32004R0809

A Bizottság 809/2004/EK rendelete (2004. április 29.) a 2003/71/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a tájékoztatókban foglalt információk formátuma, az információk hivatkozással történő beépítése, a tájékoztatók közzététele és a reklámok terjesztése tekintetében történő végrehajtásárólEGT vonatkozású szöveg.

CS.ES fejezet 06 kötet 07 o. 307 - 412
ET.ES fejezet 06 kötet 07 o. 307 - 412
HU.ES fejezet 06 kötet 07 o. 307 - 412
LT.ES fejezet 06 kötet 07 o. 307 - 412
LV.ES fejezet 06 kötet 07 o. 307 - 412
MT.ES fejezet 06 kötet 07 o. 307 - 412
PL.ES fejezet 06 kötet 07 o. 307 - 412
SK.ES fejezet 06 kötet 07 o. 307 - 412
SL.ES fejezet 06 kötet 07 o. 307 - 412


A Bizottság 809/2004/EK rendelete

(2004. április 29.)

a 2003/71/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a tájékoztatókban foglalt információk formátuma, az információk hivatkozással történő beépítése, a tájékoztatók közzététele és a reklámok terjesztése tekintetében történő végrehajtásáról

(EGT vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel az értékpapírok nyilvános kibocsátásakor vagy piaci bevezetésekor közzéteendő tájékoztatóról és a 2001/34/EK irányelv [1] módosításáról szóló, 2003. november 4-i 2003/71/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvre és különösen annak 5. cikke (5) bekezdésére, 7. cikkére, 10. cikke (4) bekezdésére, 11. cikke (3) bekezdésére, 14. cikke (8) bekezdésére és 15. cikke (7) bekezdésére,

az európai értékpapír-piaci szabályozók bizottságával (CESR) [2] szakmai tanácsadás céljából folytatott konzultációt követően,

mivel:

(1) A 2003/71/EK irányelv megállapítja a tájékoztatók összeállításakor betartandó elveket. Ezeket az elveket ki kell egészíteni a tájékoztatókban szereplő információkra, a közzététel formátumára és szempontjaira, a tájékoztatóba hivatkozással beépítendő információkra és a reklámok terjesztésére vonatkozóan.

(2) Az érintett kibocsátó és értékpapír fajtájától függően meg kell állapítani a gyakorlatban leggyakrabban alkalmazott sémáknak megfelelő információs minimumkövetelmények tipológiáját. A sémáknak az IOSCO határokon átnyúló kibocsátásokról és a tőzsdei bevezetésről szóló közzétételi előírásai (1. rész) szerinti kötelező információkon, valamint az értékpapírok hivatalos tőzsdei jegyzésre történő bevezetéséről és az ilyen értékpapírokról közzéteendő információkról szóló, 2001. május 18-i 2001/34/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvben előírt meglévő sémákon kell alapulniuk. [3]

(3) A kibocsátó, ajánlattevő vagy a szabályozott piacra való bevezetés iránti engedélyért folyamodó személy által megadott információkra e rendelet értelmében az Európai Unió adatvédelmi rendelkezéseit kell alkalmazni.

(4) Olyan esetekben, amikor a tájékoztató különálló dokumentumokból áll, gondoskodni kell az információk ismétlődésének elkerüléséről; ebből a célból külön, az érintett kibocsátóra és az értékpapír fajtájára szabott részletes sémákat kell megállapítani a regisztrációs okmány és az értékpapírjegyzék számára, hogy azok minden értékpapírfajtát lefedjenek.

(5) A kibocsátó, ajánlattevő vagy a szabályozott piacon való kereskedés iránti engedélyért folyamodó személy jogosult arra, hogy a sémákban vagy modulokban előírt információkon túl kiegészítő információkat is szerepeltessen a tájékoztatóban vagy alaptájékoztatóban. A kiegészítő információknak igazodnia kell az adott értékpapír fajtájához vagy a kibocsátó jellegéhez.

(6) A legtöbb esetben, például a kibocsátók és értékpapírok fajtáinak sokfélesége, harmadik felek garanciavállalóként történő bevonásának és a tőzsdei jegyzés megléte vagy hiánya stb. miatt egyetlen séma nem nyújt elegendő információt a befektető számára befektetési döntése meghozatalához. Ezért lehetővé kell tenni a különböző sémák kombinációját. Össze kell állítani egy példálózó jellegű áttekintést, amely a legtöbb értékpapírfajta esetében megadja a sémák és "modulok" lehetséges kombinációit, annak érdekében, hogy segítséget nyújtson a kibocsátóknak tájékoztatójuk kidolgozásában.

(7) A részvényekre vonatkozó regisztrációs okmányok sémáinak alkalmazhatónak kell lenniük a részvényekre és egyéb, a részvényekkel egyenértékű átruházható értékpapírokra, de az egyéb olyan értékpapírokra is, amelyek átváltás vagy csere útján biztosítanak hozzáférést a kibocsátó tőkéjéhez. Ez utóbbi esetben a séma nem használható, amennyiben a mögöttes felkínálandó részvényeket a kibocsátó tőkéjéhez való hozzáférést biztosító részvények kibocsátását megelőzően bocsátották ki; ezzel szemben alkalmazni kell a sémát azokban az esetekben, amikor a mögöttes felkínálandó részvényeket már kibocsátották ugyan, de azokat a szabályozott piacra még nem vezették be.

(8) A részvényre vonatkozó regisztrációs dokumentumban önkéntesen közzétett nyereség-előrejelzést következetesen és összehasonlítható módon kell feltüntetni, mellékelve a független könyvvizsgáló nyilatkozatát. Ezek az információk nem tévesztendők össze a kibocsátó üzleti kilátásaira jelentős hatást gyakorló ismert trendek vagy más tényszerű adatok közzétételével. Ezenkívül a tájékoztató kiegészítésekor vagy új tájékoztató kidolgozásakor ismertetni kell a nyereség-előrejelzés közzétételével kapcsolatos üzletpolitika bármely változását.

(9) Előzetes pénzügyi információkra van szükség, ha egy adott tranzakció következtében a kibocsátó helyzetében jelentős bruttó változás következik be, azaz, ha a kibocsátó vállalkozásának méretét jelző egy vagy több mutató 25 %-osnál nagyobb mértékben módosul, kivéve ha fúziós elszámolást kell végezni.

(10) A részvényre vonatkozó értékpapírjegyzék sémájának mindegyik részvényosztályra alkalmazhatónak kell lennie, mivel az az értékpapírokhoz kapcsolódó jogokra és e jogok gyakorlásával kapcsolatos eljárásokra vonatkozó információkat veszi figyelembe.

(11) Egyes hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, például a strukturált kötvények tartalmaznak egyes származtatott értékpapír-elemeket is, ezért a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok értékpapírjegyzékének sémájában szerepelniük kell a kamatfizetés származtatott összetevőjére vonatkozó kiegészítő közzétételi követelményeknek is.

(12) A garanciára vonatkozó kiegészítő "modulnak" a bármely értékpapírból származó összes kötelezettségre vonatkoznia kell.

(13) Az eszközökkel fedezett értékpapírok regisztrációs okmánya a 2003/71/EK irányelv 5. cikke (4) bekezdésének b) pontjában előírtak szerint nem alkalmazható jelzálogkötvényekre és más fedezett kötvényekre. Ugyanez vonatkozik az eszközökkel fedezett értékpapírok kiegészítő "moduljára", amit a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok értékpapírjegyzékével kell kombinálni.

(14) Lehetővé kell tenni, hogy a nagybefektetők más tényezők figyelembevételével hozhassák befektetési döntéseiket, mint a kisbefektetők. Ezért eltérő tartalmú tájékoztatót kell kiadni azon hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok és származtatott értékpapírok esetében, amelyeket olyan befektetőknek szántak, akik legalább 50000 euro egységenkénti címletértékű hitelviszonyt megtestesítő értékpapírt vagy származtatott értékpapírt, illetve más pénznemben kibocsátott értékpapírt vásárolnak, feltéve ha ez utóbbi legkisebb címletértéke átszámítva legalább 50000 euro.

(15) Másodlagos értékpapírok esetében a mögöttes részvények kibocsátójára kell helyezni a hangsúlyt, nem pedig a másodlagos értékpapírok kibocsátójára. Amennyiben a letéteményesi vagy ügynöki kötelezettségek megszegése esetén igényt lehet érvényesíteni a letétkezelővel szemben, a tájékoztató kockázati tényezőkkel foglalkozó részében teljes körű tájékoztatást kell nyújtani e tényről, valamint az említett igényérvényesítés körülményeiről. Amennyiben a tájékoztató három részből áll (regisztrációs okmány, értékpapírjegyzék és összefoglaló), a regisztrációs okmányban csak a letétkezelőre vonatkozó adatokat kell megadni.

