizottsági cselekvési terv végrehajtásában .

A következő intézkedéseket zárják le 2008-ban:

10. tevékenység – az ERFA ellenőrzési költségeinek megbecsülése – 10 tagállamban helyszíni ellenőrzéseket végeztek a benyújtott adatok ésszerűségének vizsgálata céljából. Az elemzés folyamatban van és 2008 májusában véglegesítik. A Bizottság 2008 októberében a költség-haszon elemzés és a fennmaradó kockázat elemzésének eredményei alapján közleményt készít, amelyet azoknak a főigazgatóságoknak, akiknek a Számvevőszék értékelése keretében szakpolitikai területeik negatív megbízhatósági nyilatkozatot kaptak, be kell építeniük 2007-re vonatkozó éves tevékenységi jelentéseikbe.

11N. tevékenység – nemzeti ellenőrzési és irányítási rendszerek megbízhatósága – elsőként a 2007 októberében kiadott, a strukturális alapokról szóló 2006-os éves jelentést egészítették ki a pénzügyi korrekciókat és visszafizettetéseket tartalmazó melléklettel, amely a tagállamoktól a visszafizettetésekre és visszavonásokra vonatkozóan szolgáltatott adatok összefoglalása. A tagállamokban vizsgálatokat fognak folytatni az adatok teljességének és pontosságának ellenőrzése céljából.

15. tevékenység – bizalmi szerződések – a Nagy Britanniával (Wales) és Ausztriával aláírt szerződéseket követően 2008-ban Dániával, Portugáliával, Szlovéniával és Észtországgal kötöttek bizalmi szerződéseket. A főigazgatóságok a jövőben is erőfeszítéseket fognak tenni annak érdekében, hogy további szerződések megkötésére kerüljön sor azokkal a tagállamokkal, amelyek teljesítik a feltételeket. Például két további szerződés előkészítése folyamatban van, amelyek megkötéséről ősszel határoznak. A szerződések a 2000–2006-os programozási időszakra vonatkoznak. A bizalmi szerződések alapvető koncepciója része a strukturális alapok 2007–2013-as programozási időszakára vonatkozó közösségi jogszabályoknak.

Emellett a következő intézkedések vannak folyamatban, és hoznak további eredményeket:

9. tevékenység – az auditok és az ellenőrzések eredményeinek koordinálása és megosztása – a strukturális alapok irányítási és ellenőrzési rendszereiért felelős közös szervek adatbázisát 2007-ben egészítették ki a programok lezárásáért felelős szervek jegyzékével. Ezt az adatbázist a programok lezárásáért felelős szervek 2008-as munkájának felülvizsgálatára vonatkozó ellenőrző vizsgálatok eredményeinek egymással való megosztására használják.

14b. tevékenység – iránymutatás a tagállamoknak – 2007 folyamán hat iránymutatást tárgyaltak meg a tagállamokkal. Az ellenőrzési hatóságok számára készített két iránymutatást 2008-ban véglegesítik, az irányítási ellenőrzésekről és az igazolási funkciókról szóló további két iránymutatást pedig az új rendeletek rendelkezéseinek figyelembe vétele érdekében átdolgozzák.

16. tevékenység – az ellenőrzési standardok koordinálása – 2008-ban a strukturális alapok pénzügyi ellenőrzési kézikönyvének jelenleg zajló aktualizálását befejezik, valamint véglegesítik a mintavételi és rendszerértékelési módszerekre vonatkozó útmutatót.

