19.8.2016   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 225/41


A BIZOTTSÁG (EU) 2016/1393 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2016. május 4.)

az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az integrált igazgatási és ellenőrzési rendszer, a kifizetések elutasítására és visszavonására vonatkozó feltételek, valamint a közvetlen kifizetésekre, a vidékfejlesztési támogatásokra és a kölcsönös megfeleltetésre alkalmazandó közigazgatási szankciók tekintetében történő kiegészítéséről szóló 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet módosításáról

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról és a 352/78/EGK, a 165/94/EK, a 2799/98/EK, a 814/2000/EK, az 1290/2005/EK és a 485/2008/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 63. cikke (4) bekezdésére, 64. cikke (6) bekezdésére, 72. cikke (5) bekezdésére, 76. cikkére, 77. cikke (7) bekezdésére, 93. cikke (4) bekezdésére, 101. cikke (1) bekezdésére, valamint 120. cikkére,

mivel:

(1)

A 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (2) 7. cikkének (1) bekezdése értelmében a támogatási jogosultságok azonosítására és nyilvántartására szolgáló rendszernek biztosítania kell a támogatási jogosultságok hatékony nyomon követhetőségét bizonyos elemek, többek között az utolsó aktiválás dátuma vonatkozásában. Az 1307/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek (3) a nemzeti tartalék vagy a regionális tartalék alaptámogatási rendszer keretében történő feltöltésére vonatkozó rendelkezései a továbbiakban nem írják elő konkrétan ezt az információt, amennyiben a mezőgazdasági termelőnként kiosztott támogatási jogosultságok teljes száma megállapítható.

(2)

A 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 9. cikke szabályokat állapít meg azon területek meghatározására, ahol a mezőgazdasági parcella tájképi jellegzetességeket és fákat foglal magában. A szóban forgó rendelkezés szövegét célszerű egyértelműsíteni a támogatható hektárokra vonatkozó hivatkozással.

(3)

A 809/2014/EU bizottsági végrehajtási rendelet (4) 11. cikkének (4) bekezdése úgy rendelkezik, hogy az illetékes hatóságnak az egységes kérelem, a támogatási kérelem vagy a kifizetési kérelem benyújtásának az említett rendelet 13. cikkében említett határnapját követő 26 naptári napon belül értesítenie kell a kedvezményezettet az előzetes ellenőrzések eredményéről. A 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 12. cikke eltérésekről rendelkezik az 1182/71/EGK, Euratom tanácsi rendelet (5) 5. cikkének (1) bekezdésétől a benyújtásra vonatkozó végső határidők tekintetében. A konzisztencia érdekében célszerű ugyanezt az eltérést bevezetni a szóban forgó előzetes ellenőrzések eredményéről szóló értesítés lehetséges legkésőbbi napja, valamint a kedvezményezett által az illetékes hatóságnak küldendő, az említett előzetes ellenőrzéseket követő módosításokról szóló értesítés lehetséges legkésőbbi napja tekintetében. Egyúttal azt is tisztázni kell, hogy a szóban forgó előzetes ellenőrzések eredményéről szóló értesítés küldésére rendelkezésre álló 26 naptári napos időtartam minden esetben lejár egy nappal a támogatási kérelem, a kifizetési kérelem vagy a támogatási jogosultságokkal kapcsolatos kérelem késedelmes benyújtásának lehetséges legkésőbbi napját követően.

(4)

Az átcsoportosítással nyújtható támogatás, a fiatal mezőgazdasági termelőknek nyújtott támogatás, valamint a hátrányos természeti adottságokkal rendelkező területek számára nyújtott támogatás tekintetében a 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 18. cikke meghatározza azt az elvet, hogy a mezőgazdasági termelőkre nem kell szankciókat kiszabni a túlzott mértékű bejelentésekért, amennyiben azok nem vezethetnek előnyhöz, mivel korlátozva van a maximális hektárszám, amelyre kifizetés nyújtható. Az 1122/2009/EK bizottsági rendelet (6) hasonló rendelkezést tartalmazott az állatállomány-alapú támogatások tekintetében, a 65/2011/EU bizottsági rendelet (7) pedig a mezőgazdasági területalapú intézkedések tekintetében. A folytonosság és a mezőgazdasági termelőkkel szembeni méltányos bánásmód biztosítása, valamint az egyszerűsítés érdekében célszerű kiegészíteni a 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendeletet egy ilyen szabállyal valamennyi területalapú és állattartáshoz kapcsolódó támogatási rendszer, továbbá adott esetben valamennyi területalapú és állattartáshoz kapcsolódó vidékfejlesztési intézkedés keretében történő kifizetés alapjának kiszámítására vonatkozóan.