(16) A banki regisztrációs okmány sémájának vonatkoznia kell a harmadik országbeli azon bankokra, amelyek a hitelintézetek tevékenységének megkezdéséről és folytatásáról szóló, 2000. március 20-i 2000/12/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv [4] 1. cikke (1) bekezdésének a) pontjában előírt meghatározás értelmében nem hitelintézetek, de létesítő okirat szerinti székhelyük valamelyik OECD-tagállamban van.

(17) Ha egy különleges célú gazdasági egység (SPV) olyan hitelviszonyt megtestesítő értékpapírt vagy származtatott értékpapírt bocsát ki, amelyre banki garancia vonatkozik, nem használhatja a banki regisztrációs okmányok sémáját.

(18) A "származtatott értékpapírok értékpapírjegyzéke" sémának alkalmazhatónak kell lennie más sémákhoz és modulokhoz nem sorolható értékpapírokra is. E séma alkalmazási körét a részvények és a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok általános osztályára hivatkozva határozzák meg. Annak érdekében, hogy a befektetők egyértelmű és átfogó magyarázatot kapjanak arról, hogy befektetésük értékét miként befolyásolja a mögöttes értékpapírok értéke, a kibocsátóknak önkéntes alapon megfelelő példákat kell tudniuk bemutatni. Egyes összetett származtatott értékpapír esetében példákon keresztül lehet a leghatékonyabban bemutatni ezen értékpapírok jellegét.

(19) A kibocsátandó értékpapírok jellemzőitől függően a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok értékpapírjegyzékét ki kell egészíteni az egyes tagsági jogokat megtestesítő értékpapírok mögöttes részvényeire vonatkozó kiegészítő információs "modullal", illetve a származtatott értékpapírok értékpapírjegyzékének sémájában a "mögöttes értékpapírra vonatkozó adatok" rovatot ezzel a modullal kell helyettesíteni.

(20) A tagállamok és azok regionális vagy helyi hatóságai nem tartoznak a 2003/71/EK irányelv hatálya alá. Mindazonáltal dönthetnek úgy, hogy ezzel az irányelvvel összhangban készítik el a tájékoztatót. Harmadik országok független kibocsátói, valamint regionális és helyi hatóságaik a 2003/71/EK irányelv hatálya alá tartoznak, és kötelesek tájékoztatót készíteni, ha értékpapírt kívánnak nyilvánosan forgalomba hozni a Közösségben, vagy értékpapírjaikat szabályozott piacokra kívánják bevezetni. Ilyen esetekben különleges sémákat kell alkalmazni az államok, regionális és helyi hatóságaik és a nemzetközi közjogi szervek által kibocsátott értékpapírokra.

(21) Az alaptájékoztatónak és végleges feltételeinek a tájékoztatóval megegyező információkat kell tartalmaznia. A tájékoztatóra vonatkozó általános elvek a végleges feltételekre is vonatkoznak. Mindazonáltal, ha az alaptájékoztató nem tartalmazza a végleges feltételeket, az illetékes hatóságnak nem kell jóváhagynia azokat.

(22) A kibocsátók néhány kategóriája tekintetében az illetékes hatóságnak felhatalmazást kell kapnia arra, hogy az e kibocsátók által végzett tevékenységek sajátos jellege miatt a sémákban és modulokban foglalt információkon túl további különleges információk közzétételét követelje meg. Szükséges pontos jegyzéket készíteni, amely alapján megállapítható, hogy a kibocsátók mely behatárolt körére vonatkozik ez a tájékoztatási kötelezettség. A jegyzékben szereplő egyes kibocsátói kategóriákra vonatkozó különleges tájékoztatási követelményeknek összhangban kell lenniük az érintett üzleti tevékenységgel, és azzal arányosnak kell lenniük. Az európai értékpapír-piaci szabályozók bizottságának törekednie kell arra, hogy a Közösségen belül közelítse ezeket az információs követelményeket. A jegyzéket csak kellően indokolható esetekben szabad új kategóriákkal kiegészíteni.

(23) A kibocsátó számára akkor is lehetőséget kell biztosítani a tájékoztató jóváhagyásának kérelmezésére, amikor teljesen új értékpapírfajtát bocsát ki, amely nem feleltethető meg egyik meglévő sémának vagy ezek kombinációjának sem. Ilyen esetekben lehetőséget kell kapnia, hogy a benyújtandó tájékoztatás tartalmát megvitassa az illetékes hatósággal. Az illetékes hatóság által ilyen feltételek mellett jóváhagyott tájékoztató esetében biztosítani kell a 2003/71/EK irányelvvel létrehozott egységes engedély előnyei kihasználásának lehetőségét. Az illetékes hatóságnak minden esetben törekednie kell a hasonlóság felkutatására és a létező sémák lehető legszélesebb körű felhasználására. A kiegészítő tájékoztatási követelményeknek összhangban kell lenniük az érintett értékpapírfajtával, és azzal arányosnak kell lenniük.

(24) Előfordulhat, hogy a sémákban és modulokban előírt meghatározott információk vagy ezekkel egyenértékű információk egy adott értékpapír szempontjából nem lényegesek, és ezért azokat különleges esetekben nem kell alkalmazni; ilyenkor a kibocsátónak lehetőséget kell biztosítani az említett információk elhagyására.

(25) Nem akadályozhatja a befektetők könnyű hozzáférését a fontos információkhoz az a tény, hogy az alaptájékoztató és az ahhoz kapcsolódó végleges feltételek tagolása az egyszeri kibocsátási tájékoztatóval összehasonlítva lényegesen rugalmasabb.

(26) Az alaptájékoztatók vonatkozásában érthető módon meg kell határozni, hogy mely információkat kell majd végleges feltételként rögzíteni. Biztosítani kell, hogy többféle módon lehessen teljesíteni ezt a követelményt, például az alaptájékoztató tartalmazhat üres rovatokat olyan adatok számára, amelyeket a végleges feltételek meghatározásakor kell rögzíteni, illetve egy jegyzéket a még hiányzó információkról.

(27) Amennyiben egyetlen dokumentum több alaptájékoztatót is tartalmaz, és mindegyik alaptájékoztatót más, székhely szerinti illetékes hatóságnak kell jóváhagynia, az érintett illetékes hatóságoknak együtt kell működniük, és lehetőség szerint a 2003/71/EK irányelv 13. cikkének (5) bekezdésével összhangban át kell ruházniuk a tájékoztató jóváhagyását egy másik tagállam hatóságára, hogy egyetlen illetékes hatóság hagyhassa jóvá a teljes dokumentumot.

(28) A sémákban előírt korábbi pénzügyi információkat elsősorban a nemzetközi számviteli standardok alkalmazásáról szóló, 2002. július 19-i 1606/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel [5], illetve a tagállamok számviteli standardjaival összhangban kell megadni. A harmadik országok kibocsátói számára azonban külön követelményeket kell megállapítani.

(29) A 2003/71/EK irányelv 10. cikkében említett dokumentum közzétételekor engedélyezni kell, hogy a kibocsátók az említett irányelv 14. cikkében felsorolt közzétételi módok közül az általuk megfelelőnek ítélt módszert választhassák ki. A közzétételi mód kiválasztásakor a kibocsátóknak figyelembe kell venniük a dokumentum célját, és annak lehetővé kell tennie, hogy a befektetők gyorsan és költséghatékonyan hozzájussanak az információkhoz.

(30) Az információk 2003/71/EK irányelv 11. cikkében előírt, hivatkozással történő beépítésének célja, hogy egyszerűsítse a tájékoztató kidolgozását, és csökkentse annak költségeit; mindez azonban nem történhet a tájékoztató által megvédeni hivatott más érdekek rovására. Mérlegelni kell például azt is, hogy a szükséges információkat jellegüknél fogva a tájékoztatóban kell ismertetni, mégpedig egyértelmű és világos formában. Különös figyelmet kell fordítani a hivatkozással beépített információk nyelvezetére és magával a tájékoztatóval való összhangjára. A hivatkozással beépített információ tartalmazhat korábbi adatokat is, azonban a tájékoztatóban egyértelműen jelezni kell, ha lényegi változások miatt ez az információ már nem helytálló, és meg kell adni a frissített információkat is.

