5.8.2008   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 207/9


A BIZOTTSÁG 777/2008/EK RENDELETE

(2008. augusztus 4.)

a nem emberi fogyasztásra szánt állati melléktermékekre vonatkozó egészségügyi előírások megállapításáról szóló 1774/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet I., V. és VII. mellékletének módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a nem emberi fogyasztásra szánt állati melléktermékekre vonatkozó egészségügyi előírások megállapításáról szóló, 2002. október 3-i 1774/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 32. cikke (1) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az 1774/2002/EK rendelet állat- és közegészségügyi szabályokat állapít meg az állati melléktermékek összegyűjtésére, szállítására, tárolására, kezelésére, feldolgozására és felhasználására vagy ártalmatlanítására, valamint forgalomba hozatalára vonatkozóan.

(2)

Az 1774/2002/EK rendelet I. melléklete tartalmazza a vérliszt fogalmának meghatározását. A fogalommeghatározás tisztázása érdekében helyénvaló pontosítani, hogy e fogalom alatt értendők a vérfrakciók hőkezeléséből a rendelet VII. mellékletének II. fejezetével összhangban nyert és állatok takarmányozására vagy szerves trágyaként történő felhasználásra szánt termékek is.

(3)

Az emlősökből származó feldolgozott állati fehérjére vonatkozó különös követelményeket az 1774/2002/EK rendelet VII. mellékletének II. fejezete írja elő. Az említett fejezet A. 1. pontjában megállapított, az emlősökből származó feldolgozott állati fehérjére vonatkozó kezelési követelményeket az említett rendelet I. mellékletében található vérliszt fogalmának új meghatározására való tekintettel módosítani kell.

(4)

Az 1774/2002/EK rendelet V. melléklete úgy rendelkezik, hogy az állati melléktermékek feldolgozását a begyűjtésük helyéül szolgáló területtől eltérő területen kell elvégezni, kivéve, ha a feldolgozóüzem egy teljesen különálló épületben található. Továbbá arról is rendelkezik, hogy az állati melléktermékeknek a begyűjtés helyéül szolgáló területen történő feldolgozása olyan feldolgozóüzemekben, amelyeket szállítórendszer köt össze a vágóhíddal, bizonyos feltételek mellett megengedhető.

(5)

Az 1774/2002/EK rendelet V. mellékletében előírt, a 3. kategóriába tartozó anyagok feldolgozására szolgáló üzemekre vonatkozó rendelkezések gyakorlati alkalmazásának megkönnyítése érdekében a tagállamok illetékes hatóságai számára lehetővé kellene tenni, hogy eltérjenek ezektől a rendelkezésektől és – amennyiben az állat- és közegészségügyi kockázatmegelőzést célzó feltételek teljesülnek – engedélyezhessék olyan, a 3. kategóriába tartozó anyagok behozatalát, amelyek más, az állati eredetű élelmiszerek különleges higiéniai szabályainak megállapításáról szóló, 2004. április 29-i 853/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) alapján jóváhagyott feldolgozó üzemekből származnak.

(6)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc- és Állat-egészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az 1774/2002/EK rendelet I., V. és VII. melléklete e rendelet mellékletének megfelelően módosul.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2008. augusztus 4-én.

a Bizottság részéről

Androulla VASSILIOU

a Bizottság tagja


(1)  HL L 273., 2002.10.10., 1. o. A legutóbb az 523/2008/EK bizottsági rendelettel (HL L 153., 2008.6.12., 23. o.) módosított rendelet.

(2)  HL L 139., 2004.4.30., 55. o. A legutóbb az 1243/2007/EK bizottsági rendelettel (HL L 281., 2007.10.25., 8. o.) módosított rendelet.


MELLÉKLET

Az 1774/2002/EK rendelet I., V. és VII. melléklete az alábbiak szerint módosul:

1.

Az I. melléklet 6. pontjának helyébe a következő szöveg lép:

„6.

»vérliszt«: a vér vagy vérfrakciók hőkezeléséből a VII. melléklet II. fejezetével összhangban nyert és állatok takarmányozására vagy szerves trágyaként történő felhasználásra szánt termékek;”.

2.

Az V. melléklet I. fejezetének 1. a) pontja helyébe a következő szöveg lép:

„a)

A feldolgozó üzemek nem lehetnek a vágóhidakkal megegyező területen, kivéve, ha az állat- és közegészségügyi kockázatok, amelyek az ilyen vágóhidakról származó állati melléktermék feldolgozásából erednek, legalább az alábbi feltételek teljesülése révén mérsékelhetők:

i.

a feldolgozó üzemnek a vágóhídtól fizikailag elkülönített helyen kell lennie; amennyiben szükséges, a feldolgozó üzemnek a vágóhídtól teljes mértékben elkülönített épületben kell lennie;

ii.

az alábbi berendezéseknek kell meglenniük, illetve működniük:

egy a feldolgozó üzemet a vágóhíddal összekötő szállítórendszer,

a feldolgozóüzem és a vágóhíd számára elkülönített bejáratok, fogadó területek, felszerelések és kijáratok;

iii.

megfelelő megelőző intézkedéseket kell hozni annak érdekében, hogy a feldolgozóüzemben és a vágóhídon foglalkoztatott személyzet tevékenysége ne növelje a kockázatot;

iv.

jogosulatlan személyek vagy állatok nem juthatnak be a feldolgozóüzembe.

A 3 kategóriába tartozó anyagok feldolgozására szolgáló üzemek esetében az i. és iv. pontoktól eltérően, a tagállamok illetékes hatóságai az e pontokban előírtak helyett egyéb olyan feltételeket is engedélyezhetnek, amelyek a köz- és állategészségügyi kockázatok mérséklését szolgálják, beleértve a 853/2004/EK rendeletben jóváhagyott, nem a kérdéses területen található feldolgozóüzemekből származó, a 3. kategóriába tartozó anyagok feldolgozásából eredő kockázatokat is. A 33. cikk (1) bekezdésében említett bizottság keretein belül a tagállamok tájékoztatják a Bizottságot és a többi tagállamot, amennyiben illetékes hatóságaik ezt az eltérést alkalmazzák.”

3.

A VII. melléklet II. fejezete A.1. pontjának első albekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„Az emlősökből származó feldolgozott állati fehérje esetében az 1. feldolgozási módszert kell alkalmazni. A sertésvért vagy a sertésvérfrakciókat azonban ehelyett az 1–5. vagy a 7. feldolgozási módszer bármelyikének alávethetik, feltéve, hogy a 7. feldolgozási módszer esetében legalább 80 °C-os maghőmérséklettel járó hőkezelést alkalmaznak.”