6. A strukturális alapok 2007-2013-as programozási időszakára vonatkozó megelőző intézkedések

A Bizottság szolgálatai 2007-ben a 2007–2013-as programozási időszakra vonatkozó intézkedéseket hoztak annak biztosítása érdekében, hogy a tagállamok részletes iránymutatást kapjanak a megfelelőségértékelési eljárás alapvető szakaszairól, valamint az ellenőrzési stratégia elfogadásáról. A Bizottság szolgálatai az ellenőrző hatóságoknak további iránymutatást és képzést biztosítottak a rendszerellenőrzésről és a projektellenőrzésről. A Bizottság szolgálatai 2008-ban olyan közös eljárások és ellenőrző listák révén fogják biztosítani a megfelelőségértékelési dokumentumok és az ellenőrzési stratégiai dokumentumok hatékony ellenőrzését, amelyeket annak érdekében vezettek be, hogy bizonyosságot szerezzenek arról, hogy a tagállamok megfelelő irányítási és ellenőrzési rendszereket hoztak létre. A Bizottság szolgálatai az 5. pontban említett alábbi iránymutatások kidolgozását fogják befejezni:

- a strukturális alapok pénzügyi ellenőrzési kézikönyve,

- az irányító hatóságok által elvégzett első szintű ellenőrzésekről szóló iránymutatás,

- az igazolási funkciókról szóló iránymutatás.

A Bizottság szolgálatai emellett intézkedéseket fognak hozni annak céljából, hogy ösztönözzék a közösségi rendeletek által lehetővé tett egyszerűsített eljárások alkalmazását, valamint egyértelmű iránymutatást nyújtsanak az elszámolhatósággal kapcsolatos kérdésekről.

7. További új intézkedések

A Bizottság szolgálatai a Számvevőszék 2006-os évre vonatkozó éves jelentésének közzététele óta számos további intézkedést hoztak a Számvevőszék ajánlásainak végrehajtása érdekében, amelyeket 2008-ban zárnak le. Ezek különösen az alábbiakra terjednek ki: a rendszer jelentős hiányosságainak észlelése esetén a kifizetések felfüggesztésére és a pénzügyi korrekciókra vonatkozó döntések gyorsabb elfogadására irányuló intézkedések, a visszafizettetésekről és a pénzügyi korrekciókról való jelentéstétel tagállami és bizottsági kezdeményezésre történő javítására irányuló intézkedések, az éves tevékenységi jelentésekben lévő jelentéstétel minőségének további javítására irányuló intézkedések, valamint a tagállamok számára a költségvetési rendelet 53b. cikkének (3) bekezdése szerint előírt éves összefoglalók hatékony felhasználására vonatkozó intézkedések.

8. A cselekvési terv hatása

8.1. A Bizottság azért dolgozta ki e cselekvési tervet, hogy szisztematikusan teljesítse a Számvevőszék 11 ajánlását. A cselekvési terv a fenti vonatkozó intézkedésekre és az említett további új intézkedésekre vonatkozóan meghatározza az eredményeket és mutatókat és a határidőket annak érdekében, hogy végrehajtása nyomon követhető legyen.

8.2. Az időközi kifizetések szintjén fennálló hibák arányának csökkentése állandó, de hosszadalmas folyamat lesz. A Számvevőszék által talált hibák csak úgy csökkenthetők, ha a tagállamok rendszerei következetesen hatékonyak a hibák elsőként történő, a kiadásoknak a Bizottság felé való igazolását megelőző kiküszöbölésében. A 2000–2006-os programozási időszak során elkövetett hibák még a 2010-ig teljesített kifizetésekre is kihatással vannak. E hibák kijavítása a tagállamok által végrehajtandó, kifizetések utáni ellenőrzések hatékonyságától, valamint a Bizottság ellenőrzési és audit munkájától függ. A cselekvési tervben szereplő intézkedéseknek javítaniuk kell ezen utólagos intézkedések hatékonyságát, különösen a tagállamok azon rendszerei vonatkozásában, amelyek már hibásnak bizonyultak, valamint jobb ellenőrzési mutatókat kell biztosítaniuk. A cselekvési tervnek a 2007–2013-as programozási időszakban biztosítania kell, hogy a tagállamok rendszerei a program végrehajtásától kezdődően hatékonyan működjenek, illetve a hibákat rövid időn belül felfedezzék, hogy megfelelő korrekciós intézkedéseket alkalmazhassanak.

Cselekvési terv

.