(31) Amennyiben a tájékoztató elektronikus formában jelenik meg, a hagyományos közzétételi módhoz képest további biztonsági intézkedésekre van szükség a lehető legjobb gyakorlat szerint annak érdekében, hogy az információk sértetlensége fennmaradjon, elkerülhető legyen azok illetéktelen személyek általi manipulálása vagy módosítása, és azok átfogó jellegének megváltozása, továbbá ki lehessen védeni azokat a hátrányos következményeket, amelyek a harmadik országokban az értékpapírokra vonatkozó nyilvános ajánlattétellel kapcsolatos eltérő megközelítések miatt léphetnek fel.

(32) A tájékoztató megjelentetésére kiválasztott újságnak nagy területen terjesztettnek és nagy példányszámúnak kell lennie.

(33) A székhely szerinti tagállam előírhatja olyan hirdetmény közzétételét, amely ismerteti a tájékoztató közzétételének módját és azt, hogy a nyilvánosság hol szerezheti be azt. Amennyiben a székhely szerinti tagállam jogszabályai előírják egy ilyen hirdetmény közzétételét, a hirdetmény tartalmának a legszükségesebb információkra kell korlátozódnia, hogy elkerüljék az átfedéseket az összefoglaló és a hirdetmény között. A székhely szerinti tagállam előírhatja kiegészítő hirdetmény közzétételét az alaptájékoztató végleges feltételeire vonatkozóan is.

(34) A befektetők számára hasznos információk összegyűjtésének megkönnyítése érdekében a székhely szerinti tagállam illetékes hatóságának internetes oldalán a jóváhagyott tájékoztatók jegyzékében meg kell jelölni, hogy a tájékoztatót miként tették közzé és hol szerezhető be.

(35) A tagállamoknak gondoskodniuk kell a nyilvános ajánlattételre és a szabályozott piacon való bevezetésre vonatkozó reklámozási szabályok betartásáról. Határokon átnyúló kibocsátások vagy határokon átnyúló bevezetés esetén az illetékes hatóságoknak együtt kell működniük.

(36) Az 1606/2002/EK rendelet hatálybalépése és egyes eredményei között eltelt idő miatt a tájékoztatóban feltüntetendő korábbi pénzügyi információk tekintetében számos átmeneti rendelkezést kell hozni annak érdekében, hogy a kibocsátókra ne nehezedjen túlzott teher, és a 2003/71/EK irányelv hatálybalépését követően ésszerű időn belül módosíthassák a korábbi pénzügyi információk előkészítésének és bemutatásának módját.

(37) A legalább 50000 euro egységenkénti címletértékű értékpapírokra nem vonatkozik az 1606/2002/EK rendelet szerinti azon kötelezettség, amely szerint a tájékoztatóban újra meg kell adni a korábbi pénzügyi információkat; következésképpen ezen értékpapírokra nincs szükség ilyen átmeneti rendelkezésekre.

(38) A koherencia érdekében indokolt, hogy e rendeletet a 2003/71/EK irányelvnek a nemzeti jogba való átültetésétől kezdődően alkalmazzák.

(39) Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az európai értékpapír-bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

I. FEJEZET

Tárgy és fogalommeghatározások

1. cikk

A rendelet tárgya

Ez a rendelet megállapítja:

1. a 2003/71/EK irányelv 5. cikkében említett tájékoztató formátumát;

2. a 2003/71/EK irányelv 7. cikkében a tájékoztatóban feltüntetendő információra vonatkozóan előírt minimumkövetelményeket;

3. a 2003/71/EK irányelv 10. cikkében említett közzétételi módot;

4. a módozatokat, amelyek alapján az információk a 2003/71/EK irányelv 11. cikkében előírtak szerint hivatkozással beépíthetők a tájékoztatóba;

5. a tájékoztatóra vonatkozóan a 2003/71/EK irányelv 14. cikkében említett közzétételi módokat annak biztosítása érdekében, hogy a tájékoztató nyilvánosan hozzáférhető legyen;

6. a 2003/71/EK irányelv 15. cikkében említett reklámok terjesztésének módjait.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában – a 2003/71/EK irányelvben megállapított meghatározások mellett – a következő fogalommeghatározásokat kell alkalmazni:

1. "séma": a különböző kibocsátók és/vagy különböző fajtájú értékpapírok sajátos jellegének megfelelően kialakított minimális információk jegyzéke;

2. "modul": a sémákban nem szereplő kiegészítő információs követelmények jegyzéke, amelynek alapján a tájékoztató vagy alaptájékoztató tárgyát képező instrumentum és/vagy tranzakció fajtájától függően egy vagy több sémát adott esetben ki kell egészíteni;

3. "kockázati tényezők": a kibocsátó helyzetére és/vagy az értékpapírokra jellemző kockázatok jegyzéke, amelyek lényegesek a befektetési döntések meghozatalakor;

4. "különleges célú gazdasági egység (special purpose vehicle, SPV)": olyan kibocsátó, amelynek fő tevékenysége és célja elsődlegesen értékpapírok kibocsátása;

5. "eszközökkel fedezett értékpapírok": olyan értékpapírok, amelyek:

a) eszközökhöz fűződő érdeket testesítenek meg, ideértve azon jogokat is, amelyek biztosítják az értékpapírok visszafizetését, illetve az ennek alapján fizetett összegeknek az eszközök birtokosa általi átvételét vagy határidőben történő átvételét;

vagy

b) eszközfedezettel és olyan feltételekkel rendelkeznek, amelyek biztosítják a kifizetéseket, és azonosított vagy azonosítható eszközök alapján kiszámított kifizetésekre vagy ésszerű kifizetési előrejelzésekre vonatkoznak;

6. "gyűjtő fajtájú kollektív befektetési társaság (esernyőalap)" (umbrella collective investment undertaking): olyan kollektív befektetési vállalkozás, amely egy vagy több kollektív befektetési vállalkozásba fektet be, és eszközei különböző fajtájú és megnevezésű értékpapírokból állnak;

7. "kollektív ingatlanbefektetési vállalkozás": olyan kollektív befektetési vállalkozás, amelynek befektetési célja, hogy hosszú távú részesedést szerezzen ingatlantulajdonban;

8. "nemzetközi közjogi szerv": független államok között nemzetközi szerződéssel létrehozott közjogi személy, amelynek egy vagy több tagállam a tagja;

9. "reklám": olyan hirdetés, amely

a) értékpapírokra vonatkozó nyilvános ajánlattételre vagy szabályozott piacra történő bevezetésére vonatkozik;

és

b) kimondottan az értékpapírok jegyzését vagy megszerzését kívánja előmozdítani;

10. "nyereség-előrejelzés": olyan szöveg, amely a folyó pénzügyi időszakra és/vagy a következő pénzügyi időszakokra vonatkozóan kifejezetten megállapítja vagy utalásként jelzi a nyereség vagy veszteség valószínű mértékét jelentő számot vagy legkisebb és legnagyobb értékeket, vagy olyan adatokat tartalmaz, amelyekből kiszámítható a várható profit vagy veszteség, még akkor is, ha pontos adatot nem említenek, és nem szerepel abban a "nyereség" szó;

11. "nyereségbecslés": olyan pénzügyi időszakra vonatkozó nyereség-előrejelzés, amely már lezárult, de az arra vonatkozó eredményeket még nem tették közzé;

12. "szabályozott információ": minden olyan információ, amelyet a kibocsátónak, illetve bármely személynek, aki a kibocsátó hozzájárulása nélkül kíván értékpapírokat szabályozott piacra bevezetni, a 2001/34/EK irányelv vagy a 2003/6/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 6. cikke alapján közölnie kell. [6]

II. FEJEZET

Minimális információk

3. cikk

A tájékoztatóban feltüntetendő minimális információk

A tájékoztatót a 4–20. cikkben bemutatott sémák és modulok, illetve azok ötvözetének felhasználásával, a különböző értékpapírfajtákra a 21. cikkben előírt kombinációk szerint kell megadni.

A tájékoztató tartalmazza az I–XVII. mellékletben előírt információkat, amelyekre az érintett kibocsátó és értékpapír fajtájától függően a 4–20. cikkben meghatározott sémák és modulok az irányadóak. Az illetékes hatóság nem követelheti meg, hogy a tájékoztató olyan információkat tartalmazzon, amelyek nem szerepelnek az I–XVII. mellékletben.