(5)

Az integrált igazgatási és ellenőrzési rendszer keretében azon támogatás kiszámítása, amelyre a kedvezményezett jogosult, a terménycsoport fogalmán alapul. Az átcsoportosítással nyújtható támogatás keretében – melyről az 1307/2013/EU rendelet 41. cikke rendelkezik – a tagállamok dönthetnek úgy, hogy egy adott hektárszámon belül differenciált kifizetések alkalmazásával fokozatos támogatási rendszert alakítanak ki. Egy-egy terménycsoport felvétele az átcsoportosítással nyújtható támogatás rendszerébe hozzájárulna a kedvezményezett kérelmének egyszerűsítéséhez azokban az esetekben, amikor az átcsoportosítással nyújtható támogatás fokozatos, mivel a kedvezményezettnek nem kellene megjelölnie, hogy a fokozatos támogatás keretébe tartozó hektárszámon belül mely hektároknak mely mezőgazdasági parcellák felelnek meg. A konzisztencia érdekében célszerű ugyanezt a rendelkezést bevezetni a fiatal mezőgazdasági termelőkre vonatkozó támogatási rendszer és a termeléstől függő önkéntes támogatási intézkedések tekintetében.

(6)

Az alaptámogatási rendszertől és az egységes területalapú támogatási rendszertől eltérő területalapú támogatási rendszerek vagy támogatási intézkedések tekintetében a 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 17. cikke (1) bekezdésének b) pontja a terménycsoportokat azon bejelentett területek csoportjaként különbözteti meg, amelyre különböző támogatási mértéket kell alkalmazni. A hátrányos természeti adottságokkal vagy egyéb sajátos hátrányokkal rendelkező területek számára teljesített kifizetések tekintetében az 1305/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (8) 31. cikkének (4) bekezdése értelmében – bizonyos konkrét esetek kivételével – a tagállamoknak gondoskodniuk kell arról, hogy a kifizetések összege a mezőgazdasági üzemek területére vonatkozóan a programban meghatározandó küszöbérték felett fokozatosan csökkenjen. A szóban forgó kifizetés tekintetében egyértelművé kell tenni, hogy degresszív támogatási összegek alkalmazásakor az egyes bejelentett területekre kiszámolt összegek átlagát kell figyelembe venni, amint azt a 65/2011/EU rendelet 16. cikkének (2) bekezdése már korábban előírta.

(7)

Az integrált igazgatási és ellenőrzési rendszer fejlődésének figyelembevételével, valamint az egyszerűsítés érdekében célszerű kiigazítani azon támogatási rendszerek és intézkedések vonatkozásában meghatározott közigazgatási szankciókat, amelyek esetében a parcellaazonosító rendszerrel való összevetés révén hatékony adminisztratív keresztellenőrzés alkalmazható, és mód van a visszamenőleges visszatéríttetésre, nevezetesen az 1307/2013/EU rendelet III. címének 1., 2., 4. és 5. fejezetében, valamint V. címében említett területalapú támogatási rendszerek, továbbá az 1305/2013/EU rendelet 30. és 31. cikkében említett területalapú támogatási intézkedések tekintetében. Ennek során a közös agrárpolitika hatékony és eredményes pénzgazdálkodásának tiszteletben tartása érdekében figyelembe kell venni a visszatartó erő és az arányosság elvét.

(8)

A szóban forgó támogatási rendszerek és támogatási intézkedések tekintetében célszerű bevezetni a csökkentett szankciók rendszerét a kis mértékben túlzott mértékű bejelentést első alkalommal elkövetőkkel szemben. A hatékony és eredményes pénzgazdálkodás elvének megfelelően, valamint a jövőre nézve a rendszerrel való visszaélések megelőzése és a megfelelő bejelentések ösztönzése érdekében azt az összeget, amellyel a közigazgatási szankciót csökkentették, meg kell fizetni, amennyiben a következő igénylési évben az érintett területalapú támogatási rendszer vagy támogatási intézkedés tekintetében újabb közigazgatási szankciót vetnek ki a kedvezményezettre.

(9)

A 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 24. cikke rendelkezik a kizöldített támogatás csökkentéséről a növénytermesztés diverzifikálására vonatkozó követelményeknek való meg nem felelés esetén. Az egyértelműség érdekében olyan egyedi rendelkezést kell bevezetni, amely kiterjed az 1307/2013/EU rendelet 44. cikke (2) bekezdésének való meg nem felelés eseteire is.

(10)

A 809/2014/EU végrehajtási rendelet 21. cikke értelmében a kedvezményezettnek adott esetben kötelezettséget kell vállalnia arra vonatkozóan, hogy az állatokat a tagállam által megállapított időszakban a mezőgazdasági üzemében tartja,valamint hogy az állattartáshoz kapcsolódó támogatási intézkedések keretében benyújtott állatállomány-alapú támogatási kérelemben vagy kifizetési kérelemben megjelöli azon helye(ke)t, ahol az állatokat az érintett időszakban tartani fogja. Célszerű olyan rendelkezéseket meghatározni, amelyek alapján a szóban forgó időszak alatt a bejelentett helyektől eltérő helyre szállított állatok meghatározott állatoknak tekinthetők, amennyiben azok a helyszíni ellenőrzés során a mezőgazdasági üzem területén azonnal megtalálhatók.