Intézkedés | Az Európai Számvevőszék ajánlásának végrehajtása | Célkitűzés | Illetékes főigazgatóság | Eredmény/Mutató | Határidő |

1. A 2000–2006-os strukturális intézkedések keretében végrehajtott közös ellenőrzési stratégia intézkedései |

1.1. | Célzott ellenőrzések végrehajtása a nagy kockázatú irányítási szerveknél (2000-2006) | Hangsúly helyezése a tagállamok irányítási szintjén végrehajtott elsődleges ellenőrzések javítására A Bizottság felügyeleti ellenőrzései hatékonyságának javítása a tagállami rendszerek hibakockázatának csökkentése céljából. | Az ellenőrzés forrásainak a nagy kockázatú szervekre való összpontosítása a lehetséges fennmaradó kockázat csökkentése érdekében | Regionális Politikai Főigazgatóság (DG REGIO) Foglalkoztatási, Szociális és Esélyegyenlőségi Főigazgatóság (DG EMPL) | A tervezett ellenőrző látogatások végrehajtása: 40 ERFA/KA : BE, BG, CZ, ES (2), F (3), FI, GR (3), IRL (2), IT (6), LT, LV, NL, PL (2), PT (2), RO, SK (2), UK (2), INTERREG (8) 15 ESZA AT, DE, ES (3), HU, IT, LV, PT (3), SI, SK, UK (2) Az ellenőrzés eredményei az ellenőrző látogatást követő három hónapon belül. Tényleges eredmény – biztos alap a korrekciós intézkedéshez vagy megalapozott bizonyosság arról, hogy nincs szükség ellenőrzésre | 2008.12.31. |

1.2. | A tagállamok irányítási és ellenőrzési rendszereiben fennálló jelentős hibák kijavítását célzó 27 jelenlegi cselekvési terv tagállamok általi végrehajtása nyomon követésének befejezése | Hangsúly helyezése a tagállamok irányítási szintjén végrehajtott elsődleges ellenőrzések javítására A Bizottság felügyeleti ellenőrzései hatékonyságának javítása a tagállami rendszerek hibakockázatának csökkentése céljából | Annak bizonyítása, hogy a tagállamok irányítási és ellenőrzési rendszerei hatékonyan működnek és védik a közösségi költségvetést | DG REGIO DG EMPL | 27 cselekvési tervet (10 ERFA, 17 ESZA) tényleges eredménnyel fejeztek be 16 tagállamban ERFA: ES, FI, IT, NL, PL, PT, UK (2), INTERREG (2) ESZA: AT (2), BE, DE (3), ES (2), F (3), IT (2), LV, NL, SK, UK | 2008.12.31. |

1.3. | A 2000–2006-os programozási időszakra vonatkozó, folyamatban lévő 20 felfüggesztési és pénzügyi korrekciós eljárás, valamint az 1994–1999-es programozási időszakra vonatkozó záró ellenőrzésekkel kapcsolatos 34 pénzügyi korrekciós eljárás lezárása | A Bizottság ellenőrzési tevékenysége hatásának növelése a felfüggesztési és pénzügyi korrekciós eljárások hatékonyabb alkalmazása által | Annak bizonyítása, hogy a tagállamok irányítási és ellenőrzési rendszerei hatékonyan működnek és védik a közösségi költségvetést | DG REGIO DG EMPL | Felfüggesztési/pénzügyi korrekciós eljárások lezárása az érintett tagállam által elfogadott korrekciók, illetve bizottsági határozat révén 24 hónapon belül (lásd a 8.2. pontot) 32 ERFA-program: ES (23), IT, PT (3), INTERREG (3), UK (2) 12 ESZA-program: DE, ES (2), F (2), IT (2), LU (2), LV, NL, UK 60 KA-projekt: BG (3), ES (14), GR (37), PT (3), LT (3) | 2008.12.31. |