A 2003/71/EK irányelv 5. cikke (1) bekezdésében említett kötelezettségnek való megfelelés biztosítása érdekében a székhely szerinti tagállam illetékes hatósága a tájékoztatónak az említett irányelv 13. cikkével összhangban történő jóváhagyásakor esetenként megkövetelheti, hogy a kibocsátó, az ajánlattevő vagy a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személy az általa benyújtott információkat minden tartalmi elem tekintetében kiegészítse.

4. cikk

A részvény regisztrációs okmányának sémája

(1) A részvény regisztrációs okmányához az információkat az I. mellékletben meghatározott sémának megfelelően kell megadni.

(2) Az (1) bekezdésben említett sémát a következőkre kell alkalmazni:

1. részvények és egyéb, a részvénnyel egyenértékű átruházható értékpapírok;

2. a következő feltételeknek megfelelő értékpapírok:

a) a kibocsátó vagy a befektető mérlegelése vagy a kibocsátás időpontjában meghatározott feltételek alapján részvénnyé vagy más, részvénnyel egyenértékű átruházható értékpapírrá alakítható vagy cserélhető, illetve bármely más módon lehetőséget nyújt részvény és más, részvénnyel egyenértékű átruházható értékpapír megszerzésére;

és

b) feltéve, hogy a részvényeket és részvénnyel egyenértékű átruházható értékpapírokat az értékpapír kibocsátója bocsátja ki, vagy fogja kibocsátani, és ezekkel még nem kereskednek szabályozott piacon vagy egy azzal egyenértékű piacon a Közösségen kívül az értékpapírokra vonatkozó tájékoztató jóváhagyásának időpontjában, továbbá a mögöttes részvények, illetve más, részvénnyel egyenértékű átruházható értékpapírok fizikai teljesítés útján történő elszámolást tesznek lehetővé.

5. cikk

Az előzetes pénzügyi információra vonatkozó modul

Az előzetes pénzügyi információkhoz az információkat a II. mellékletben meghatározott modulnak megfelelően kell megadni.

Az előzetes pénzügyi információk előtt egy bevezető bekezdésben egyértelműen indokolni kell, hogy miért szerepelnek ezek az információk a tájékoztatóban.

6. cikk

Részvényekre vonatkozó értékpapírjegyzék sémája

(1) A részvényekre vonatkozó értékpapírjegyzékhez az információkat a III. mellékletben meghatározott sémának megfelelően kell megadni.

(2) A sémát a részvényekre és más, részvénnyel egyenértékű átruházható értékpapírokra kell alkalmazni.

7. cikk

Hitelviszonyt megtestesítő és származtatott értékpapírok regisztrációs okmányának sémája 50000 eurónál kisebb egységenkénti címletértékű értékpapírok esetében

A hitelviszonyt megtestesítő és származtatott értékpapírok regisztrációs okmányához az információkat – olyan értékpapírok tekintetében, amelyek nem tartoznak a 4. cikk hatálya alá, és egységenként 50000 eurónál kisebb címletértékűek, illetve, amennyiben nincs egyedi címletük, kibocsátáskor csak értékpapíronként 50000 eurónál kisebb értékben szerezhetők meg – a IV. mellékletben meghatározott sémának megfelelően kell megadni.

8. cikk

50000 eurónál kisebb egységenkénti címletértékű, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok értékpapírjegyzékének sémája

(1) Az 50000 eurónál kisebb egységenkénti címletértékű, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok értékpapírjegyzékéhez az információkat az V. mellékletben meghatározott sémának megfelelően kell megadni.

(2) A sémát olyan adósságinstrumentumokra kell alkalmazni, amikor a kibocsátó a kibocsátási feltételek szerint köteles a névérték 100 %-át kifizetni a befektetőnek, amihez adott esetben még kamatfizetés is járulhat.

9. cikk

Garanciára vonatkozó modul

Garanciák esetén az információkat a VI. mellékletben meghatározott modulnak megfelelően kell megadni.

10. cikk

Eszközökkel fedezett értékpapírok regisztrációs okmányának sémája

Az eszközökkel fedezett értékpapírok regisztrációs okmányához az információkat a VII. mellékletben meghatározott sémának megfelelően kell megadni.

11. cikk

Eszközökkel fedezett értékpapírokra vonatkozó modul

Az eszközökkel fedezett értékpapírok értékpapírjegyzékét kiegészítő modulhoz az információkat a VIII. mellékletben meghatározott sémának megfelelően kell megadni.

12. cikk

Hitelviszonyt megtestesítő és származtatott értékpapírok regisztrációs okmányának sémája a legalább 50000 euro egységenkénti címletértékű értékpapírok esetében

A hitelviszonyt megtestesítő és származtatott értékpapírok regisztrációs okmányához az információkat – olyan értékpapírok esetében, amelyek nem tartoznak a 4. cikk hatálya alá, és egységenként legalább 50000 euro címletértékűek, illetve, amennyiben nincs egyedi címletük, kibocsátáskor értékpapíronként legalább 50000 euro értékben szerezhetők meg – a IX. mellékletben meghatározott sémának megfelelően kell megadni.

13. cikk

Másodlagos értékpapírok sémája

A részvényekről kibocsátott másodlagos értékpapírokra vonatkozó információkat a X. mellékletben meghatározott sémának megfelelően kell megadni.

14. cikk

Banki regisztrációs okmány sémája

(1) A hitelviszonyt megtestesítő és származtatott értékpapírok, valamint a 4. cikk hatálya alá nem tartozó értékpapírok banki regisztrációs okmányához az információkat a XI. mellékletben meghatározott sémának megfelelően kell megadni.

(2) Az (1) bekezdésben említett sémát a 2000/12/EK irányelv 1. cikke (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott hitelintézetekre, valamint harmadik országok olyan hitelintézeteire kell alkalmazni, amelyek nem tartoznak a fenti meghatározás körébe, de létesítő okirat szerinti székhelyük valamelyik OECD-tagállamban van.

Ezek az intézetek a 7. és 12. cikkben előírt sémákat is használhatják a regisztrációs okmány összeállításához.

15. cikk

Származtatott értékpapírok értékpapírjegyzékének sémája

(1) A származtatott értékpapírok értékpapírjegyzékéhez az információkat a XII. mellékletben bemutatott sémának megfelelően kell összeállítani.

(2) Ezt a sémát olyan értékpapírok esetében kell alkalmazni, amelyek nem tartoznak a 6., 8. és 16. cikkben említett értékpapírjegyzékek alkalmazási körébe, ideértve egyes olyan értékpapírokat, amelyek esetében a fizetési és/vagy szállítási kötelezettség egy mögöttes értékpapírhoz kapcsolódik.

16. cikk

A legalább 50000 euro egységenkénti címletértékű, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok értékpapírjegyzékének sémája

(1) A legalább 50000 euro egységenkénti címletértékű, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok értékpapírjegyzékéhez az információkat a XIII. mellékletben meghatározott sémának megfelelően kell összeállítani.

(2) A sémát olyan adósságinstrumentumokra kell alkalmazni, amikor a kibocsátó a kibocsátási feltételek szerint köteles a névérték 100 %-át kifizetni a befektetőnek, amihez adott esetben még kamatfizetés is járulhat.

17. cikk

A mögöttes részvényre vonatkozó kiegészítő információt tartalmazó modul

(1) A mögöttes részvényre vonatkozó kiegészítő információk vonatkozásában a mögöttes részvény leírását a XIV. mellékletben meghatározott modulnak megfelelően kell megadni.

Továbbá, ha a mögöttes részvény kibocsátója azonos csoporthoz tartozó jogalany, a 4. cikkben említett sémában előírt információkat e kibocsátó tekintetében kell megadni.

(2) Az (1) bekezdés első albekezdésében említett kiegészítő információt csak azokra az értékpapírokra kell alkalmazni, amelyek megfelelnek a következő két feltételnek:

1. a kibocsátó vagy a befektető belátása szerint, vagy a kibocsátás időpontjában meghatározott feltételek alapján részvénnyé vagy más, részvénnyel egyenértékű átruházható értékpapírrá alakíthatók vagy cserélhetők, illetve bármely más módon lehetőséget nyújtanak részvény és más, részvénnyel egyenértékű átruházható értékpapír megszerzésére;

és

2. ezeket a részvényeket és részvénnyel egyenértékű átruházható értékpapírokat az értékpapír kibocsátója vagy vele azonos csoportba tartozó jogalany bocsátja ki, vagy fogja kibocsátani, és az értékpapírokra vonatkozó tájékoztató engedélyezésének időpontjában még nem kereskednek ezekkel szabályozott piacon vagy azzal egyenértékű Közösségen kívüli piacon, továbbá a mögöttes részvények, illetve más, részvénnyel egyenértékű átruházható értékpapírok fizikai szállítási teljesítésű elszámolást tesznek lehetővé.