(11)

A 639/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (9) 53. cikkének (4) bekezdése előírja a tagállamoknak, hogy jogosultsági feltételeként határozzák meg a szarvasmarhák azonosítására és nyilvántartására vonatkozóan az 1760/2000/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletben (10) előírt követelményt. A szóban forgó rendeletre jogosultsági feltételként történő rendszeres hivatkozás a támogatható állatok egyértelmű azonosítását hivatott biztosítani. E tekintetben a 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 30. cikke (4) bekezdésének c) pontjában egyértelművé kell tenni, hogy a nyilvántartásban, a marhalevélben és/vagy a szarvasmarhafélékre vonatkozó számítógépes adatbázisban szereplő – például a nemre, a fajtára, a színre vagy a dátumra vonatkozó – hibás bejegyzéseket az első ténymegállapítás után meg nem felelésnek kell tekinteni, amennyiben az érintett támogatási rendszer vagy támogatási intézkedés keretében az adott információ alapvető fontosságú az állatok támogathatóságának értékeléséhez. Ellenkező esetben az érintett állatot meg nem határozott állatnak kell tekinteni, amennyiben bármely 24 hónapos időszakban legalább két ellenőrzés alkalmával találnak ilyen hibás bejegyzést.

(12)

Az állattartáshoz kapcsolódó támogatási intézkedések tekintetében alkalmazandó közigazgatási szankciókat a 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 31. cikke határozza meg, és azok az adott intézkedés szintjén alkalmazandók. A szóban forgó cikk nem veszi figyelembe, hogy az intézkedések alá tartozó műveletek különböző fajtákat és fajokat érinthetnek, amelyekre eltérő támogatási mértékek és támogathatósági feltételek vonatkozhatnak a vidékfejlesztési programok keretében. Ezért az említett cikkben helyénvaló megemlíteni a művelettípusokat.

(13)

Továbbá a 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 31. cikke három állat esetében megállapított meg nem felelésben határozza meg a küszöbértéket. A rövid reprodukciós ciklusú, szapora fajok esetében ez a küszöbérték nem feltétlenül vezet a szarvasmarha-, a juh- és a kecskefélékhez tartozó fajokra alkalmazandóknak megfelelő szintű szankciókhoz. Az ilyen, rövid reprodukciós ciklusú fajok tekintetében ezért lehetővé kell tenni a tagállamok számára, hogy kiigazítsák az állatok számát oly módon, hogy az lényegében egyenértékű legyen a három egyedben megállapított küszöbértékkel.

(14)

A 809/2014/EU végrehajtási rendelet 21. cikkének (4) bekezdésében említett, igényléstől független rendszerek céljára használt adatok megbízhatóságának biztosítása érdekében a potenciálisan támogatható állatokat helyszíni ellenőrzéseknek kell alávetni. Azokban az esetekben, amikor meg nem felelést állapítanak meg, a 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 31. cikkében meghatározott közigazgatási szankciókat kell alkalmazni. A 639/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 53. cikke (4) bekezdésének megfelelően az egyéb jogosultsági feltételek sérelme nélkül azonban az ilyen, potenciálisan támogatható állatok továbbra is támogathatónak tekintendők, feltéve, hogy az azonosításra és a nyilvántartásra vonatkozó követelmények tekintetében megállapított meg nem feleléseket legkésőbb az állat birtokon tartási időszakának első napján vagy a tagállam által meghatározott időpontban orvosolják. A 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 31. cikkének (3) bekezdésében ezért rögzíteni kell, hogy azon potenciálisan támogatható állatok, amelyekről megállapítást nyer, hogy azonosításuk vagy nyilvántartásba vételük nem megfelelő, olyan állatoknak minősülnek, amelyek esetében meg nem felelést állapítottak meg, függetlenül attól, hogy teljesítik-e a 639/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 53. cikkének (4) bekezdésében meghatározott jogosultsági követelményeket.

(15)

A 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 31. cikke továbbá megállapítja a közigazgatási szankciók kiszámításának módszerét az állattartáshoz kapcsolódó támogatási rendszerek vagy támogatási intézkedések keretében bejelentett állatok tekintetében. A szóban forgó módszer azon állatok számán alapul, amelyek esetében meg nem felelést állapítottak meg, függetlenül attól, hogy az említett állatok hány napot töltöttek a mezőgazdasági üzem területén. Bizonyos tagállamok olyan rendszert hoztak létre, amelyben a támogatás kiszámítása nem csupán a jogosultsági kritériumoknak megfelelő állatok számától függ, hanem attól is, hogy a mezőgazdasági üzem területén töltött idő alatt az állatok hány nap tekintetében felelnek meg a támogathatósági kritériumoknak. Az arányosság érdekében ezen tagállamoknak ennek megfelelően ki kell igazítaniuk a közigazgatási szankciók kiszámításához használt módszerüket.

(16)

A 21/2004/EK tanácsi rendelet (11) értelmében a tagállamoknak létre kell hozniuk a juh- és kecskefélék azonosítási és nyilvántartási rendszerét, amely központi nyilvántartásból vagy számítógépes adatbázisból áll. A 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 34. cikkének hatályát ezért indokolt kiterjeszteni a szóban forgó fajokra.