1.4. | A 2006-os megbízhatósági nyilatkozat keretében meghatározott jelentős hibaesetek nyomon követése a rendszerre gyakorolt hatásokkal együtt | A Bizottság felügyeleti ellenőrzései hatékonyságának javítása a tagállami rendszerek hibakockázatának csökkentése céljából | Annak bizonyítása, hogy a közösségi költségvetés védelmére irányuló szükséges javításokat elvégezték | DG REGIO DG EMPL | A főigazgatóságok által 73 esetben hozott végleges álláspont Azokban az esetekben, ahol az érintett tagállamok nem végezték el a szükséges korrekciókat, pénzügyi korrekciós eljárást indítottak. | 2008.9.30. |

2. Az integrált belső ellenőrzési keretrendszert célzó bizottsági cselekvési terv főbb folyamatban lévő intézkedései |

2.1. | 9. tevékenység – Hatékony eszközök létrehozása az auditok és az ellenőrzések eredményeinek megosztásához és az egységes ellenőrzési megközelítés elősegítéséhez | A strukturális alapok ellenőrzési rendszerében működő visszacsatolási mechanizmusok megerősítése | Az audit és az ellenőrzési munka koordinálása hatékonyságának maximalizálása érdekében | DG REGIO DG EMPL | A vizsgálat tárgyát képező ellenőrzések eredményeinek megosztása a programok lezárásáért felelős szervek munkájának felülvizsgálata érdekében (lásd a 3.1. pontot) | 2008.12.31. |

2.2. | 10. tevékenység – az ERFA ellenőrzési költségeinek első becslésének és elemzésének elvégzése | Az integrált belső ellenőrzési keretrendszerről szóló bizottsági cselekvési tervnek a Számvevőszék 2/2004. számú véleményével összhangban történő végrehajtása | Annak megalapozása, hogy az ellenőrzések költségei és hasznai közötti egyensúly létrejön | DG REGIO | A tagállamok által benyújtott adatok elemzéséről jelentés készítése | 2008.5.31. |

.

2.3. | 11N tevékenység – a nemzeti ellenőrzési és jelentéstételi rendszerek megbízhatóságának vizsgálata a pénzügyi korrekciók és visszafizettetések szempontjából | Annak biztosítása, hogy a pénzügyi korrekciókról és a visszafizettetésekről teljes, átlátható és megbízható információkat bocsássanak rendelkezésre | A pénzügyi korrekciókról való jelentéstétel javítása (lásd a 6. tevékenységet) | DG REGIO DG EMPL | Ellenőrzések végzése 10 tagállamban, amelyeket a 2008.3.31-ig benyújtandó adatok elemzése alapján választanak ki (5 tagállam az első félévben) Tényleges eredmény – a Számvevőszék általi értékelés javulása | 2008.12.31. |

2.4. | 14b tevékenység – iránymutatás nyújtása a kedvezményezetteknek és/vagy a közreműködő szinteknek az ellenőrzésekről és az ellenőrzési lánc felelősségi területeiről | A 2007-13-as időszakra tervezett egyszerűsített eljárások alkalmazásának ösztönzése és megkönnyítése | A hibák megelőzése és a közösségi költségvetést érintő kockázatok csökkentése (lásd a 4. tevékenységet és az 5.2. pontot( | DG REGIO DG EMPL | Az alábbi témákról szóló iránymutatások aktualizálása: irányítási ellenőrzések igazolási funkciók | 2008.6.30. |

2.5. | 15. tevékenység – a strukturális alapokra vonatkozó „bizalmi szerződések” kezdeményezés támogatása (amely lehetővé teszi a Bizottság számára, hogy megbízzon a 2000–2006-os programozási időszakra vonatkozó nemzeti ellenőrzési munkában, és alapot teremt a 2007–2013-as programozási időszakra vonatkozó hasonló együttműködéshez) | A Bizottság felügyeleti ellenőrzései hatékonyságának javítása a tagállami rendszerek hibakockázatának csökkentése céljából | Az ellenőrzési munka koordinálásának javítása annak érdekében, hogy meg lehessen bízni a nemzeti ellenőrző szervek munkájában | DG REGIO | Cél – Bizalmi szerződések aláírása további 2 olyan tagállammal, amely bizonyítja megfelelőségét (2008. február 19-én 6 szerződést írtak alá az ERFA-ra és a Kohéziós Alapra vonatkozóan) | 2008.9.30. |