18. cikk

Zárt végű kollektív befektetési vállalkozások regisztrációs okmányának sémája

(1) Az I. melléklet 1., 2., 3., 4., 5.1., 7., 9.1., 9.2.1., 9.2.3., 10.4., 13., 14., 15., 16., 17.2., 18., 19., 20., 21., 22., 23., 24.és 25. pontjában előírt információkon túlmenően a zárt végű kollektív befektetési vállalkozások által kibocsátott értékpapírok regisztrációs okmányához a XV. mellékletben meghatározott sémának megfelelően összeállított információkat kell megadni.

(2) A sémát olyan zárt végű kollektív befektetési vállalkozásokra kell alkalmazni, amelyek a befektetők nevében eszközportfóliót kezelnek, és amelyek:

1. elismert vállalkozások azon tagállam nemzeti joga szerint, ahol a zárt végű kollektív befektetési vállalkozásként bejegyezték;

vagy

2. nem veszik át, illetve nem kísérelhetik meg átvenni a jogi vagy irányítási ellenőrzést a mögöttes befektetések egyik kibocsátója fölött sem. Ilyen esetben csak akkor vehető át a mögöttes eszközök kibocsátója fölötti jogi ellenőrzés, és/vagy lehetséges a részvétel annak ügyviteli, irányító vagy felügyelő testületeiben, ha ezek az intézkedések az elsődleges befektetési célokhoz képest nem bírnak jelentőséggel, és a részvényesek védelme érdekében szükségesek, és csak olyan körülmények között, ha a kollektív befektetési vállalkozás nem gyakorol jelentős ellenőrzést a mögöttes kibocsátók üzleti tevékenységének irányítása fölött.

19. cikk

A regisztrációs okmány sémája tagállamok, harmadik országok és regionális és helyi hatóságaik számára

(1) A tagállamok, harmadik országok és azok regionális és helyi hatóságai által kibocsátott értékpapírok regisztrációs okmányához az információkat a XVI. mellékletben meghatározott sémának megfelelően kell megadni.

(2) A sémát a tagállamok, harmadik országok és azok regionális és helyi hatóságai által kibocsátott összes értékpapírfajtára alkalmazni kell.

20. cikk

A regisztrációs okmány sémája nemzetközi közjogi szervek számára, valamint OECD-tagállam által garantált, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok kibocsátói számára

(1) Azon értékpapírok regisztrációs okmányához az információkat, amelyeket nemzetközi közjogi szervek bocsátottak ki, illetve amelyekre egy OECD-tagállam a nemzeti jogszabályok alapján feltétel nélküli és visszavonhatatlan garanciát vállalt, a XVII. mellékletben meghatározott sémának megfelelően kell megadni.

(2) A sémát a következőkre kell alkalmazni:

- minden fajtájú, a nemzetközi közjogi szervek által kibocsátott értékpapír,

- olyan hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, amelyekre egy OECD-tagállam a nemzeti jogszabályok alapján feltétel nélküli és visszavonhatatlan garanciát vállalt.

21. cikk

Sémák és modulok kombinációja

(1) A XVIII. melléklet táblázatában megállapított kombinációk alkalmazása kötelező a tájékoztató elkészítésekor, ha az alábbi táblázat szerint a kombinációk megfelelnek a szóban forgó értékpapírfajtáknak.

Azonban azon értékpapírokra, amelyeket e kombinációk nem fednek le, más kombinációk is alkalmazhatók.

(2) A regisztrációs okmányokra vonatkozó legteljesebb és legszigorúbb séma, azaz a legtöbb és legszélesebb körű kötelező tartalmi elemet előíró séma mindig alkalmazható azon értékpapírok kibocsátásakor, amelyekre kevésbé teljes és szigorú regisztrációs okmány séma vonatkozik, az alábbi rangsor betartása mellett:

1. részvények regisztrációs okmányának a sémája;

2. 50000 eurónál kisebb egységenkénti címletértékű, hitelviszonyt megtestesítő és származtatott értékpapírok regisztrációs okmányának a sémája;

3. legalább 50000 euro egységenkénti címletértékű, hitelviszonyt megtestesítő és származtatott értékpapírok regisztrációs okmányának a sémája.

22. cikk

Az alaptájékoztatóban és az ahhoz kapcsolódó végleges feltételekben feltüntetendő minimális információk

(1) Az alaptájékoztatót a 4–20. cikkben előírt sémák és modulok, illetve azok kombinációjának felhasználásával a XVIII. mellékletben a különböző értékpapírfajtákra meghatározott kombinációknak megfelelően kell összeállítani.

Az alaptájékoztatóban az I–XVII. mellékletben a kibocsátók és értékpapírok fajtájától függően a 4–20. cikkben meghatározott sémák és modulokban előírt információkat kell feltüntetni. Az illetékes hatóság nem követelheti meg, hogy olyan információkat vegyenek fel az alaptájékoztatóba, amelyek nem szerepelnek az I–XVII. mellékletben.

A 2003/71/EK irányelv 5. cikkének (1) bekezdésében említett kötelezettségnek való megfelelés biztosítása érdekében a székhely szerinti tagállam illetékes hatósága az alaptájékoztatónak az említett irányelv 13. cikkével összhangban történő engedélyezésekor adott esetben megkövetelheti, hogy a kibocsátó, az ajánlattevő vagy a szabályozott piacra való bevezetést kérő személy az általa benyújtott információkat minden tartalmi elem tekintetében egészítse ki.

(2) A kibocsátó, az ajánlattevő vagy a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személy kihagyhatja azokat az információkat, amelyek az alaptájékoztató engedélyezésekor nem ismertek, és amelyek csak az egyedi kibocsátás időpontjában határozhatók meg.

(3) A XVIII. melléklet táblázatában megállapított kombinációk alkalmazása azon értékpapírfajták alaptájékoztatójának elkészítésekor kötelező, amelyeknek a táblázat szerint a kombinációk megfelelnek.

Azokra az értékpapírokra azonban, amelyeket nem fednek le e kombinációk, más kombinációkat is lehet alkalmazni.

(4) Az alaptájékoztatóhoz csatolt végleges feltételekbe csak azon értékpapírjegyzék-sémákból származó információk vehetők fel, amelyek alapján az alaptájékoztató készült.

(5) A 4–20. cikkben említett sémákban és modulokban megállapított információkon kívül az alaptájékoztatónak a következő információkat kell tartalmaznia:

1. azon információk megjelölése, amelyek a végleges feltételekben is szerepelni fognak;

2. a végleges feltételek közzétételének módja; ha a kibocsátó a tájékoztató engedélyezésének időpontjában még nincs abban a helyzetben, hogy meghatározza a végleges feltételek közzétételének módját, azt kell közölnie, hogy miként tájékoztatja majd a nyilvánosságot a végleges feltételek közzétételének módjáról;

3. a 2003/71/EK irányelv 5. cikke (4) bekezdésének a) pontja szerinti nem tagsági jogokat megtestesítő értékpapírok kibocsátása esetén a program általános bemutatása.

(6) A különböző értékpapírfajták kibocsátására vonatkozó alaptájékoztató és az ahhoz kapcsolódó végleges feltételek kizárólag a következő értékpapírfajtákra vonatkozhatnak:

1. eszközökkel fedezett értékpapírok;

2. a 17. cikk hatálya alá tartozó opciós utalványok;

3. a 2003/71/EK irányelv 5. cikke (4) bekezdésének b) pontja szerinti nem tagsági jogokat megtestesítő értékpapírok;

4. minden más, nem tagsági jogokat megtestesítő értékpapír, ideértve az opciós utalványokat, a (2) bekezdésben említettek kivételével.

Az alaptájékoztató összeállításakor a kibocsátó, az ajánlattevő vagy a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személy egyértelműen elkülöníti az említett fajtákhoz tartozó különféle értékpapírokra vonatkozó külön információkat.

(7) Amennyiben a 2003/71/EK irányelv 16. cikkének (1) bekezdésében említett valamely esemény bekövetkezik az alaptájékoztató engedélyezése és az alaptájékoztató alapján történő egyes értékpapír-kibocsátásokra vonatkozó ajánlattétel végleges lezárása, illetve adott esetben az érintett értékpapírok szabályozott piacon folytatott kereskedésének megkezdése között, a kibocsátó, az ajánlattevő vagy a szabályozott piacra való bevezetést kérő személy az ajánlattétel végleges lezárását vagy a szabályozott piacra történő bevezetést megelőzően kiegészítést tesz közzé.