(17)

Az egyértelműség érdekében a 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 43. és 44. cikkében célszerű pontosítani, hogy az 1122/2009/EK és a 65/2011/EU rendelet további alkalmazása, valamint a 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet késleltetett alkalmazása a támogatási kérelmeket is érinti. Indokolt egyértelművé tenni, hogy az 1122/2009/EK és a 65/2011/EU rendelet további alkalmazása a 2014-re és az azt megelőző évekre vonatkozó kifizetési kérelmeket érinti.

(18)

Indokolt továbbá rögzíteni a 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 43. cikkében, hogy az 1698/2005/EK tanácsi rendelet (12) 66. cikkének (2) bekezdésében említett, technikai segítségnyújtáshoz kapcsolódó kiadásokra vonatkozóan a 2015-ös évre benyújtott kifizetési kérelmek tekintetében az 1122/2009/EK és a 65/2011/EU rendelet továbbra is alkalmazandó.

(19)

Végezetül pedig az egyértelműség érdekében indokolt az 1306/2013/EU rendeletben szereplő jogalapra történő hivatkozásokat a 908/2014/EU bizottsági végrehajtási rendelet (13) 28. cikkére való hivatkozásokkal felváltani.

(20)

Ezért a 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendeletet ennek megfelelően módosítani kell.

(21)

A folytonosság érdekében a 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 43. és 44. cikkét pontosító módosításokat a 640/2014/EU rendeletben megjelölt időponttól kezdődő igénylési évekre és támogatási időszakokra kell alkalmazni,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet módosítása

A 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet a következőképpen módosul:

1.

A 7. cikk (1) bekezdése a következőképpen módosul:

a)

a d) pontot el kell hagyni;

b)

a szöveg a következő második albekezdéssel egészül ki:

„Az említett elektronikus nyilvántartás minden olyan információt tartalmaz, amely szükséges a nemzeti tartaléknak vagy a regionális tartalékoknak az 1307/2013/EU rendelet 31. cikke szerinti feltöltéséhez.”

2.

A 9. cikk (3) bekezdése b) pontjának első albekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„b)

a fák támogatható hektáronkénti száma nem halad meg egy meghatározott maximális sűrűséget.”

3.

A 12. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„12. cikk

Eltérés a benyújtásra és az értesítésre vonatkozó végső határidőtől

Az 1182/71/EGK, Euratom tanácsi rendelet (*) 5. cikkének (1) bekezdésétől eltérve, amennyiben az alábbi időpontok valamelyike munkaszüneti napra, szombatra vagy vasárnapra esik, úgy kell tekinteni rá, mintha a soron következő első munkanapra esne:

a)

a támogatási kérelem, kifizetési kérelem vagy egyéb nyilatkozatok vagy bármely igazoló dokumentum vagy szerződés benyújtásának végső határideje, vagy az egységes kérelem vagy kifizetési kérelem módosításának végső határideje;

b)

a 13. cikk (1) bekezdésének harmadik albekezdésében említett késedelmes benyújtás lehetséges legkésőbbi napja, valamint a 14. cikk második albekezdésében említett késedelmes benyújtás lehetséges legkésőbbi napja a kedvezményezettek támogatási jogosultságok kiosztására vagy növelésére vonatkozó kérelmeinek benyújtása tekintetében;

c)

a 809/2014/EU bizottsági végrehajtási rendelet (**) 11. cikke (4) bekezdése értelmében a kedvezményezettnek küldendő, az előzetes ellenőrzések eredményeiről szóló értesítés lehetséges legkésőbbi napja;

d)

a 809/2014/EU bizottsági végrehajtási rendelet 15. cikke (2 a) bekezdése értelmében a kedvezményezett által az illetékes hatóságnak küldendő, az előzetes ellenőrzéseket követő módosításokról szóló értesítés lehetséges legkésőbbi napja.

Amennyiben azonban az első bekezdés b) pontjában említett késedelmes benyújtás lehetséges legkésőbbi napjára már úgy tekintenek, mintha a soron következő első munkanapra esne, a szóban forgó bekezdés c) pontjában említett értesítés lehetséges legkésőbbi napjára úgy kell tekinteni, mintha a soron következő második munkanapra esne.

(*)  A Tanács 1971. június 3-i 1182/71/EGK, Euratom rendelete a határidőkre, időpontokra és határnapokra vonatkozó szabályok meghatározásáról (HL L 124., 1971.6.8., 1. o.)."

(**)  A Bizottság 2014. július 17-i 809/2014/EU végrehajtási rendelete az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazási szabályainak az integrált igazgatási és kontrollrendszer, a vidékfejlesztési intézkedések és a kölcsönös megfeleltetés tekintetében történő megállapításáról (HL L 227., 2014.7.31., 69. o.).”"

4.

A szöveg a következő 15a. cikkel egészül ki:

„15a. cikk

Egyéni határérték vagy egyéni felső határ

Amennyiben valamely támogatási rendszer vagy támogatási intézkedés keretében egyéni határérték vagy egyéni felső határ alkalmazandó, és a kedvezményezett által bejelentett terület vagy állatlétszám meghaladja az egyéni határértéket vagy egyéni felső határt, a bejelentett területet, illetve a bejelentett állatlétszámot az érintett kedvezményezett számára megállapított határértékhez vagy felső határhoz kell igazítani.”