2.6. | 16. tevékenység – a strukturális alapokra vonatkozó ellenőrzési standardok és a hibaszázalékokról való jelentéstétel, stb. koordinálása | A Bizottság felügyeleti ellenőrzései hatékonyságának javítása a tagállami rendszerek hibakockázatának csökkentése céljából | Az integrált belső ellenőrzési keretrendszer javítása az ellenőrzési módszerek egységesítése által | DG REGIO DG EMPL | A mintavételre vonatkozó iránymutatás A rendszerértékelés módszertana A strukturális alapok pénzügyi ellenőrzési kézikönyve átdolgozásának befejezése | 2008.4.30. 2008.4.30. 2008.12.31 |

3. A 2000–2006-os programozási időszak programjainak és projektjeinek lezárására irányuló megelőző intézkedések |

3.1. | A programok lezárásáért felelős szervek munkájának felülvizsgálatára vonatkozó ellenőrző vizsgálatok befejezése (2000–2006) | Szabályszerű lezárási eljárások biztosítása | Megelőző ellenőrzés annak biztosítása érdekében, hogy a lezárási eljárás hatékonyan megállapítja a szabálytalan kiadásokat | DG REGIO DG EMPL | A tervezett ellenőrző látogatások végrehajtása: 30 ERFA/KA: BE, BG, CY, CZ (2), DE (5), ES (2), FI, GR (2), HU, IT (6), LT, NL, PL (2), RO, UK (3) [3] 6 ESZA: EE, FI, HU, IRL, PT, SV Tényleges eredmény – biztos alap a korrekciós intézkedéshez vagy megalapozott bizonyosság arról, hogy nincs szükség ellenőrzésre | 2008.12.31. |

3.2. | A belső eljárások véglegesítése a záródokumentumok szigorú vizsgálatának biztosítása érdekében | Szabályszerű lezárási eljárások biztosítása | Annak biztosítása, hogy a Bizottság szolgálatai megfelelően előkészítsék a programok lezárását | DG REGIO DG EMPL | Az új eljárások véglegesítése | 2008.6.30. |

3.3. | A tagállamok figyelmének felhívása a Bizottság által 2006-ban kiadott lezárási iránymutatásra | Szabályszerű lezárási eljárások biztosítása | Annak biztosítása, hogy a tagállamok megfelelően előkészítsék a programok lezárását | DG REGIO | Szeminárium az irányító hatóság számára Napirendi pont az irányító hatóságokkal való éves ülésen | 2008.6.30. 2008.12.31. |

4. A 2007–2013-as programozási időszakra vonatkozó megelőző intézkedések |

4.1. | A megfelelőségértékelési jelentések és vélemények felülvizsgálata | A 2007-2013-as programozási időszakra vonatkozó jogi keret teljes körű végrehajtásának biztosítása | Annak biztosítása, hogy a programozási időszak kezdetétől fogva hatékony irányítási és ellenőrzési rendszerek működjenek | DG REGIO DG EMPL | Mintegy 250 rendszer ellenőrzése, szükség esetén tényfeltáró látogatásokkal egybekötve Tényleges eredmény – alacsony hibaszázalék az utólag benyújtott időközi kifizetések iránti kérelmek esetében | 2008.12.31. |

4.2. | A nemzeti ellenőrzési stratégiák felülvizsgálata | A 2007-2013-as programozási időszakra vonatkozó jogi keret teljes körű végrehajtásának biztosítása | Annak biztosítása, hogy a nemzeti ellenőrzési stratégiák megfeleljenek a rendeleteknek | DG REGIO DG EMPL | Mintegy 200 ellenőrzési stratégia ellenőrzése. | 2008.12.31. |

