13.5.2017   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 122/73


A TANÁCS (EU) 2017/818 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2017. május 11.)

a schengeni térség általános működését veszélyeztető kivételes körülmények fennállása esetén végzendő ideiglenes belső határellenőrzés fenntartására vonatkozó ajánlásról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a személyek határátlépésére irányadó szabályok uniós kódexéről (Schengeni határellenőrzési kódex) szóló, 2016. március 9-i (EU) 2016/399 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 29. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)

A Schengeni határellenőrzési kódex 29. cikkével összhangban a Tanács 2016. május 12-én a Bizottság javaslata alapján végrehajtási határozatot fogadott el a schengeni térség általános működését veszélyeztető kivételes körülmények fennállása esetén végzendő ideiglenes belső határellenőrzésekről szóló ajánlás megállapításáról.

(2)

A Tanács öt schengeni államnak (Ausztria, Németország, Dánia, Svédország és Norvégia) ajánlotta, hogy először hat hónapig arányos ideiglenes határellenőrzést tartsanak fenn bizonyos belső határszakaszaikon, ezáltal kezelve a görögországi külső határellenőrzésben mutatkozó hiányosságokból, valamint a Görögországba érkező és onnan más schengeni államokba tartó irreguláris migránsok továbbutazásából fakadó, ezen államok közrendjét és belső biztonságát fenyegető súlyos veszélyeket. A fenti időszakot a Tanács a Bizottság javaslatára két alkalommal, 2016. november 11-én és 2017. február 7-én további három hónapra meghosszabbította.

(3)

A Schengeni határellenőrzési kódex 25. és 29. cikke értelmében a Tanács által ajánlott kezdeti időszak meghosszabbítható, amennyiben a kivételes körülmények továbbra is fennállnak.

(4)

A 2016. november 11-i és 2017. február 7-i ajánlások előírták az érintett schengeni államoknak, hogy havonta tegyenek jelentést a Bizottságnak a végrehajtott ellenőrzések eredményéről és adott esetben az ellenőrzés további szükségességére vonatkozó értékelésről. A Bizottság valamennyi érintett schengeni államtól megkapta a jelentéseket. Az ezekben foglalt információkból az derül ki, hogy az ellenőrzés az ajánlásban meghatározott feltételeknek megfelelően valósult meg. A jelentések azt is alátámasztják, hogy az érintett államokban stabilizálódik a helyzet az ellenőrzések során megtagadott beléptetések és benyújtott menedékjog iránti kérelmek száma tekintetében.

(5)

Ugyanakkor az elért eredmények ellenére a valamennyi belső határellenőrzés megszüntetését és a schengeni térség rendes működéséhez való visszatérést lehetővé tevő, a schengeni rendszer helyreállítását célzó ütemtervben foglalt feltételek egyelőre nem teljesülnek maradéktalanul. Továbbá, a folyamatos javulás ellenére és azzal együtt is, hogy Görögországban 2016 folyamán számottevő mértékben javult a külső határellenőrzés, és Görögország teljesítette a 2015-ös be nem jelentett helyszíni ellenőrzés nyomán tett ajánlásokat, továbbra is jelentős számú irreguláris migráns tartózkodik Görögországban és a nyugat-balkáni útvonalon. Továbbra is fennáll e migránsok szabálytalan továbbutazásának kockázata.

(6)

A „Schengeni rendszer helyreállítása – ütemterv” című közleményében a Bizottság meghatározta a teljeskörűen működő schengeni térséghez való visszatérés érdekében végrehajtandó különféle szakpolitikai intézkedéseket. Az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség teljes kiépítése folyamatban van, ugyanakkor a tagállamok további hozzájárulásaira van szükség az erőforrások kiegészítéséhez, valamint ahhoz, hogy az Ügynökség teljes mértékben eleget tehessen az Unió külső határát biztosító szerepének. Az első sebezhetőségi értékelésből fakadó ajánlásokat még nem bocsátották ki. Jelenleg folynak tárgyalások Szerbiával a jogállásról szóló megállapodásról.