5.

A 17. cikk (1) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„(1)   E szakasz alkalmazásában – esettől függően – a következő terménycsoportokat kell megkülönböztetni:

a)

az alaptámogatási rendszer szerinti támogatási jogosultságok aktiválásának céljából vagy az egységes területalapú támogatás elnyerése céljából bejelentett területek;

b)

átcsoportosítással nyújtható támogatásra alapot adó területek;

c)

a fiatal mezőgazdasági termelőkre vonatkozó támogatási rendszer keretében nyújtható támogatásra alapot adó területek;

d)

termeléstől függő önkéntes támogatási intézkedés céljából bejelentett területek;

e)

bármely más területalapú támogatási rendszer vagy támogatási intézkedés céljára bejelentett területek csoportja, amelyre különböző támogatási mértéket kell alkalmazni;

f)

az »egyéb hasznosítás« rovatban bejelentett területek.

Az első albekezdés e) pontjának alkalmazásában a 1305/2013/EU rendelet 31. cikkében említett, hátrányos természeti adottságokkal vagy egyéb sajátos hátrányokkal rendelkező területek számára teljesített kifizetések tekintetében degresszív támogatási összegek alkalmazásakor az egyes bejelentett területekre kiszámított összegek átlagát kell figyelembe venni.”

6.

A 19. cikk (3) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„(3)   Ha az (1) és (2) bekezdés alapján kiszámított összeg nem vonható le teljes mértékben a 908/2014/EU bizottsági végrehajtási rendelet (***) 28. cikkének megfelelően a meg nem felelés megállapításának naptári évét követő három naptári év folyamán, a fennmaradó egyenleget törölni kell.

(***)  A Bizottság 2014. augusztus 6-i 908/2014/EU végrehajtási rendelete az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a kifizető ügynökségek és más szervek, a pénzgazdálkodás, a számlaelszámolás, az ellenőrzési szabályok, a biztosítékok és az átláthatóság tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról (HL L 255., 2014.8.28., 59. o.).”"

7.

A szöveg a következő 19a. cikkel egészül ki:

„19a. cikk

Az alaptámogatási rendszer, az egységes területalapú támogatási rendszer, az átcsoportosítással nyújtható támogatás, a fiatal mezőgazdasági termelőkre vonatkozó támogatási rendszer, a hátrányos természeti adottságokkal rendelkező területek számára nyújtott támogatás, a mezőgazdasági kistermelői támogatási rendszer, a Natura 2000 és a víz-keretirányelv szerinti támogatások, továbbá a hátrányos természeti adottságokkal vagy egyéb sajátos hátrányokkal rendelkező területek számára teljesített kifizetések tekintetében tett, túlzott mértékű területbejelentés esetén alkalmazott közigazgatási szankciók

(1)   Ha egy adott, a 17. cikk (1) bekezdésében foglalt terménycsoport tekintetében az 1307/2013/EU rendelet III. címének 1., 2., 4. és 5. fejezetében, valamint V. címében említett támogatási rendszerek, továbbá az 1305/2013/EU rendelet 31. és 32. cikkében említett támogatási intézkedések keretében bejelentett terület meghaladja az e rendelet 18. cikkének megfelelően meghatározott területet, a meghatározott terület alapján kiszámított támogatást a megállapított különbség másfélszeresével kell csökkenteni, ha ez a különbség 3 %-nál, vagy 2 hektárnál nagyobb.

A közigazgatási szankció összege nem haladhatja meg a bejelentett terület alapján kiszámított összeg 100 %-át.

(2)   Amennyiben az érintett támogatási rendszer vagy támogatási intézkedés keretében tett, túlzott mértékű területbejelentésért az (1) bekezdés alapján nem vetettek ki közigazgatási szankciót a kedvezményezettre, az említett bekezdésben foglalt közigazgatási szankció összegét 50 %-kal csökkenteni kell, ha a bejelentett terület és a meghatározott terület közötti különbség nem haladja meg a meghatározott terület 10 %-át.

(3)   Amennyiben a kedvezményezettre kivetett közigazgatási szankciót a (2) bekezdésnek megfelelően csökkentették, és a következő igénylési évben az érintett támogatási rendszer vagy támogatási intézkedés tekintetében az e cikkben, valamint a 21. cikkben foglaltak szerint újabb közigazgatási szankciót is ki kell vetni a szóban forgó kedvezményezettre, a kedvezményezettnek a következő igénylési évben kiszabott közigazgatási szankció teljes összegét meg kell fizetnie, továbbá vissza kell fizetnie azt az összeget, amellyel az (1) bekezdés alapján kiszámított közigazgatási szankciót a (2) bekezdésnek megfelelően csökkentették.

(4)   Ha az (1), (2) és (3) bekezdés alapján kiszámított összeg nem vonható le teljes mértékben a 908/2014/EU végrehajtási rendelet 28. cikkének megfelelően a meg nem felelés megállapításának naptári évét követő három naptári év folyamán, a fennmaradó egyenleget törölni kell.”

8.