4.3. | Az egyszerűsítést célzó intézkedések: | A 2007-13-as időszakra tervezett egyszerűsített eljárások alkalmazásának ösztönzése és megkönnyítése | A hibák megelőzése és a közösségi költségvetést érintő kockázatok csökkentése |

a) Az 1083/2006/EK rendelet 88. cikke szerinti részleges lezárásra vonatkozó feljegyzésnek az irányító hatóságokkal való éves ülésen történő nyomon követése | DG REGIO DG EMPL | Iránymutatás és nyomon követési ülések Tényleges eredmény – a tagállamok többsége alkalmazza a részleges lezárást | 2008.12.31. |

b) A közvetett költségek (csak ESZA) átalányának használatára vonatkozó feljegyzésnek az irányító hatóságokkal való éves ülésen történő nyomon követése | DG EMPL | Iránymutatás és nyomon követési ülések Tényleges eredmény – a tagállamok többsége (18/27) átalányt alkalmaz – hibák csökkenése | 2008.12.31. (A feljegyzés véglegesítése: 2007. szeptember) |

4.4. | A 2007-2013-as programozási időszakra vonatkozó elszámolhatósági kérdések felülvizsgálata és egyértelművé tétele | A 2007-2013-as programozási időszakra vonatkozó jogi keret teljes körű végrehajtásának biztosítása | Annak biztosítása, hogy a rendeletek egyértelműek legyenek az azokat alkalmazó nemzeti hatóságok és a kedvezményezettek számára |

a) A 2007-2013-as programozási időszakra vonatkozó közösségi elszámolhatósági szabályoknak egy brosúrában történő összefoglalása | DG REGIO DG EMPL | Brosúra | 2008.9.30. |

b) Az 1083/2006/EK rendelet 55. cikkének alkalmazására vonatkozó feljegyzés – jövedelemtermelő projektek | DG REGIO DG EMPL | Iránymutatás Tényleges eredmény – a jövedelemtermelő projektekkel kapcsolatos hibák csökkentése | 2008.6.30. |

c) Az állami támogatás szabályainak alkalmazásáról szóló feljegyzés | DG REGIO DG EMPL | Iránymutatás Tényleges eredmény – az állami támogatások szabályaival kapcsolatos hibák csökkentése | 2008.6.30. |

4.5 . | A figyelem felhívása a közbeszerzési szabályokra | Hangsúly helyezése a tagállamok irányítási szintjén végrehajtott elsődleges ellenőrzések javítására | A strukturális alapok és a Kohéziós Alap alkalmazásából eredő hibák csökkentése | DG REGIO DG EMPL | 2 szeminárium szervezése a tagállamok hatóságai számára annak érdekében, hogy felhívják a figyelmüket arra, hogy a strukturális intézkedések keretein belül miként alkalmazzák a közbeszerzési szabályokat | 2008.12.31. |

5. A nemzeti szintű elsődleges ellenőrzések javítására irányuló intézkedések |

5.1. | Szeminárium szervezése az irányító hatóságok és az igazoló hatóságok számára, valamint az irányító hatóságokkal való éves ülésen történő nyomon követés | Hangsúly helyezése a tagállamok irányítási szintjén végrehajtott elsődleges ellenőrzések javítására | A gyenge elsődleges ellenőrzések kockázatának kezelése | DG REGIO DG EMPL | Szeminárium kb. 300 tagállami résztvevő számára | 2008.6.30. |

.

