32003R0882



Hivatalos Lap L 127 , 23/05/2003 o. 0001 - 0008


A Tanács 882/2003/EK rendelete

(2003. május 19.)

a tonhalak nyomon követésére és ellenőrzésére szolgáló rendszer létrehozásáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 37. cikkére,

tekintettel a Bizottság javaslatára [1],

tekintettel az Európai Parlament véleményére [2],

mivel:

(1) A Közösségnek halászati érdekeltségei vannak a Csendes-óceán keleti térségében és megindította az Amerika-közi Trópusitonhal-bizottsághoz (InterAmerican Tropical Tuna Commission, a továbbiakban: IATTC) való csatlakozási eljárást, és az Egyesült Nemzetek tengerjogi egyezménye szerinti együttműködési kötelezettségeivel összhangban a Közösség úgy határozott, hogy a szervezethez való csatlakozásáig is alkalmazza az IATTC által elfogadott intézkedéseket.

(2) A Közösség aláírta a Nemzetközi Delfinvédelmi Programról szóló megállapodást [3] (a továbbiakban: AIDCP), és úgy határozott, hogy teljes jóváhagyásáig az 1999/386/EK határozattal [4] ideiglenesen alkalmazza azt. A Közösségnek ezért alkalmaznia kell a megállapodás rendelkezéseit, amelynek tekintetében a titkársági feladatokat az IATTC látja el.

(3) 1999 júliusában az AIDCP szerződő felei a megállapodás hatálya alá eső területen fogott tonhal nyomon követésére és ellenőrzésére szolgáló rendszer létrehozásáról határoztak. Ennek értelmében a Közösségnek tonhal nyomon követésére és ellenőrzésére szolgáló rendszert kell létrehoznia a megállapodás hatálya alá eső területen az AIDPC alapján halászati tevékenységet végző hajók által fogott tonhal tekintetében. E rendszer célja, hogy lehetővé tegye a delfin veszélyeztetése nélkül fogott tonhal megkü lönböztetését a delfin veszélyeztetésével fogott tonhaltól, a fogástól a kiskereskedelmi értékesítésre bocsátásig. A rendszer azon a feltételen alapul, hogy a delfin veszélyeztetése nélkül fogott tonhalat a fogástól kezdve a kirakodáson, a tároláson és az átrakodáson át egészen a feldolgozásig a delfin veszélyeztetése nélkül fogott tonhalként kell azonosítani.

(4) Mivel ez a határozat kötelezővé vált a megállapodásban részes felek számára, a Közösségnek végre kell azt hajtani.

(5) A fogás kirakodásának és szállításának felügyelete az egyes tagállamok feladata, de közigazgatási rendelkezés vagy megállapodás útján ez a feladat átruházható arra a tagállamra, ahol a kirakodás történik.

(6) A Közösség és harmadik országok közötti halászati megállapodásokra, illetve a Közösség által is aláírt nemzetközi egyezményekre való tekintet nélkül, a közös halászati politika ellenőrző rendszerének létrehozásáról szóló, 1993. október 12-i 2847/93/EGK tanácsi rendeletet [5] a tagállamok területén, illetve azok fennhatósága vagy felségjoga alá eső tengeri vizeken folytatott valamennyi halászati és ahhoz kapcsolódó tevékenységre alkalmazni kell, beleértve a közösségi halászhajók harmadik országok vizein vagy a nyílt tengeren folytatott tevékenységét.

(7) Az e rendelet végrehajtásához szükséges intézkedéseket a Bizottságra ruházott végrehajtási hatáskörök gyakorlásának szabályairól szóló, 1999. június 28-i 1999/468/EK tanácsi határozattal [6] összhangban kell elfogadni,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Cél

Ez a rendelet a Nemzetközi Delfinvédelmi Programról szóló megállapodással (AIDCP) elfogadott, tonhal nyomon követésére és ellenőrzésére szolgáló rendszer közösségi alkalmazására vonatkozó általános elveket és feltételeket állapítja meg.

2. cikk

Hatály

Ez a rendelet a tagállamok egyikének lobogóját viselni jogosult és a Közösségben lajstromozott olyan halászhajókra (a továbbiakban: közösségi halászhajók) alkalmazandó, amelyek a megállapodás hatálya alá eső területen tonhalra halásznak.

Ez a rendelet a tagállamok egyikének lobogóját viselni jogosult és a Közösségben lajstromozott valamennyi olyan közösségi halászhajóra is alkalmazandó, amely tonhal-azonosító adatlappal kísért tonhalat szállít. A megállapodás hatálya alá eső területen fogott és a Közösségben kirakodott, tárolt, szállított vagy feldolgozott tonhalra szintén alkalmazandó.

3. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában az alábbi meghatározásokat kell alkalmazni:

1. "tonhal": a Scombridae alrendbe tartozó fajok, a Scomber nem kivételével;

2. "delfin": a Delphinidae családba tartozó és a sárgaúszójú tonhalnak a megállapodás hatálya alá eső területen folytatott halászata által érintett fajok;

3. "a megállapodás hatálya alá eső terület": a Csendes-óceán keleti részének vizei, az AIDCP 3. cikkében meghatározottak szerint;

4. "delfin veszélyeztetése nélkül fogott tonhal": hálózással kifogott tonhalak, amelyek között nincs elpusztult vagy súlyosan sérült delfin;

5. "delfin veszélyeztetésével fogott tonhal": hálózással kifogott olyan tonhalak, amelyek között elpusztult vagy súlyosan sérült delfin található; hálózással kifogott olyan tonhalak, amelyek között olyan delfin található, amelyet delfinmortalitási határérték (DML) nélküli halászhajóval szándékosan kerítettek be, vagy amelynek kapitánya nem szerepel a minősített kapitányokról a titkárság által vezetett jegyzékben, nem tekinthetők delfin veszélyeztetése nélkül fogott tonhalnak;

6. "megfigyelő": az IATTC vagy a szerződő fél nemzeti megfigyelőprogramja által a halászati tevékenységről vezetett nyilvántartás céljából a hajóra kirendelt személy;

7. "tonhal-azonosító adatlap": az I. mellékletben foglalt A. mintának (delfin veszélyeztetése nélkül fogott tonhal), illetve a II. mellékletben foglalt B. mintának (delfin veszélyeztetésével fogott tonhal) megfelelő formátumú dokumentum;

8. "hálózás": erszényes kerítőháló tonhalfogás céljából való kivetésének és behúzásának művelete;

9. "tárolóedény": a kirakodást követő hűtőházi tárolás vagy feldolgozásra való szállítás során tonhal tárolására használt bármely edény.

4. cikk

A tagállamok kötelezettségei

(1) A tagállamok felelősek a területükön kifogott, szállított és feldolgozás céljából kirakodott tonhalak e rendelet szerinti nyomon követéséért és ellenőrzéséért.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt kötelezettség a megállapodás hatálya alá eső területen tevékenykedő hajóból az említett területen kívül kirakodott tonhalra is vonatkozik. Az ilyen hajók esetében a nyomon követő rendszernek magában kell foglalnia a kirakodott áru tömegének igazolását is.

(3) A tonhal-azonosító adatlapot az AIDCP titkársága bocsátja a fedélzeti megfigyelő rendelkezésére, kivéve, ha az a tagállam, amelynek fennhatósága alá a hajó tartozik, nemzeti megfigyelőprogramot működtet. Ilyen esetben a tagállam látja el a fedélzeti megfigyelőt tonhal-azonosító adatlappal a lobogóját viselni és a megállapodás hatálya alá eső területen tonhalhalászatot folytatni jogosult valamennyi hajó esetében.

(4) A tagállamok megteszik a szükséges intézkedéseket ahhoz, hogy a megállapodás hatálya alá eső területen fogott és a területükön tárolt, feldolgozott vagy értékesített tonhal egyértelműen azonosítható legyen egészen a kiskereskedelmi értékesítésre bocsátásig az esettől függően delfin veszélyeztetése nélkül, illetve delfin veszélyeztetésével fogott tonhalként. Ezek az eljárások magukban foglalják a következő követelményeket:

a) a tonhal-azonosító adatlapon feltüntetett feldolgozatlan tonhal tulajdonjogában bekövetkező bármely változást a 6. cikk (4), (5) és (7) bekezdésével összhangban kell kezelni;

b) a feldolgozás során a delfin veszélyeztetése nélkül és a delfin veszélyeztetésével fogott tonhalak nem dolgozhatók fel egyidejűleg ugyanazon a feldolgozósoron;

c) a feldolgozóknak nyilvántartást kell vezetniük, amelynek révén egyértelműen visszavezethető a feldolgozott tonhal tételszáma a megfelelő tonhal-azonosító adatlap sorszámára.

5. cikk

Kötelezettségek a halászati tevékenység során

(1) A megfigyelők határozzák meg, hogy a kifogott tonhal delfin veszélyeztetése nélkül vagy delfin veszélyeztetésével fogott tonhalnak minősül-e, és a tonhalakat e meghatározás alapján azonosított, megfelelőképpen előkészített rakodótérbe rakodják.