A 21. cikk (2) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„(2)   Ha a jogtalan kifizetések és az (1) bekezdésben ismertetett közigazgatási szankciók összege nem vonható le teljes mértékben a 908/2014/EU végrehajtási rendelet 28. cikkének megfelelően a meg nem felelés megállapításának naptári évét követő három naptári év folyamán, a fennmaradó egyenleget törölni kell.”

9.

A 24. cikk a következőképpen módosul:

a)

a szöveg a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:

„(3a)   Amennyiben az 1307/2013/EU rendelet 44. cikkének (2) bekezdése előírja, hogy a szántóterület fennmaradó részén a fő növénykultúra nem teheti ki e fennmaradó szántóterület több, mint 75 %-át, de a szántóterület fennmaradó részén a fő terménycsoportra meghatározott terület 75 %-nál nagyobb részt foglal el, a kizöldített támogatás e rendelet 23. cikkével összhangban történő kiszámításának alapjául szolgáló területet a fennmaradó, meghatározott szántóterület 50 %-ának és a különbség arányának a szorzatával kell csökkenteni.

A különbség első albekezdésben említett aránya a fő terménycsoport területe által elfoglalt fennmaradó szántóterület azon része, amely meghaladja az e fennmaradó szántóterületen a további terménycsoportok tekintetében előírt összterületen belül a fennmaradó meghatározott szántóterület 75 %-át.”;

b)

a (4) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(4)   Amennyiben a kedvezményezettről megállapítást nyer, hogy három éven keresztül nem felelt meg a növénytermesztés e cikk szerinti diverzifikálásának, a kizöldített támogatás kiszámításának alapjául szolgáló terület (1), (2), (3) és (3a) bekezdés szerinti, a következő évekre való csökkentésének mértéke a teljes meghatározott szántóterületnek a különbség alkalmazandó arányával megszorzott mennyisége.”

10.

A 28. cikk (4) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„(4)   Ha az (1), (2) és (3) bekezdés alapján kiszámított közigazgatási szankciók összege nem vonható le teljes mértékben a 908/2014/EU végrehajtási rendelet 28. cikkének megfelelően a meg nem felelés megállapításának naptári évét követő három naptári év folyamán, a fennmaradó egyenleget törölni kell.”

11.

A 30. cikk a következőképpen módosul:

a)

a szöveg a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:

„(3a)   Amennyiben az állatokat a 809/2014/EU végrehajtási rendelet 21. cikke (1) bekezdése d) pontjának megfelelően bejelentett helyektől eltérő helyre szállították az említett pontban szereplő, a tagállam által megállapított időszakban, a szóban forgó állatok meghatározott állatoknak tekintendők, amennyiben azok a mezőgazdasági üzemben a helyszíni ellenőrzés során azonnal megtalálhatók.”;

b)

a (4) bekezdés első albekezdésének c) pontja helyébe a következő szöveg lép:

„c)

ha a feltárt meg nem felelés a nyilvántartásban, a marhalevélben vagy az állatokra vonatkozó számítógépes adatbázisban szereplő hibás bejegyzésekkel kapcsolatos, de az adott támogatási rendszer vagy támogatási intézkedés 639/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 53. cikkének (4) bekezdésében meghatározottakon kívüli jogosultsági feltételei teljesítésének ellenőrzése szempontjából nem releváns, az érintett állatot csak akkor lehet meg nem határozottnak tekinteni, ha bármely 24 hónapos időszakban legalább két ellenőrzés alkalmával találnak ilyen hibás bejegyzést. Az érintett állatokat minden más esetben az első ténymegállapítás után meg nem határozott állatoknak kell tekinteni.”

12.

A 31. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„31. cikk

Az állattartáshoz kapcsolódó támogatási rendszerek vagy az állattartáshoz kapcsolódó támogatási intézkedések keretében bejelentett állatok tekintetében meghatározott közigazgatási szankciók

(1)   Ha az állattartáshoz kapcsolódó támogatási rendszerek keretében benyújtott támogatási kérelem vagy az állattartáshoz kapcsolódó támogatási intézkedések, illetve ilyen támogatási intézkedések alá tartozó művelettípusok keretében benyújtott kifizetési kérelem tekintetében megállapítást nyer, hogy a bejelentett állatlétszám és a 30. cikk (3) bekezdésével összhangban meghatározott állatlétszám különböző, de csak három vagy annál kevesebb állat esetében állapítanak meg meg nem felelést, az e cikk (3) bekezdésének megfelelően megállapított százalékkal csökkenteni kell azon támogatás teljes összegét, amelyre a kedvezményezett az említett támogatási rendszer vagy támogatási intézkedés, illetve ilyen támogatási intézkedés alá tartozó művelettípus keretében az érintett igénylési évben jogosult.

(2)   Ha háromnál több állat esetében állapítanak meg meg nem felelést, akkor azon támogatás teljes összegét, amelyre a kedvezményezett az (1) bekezdésben említett támogatási rendszer vagy támogatási intézkedés, illetve ilyen támogatási intézkedés alá tartozó művelettípus keretében az érintett igénylési évben jogosult, az alábbiak szerint kell csökkenteni:

a)

a (3) bekezdésnek megfelelően megállapítandó százalékkal, ha az nem több 10 %-nál,

b)

a (3) bekezdésnek megfelelően megállapítandó százalék kétszeresével, ha az 10 %-nál több, de legfeljebb 20 %.