5.2. | A 2007-2013-as programozási időszakra vonatkozó elsődleges ellenőrzések és igazolási funkciók helyes gyakorlatáról szóló iránymutatás aktualizálása | Hangsúly helyezése a tagállamok irányítási szintjén végrehajtott elsődleges ellenőrzések javítására Az ellenőrzési rendszerekben működő visszacsatolási mechanizmusok megerősítése | A gyenge előzetes ellenőrzések és hitelesítési funkciók kockázatának kezelése | DG REGIO DG EMPL | Az iránymutatásokat véglegesítették és szétosztották (lásd a 2.4. pontot) | 2008.6.30. |

5.3. | A megfelelőségre vonatkozó önértékelési eszközöknek az irányító hatóságok rendelkezésére bocsátása | Hangsúly helyezése a tagállamok irányítási szintjén végrehajtott elsődleges ellenőrzések javítására | A gyenge elsődleges ellenőrzések kockázatának kezelése | DG REGIO DG EMPL | Az önértékelési alkalmazásokat szétosztották | 2008.6.30. |

6. A pénzügyi korrekciókról való tagállami jelentéstétel javítására irányuló intézkedések |

6.1. | A benyújtott adatok ellenőrzése a hiányosságok kiküszöbölése és a pontatlanságok kijavítása céljából | A pénzügyi korrekciókról és a visszafizettetésekről rendelkezésre bocsátott információk teljességének, átláthatóságának és megbízhatóságának javítása | A pénzügyi korrekciókról és a visszafizettetésekről való jelentéstétel javítása | DG REGIO DG EMPL | A 2008. március 31-ig beérkezett információk elemzése és levél küldése a nyomon követési intézkedésekről Jobb értékelés a Számvevőszék által | 2008.6.30. |

6.2. | Helyszíni ellenőrzések végzése a tagállamok által szolgáltatott adatok mintáján | A pénzügyi korrekciókról és a visszafizettetésekről rendelkezésre bocsátott információk teljességének, átláthatóságának és megbízhatóságának javítása | A benyújtott adatok pontosságának ellenőrzése | DG REGIO DG EMPL | Ellenőrzések végzése 10 tagállamban, amelyeket a 2008.3.31-ig benyújtandó adatok elemzése alapján választanak ki (5 tagállam az első félévben) (lásd a 2.3. pontot) Jobb értékelés a Számvevőszék által | 2008.12.31. |

7. A Bizottságnak az ellenőrzési tevékenység hatásáról való jelentéstétele javítására irányuló intézkedések |

7.1. | Az ellenőrzésre vonatkozó ajánlások nyomon követésének nyilvántartásával és jelentésével kapcsolatos rendszer javítása | A Bizottság felügyeleti ellenőrzései hatékonyságának javítása a tagállami rendszerek hibakockázatának csökkentése céljából Az ellenőrzési rendszerekben működő visszacsatolási mechanizmusok megerősítése | A nyomon követési eljárás javítása és az ellenőrzés eredményei megosztásának megkönnyítése | DG REGIO DG EMPL | Az IT-alkalmazások és eljárások módosítása: SYSAUDIT a DG REGIO-ban; Az A-REP teljes végrehajtása a DG EMPL-ben. Jobb értékelés a Számvevőszék által | 2008.9.31. 2008.3.31 |

7.2. | A Bizottság ellenőrzési és audittevékenysége következtében alkalmazott pénzügyi korrekciók nyilvántartására és jelentéstételére vonatkozó rendszerek javítása | A pénzügyi korrekciókról és a behajtásokról rendelkezésre bocsátott információk teljességének, átláthatóságának és megbízhatóságának javítása | A Bizottság ellenőrzési munkája hatásának részmutatójaként szolgáló, a behajtásokról és a pénzügyi korrekciókról szóló információk javítása | DG REGIO DG EMPL | Az IT-alkalmazások és eljárások módosítása: Negyedéves jelentések készítése a DG BUDG számára Jobb értékelés a Számvevőszék által | 2008.9.30 |