23. cikk

A tájékoztatóban és az alaptájékoztatóban megadott minimális információk módosítása

(1) A 3. cikk második bekezdése és a 22. cikk (1) bekezdése második albekezdése ellenére, amennyiben a kibocsátó üzleti tevékenysége a XIX. mellékletben megállapított kategóriák egyikébe tartozik, a székhely szerinti tagállam illetékes hatósága az érintett tevékenység sajátos jellegének figyelembevételével a 4–20. cikkben megállapított sémákban és modulokban foglalt információkon túl módosított információkat kérhet, ideértve adott esetben a kibocsátó eszközeiről értékbecslő vagy más szakértő által készített jelentést is, annak érdekében, hogy teljesítse a 2003/71/EK irányelv 5. cikke (1) bekezdésében említett kötelezettséget. Az illetékes hatóság haladéktalanul tájékoztatja erről a Bizottságot.

A tagállamnak a Bizottsághoz kell fordulnia kérelmével, ha új kategóriával kívánja kiegészíttetni a XIX. mellékletet. A Bizottság a 2003/71/EK irányelv 24. cikkében előírt bizottsági eljárás keretében frissíti a felsorolást.

(2) A 3–22. cikktől eltérve – ha a kibocsátó, az ajánlattevő vagy a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személy olyan értékpapír tájékoztatóját vagy alaptájékoztatóját kívánja jóváhagyatni, amely nem egyezik meg, de összehasonlítható a XVIII. melléklet táblázatának kombinációs lehetőségei között említett különböző értékpapírfajtákkal – a kibocsátó, az ajánlattevő vagy a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személy a 4–20. cikkben előírt egyéb értékpapírjegyzék-sémából a megfelelő információkkal egészíti ki a kiválasztott fő értékpapírjegyzék-sémát. A kiegészítést a nyilvánosan forgalomba hozott vagy a szabályozott piacra bevezetett értékpapír fő jellemzőivel összhangban kell elvégezni.

(3) A 3–22. cikktől eltérve – ha a kibocsátó, az ajánlattevő vagy a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személy új értékpapírfajta tájékoztatóját vagy alaptájékoztatóját kívánja engedélyeztetni – a kibocsátó, az ajánlattevő vagy a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személy továbbítja a tájékoztató vagy alaptájékoztató tervezetét a székhely szerinti tagállam illetékes hatóságának.

Az illetékes hatóság a kibocsátóval, az ajánlattevővel vagy a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személlyel egyeztetve határoz arról, hogy a 2003/71/EK irányelv 5. cikke (1) bekezdésében említett kötelezettség teljesítése érdekében milyen információkat kell tartalmaznia a tájékoztatónak vagy alaptájékoztatónak. Az illetékes hatóság haladéktalanul tájékoztatja erről a Bizottságot.

Az első albekezdésben említett eltérést csak a XVIII. mellékletben említettektől teljesen eltérő jellemzőkkel rendelkező új értékpapírfajta esetében kell alkalmazni, ha az új értékpapír jellemzői olyanok, hogy nem célszerű vegyíteni a 4–20. cikkben előírt sémákban és modulokban említett információkat.

(4) A 3–22. cikktől eltérve, abban az esetben, ha a 4–20. cikkben előírt sémákban vagy modulokban előírt vagy azzal egyenértékű valamely információ nem értelmezhető a kibocsátó, az ajánlat vagy a tájékoztató tárgyát képező értékpapír szempontjából, ezt az információt el lehet hagyni.

24. cikk

A tájékoztató vagy alaptájékoztató összefoglalójának tartalma

A kibocsátó, az ajánlattevő vagy a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személy saját maga határozza meg a 2003/71/EK irányelv 5. cikke (2) bekezdésében említett tájékoztató vagy alaptájékoztató összefoglalójának részletes tartalmát.

III. FEJEZET

A tájékoztató, az alaptájékoztató és a kiegészÍtések formátuma

25. cikk

A tájékoztató formátuma

(1) Amennyiben a kibocsátó, az ajánlattevő vagy a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személy a 2003/71/EK irányelv 5. cikke (3) bekezdése szerint úgy dönt, hogy a tájékoztatót egyetlen dokumentumként állítja össze, a tájékoztató a következő részekből és sorrendben tevődik össze:

1. egyértelmű, részletes tartalomjegyzék;

2. a 2003/71/EK irányelv 5. cikkének (2) bekezdésében előírt összefoglaló;

3. a kibocsátóval és a kibocsátandó értékpapírfajtával kapcsolatos kockázati tényezők;

4. a tájékoztató összeállításának alapját képező sémákban és modulokban foglalt egyéb információk.

(2) Amennyiben a kibocsátó, az ajánlattevő vagy a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személy a 2003/71/EK irányelv 5. cikke (3) bekezdése szerint úgy dönt, hogy a tájékoztatót több, különálló dokumentumból állítja össze, mind az értékpapírjegyzék, mind a regisztrációs okmány a következő részekből és sorrendben tevődik össze:

1. egyértelmű, részletes tartalomjegyzék;

2. adott esetben a kibocsátóval és a kibocsátandó értékpapírfajtával kapcsolatos kockázati tényezők;

3. a tájékoztató összeállításának alapját képező sémákban és modulokban foglalt egyéb információk.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben említett esetekben a kibocsátó, az ajánlattevő vagy a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személy szabadon határozhatja meg a tájékoztató összeállításának alapját képező sémákban és modulokban foglalt kötelező információk bemutatásának sorrendjét.

(4) Amennyiben az információk sorrendje nem egyezik meg a tájékoztató összeállításának alapját képező sémákban és modulokban előírt információk sorrendjével, a székhely szerinti tagállam illetékes hatósága felkérheti a kibocsátót, az ajánlattevőt vagy a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személyt, hogy a tájékoztató ellenőrzése céljából az engedélyezés előtt készítsen listát a kereszthivatkozásokról. A listában meg kell jelölni, hogy az egyes információk a tájékoztató melyik oldalán találhatók.

(5) Amennyiben a tájékoztató összefoglalóját a 2003/71/EK irányelv 16. cikkének (1) bekezdésével összhangban ki kell egészíteni, a kibocsátó, az ajánlattevő vagy a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személy esetenként dönti el, hogy belefoglalja-e az új információkat az eredeti összefoglalóba és ezzel új összefoglalót készít, vagy pedig kiegészíti az összefoglalót.

Amennyiben belefoglalják az új információt az eredeti összefoglalóba, a kibocsátó, az ajánlattevő vagy a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személy (elsősorban lábjegyzetek beillesztésével) gondoskodik arról, hogy a befektetők könnyen azonosíthassák a változásokat.

26. cikk

Az alaptájékoztató és az ahhoz kapcsolódó végleges feltételek formátuma

(1) Amennyiben a kibocsátó, az ajánlattevő vagy a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személy a 2003/71/EK irányelv 5. cikkének (4) bekezdésével összhangban alaptájékoztató elkészítése mellett dönt, az alaptájékoztató a következő részekből és sorrendben tevődik össze:

1. egyértelmű, részletes tartalomjegyzék;

2. a 2003/71/EK irányelv 5. cikkének (2) bekezdésében előírt összefoglaló;

3. a kibocsátóhoz és a kibocsátandó értékpapírfajtához kapcsolódó kockázati tényezők;

4. a tájékoztató összeállításának alapját képező sémákban és modulokban foglalt egyéb információk.

(2) Az (1) bekezdéstől eltérve a kibocsátó, az ajánlattevő vagy a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személy szabadon határozhatja meg a tájékoztató összeállításának alapját képező sémákban és modulokban foglalt kötelező információk bemutatásának sorrendjét. Az alaptájékoztatóban szereplő különféle értékpapírokra vonatkozó információkat egyértelműen szét kell választani.

(3) Amennyiben az információk sorrendje nem egyezik meg a tájékoztató összeállításának alapját képező sémákban és modulokban előírt információk sorrendjével, a székhely szerinti tagállam illetékes hatósága felkérheti a kibocsátót, az ajánlattevőt vagy a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személyt, hogy a tájékoztató ellenőrzése céljából a bevezetés kérelmezése előtt készítsen listát a kereszthivatkozásokról. A listában meg kell jelölni, hogy az egyes információk a tájékoztató melyik oldalán találhatók.

