2.2.2018   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 39/3


A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2018. január 30.)

a közös európai érdeket szolgáló fontos projektek stratégiai fórumának létrehozásáról

(2018/C 39/03)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

mivel:

(1)

A Szerződés 173. cikke az Unióra és a tagállamokra ruházta azt a feladatot, hogy biztosítsák az uniós ipar versenyképességéhez szükséges feltételek meglétét.

(2)

A Szerződés 107. cikke (3) bekezdésének b) pontja kimondja, hogy a belső piaccal összeegyeztethetőnek tekinthető valamely közös európai érdeket szolgáló fontos projekt megvalósításának előmozdítására nyújtott támogatás.

(3)

Egy sikeres ipari stratégiának Európa erősségeire és az új technológiák stratégiai értékláncaiban fellelhető eszközeire kell épülnie, amelyek gyakran jól összehangolt együttes erőfeszítéseket és beruházásokat igényelnek számos tagállam közigazgatási szerveitől és iparától.

(4)

Proaktívabb megközelítésre van szükség a tagállamok és az ipar részéről az újabb közös európai érdeket szolgáló fontos projektek (IPCEI) (1) előmozdítása érdekében, amelyek létfontosságú szerepet játszhatnak a gazdasági növekedés kulcsfontosságú területeit érintő szakpolitikák és fellépések előmozdításában.

(5)

A „Beruházás az intelligens, innovatív és fenntartható iparba – Az Európai Unió megújított iparpolitikai stratégiája” című bizottsági közlemény (2) egy olyan stratégiai fórum létrehozására szólít fel, amely a legfontosabb érdekelt felek részvételével azonosítja a kulcsfontosságú értékláncokat és beruházási projekteket, és figyelemmel kíséri az elért előrehaladást.

(6)

Figyelemmel a fentiekre, a Bizottságnak szüksége van a szakértőket magában foglaló tanácsadó testület véleményének kikérésére.

(7)

Ezért létre kell hozni egy szakértői csoportot a stratégiai értékláncok és a beruházási projektek területén, különösen a közös európai érdeket szolgáló fontos projektekkel kapcsolatban, és meg kell határozni feladatait, céljait és felépítését.

(8)

A csoportnak tanácsadást és szakértői támogatást kell biztosítania a Bizottság számára azzal a céllal, hogy elősegítse az Európa számára kulcsfontosságú értékláncokkal kapcsolatos közös uniós elképzelés kialakítását, és hogy a különböző tagállamok közigazgatási szervei és legfontosabb érdekelt felei közötti együttműködésen és koordináción keresztül elősegítse a kulcsfontosságú európai értékláncok új beruházási projektjeinek kialakítását és továbbvitelét.

(9)

A csoportnak a tagállamok illetékes hatóságai magas szintű képviselőiből, más állami szervek – például (az olyan területeken, mint a technológia és az innováció, energetika, szállítás, beruházások, gazdasági elemzés, biztonság és a védelem működő) uniós szervek és nemzetközi szervezetek – magas szintű képviselőiből, a tudományos élet és a kutatás, a pénzügyek, az ipar, a kkv-k és az alkalmazottak és munkavállalók érdekeit képviselő szervezetek magas szintű képviselőiből, valamint személyes minőségükben kinevezett magánszemélyekből kell állnia.

(10)

Meg kell határozni azokat a szabályokat, amelyek szerint a csoport tagjai információkat hozhatnak nyilvánosságra.

(11)

A személyes adatok feldolgozását a 45/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek (3) megfelelően kell végezni.

(12)

E határozat alkalmazását célszerű határozott időtartamhoz kötni. A Bizottság kellő időben megfontolja, indokolt-e ezt az időtartamot meghosszabbítani,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

Tárgy

E határozattal létrejön a közös európai érdeket szolgáló fontos projektek stratégiai fóruma (a továbbiakban: csoport).

2. cikk

Megbízatás és feladatok

A csoport feladata, hogy elősegítse a több tagállam közigazgatási szervei és a legfontosabb érdekelt felek közötti megállapodásokat újabb közös európai érdeket szolgáló fontos projektek előmozdítása érdekében, és hogy uniós szinten közös elképzelést alakítson ki a közös, jól összehangolt erőfeszítések és a kulcsfontosságú értékláncokba történő beruházások érdekében.