Amennyiben a (3) bekezdéssel összhangban megállapított százalék meghaladja a 20 %-ot, nem ítélhető oda a támogatás, amelyre a kedvezményezett a 30. cikk (3) bekezdése szerint a támogatási rendszer vagy támogatási intézkedés, illetve ilyen támogatási intézkedés alá tartozó művelettípus keretében az érintett igénylési évben jogosult lett volna.

Amennyiben a (3) bekezdéssel összhangban megállapított százalék meghaladja a 50 %-ot, nem ítélhető oda a támogatás, amelyre a kedvezményezett a 30. cikk (3) bekezdése szerint a támogatási rendszer vagy támogatási intézkedés, illetve ilyen támogatási intézkedés alá tartozó művelettípus keretében az érintett igénylési évben jogosult lett volna. Ezenkívül a kedvezményezettet további szankcióval kell sújtani, melynek összege megegyezik a bejelentett állatlétszám és a 30. cikk (3) bekezdésével összhangban meghatározott állatlétszám közötti különbségnek megfelelő támogatás összegével. Ha ez az összeg nem vonható le teljes mértékben a 908/2014/EU végrehajtási rendelet 28. cikkének megfelelően a meg nem felelés megállapításának naptári évét követő három naptári év folyamán, a fennmaradó egyenleget törölni kell.

Az e rendelet 30. cikkének (4) és (5) bekezdésében említettektől eltérő fajok esetében a tagállamok dönthetnek úgy, hogy az e cikk (1) és (2) bekezdése szerinti, három állatra vonatkozó küszöbértéktől eltérő értéket határoznak meg. Ezen érték meghatározásakor a tagállamok biztosítják, hogy a szám lényegében egyenértékű legyen az említett küszöbértékkel, figyelembe véve többek között a számosállategységeket és/vagy a nyújtott támogatás összegét.

(3)   Az (1) és a (2) bekezdésben említett százalékok megállapításához az állattartáshoz kapcsolódó támogatási rendszer, támogatási intézkedés vagy művelettípus keretében bejelentett azon állatok számát, amelyek esetében meg nem felelést állapítottak meg, elosztják az említett támogatási rendszer vagy támogatási intézkedés, illetve ilyen támogatási intézkedés alá tartozó művelettípus esetében a támogatási vagy a kifizetési kérelem, illetve ilyen támogatási intézkedés alá tartozó művelettípus tekintetében az érintett igénylési évre meghatározott állatlétszámmal.

E bekezdés alkalmazásában amennyiben egy tagállam a 809/2014/EU végrehajtási rendelet 21. cikke (4) bekezdésének megfelelően igényléstől független rendszer alkalmazása mellett dönt, azon potenciálisan támogatható állatok, amelyekről megállapítást nyer, hogy azonosításuk vagy nyilvántartásba vételük az állatok azonosítási és nyilvántartási rendszerében nem megfelelő, olyan állatoknak minősülnek, amelyek esetében meg nem felelést állapítottak meg, függetlenül attól, hogy teljesítik-e a 639/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 53. cikkének (4) bekezdésében meghatározott jogosultsági követelményeket.

(4)   Amennyiben azon támogatás teljes összegének kiszámítása, amelyre a kedvezményezett valamely támogatási rendszer vagy támogatási intézkedés, illetve ilyen támogatási intézkedés alá tartozó művelettípus keretében az érintett igénylési évben jogosult, azoknak a napoknak a számán alapul, amelyeket a jogosultsági feltételeket teljesítő állatok a mezőgazdasági üzem területén töltenek, azon állatok számát, amelyek esetében az (1) és a (2) bekezdésben említettek szerint meg nem felelést állapítottak meg, szintén azoknak a napoknak a száma alapján kell kiszámítani, amelyeket a szóban forgó állatok a mezőgazdasági üzem területén töltenek.

A (3) bekezdés második albekezdésében említett, potenciálisan támogatható állatok tekintetében azon állatok számát, amelyek esetében meg nem felelést állapítottak meg, azoknak a napoknak a száma alapján kell kiszámítani, amelyek során az állatok támogathatók lehetnek.”

13.

A 34. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„34. cikk

Az állatokra vonatkozó számítógépes adatbázis bejegyzéseinek módosítása és kiigazítása

A bejelentett állatok esetében az állatokra vonatkozó számítógépes adatbázis bejegyzéseinek hibáira és hiányosságaira a támogatási vagy a kifizetési kérelem benyújtásának időpontjától kezdve a 15. cikket kell alkalmazni.”

14.

A 35. cikk (7) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„(7)   Ha az (1), (2), (4), (5) és (6) bekezdésben említett visszavonások és a közigazgatási szankciók összege nem vonható le teljes mértékben a 908/2014/EU végrehajtási rendelet 28. cikkének megfelelően a meg nem felelés megállapításának naptári évét követő három naptári év folyamán, a fennmaradó egyenleget törölni kell.”