(7)

A 2016. március 18-i EU–Törökország nyilatkozat – végrehajtása után több mint egy évvel – továbbra is kézzel fogható eredményeket mutat fel, ahogyan azt az elért eredményekről szóló ötödik jelentés (2) is megerősíti. Mindazonáltal az érkezések száma még mindig meghaladja a Görögországból Törökországba való visszaküldések számát, ami fokozza a görög szigetekre nehezedő nyomást. A nyilatkozat többi elemével kapcsolatban is további haladást kell elérni. A nyilatkozat végrehajtása ezért állandó nyomon követést igényel. Ugyanez vonatkozik a nyugat-balkáni útvonal mentén fennálló helyzetre és a nyugat-balkáni útvonallal foglalkozó vezetői találkozón elfogadott nyilatkozatban előirányzott együttműködésre is.

(8)

A közrendet vagy a belső biztonságot súlyosan fenyegető, illetve a schengeni térség általános működését veszélyeztető kivételes körülmények tehát továbbra is fennállnak.

(9)

A fentiekben ismertetett tényekre való tekintettel ezért indokoltnak tűnik, hogy a jelenleg ideiglenes belső határellenőrzést végző schengeni államok – nevezetesen Ausztria, Németország, Dánia, Svédország és a társult ország Norvégia – számára végső eszközként engedélyezzék az ellenőrzés további és utolsó alkalommal történő fenntartását, a Schengeni határellenőrzési kódex 29. cikkével összhangban.

(10)

A Tanács nyugtázza a schengeni térségen belüli arányos rendőrségi ellenőrzésekről és rendőrségi együttműködésről szóló bizottsági ajánlást, amely ugyancsak hozzájárul az ideiglenes belső határellenőrzés fokozatos megszüntetéséhez az összes belső határellenőrzés megszüntetése és a schengeni térség rendes működésének mielőbbi visszaállítása céljából azáltal, hogy a közrendet vagy a belső biztonságot fenyegető súlyos veszélyek megfelelő kezelése céljából előnyben részesíti a rendőrségi ellenőrzések alkalmazását. A Tanács nyugtázza a Bizottság azon ajánlását, hogy az összes schengeni állam mihamarabb, de legkésőbb hat hónapon belül hajtsa végre az ajánlott intézkedéseket.

(11)

Az EU külső határai megfelelő védelmének és a schengeni térség megfelelő biztonságának biztosítását célzó folyamatban lévő intézkedések végrehajtásához még szükséges időre vonatkozó becslések alapján e meghosszabbítás nem haladhatja meg az e végrehajtási határozat elfogadásának időpontjától számított hat hónapot.

(12)

Azoknak a tagállamoknak, amelyek e végrehajtási határozat értelmében fenn kívánják tartani a belső határellenőrzést, erről értesíteniük kell a többi tagállamot, az Európai Parlamentet és a Bizottságot.

(13)

Az érintett tagállamoknak az ilyen határellenőrzésről való döntés előtt meg kell vizsgálniuk, hogy az azonosított veszélyt hatékonyan el lehetne-e hárítani a határellenőrzéstől eltérő, a személyek és áruk szabad mozgását kevésbé akadályozó alternatív intézkedésekkel. A schengeni térségen belüli arányos rendőrségi ellenőrzésekről és rendőrségi együttműködésről szóló bizottsági ajánlásban a Bizottság arra szólítja fel a schengeni államokat, hogy területükön – ideértve a határ menti térségeket és a fő közlekedési útvonalakat is – hatékonyabban használják a rendőrségi hatásköröket, és részesítsék előnyben a rendőrségi ellenőrzéseket. Ugyanakkor, a bizottsági ajánlás végrehajtásáig az érintett schengeni államoknak értesítéseikben tájékoztatatást kell adniuk arról, hogy milyen eredményre jutottak a legmegfelelőbb eszközök mérlegelése során, és végső eszközként miért döntöttek a határellenőrzés mellett.

(14)

E végrehajtási határozat értelmében a határellenőrzés kizárólag a szükséges mértékben, az ellenőrzés intenzitását a feltétlenül szükséges minimumra korlátozva és a körülményekhez igazodva végezhető. Ennek megfelelően elképzelhető, hogy a beáramlás további mérséklődése esetén felfüggesszék az adott határszakaszokon végzett ellenőrzést. Az ellenőrzés csakis célzottan, folyamatosan frissített kockázatelemzés és hírszerzési információk alapján végezhető, ezáltal optimalizálva az ellenőrzés előnyeit és korlátozva a szabad mozgásra gyakorolt negatív hatásait. Az adott határszakaszokon végzett ellenőrzés által érintett schengeni államok számára rendszeresen lehetőséget kell biztosítani az ellenőrzés szükségességére vonatkozó véleményük kifejtésére, és az ellenőrzés visszaállítása mellett döntő schengeni államoknak figyelembe kell venniük e véleményeket az ellenőrzés szükségességének elemzése és felülvizsgálata során, az ellenőrzés fokozatos megszüntetése céljából.