A csoport feladatai különösen a következők:

a)

tanácsadás a Bizottság részére az Európa számára kulcsfontosságú értékláncok tekintetében, amelyeket olyan, Európa számára stratégiai jelentőségű értékláncokként határoznak meg, amelyek jól összehangolt együttes fellépést és beruházásokat igényelnek több tagállam közigazgatási szerveitől és iparától annak érdekében, hogy biztosítsák Európa világszintű ipari vezető szerepének fenntartását vagy megszerzését a kulcsfontosságú területeken;

b)

a Bizottság segítése a tagállamok és a legfontosabb érdekelt felek közötti közös európai elképzelés kialakításában e kulcsfontosságú értékláncok vonatkozásában;

c)

tanácsadás a Bizottság részére a kulcsfontosságú értékláncokat érintő közös európai érdeket szolgáló fontos projektek tekintetében;

d)

a Bizottság segítése a különböző tagállamok közigazgatási szervei és a legfontosabb érdekelt felek közötti együttműködés és koordináció létrehozásában, az újabb közös európai érdeket szolgáló fontos projekteket előmozdító megállapodások megkönnyítése érdekében;

e)

a Bizottság segítése az elért előrehaladás figyelemmel kísérésében; a közös európai érdeket szolgáló fontos projektek megtervezésében és előmozdításában felmerülő szűk keresztmetszetek és akadályok jelentése; valamint megoldási javaslatok ezen akadályok és szűk keresztmetszetek megoldására;

f)

tanácsadás a Bizottság részére az új közös európai érdeket szolgáló fontos projektek sikeres végrehajtásának biztosításához szükséges kísérő intézkedésekkel kapcsolatban;

g)

a kulcsfontosságú értékláncokat érintő közös, jól összehangolt beruházások előmozdítását célzó alternatív megoldások ajánlása a Bizottságnak olyan esetekben, amikor nincs mód közös európai érdeket szolgáló fontos projektek megvalósítására.

3. cikk

Konzultáció

A Bizottság az Európa számára stratégiai jelentőségű ipari értékláncokkal és a kapcsolódó beruházásokkal kapcsolatos bármely kérdésben konzultálhat a csoporttal.

4. cikk

Tagság

(1)   A csoport legfeljebb 50 tagból állhat.

(2)   A csoport tagjai lehetnek:

a)

személyes minőségükben kinevezett magánszemélyek;

b)

a tudományos élet és a kutatás, a pénzügyek, az ipar, a kkv-k és az alkalmazottak és munkavállalók érdekeit képviselő szervezetek;

c)

a tagállamok hatóságai;

d)

egyéb közigazgatási intézmények.

(3)   A személyes minőségükben kinevezett tagok függetlenül, a közérdek szolgálatában járnak el.

(4)   A tagállamok hatóságai, a szervezetek és egyéb állami szervek kijelölik képviselőiket, és felelősek azért, hogy azok magas szintű szakértelmet biztosítsanak. A Bizottság Belső Piaci, Ipar-, Vállalkozás- és Kkv-politikai Főigazgatósága (DG GROW) megtagadhatja egy szervezet képviselőjének kinevezését, ha azt az 5. cikkben említett pályázati felhívás 4. fejezetében meghatározott követelmények fényében nem tartja megfelelőnek. Ilyen esetben a szervezetet egy másik tag kinevezésére kérik fel.

(5)   Azok a tagok, akik már nem tudnak hatékonyan hozzájárulni a szakértői csoport tevékenységéhez, akik az illetékes bizottsági szervezeti egység véleménye szerint nem felelnek meg az Európai Unió működéséről szóló szerződés 339. cikkében megállapított feltételeknek, vagy akik lemondanak, a továbbiakban nem kapnak meghívást a csoport ülésein való részvételre, és helyükre hivatali idejük hátralevő részére új tag nevezhető ki.

5. cikk

Kiválasztási eljárás

(1)   A csoport 4. cikk (2) bekezdésének a) és b) pontjában említett tagjainak kiválasztása a bizottsági szakértői csoportok és más hasonló testületek nyilvántartásában (a továbbiakban: a szakértői csoportok nyilvántartása) közzétett nyilvános pályázati felhívás útján történik. Emellett a pályázati felhívás más módon, például e célból készített weboldalakon is közzétehető. A pályázati felhívásban pontosan meg kell határozni a kiválasztási kritériumokat, ideértve a szükséges szakértelmet, valamint azt, hogy a feladatok végzése során milyen érdeket kell képviselni. A pályázatra való jelentkezéshez legalább négy hetet kell biztosítani.

(2)   A személyes minőségükben a csoport tagjává történő kinevezésre jelentkező személyeknek közzé kell tenniük minden olyan körülményt, amely összeférhetetlenséghez vezethet. A Bizottság mindenekelőtt felkéri az érintetteket, hogy pályázatuk részeként – naprakész önéletrajzukkal együtt – a szakértői csoportok számára rendelkezésre álló formanyomtatvány alapján nyújtsanak be érdekeltségi nyilatkozatot. A megfelelően kitöltött érdekeltségi nyilatkozat elengedhetetlen feltétele annak, hogy a jelentkező jogosult legyen személyes minőségben taggá való kinevezésre. Az összeférhetetlenség értékelése a Bizottság szakértői csoportokra vonatkozó horizontális szabályainak (a továbbiakban: horizontális szabályok) megfelelően végzendő el.