(2) E rakodási műveletek végeztével, a halászhajó kapitányával vagy annak képviselőjével folytatott konzultációt követően, az egyes rakodóterekbe rakodott tonhalak faját és becsült mennyiségét hálónként fel kell tüntetni a megfelelő tonhal-azonosító adatlapon. A halászhajó kapitánya vagy annak képviselője és a megfigyelő kézjegyével látja el az összes tonhal-azonosító adatlapot.

(3) Mindkét hajó megfigyelőjének fel kell tüntetnie a megfelelő tonhal-azonosító adatlapon a tonhalak tengeri átrakodását egyik halászhajó hálójából egy másik halászhajóba, meghatározva az érintett mennyiséget, az átrakodott tonhal faját és fogási módjának delfinveszélyeztetési státuszát.

(4) A halászút végén a kapitány és a megfigyelő közösen áttekintik a tonhal-azonosító adatlapot, amelyet kiegészítő megjegyzésekkel láthatnak el, majd aláírnak. A halászút akkor ér véget, amikor a hajóból egyszeri vagy több részleges kirakodás során legalább a fogás kétharmadát kirakodták.

(5) A 10. cikk (2) bekezdésében megállapított eljárással összhangban a Bizottság részletes szabályokat fogadhat el e cikk alkalmazására.

6. cikk

Kirakodási, szállítási, tárolási és feldolgozási műveletek

(1) Legkésőbb a kirakodás becsült időpontja előtt 72 órával a halászhajó kapitánya, a tulajdonos vagy annak megbízottja értesíti a nemzeti hatóságokat a fogás teljes vagy részleges kirakodásának időpontjáról és helyéről, annak ellenőrzése céljából.

(2) Amennyiben a hajó kirakodásakor a halászút véget ér, új tonhal-azonosító adatlapot bocsátanak ki a hajó számára a következő halászúthoz, és ha maradt tonhal a fedélzeten, azt az új adatlapon első bejegyzésként feltüntetik.

(3) Amennyiben a hajó kirakodásakor a halászút nem ér véget, a hajó megtartja az eredeti tonhal-azonosító adatlapot, amelynek egy eredeti aláírással ellátott példányát megküldik a kirakodási kikötő nemzeti hatóságainak.

(4) Ha a halászhajóról kirakodott tonhalat feldolgozóhelyre való szállítás céljából átrakodják egy szállítóhajóra, a megfelelő tonhal-azonosító adatlap beszerzéséért, a kirakodással kapcsolatos információk (a kirakodott összmennyiség tömegét is beleértve, ellenőrzés esetén) megőrzéséért, valamint annak ellenőrzéséért, hogy a delfin veszélyeztetése nélkül fogott tonhalat elkülönítve tartották-e a delfin veszélyeztetésével fogott tonhaltól a berakodás és a szállítás során, továbbá az összes előírt információnak az AIDCP titkárságának, valamint másolatban a Bizottságnak való megküldéséért az az állam felelős, amelynek lobogóját a szállítóhajó viselni jogosult. A szállítás során a kétféle tonhal ugyanazon a helyen tárolható, feltéve, hogy fizikailag el vannak különítve hálóval vagy más hasonló anyaggal, és a delfin veszélyeztetésével fogott tonhalat ekként egyértelműen azonosítják.

(5) Amennyiben a tonhal kirakodására közvetlen feldolgozás céljából kerül sor, a feldolgozás helye szerinti tagállam felelős a kirakodással kapcsolatos dokumentáció vezetéséért, valamint a delfin veszélyeztetése nélkül, illetve a delfin veszélyeztetésével fogott tonhalak igazolt tömegének feljegyzéséért. Az érintett tagállam az eredeti tonhal-azonosító adatlapot használja a szükséges információknak az adatbázisba való beviteléhez és a feldolgozott tonhal nyomon követéséhez, és az adatlap egy példányát megküldi annak a tagállamnak, amelynek lobogóját az érintett tonhalat kifogó hajó viselni jogosult.

(6) A kirakodott tonhalat különböző tárolóedényekbe helyezik fogásuk módjának delfin-veszélyeztetési státusza vagy más szempont alapján. Azonosításképpen minden egyes tárolóedényen feltüntetik a megfelelő tonhal-azonosító adatlap sorszámát, a tonhal státuszát és a fogás mennyiségének igazolt tömegét.

(7) A megfelelő referenciaszámnak a feldolgozás valamennyi fázisa során végig kell kísérnie a fogás minden egyes eladott részmennyiségét. A fogás minden egyes átrakásáról értesíteni kell a kirakodás/feldolgozás helye szerinti tagállam illetékes hatóságát, megadva a tonhal-azonosító adatlap számát, az érintett tonhal faját és mennyiségét, valamint a címzettet.