8. A Bizottság ellenőrzési tevékenysége hatásának növelésére irányuló intézkedések |

8.1. | Szakpolitika kidolgozása és végrehajtása azzal a céllal, hogy a kifizetéseket bizottsági határozat által a nemzeti rendszerekben való jelentős gyengeségek felderítése után a lehető leghamarabb felfüggeszthessék | A Bizottság ellenőrzési tevékenysége hatásának növelése a felfüggesztési és pénzügyi korrekciós eljárások hatékonyabb alkalmazása által | Annak bizonyítása, hogy a tagállamok irányítási és ellenőrzési rendszerei hatékonyan működnek és védik a közösségi költségvetést | DG REGIO DG EMPL | A főigazgatók utasításai, átdolgozott eljárások és nyomon követési jelentés Tényleges eredmény a cél a felfüggesztési határozat meghozatala az ellenőrzési megállapításokra vonatkozó végleges álláspontot követő 6 hónapon belül | 2008.4.30. |

8.2. | A felfüggesztésekre és a pénzügyi korrekciókra vonatkozó belső eljárások módosítása az alkalmazás meggyorsítása érdekében | A Bizottság ellenőrzési tevékenysége hatásának növelése a felfüggesztési és pénzügyi korrekciós eljárások hatékonyabb alkalmazása által | Annak bizonyítása, hogy a tagállamok irányítási és ellenőrzési rendszerei hatékonyan működnek és védik a közösségi költségvetést | DG REGIO DG EMPL | Átdolgozott eljárások és nyomon követési jelentés Tényleges eredmény – a pénzügyi korrekciókra vonatkozó ellenőrzést követő 24 hónapon belül határozat hozatala, amennyiben szükséges | 2008.4.30. |

9. Az éves tevékenységi jelentések megbízhatóságának javítására irányuló intézkedések |

9.1. | Az alábbi intézkedések meghozatala az éves tevékenységi jelentések előkészítése során: | A főigazgatóságok éves tevékenységi jelentései minőségének javítása | A tagállamok rendszereinek értékelésére vonatkozó jelentéstétel átláthatóságának és folyamatosságának javítása az előrehaladás jobb ellenőrzése érdekében | DG REGIO DG EMPL | Éves tevékenységi jelentések 2007 Jobb értékelés a Számvevőszék által | 2008.3.31. |

a) Információ szolgáltatása minden olyan rendszer nyomon követéséről, amely esetében 2006-ban jelentős rendszerbeli hibákat állapítottak meg |

b) Jelentéstétel a tagállamok által a hiányosságok kijavítása érdekében végrehajtott cselekvési tervek megvalósításáról |

c) Jelentéstétel az időközi kifizetések felfüggesztésére vonatkozó határozatokról, más, az átruházott felhatalmazás által engedélyezésre jogosult tisztviselőnek az időközi kifizetésekre vonatkozóan tett megelőző intézkedéseiről, a tagállamok által a Bizottság kérésére alkalmazott pénzügyi korrekciókról, valamint a Bizottság által elfogadott pénzügyi korrekciós határozatokról |

d) Részletes igazolása annak, hogy a jelentős rendszerbeli gyengeségek megállapítása esetén miért nem éltek fenntartással |

e) A Számvevőszék előzetes ajánlásainak nyomon követéséről való jelentéstétel |

10. | A pénzügyi rendelet 53b. cikke szerinti éves összefoglalók hatékony felhasználására irányuló intézkedések |

A benyújtott összefoglalók elemzése, az eredmények beépítése az éves tevékenységi jelentésekbe, és intézkedések hozatala, amennyiben a tagállamok elmulasztják a kötelezettségeiket | Az éves összefoglalók megfelelő felülvizsgálatának elvégzése azok következetességének, összehasonlíthatóságának és hasznosságának biztosítása | A tagállamok megbízhatósági szintjének javítása | DG REGIO DG EMPL | Az eredmények beépítése az éves tevékenységi jelentésekbe A kötelezettségeiket elmulasztó tagállamok ellen intézkedések foganatosítása | 2008.3.31. 2008.12.31. |

[1] Az Európai Közösségek általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendeletről szóló, 2002. június 25-i 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet (HL L 248., 2002.9.16., 1. o.).

[2] A végső kifizetési kérelmek benyújtásának határideje 2003. március 31-e volt.

[3] 8 ellenőrző látogatást ötvöznek az 1.1. intézkedés keretében végzett ellenőrző látogatással