(3)   A szervezetek számára a kinevezés érdekében szükséges az átláthatósági nyilvántartásban való regisztráció.

(4)   A csoport tagjait a Belső Piaci, Ipar-, Vállalkozás- és Kkv-politikai Főigazgatóság (DG GROW) főigazgatója nevezi ki olyan szakértők közül, akik a 2. és a 3. cikkben említett területeken szakértelemmel rendelkeznek és jelentkeztek a pályázati felhívásra.

(5)   A tagok kinevezése 2 évre szól. A tagok a helyükre kinevezett új tagok kinevezéséig vagy hivatali idejük végéig maradnak hivatalban. Hivatali idejük megújítható.

(6)   A DG GROW tartaléklistát állít össze olyan megfelelő jelöltekből, akik közül helyettesítő tagok nevezhetők ki. A tartaléklistára való felvételük előtt a DG GROW kikéri a jelentkezők hozzájárulását.

6. cikk

Elnök

A csoport elnöki tisztségét a Belső Piaci, Ipar-, Vállalkozás- és Kkv-politikai Főigazgatóság (DG GROW) főigazgatója tölti be.

7. cikk

Működés

(1)   A csoport a DG GROW kérésére, a horizontális szabályoknak megfelelően működik.

(2)   A csoport üléseire főszabály szerint Brüsszelben, a Bizottság épületeiben kerül sor.

(3)   A titkársági feladatokat a DG GROW látja el. Az eljárásokban érdekelt, más szervezeti egységekben dolgozó bizottsági tisztviselők is részt vehetnek a csoport és annak alcsoportjai ülésein.

(4)   A DG GROW egyetértésével a csoport tagjai egyszerű többséggel határozhatnak a csoport tanácskozásának nyilvánosságáról.

(5)   Az egyes napirendi pontok megvitatásáról és a csoport által megfogalmazott véleményekről érdemi és hiánytalan jegyzőkönyv készül. A jegyzőkönyvet a titkárság készíti el az elnök felelőssége mellett.

(6)   A csoport konszenzussal fogadja el véleményeit, ajánlásait és jelentéseit. Szavazás esetén a döntés a tagok egyszerű többségének szavazata alapján történik. A többségtől eltérően szavazó tagoknak joguk van ahhoz, hogy álláspontjuk indokolását a véleményhez, ajánláshoz vagy jelentéshez csatolt külön dokumentumban foglalják össze.

8. cikk

Alcsoportok

(1)   A DG GROW által meghatározott hatáskör alapján a DG GROW alcsoportokat hozhat létre speciális kérdések megvizsgálására. Az alcsoportok a horizontális szabályok alapján működnek, és tevékenységükről beszámolnak a csoportnak. Megbízatásuk teljesítése után az alcsoportok feloszlanak.

(2)   Az alcsoportok azon tagjait, akik nem a csoport tagjai, nyilvános pályázati felhívás útján, az 5. cikknek és a horizontális szabályoknak megfelelően kell kiválasztani.

(3)   A csoport egyes tagjai kinevezhetők egy adott téma előadójának. Az ülések közötti időszakban a munkát elektronikus úton kell végezni.

9. cikk

Meghívott szakértők

A DG GROW speciális szakértelemmel rendelkező szakértőket hívhat meg a napirenden szereplő kérdésekkel kapcsolatban, hogy azok eseti jelleggel részt vegyenek a csoport vagy az alcsoportok munkájában.

10. cikk

Megfigyelők

(1)   Közvetlen meghívásra magánszemélyek, szervezetek és közigazgatási intézmények – a horizontális szabályoknak megfelelően – megfigyelői státuszt kaphatnak.

(2)   A megfigyelőként kijelölt szervezetek vagy közigazgatási intézmények kijelölik saját képviselőiket.

(3)   A megfigyelők és képviselőik számára az elnök engedélyezheti, hogy részt vegyenek a csoport megbeszélésein és szakértelmüket rendelkezésre bocsássák. Ugyanakkor ők nem rendelkeznek szavazati joggal, és nem vesznek részt a csoport ajánlásainak vagy tanácsainak kialakításában.

11. cikk

Eljárási szabályzat

A DG GROW javaslata alapján és a DG GROW-val egyetértésben a csoport – tagjainak egyszerű többségével – elfogadja eljárási szabályzatát a szakértői csoportokra vonatkozó rendes eljárási szabályok szerint, összhangban a horizontális szabályokkal.