(15)

E végrehajtási határozat végrehajtása során minden hónap végén késedelem nélkül el kell juttatni a Bizottságnak és a Tanácsnak a végrehajtott ellenőrzések eredményeit tartalmazó teljeskörű jelentést, adott esetben az ellenőrzés további szükségességére vonatkozó értékeléssel együtt. A jelentésnek tartalmaznia kell az ellenőrzött személyek összesített számát, az ellenőrzés nyomán megtagadott beléptetések összesített számát, az ellenőrzés nyomán kiadott kiutasítási határozatok összesített számát, valamint a belső határellenőrzési pontokon benyújtott menedékjog iránti kérelmek összesített számát.

(16)

A Tanács nyugtázza, hogy a Bizottság szorosan nyomon kívánja követni e végrehajtási határozat alkalmazását,

AJÁNLJA, HOGY:

1.

Ausztria, Németország, Dánia, Svédország és Norvégia e végrehajtási határozat elfogadásának napjától kezdődően legfeljebb hat hónapos időtartamra hosszabbítsa meg az arányos ideiglenes határellenőrzést a következő belső határokon:

Ausztria az osztrák–magyar és az osztrák–szlovén szárazföldi határon,

Németország a német–osztrák szárazföldi határon,

Dánia a Németországba kompjáratokat üzemeltető dán kikötőkben és a dán–német szárazföldi határon,

Svédország a déli és nyugati rendőrségi körzetben található svéd kikötőkben és az Öresund hídon,

Norvégia a Dániába, Németországba és Svédországba kompjáratokat üzemeltető norvég kikötőkben.

2.

Az említett ellenőrzéseknek az ezen ajánlás alapján történő további fenntartására vonatkozó döntést megelőzően az érintett tagállamoknak párbeszédet kell folytatniuk a megfelelő tagállammal (tagállamokkal) annak biztosítása érdekében, hogy csakis ott kerüljön sor belső határellenőrzésre, ahol az szükségesnek és arányosnak minősül. Emellett az érintett tagállamoknak a Schengeni határellenőrzési kódex rendelkezéseivel összhangban biztosítaniuk kell, hogy a belső határellenőrzésre csak végső megoldásként kerüljön sor, ha más alternatív intézkedésekkel nem érhető el azonos eredmény, és kizárólag a belső határ azon szakaszain, ahol az ellenőrzés szükségesnek és arányosnak minősül. Amennyiben a rendőrségi hatáskörök alkalmazása a biztonság szempontjából azonos eredményekkel jár, azokat előnyben kell részesíteni, mivel kisebb hatást gyakorolnak a személyek és áruk szabad mozgására. Az érintett tagállamoknak minderről megfelelően értesíteniük kell a többi tagállamot, az Európai Parlamentet és a Bizottságot.

3.

A határellenőrzést célzottan, folyamatosan frissített kockázatelemzésre és hírszerzési információkra alapozva kell végezni, hatályát, gyakoriságát, helyét és idejét pedig szigorúan a súlyos veszély kezeléséhez és a közrend, illetve a belső biztonság védelméhez szükséges mértékűre kell korlátozni. Az e végrehajtási határozat nyomán belső határellenőrzést végző tagállamoknak hetente felül kell vizsgálniuk az ellenőrzés szükségességét, gyakoriságát, helyét és idejét, az ellenőrzés intenzitását a szóban forgó veszély mértékéhez kell igazítaniuk, és az ellenőrzést adott esetben fokozatosan meg kell szüntetniük, valamint havonta késedelem nélkül jelentést kell tenniük a Bizottságnak és a Tanácsnak.

Kelt Brüsszelben, 2017. május 11-én.

a Tanács részéről

az elnök

C. CARDONA


(1)  HL L 77., 2016.3.23., 1. o.

(2)  A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek, az Európai Tanácsnak és a Tanácsnak – Ötödik eredményjelentés az EU–Törökország nyilatkozat végrehajtásáról, COM(2017) 204 final, 2017. március 2.