(4) Amennyiben a kibocsátó, az ajánlattevő vagy a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személy egy adott értékpapírfajtára vonatkozóan korábban már benyújtotta a regisztrációs okmányt, később viszont úgy dönt, hogy a 2003/71/EK irányelv 5. cikke (4) bekezdésének a) és b) pontjában előírt feltételeknek megfelelően alaptájékoztatót állít össze, az alaptájékoztatóban a következőket kell feltüntetnie:

1. a korábban vagy egyidejűleg benyújtott és jóváhagyott regisztrációs okmányban szereplő információk, amelyeket az e rendelet 28. cikkében előírt feltételeknek megfelelően hivatkozással kell megadni;

2. a végleges feltételek kivételével azon információk, amelyek egyébként szerepelnének az adott értékpapírjegyzékben, ha azokat az alaptájékoztató nem tartalmazza.

(5) Az alaptájékoztatóhoz mellékelt végleges feltételeket egy kizárólag e feltételeket tartalmazó külön dokumentum formájában vagy az alaptájékoztatóba beillesztve kell ismertetni.

Amennyiben a végleges feltételek csak az ezeket tartalmazó külön dokumentumban szerepelnek, azokban meg lehet ismételni néhány olyan információt, amelyek már szerepeltek az engedélyezett alaptájékoztatóban, és amelyeket az alaptájékoztató összeállításához használt értékpapírjegyzék-sémának megfelelően illesztettek be. Ez esetben a végleges feltételeket úgy kell megfogalmazni, hogy azok végleges jellege egyszerűen megállapítható legyen.

A végleges feltételek közé egyértelmű és szembetűnő nyilatkozatot kell beilleszteni, miszerint a kibocsátóról és az ajánlattételről csak az alaptájékoztató és a végleges feltételek együttes ismerete alapján lehet teljeskörűen tájékozódni, továbbá azt, hogy az alaptájékoztató hol szerezhető meg.

(6) Amennyiben az alaptájékoztató különféle értékpapírokra vonatkozik, a kibocsátó, az ajánlattevő vagy a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személy az alaptájékoztatóban egyetlen összefoglalót jelentet meg az összes értékpapírról. A különféle értékpapírokkal kapcsolatos információkat azonban az összefoglalóban egyértelműen szét kell választani.

(7) Amennyiben az alaptájékoztató összefoglalóját a 2003/71/EK irányelv 16. cikkének (1) bekezdésével összhangban ki kell egészíteni, a kibocsátó, az ajánlattevő vagy a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személy eseti alapon dönt arról, hogy beépíti-e az új információt az eredeti összefoglalóba, és ezzel új összefoglalót készít, vagy pedig kiegészíti az összefoglalót.

Amennyiben beépítik az új információt az eredeti összefoglalóba, a kibocsátó, az ajánlattevő vagy a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személy (elsősorban lábjegyzetek beillesztésével) gondoskodik arról, hogy a befektetők könnyen azonosíthassák a változásokat.

(8) A kibocsátók, ajánlattevők és a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személyek két vagy több eltérő alaptájékoztatót egyetlen dokumentumban is összefoglalhatnak.

IV. FEJEZET

Információk és beépÍtés hivatkozással

27. cikk

A 2003/71/EK irányelv 10. cikkének (1) bekezdésében említett dokumentum közzététele

(1) A kibocsátó, az ajánlattevő vagy a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személy hozza nyilvánosságra a 2003/71/EK irányelv 10. cikkének (1) bekezdésében említett dokumentumot a kibocsátó székhelye szerinti tagállamban, saját belátása szerint az említett irányelv 14. cikke alapján engedélyezett módszerek egyikének kiválasztásával.

(2) A dokumentumot legkésőbb az éves pénzügyi beszámolók székhely szerinti tagállamban való közzétételét követő 20 munkanappal kell a székhely szerinti tagállam illetékes hatóságához benyújtani és nyilvánosságra hozni.

(3) A dokumentumban adott esetben meg kell említeni, hogy egyes információk frissítésre szorulhatnak.

28. cikk

A hivatkozással történő beépítésre vonatkozó rendelkezések

(1) Az információkat be lehet hivatkozással építeni a tájékoztatóba vagy az alaptájékoztatóba, különösen, ha azok a következő dokumentumokban találhatóak:

1. éves vagy közbenső pénzügyi információk;

2. különleges tranzakciók, például fúzió vagy szétválás alkalmával készített dokumentumok;

3. könyvvizsgálói jelentések és pénzügyi beszámolók;

4. alapító okirat és alapszabály;

5. korábban jóváhagyott és közzétett tájékoztatók és/vagy alaptájékoztatók;

6. szabályozott információk;

7. értékpapír-tulajdonosoknak küldött körlevelek.

(2) A tájékoztatóba, alaptájékoztatóba vagy az ezt alkotó dokumentumokba hivatkozással beépíthető információkat tartalmazó dokumentumokat a 2003/71/EK irányelv 19. cikkében előírt rendelkezéseknek megfelelően kell összeállítani.

(3) Amennyiben egy hivatkozással beépíthető dokumentum olyan információkat tartalmaz, amelyek lényegesen módosultak, ezt a körülményt a tájékoztatóban vagy alaptájékoztatóban egyértelműen jelezni kell, és meg kell adni a naprakész információkat.

(4) A kibocsátó, az ajánlattevő vagy a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személy úgy is beépítheti az információkat a tájékoztatóba vagy az alaptájékoztatóba, hogy az adott dokumentumnak csak meghatározott részeire hivatkozik; ebben az esetben azonban jeleznie kell, hogy a nem szerepeltetett részek vagy nem lényegesek a befektető szempontjából, vagy pedig a tájékoztatóban máshol megtalálhatók.

(5) Ha a kibocsátó, az ajánlattevő vagy a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személy hivatkozással építi be az információkat, törekednie kell arra, hogy az érthetőség és az információkhoz való hozzáférés tekintetében ne veszélyeztesse a befektetők védelmét.

V. FEJEZET

Közzététel és reklámok terjesztése

29. cikk

Elektronikus formában történő közzététel

(1) A tájékoztatónak vagy alaptájékoztatónak a 2003/71/EK irányelv 14. cikke (2) bekezdésének c), d) és e) pontjával összhangban, illetve kiegészítő hozzáférési lehetőségként elektronikus formában történő közzétételére a következő követelmények vonatkoznak:

1. az internetes oldalra történő belépéskor a tájékoztató vagy alaptájékoztató legyen könnyen elérhető;

2. a fájl formátuma olyan legyen, hogy ne legyen lehetséges a tájékoztató vagy alaptájékoztató megváltoztatása;

3. a tájékoztató vagy alaptájékoztató ne tartalmazzon hiperhivatkozást, kivéve az elektronikus címekre történő azon hiperhivatkozásokat, amelyekkel a hivatkozással beépített információk le lehet hívni;

4. a befektetők képesek legyenek letölteni és kinyomtatni a tájékoztatót vagy alaptájékoztatót.

Az első albekezdés 3. pontjában említett kivétel csak a hivatkozással beépített dokumentumokra vonatkozik; e dokumentumoknak egyszerű és közvetlenül alkalmazható technikai megoldással elérhetőnek kell lenniük.

(2) Amennyiben a tájékoztatót vagy alaptájékoztatót az értékpapírokra vonatkozó nyilvános ajánlattétel céljából teszik közzé a kibocsátó, a pénzügyi közvetítő vagy a szabályozott piac internetes oldalán, meg kell tenni a szükséges intézkedéseket – például az ajánlat címzettjeinek megjelölésével – annak elkerülésére, hogy olyan tagállamokban vagy harmadik országokban honos személyeket is megszólítsanak, amelyekre a nyilvános ajánlattétel nem vonatkozik.

30. cikk

Újságban történő közzététel

(1) A 2003/71/EK irányelv 14. cikke (2) bekezdése a) pontjának teljesítése érdekében a tájékoztatót vagy alaptájékoztatót országosan vagy több régióban terjesztett általános vagy pénzügyi témájú újságban kell közzétenni.

(2) Amennyiben az illetékes hatóság véleménye szerint a közzétételre kiválasztott újság nem felel meg az (1) bekezdés követelményeinek, a hatóság választ ki egy olyan újságot, amelynek terjesztését – különösen az egyes tagállamok földrajzi területének, népességének és olvasási szokásainak figyelembevételével – e célra megfelelőnek tartja.