12. cikk

Szakmai titoktartás és a bizalmas információk kezelése

A csoport és az alcsoportok tagjait és azok képviselőit, valamint a meghívott szakértőket és megfigyelőket szakmai titoktartási kötelezettség terheli, amely a Szerződések és az azokat végrehajtó szabályok révén az intézmények minden tagjára és személyzetére alkalmazandó, ezenkívül vonatkoznak rájuk a Bizottság által az (EU, Euratom) 2015/443 bizottsági határozatban (4) és az (EU, Euratom) 2015/444 bizottsági határozatban (5) lefektetett, az EU-minősített adatok védelmét szolgáló biztonsági szabályok. E kötelezettségeik betartásának esetleges elmulasztása esetén a Bizottság minden megfelelő intézkedést meghozhat.

13. cikk

Átláthatóság

(1)   A csoportnak és alcsoportjainak szerepelniük kell a szakértői csoportok nyilvántartásában.

(2)   Az összetétel tekintetében a szakértői csoportok nyilvántartásában a következő adatok kerülnek közzétételre:

a)

azon magánszemélyek neve, akiket személyes minőségükben neveznek ki;

b)

a tagszervezetek neve; a képviselt érdekeket fel kell tüntetni;

c)

más közigazgatási intézmények neve;

d)

a megfigyelők neve;

e)

a tagállami hatóságok neve.

(3)   Valamennyi releváns dokumentumot (így a napirendeket, a jegyzőkönyveket és a résztvevők beadványait) közzé kell tenni vagy közvetlenül a szakértői csoportok nyilvántartásában, vagy pedig egy ott feltüntetett, olyan weboldalra mutató hivatkozás segítségével, amelyen ezek az információk megtalálhatók. A tematikus weboldalakhoz való hozzáférés nem köthető felhasználói regisztrációhoz vagy más korlátozáshoz. Az ülés előtt különösen a napirendet és a többi releváns dokumentumot, az ülés után pedig a jegyzőkönyvet megfelelő időben közzéteszik. A közzétételtől csak akkor lehet eltekinteni, ha egy dokumentum közzététele kedvezőtlenül befolyásolná valamely közérdek vagy magánérdek védelmét, az 1049/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (6) 4. cikkében meghatározottakkal összhangban.

14. cikk

Az ülések költségei

(1)   A csoport és az alcsoportok tevékenységében részt vevők nem részesülnek díjazásban szolgálataikért.

(2)   A csoport és az alcsoportok munkájában részt vevő személyek utazási és tartózkodási költségeit a Bizottság megtéríti. A költségtérítés a Bizottságon belül alkalmazandó rendelkezéseknek megfelelően, az éves forrásfelosztási eljárás keretében a Bizottság szolgálataihoz rendelt, rendelkezésre álló előirányzatok erejéig történik.

15. cikk

Alkalmazás

Ezt a határozatot 2020. május 31-ig kell alkalmazni.

Kelt Brüsszelben, 2018. január 30-án.

a Bizottság részéről

elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  A Bizottság állami támogatási szabályokat határoz meg (HL C 188., 2014. június 20.), amelyek célja, hogy iránymutatást nyújtsanak a tagállamoknak arról, hogy miként lehet a közfinanszírozást az integrált közös európai érdeket szolgáló fontos projektek felé csatornázni, aminek továbbgyűrűző hatásai minden bizonnyal kiterjednek az uniós gazdaság és társadalom szélesebb rétegére, például a kulcsfontosságú alaptechnológiákra is. A kulcsfontosságú alaptechnológiák olyan tudásintenzív technológiák, amelyeket a kutatás-fejlesztés magas intenzitása, gyors innovációs ciklusok, nagy tőkekiadások és jól képzett munkaerő foglalkoztatása jellemeznek – COM/2012/0341.

(2)  COM (2017)479 final.

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 45/2001/EK rendelete (2000. december 18.) a személyes adatok közösségi intézmények és szervek által történő feldolgozása tekintetében az egyének védelméről, valamint az ilyen adatok szabad áramlásáról (HL L 8., 2001.1.12., 1. o.).

(4)  A Bizottság (EU, Euratom) 2015/443 határozata (2015. március 13.) a Bizottságon belüli biztonságról (HL L 72., 2015.3.17., 41. o.).

(5)  A Bizottság (EU, Euratom) 2015/444 határozata (2015. március 13.) az EU-minősített adatok védelmét szolgáló biztonsági szabályokról (HL L 72., 2015.3.17., 53. o.).

(6)  E kivételek célja a közbiztonság, a katonai ügyek, a nemzetközi kapcsolatok, a pénzügyi, monetáris vagy gazdaságpolitikai érdekek, valamint a személyiség és a magánszemély becsületének védelme, illetve a kereskedelmi érdekek védelme, a bírósági eljárások és jogi tanácsadás, ellenőrzések/vizsgálatok/könyvvizsgálatok és az intézmény döntéshozatali folyamatainak védelme.