(8) Amennyiben a tonhal kirakodására harmadik országbeli kikötőben kerül sor, a tagállam – konkrét megállapodás alapján – az érintett kikötő nemzeti hatóságaira ruházhatja a kirakodás és a szállítás felügyeletét.

Amennyiben a kikötő szerinti illetékes harmadik állam az AIDCP részese, a kikötő szerinti illetékes állam felelős a tonhal-azonosító adatlapért.

Amennyiben a kikötő szerinti illetékes harmadik állam nem részese az AIDCP-nek, a tonhal-azonosító adatlapért továbbra is az a tagállam felelős, amelynek lobogóját a hajó viselni jogosult, ha kétoldalú egyezményben a felek kifejezetten másként nem állapodnak meg.

(9) A 10. cikk (2) bekezdésében előírt eljárással összhangban a Bizottság részletes szabályokat fogadhat el e cikk alkalmazására.

7. cikk

Adatáttovábbítás

(1) E szabályok végrehajtása céljából a tagállamok számítógépes adatbázist létesítenek, amelyhez a Bizottság számítógépes hozzáférést biztosít.

(2) A tonhal-azonosító adatlap kézhezvételétől számított 10 napon belül a tagállamok megküldik a megfigyelő és a halászhajó kapitánya által aláírt tonhal-azonosító adatlapot az AIDCP titkárságának, valamint másolatban a Bizottságnak.

(3) A tagállamok jelentést készítenek az AIDCP titkársága részére a feldolgozatlan tonhalak tulajdonjogában bekövetkező változásokról, és a 4. cikk (4) bekezdése értelmében a jelentés másolatát megküldik a Bizottságnak.

(4) Minden év május 1. előtt a tagállamok jelentést küldenek a tonhal nyomon követésére és ellenőrzésére szolgáló rendszer kivitelezéséről a Bizottságnak, amely ennek alapján valamennyi éves ülés előtt jelentést küld az AIDCP titkárságának.

(5) A tagállamok megküldik a Bizottságnak a tonhal nyomon követésére és ellenőrzésére szolgáló, e rendelettel létrehozott rendszer kivitelezéséért felelős tisztviselők nevét és címét.

(6) A Bizottság megküldi az AIDCP titkárságának a tonhal nyomon követésére és ellenőrzésére szolgáló, e rendelettel létrehozott rendszer kivitelezéséért felelős tisztviselők nevét és címét.

8. cikk

Mellékletek

Az I. és a II. melléklet módosítható az AIDCP környezetvédelmi intézkedéseinek alkalmazása céljából, amelyek a 10. cikk (3) bekezdésében meghatározott eljárással összhangban kötelezővé válnak a Közösség részére.

9. cikk

Végrehajtás

Az 5. cikk (5) bekezdésében és a 6. cikk (9) bekezdésében foglaltak végrehajtásához szükséges intézkedéseket a 10. cikk (2) bekezdésében említett eljárással összhangban kell elfogadni.

A 8. cikk szerinti intézkedéseket a 10. cikk (3) bekezdésében említett eljárással összhangban kell elfogadni.

10. cikk

Bizottsági eljárások

(1) A Bizottság munkáját a 2371/2002/EK tanácsi rendelet [7] 30. cikkével létrehozott bizottság segíti.

(2) Amennyiben erre a bekezdésre utalás történik, az 1999/468/EK határozat 4. és 7. cikkét kell alkalmazni.

(3) Amennyiben erre a bekezdésre utalás történik, az 1999/468/EK határozat 5. és 7. cikkét kell alkalmazni.

(4) Az 1999/468/EK határozat 4. cikkének (3) bekezdésében és 5. cikkének (6) bekezdésében meghatározott időszak három hónap.

(5) Eljárási szabályzatát a bizottság fogadja el.

11. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2003. május 19-én.

a Tanács részéről

az elnök

A.-A. Tsochatzopoulos

[1] HL C 304. E, 2001.10.30., 212. o.

[2] 2003. március 27-i vélemény (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé).

[3] HL L 132., 1999.5.27., 3. o.

[4] HL L 147., 1999.6.12., 23. o.

[5] HL L 261., 1993.10.20., 1. o. A legutóbb a 2846/98/EK rendelettel (HL L 358., 1998.12.31., 5. o.) módosított rendelet.

[6] HL L 184., 1999.7.17., 23. o.

[7] HL L 358., 2002.12.31., 59. o.

--------------------------------------------------

I. MELLÉKLET

Delfin veszélyeztetése nélkül fogott tonhal nyomon követési dokumentuma (A. minta)

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------

II. MELLÉKLET

Delfin veszélyeztetésével fogott tonhal nyomon követési dokumentuma (B. minta)

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------