31. cikk

A hirdetmény közzététele

(1) Amennyiben egy tagállam él a 2003/71/EK irányelv 14. cikke (3) bekezdésében biztosított lehetőséggel, és hirdetmény közzétételét követeli meg arról, hogy a tájékoztató vagy alaptájékoztató rendelkezésre bocsátása hogyan történt, és azokat a nyilvánosság hol szerezheti be, az említett hirdetményt a tájékoztató közzétételére az e rendelet 30. cikkében előírt követelményeknek megfelelő újságban kell közzétenni.

Amennyiben a hirdetmény olyan tájékoztatóra vagy alaptájékoztatóra vonatkozik, amelyet kizárólag azzal a céllal tették közzé, hogy engedélyezzék az értékpapírok szabályozott piacra történő bevezetését, és az érintett szabályozott piacon már engedélyezettek az ilyen kategóriájú értékpapírok, a hirdetmény az érintett szabályozott piac hivatalos lapjában is közzétehető, függetlenül attól, hogy a hivatalos lap nyomtatott vagy elektronikus formában létezik-e.

(2) A hirdetményt legkésőbb a tájékoztatónak vagy alaptájékoztatónak a 2003/71/EK irányelv 14. cikkének (1) bekezdése szerinti közzétételét követő munkanapon kell megjelentetni.

(3) A hirdetmény a következő információt tartalmazza:

1. a kibocsátó megnevezése;

2. az ajánlott értékpapírok fajtája, kategóriája és mennyisége, továbbá annak ismertetése, hogy kérelmezték-e a bevezetést, amennyiben ezek az adatok a hirdetmény közzétételének időpontjában ismertek;

3. az ajánlattétel/bevezetés tervezett ideje;

4. nyilatkozat a tájékoztató vagy alaptájékoztató közzétételéről és beszerezhetőségéről;

5. ha a tájékoztató vagy alaptájékoztató nyomtatott formában jelent meg, tájékoztatás arról, hogy a nyomtatott anyag nyilvánosan hol és mennyi ideig férhető hozzá;

6. ha a tájékoztató vagy alaptájékoztató elektronikus formában jelent meg, tájékoztatás arról, hogy a befektetők hol igényelhetnek nyomtatott példányt;

7. a hirdetmény kelte.

32. cikk

Jóváhagyott tájékoztatók jegyzéke

Az illetékes hatóság internetes oldalán a 2003/71/EK irányelv 14. cikke (4) bekezdésével összhangban közzétett tájékoztatók és alaptájékoztatók jegyzékében meg kell jelölni, hogy az érintett tájékoztatókat hogyan tették nyilvánosan hozzáférhetővé és hol szerezhetők be.

33. cikk

Alaptájékoztatók végleges feltételeinek közzététele

Az alaptájékoztatóval kapcsolatos végleges feltételek közzétételi módjának nem kell megegyeznie az alaptájékoztató esetében alkalmazott módszerrel, feltéve hogy valamely, a 2003/71/EK irányelv 14. cikkében említett közzétételi módszert alkalmazzák.

34. cikk

Reklámok terjesztése

Az értékpapírok nyilvános kibocsátásához vagy szabályozott piacra történő bevezetéséhez kapcsolódó reklámot az érdekelt felek, azaz a kibocsátó, az ajánlattevő vagy a szabályozott piacra történő bevezetést kérő személy, illetve az értékpapírok kibocsátásában és/vagy jegyzésében részt vevő pénzügyi közvetítők terjeszthetik, nevezetesen a következő kommunikációs eszközök felhasználásával:

1. címzett vagy címzés nélküli nyomtatott anyag;

2. elektronikus üzenet vagy mobiltelefonon, illetve személyhívón keresztül küldött reklám;

3. formalevél;

4. sajtóreklám, megrendelő nyomtatvánnyal vagy anélkül;

5. katalógus;

6. telefon, emberi közreműködéssel vagy anélkül;

7. szemináriumok és bemutatók;

8. rádió;

9. videotelefon;

10. videoszöveg;

11. elektronikus posta;

12. távmásoló (fax);

13. televízió;

14. hirdetmény;

15. reklámtábla;

16. plakát;

17. prospektus;

18. internetes hirdetés, ideértve az internetes szalagcímet.

VI. FEJEZET

Átmeneti és záró rendelkezések

35. cikk

Korábbi pénzügyi információk

(1) A közösségi kibocsátókat érintő azon kötelezettség, miszerint az I. melléklet 20.1. pontjában, a IV. melléklet 13.1. pontjában, a VII. melléklet 8.2. pontjában, a X. melléklet 20.1. pontjában és a XI. melléklet 11.1. pontjában meghatározott korábbi pénzügyi információkat a tájékoztatóban az 1606/2002/EK rendeletnek megfelelően újra meg kell adniuk, nem vonatkozik a 2004. január 1-jét megelőző időszakra, illetve azt – ha egy kibocsátó értékpapírját 2005. július 1-jén már a szabályozott piacra bevezették – az első konszolidált éves beszámolójának az 1606/2002/EK rendelet szerinti közzétételéig nem kell alkalmazni.

(2) Amennyiben egy közösségi kibocsátóra az 1606/2002/EK rendelet 9. cikke alapján elfogadott nemzeti átmeneti rendelkezések vonatkoznak, a korábbi pénzügyi információk tájékoztatóban történő ismételt megadására vonatkozó kötelezettség nem vonatkozik a 2006. január 1-jét megelőző időszakra, illetve azt – ha egy kibocsátó értékpapírját 2005. július 1-jén már a szabályozott piacra bevezették – az első konszolidált éves beszámolójának az 1606/2002/EK rendelet szerinti közzétételéig nem kell alkalmazni.

(3) Az a kötelezettség, amely szerint az I. melléklet 20.1. pontjában, a IV. melléklet 13.1. pontjában, a VII. melléklet 8.2. pontjában, a X. melléklet 20.1. pontjában és a XI. melléklet 11.1. pontjában meghatározott korábbi pénzügyi információkat az 1606/2002/EK rendeletnek megfelelően újra meg kell adni a tájékoztatóban,2007. január 1-jéig nem vonatkozik harmadik országok olyan kibocsátóira, amelyek:

1. értékpapírjaikat 2007. január 1-jéig bevezetik a szabályozott piacra;

és

2. a harmadik ország nemzeti számviteli standardjainak megfelelően készítették elő és nyújtották be a korábbi pénzügyi információkat.

Ebben az esetben a korábbi pénzügyi információk mellé részletesebb és/vagy kiegészítő információt kell mellékelni, ha a tájékoztatóban szereplő pénzügyi kimutatás nem nyújt valós és megbízható képet a kibocsátó eszközeiről, forrásairól, pénzügyi helyzetéről és eredményéről.

(4) Harmadik országok kibocsátói, amelyek az 1606/2002/EK rendelet 9. cikkében említett nemzetközileg elfogadott standardok szerint állították össze a korábbi pénzügyi információkat, felhasználhatják ezt az információt a 2007. január 1-jét megelőzően benyújtott tájékoztatókban, az adatok megismétlésének kötelezettsége nélkül.

(5) 2007. január 1-jétől a (3) és (4) bekezdésben említett harmadik országbeli kibocsátók a (3) bekezdés 1. pontjában említett korábbi pénzügyi információkat a Bizottság által kialakítandó mechanizmus szerinti egyenértékű módszerek alapján nyújtják be. A mechanizmust a 2003/71/EK irányelv 24. cikkében előírt bizottsági eljárással alakítják ki.

(6) E cikk rendelkezéseit a VI. melléklet 3. pontjára is alkalmazni kell.

36. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba a tagállamokban.

Ezt a rendeletet 2005. július 1-jétől kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2004. április 29-én.

a Bizottság részéről

Frederik Bolkestein

a Bizottság tagja

[1] HL L 184., 2001.7.6. A legutóbb a 2003/71/EK irányelvvel (HL L 345., 2003.12.31., 64. o.) módosított irányelv.

[2] A CESR a 2001. június 6-i 2001/527/EK bizottsági rendelettel (HL L 191., 2001.7.13., 43. o.) jött létre.

[3] HL L 184., 2001.7.6., 1. o. A legutóbb a 2003/71/EK irányelvvel módosított irányelv.

[4] HL L 126., 2000.5.26., 1. o. A legutóbb a 2003-as csatlakozási okmánnyal módosított irányelv.

[5] HL L 243., 2002.9.11., 1. o.

[6] HL L 96., 2001.4.12., 16. o.

--------------------------------------------------

MELLÉKLETEK

I–XVII. melléklet: Sémák és modulok

XVIII. melléklet: Sémák és modulok kombinációs lehetőségeinek táblázata

XIX. melléklet: Különleges kibocsátók jegyzéke

--------------------------------------------------