15.

A 43. cikk második bekezdésének b) pontja helyébe a következő szöveg lép:

„b)

a 2014-es és az azt megelőző évekre vonatkozó kifizetési kérelmekre és támogatási kérelmekre, valamint az 1698/2005/EK rendelet 66. cikkének (2) bekezdése értelmében a 2015-ös évre vonatkozó kifizetési kérelmekre; valamint”

16.

A 44. cikk második bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„A rendeletet a 2015. január 1-je utáni igénylési évekkel vagy támogatási időszakokkal kapcsolatos támogatási kérelmekre és kifizetési kérelmekre kell alkalmazni.”

2. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

A rendeletet a 2016. január 1-je utáni igénylési évekkel vagy támogatási időszakokkal kapcsolatos támogatási kérelmekre és kifizetési kérelmekre kell alkalmazni.

Az 1. cikk 15. és 16. pontját azonban a 2015. január 1-je utáni igénylési évekkel vagy támogatási időszakokkal kapcsolatos támogatási kérelmekre és kifizetési kérelmekre kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2016. május 4.-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 347., 2013.12.20., 549. o.

(2)  A Bizottság 2014. március 11-i 640/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az integrált igazgatási és ellenőrzési rendszer, a kifizetések elutasítására és visszavonására vonatkozó feltételek, valamint a közvetlen kifizetésekre, a vidékfejlesztési támogatásokra és a kölcsönös megfeleltetésre alkalmazandó közigazgatási szankciók tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 181., 2014.6.20., 48. o.).

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 2013. december 17-i 1307/2013/EU rendelete a közös agrárpolitika keretébe tartozó támogatási rendszerek alapján a mezőgazdasági termelők részére nyújtott közvetlen kifizetésekre vonatkozó szabályok megállapításáról, valamint a 637/2008/EK és a 73/2009/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 608. o.).

(4)  A Bizottság 2014. július 17-i 809/2014/EU végrehajtási rendelete az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazási szabályainak az integrált igazgatási és kontrollrendszer, a vidékfejlesztési intézkedések és a kölcsönös megfeleltetés tekintetében történő megállapításáról (HL L 227., 2014.7.31., 69. o.).

(5)  A Tanács 1971. június 3-i 1182/71/EGK, Euratom rendelete a határidőkre, időpontokra és határnapokra vonatkozó szabályok meghatározásáról (HL L 124., 1971.6.8., 1. o.).

(6)  A Bizottság 2009. november 30-i 1122/2009/EK rendelete a 73/2009/EK tanácsi rendeletnek a kölcsönös megfeleltetés, a moduláció és az integrált igazgatási és ellenőrzési rendszer tekintetében, az említett rendeletben létrehozott, mezőgazdasági termelők részére meghatározott közvetlen támogatási rendszerek keretében történő végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról, valamint az 1234/2007/EK tanácsi rendeletnek a kölcsönös megfeleltetés tekintetében, a borágazatban meghatározott támogatási rendszer keretében történő végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (HL L 316., 2009.12.2., 65. o.).

(7)  A Bizottság 2011. január 27-i 65/2011/EU rendelete a vidékfejlesztési támogatási intézkedésekre vonatkozó ellenőrzési eljárások, valamint a kölcsönös megfeleltetés végrehajtása tekintetében az 1698/2005/EK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (HL L 25., 2011.1.28., 8. o.).

(8)  Az Európai Parlament és a Tanács 2013. december 17-i 1305/2013/EU rendelete az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról és az 1698/2005/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 487. o.).

(9)  A Bizottság 2014. március 11-i 639/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete a közös agrárpolitika keretébe tartozó támogatási rendszerek alapján a mezőgazdasági termelők részére nyújtott közvetlen kifizetésekre vonatkozó szabályok megállapításáról szóló 1307/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet kiegészítéséről és X. mellékletének módosításáról (HL L 181., 2014.6.20., 1. o.).

(10)  Az Európai Parlament és a Tanács 2000. július 17-i 1760/2000/EK rendelete a szarvasmarhák azonosítási és nyilvántartási rendszerének létrehozásáról, továbbá a marhahús és marhahústermékek címkézéséről, valamint a 820/97/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 204., 2000.8.11., 1. o.).

(11)  A Tanács 2003. december 17-i 21/2004/EK rendelete a juh- és kecskefélék azonosítási és nyilvántartási rendszerének létrehozásáról, valamint az 1782/2003/EK rendelet, továbbá a 92/102/EGK és a 64/432/EGK irányelv módosításáról (HL L 5., 2004.1.9., 8. o.).

(12)  A Tanács 2005. szeptember 20-i 1698/2005/EK rendelete az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról (HL L 277., 2005.10.21., 1. o.).

(13)  A Bizottság 2014. augusztus 6-i 908/2014/EU végrehajtási rendelete az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a kifizető ügynökségek és más szervek, a pénzgazdálkodás, a számlaelszámolás, az ellenőrzési szabályok, a biztosítékok és az átláthatóság tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról (HL L 255., 2014.8.28., 59. o.)