32001D0546



Hivatalos Lap L 195 , 19/07/2001 o. 0058 - 0060


A Bizottság határozata

(2001. július 11.)

az "Európai Energiaügyi és Közlekedési Fórum" elnevezésű tanácsadó bizottság létrehozásáról

(az értesítés a C(2001) 1843. számú dokumentummal történt)

(2001/546/EK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

mivel:

(1) A Közlekedési Tanács 2000. szeptember 20-i következtetéseiben [1] felkérte a Bizottságot, hogy a fuvarozás versenyképességét befolyásoló tényezők vizsgálatának, valamint az ágazat szerkezeti módosításainak megfontolása céljából késedelem nélkül nyújtson be egy, az érintett ágazatok képviselőiből álló európai fórumnak a Bizottságnál történő létrehozására vonatkozó javaslatot. A javaslatnak tekintettel kell lennie a társadalmi, környezeti és biztonsági célkitűzésekre.

(2) Az 1996. november 8-i 96/642 bizottsági határozat [2] értelmében létrehozott energiaügyi tanácsadó bizottság tagjainak mandátuma 2001. februárjában lejárt.

(3) Az energiaügyi és közlekedési politikával kapcsolatos témák széles körének vizsgálatára alkalmas személyekből álló konzultatív tanácskozó testület szükségességére való tekintettel a Bizottság javasolja az európai energiaügyi és közlekedési fórum létrehozását.

(4) Figyelembe véve az energiaügyi és a közlekedési politika kölcsönös függőségét és egymással való összehangolásának szükségességét, hasznos és helyes az energia- és a közlekedési ipar képviselőinek egy és ugyanazon bizottságba való bevonása.

(5) E párbeszédnek a Bizottság számára lehetővé kell tennie az energiaügyi politika és a közlekedési politika területén tett bármely kezdeményezésével kapcsolatos vélemény kikérését, valamint egy megfigyelő központ szakértői véleményének hasznosítását.

(6) Ezt a fórumot létre kell hozni, meg kell határozni megbízatását, és meg kell szervezni adminisztrációját,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

(1) A Bizottság egy, az "Európai Energiaügyi és Közlekedési Fórum" elnevezésű tanácsadó bizottságot, a továbbiakban: "a fórum", hoz létre.

(2) A fórum az energiával és közlekedéssel kapcsolatos ügyek, valamint e két politika kölcsönhatásának vizsgálatában jártas, képzett személyekből áll. Magába foglalja a hálózatok és infrastruktúrák üzemeltetőinek, gyártóinak és irányítóinak, a közlekedés igénybevevőinek és az energiafogyasztóknak, a szakszervezeteknek, a környezetvédelmi és biztonsági egyesületeknek és a tudományos világnak a képviselőit.

2. cikk

Feladat

(1) A Bizottság bármely, az EU energiaügyi és közlekedési politikájával kapcsolatos ügyben konzultálhat a fórummal.

(2) A fórum az energiaügyi és közlekedési politika megfigyelési központjaként működik, különös tekintettel ezen ágazatok versenyképességére és szerkezeti módosításaira, ennek során figyelembe véve a környezeti, társadalmi és biztonsági vonatkozásokat. Szükség esetén a fórum felkérhető az energiaügy és közlekedési területén felmerülő bármely aktuális érdekeltségű ügy vizsgálatára.

(3) A Bizottság kérésére vagy saját kezdeményezésre a fórum véleményeket vagy jelentéseket nyújt be a Bizottsághoz. A fórum tanácskozásain nem szavaznak. A Bizottság határidőt állapíthat meg a fórumtól kért bármely vélemény vagy jelentés benyújtására.

3. cikk

Összetétel, jelölés

(1) A fórumnak 34 teljes jogú tagja van.

(2) A tagok megoszlása a következő:

- kilenc tag a szállítók képviseletében (energiatermelők és szárazföldi, tengeri és légi áruszállítók, gyártóipar),

- öt tag a hálózatok és infrastruktúrák képviseletében (gáz, villany, vasút, közút, kikötők, repülőterek, légiforgalmi irányítás),

- hét tag a felhasználók és fogyasztók képviseletében (a szállítás felhasználói, az energiafogyasztók, ellátási irányítók),

- hat tag a szakszervezeteket képviselő,

- öt tag a környezetvédelmi szervezetek, és különösen a közlekedés területén a biztonságért felelős szervezetek képviseletében,

- két tag a tudományos világból vagy szakértői csoportok köréből.

(3) Minden egyes teljes jogú tag mellé egy póttagot kell kinevezni. A póttag csak abban az esetben vesz részt a fórum vagy a munkacsoport tanácskozásain, ha a teljes jogú tag hiányzik vagy nem áll módjában jelen lenni.

(4) A fórum teljes jogú tagjait és póttagjait a Bizottság egyenként nevezi ki a bizonyított alkalmasság és tapasztalat objektív kritériumai alapján. A Bizottságnak független, külső befolyástól mentes véleményt kell nyújtaniuk. Megbízatásuk két évre szól és megújítható.

(5) Amikor a megbízatásuk megszűnik, a teljes jogú tagok és a hozzájuk tartozó póttagok mindaddig hivatalban maradnak, amíg nem gondoskodnak utódjukról, vagy meg nem újítják megbízásukat.

(6) Lemondás vagy halál esetén egy tag mandátuma annak lejárta előtt megszűnik. Ilyen esetben a tagot a megbízatás hátralévő időszakára helyettesíteni kell.

(7) Az ellátott feladatokért díjazás nem jár.

(8) A 3. cikk (2) bekezdésében meghatározott tagsági tisztségekre vonatkozó pályázati felhívást kihirdetik az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában, a negyedik francia bekezdésben említett tagok kivételével, akiknek az esetében a Bizottság felkéri az Európai Szakszervezetek Szövetségét, hogy nevezze ki képviselőit az energiaügy és közlekedés területén. A Bizottság az e felhívást követő pályázatok alapján választja ki a tagokat. A kiválasztási kritériumok megállapításánál figyelembe kell venni a pályázók alkalmasságát és tapasztalatát, reprezentativitásukat és a stratégiai megbeszélésekhez való hozzájárulási képességüket; valamint azt, hogy e kritériumok elősegítsék az egyensúly kialakítását a különböző tevékenységi területek szakértőinek a nemek és a földrajzi származás szerinti megoszlása tekintetében.

(9) A Bizottság tájékoztatás céljából kihirdeti a teljes jogú tagok és a póttagok jegyzékét az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában.

4. cikk

Munkacsoportok

(1) A 2. cikkben megállapított feladatának teljesítése érdekében a fórum ad hoc munkacsoportokat hozhat létre.

(2) A munkacsoportok legfeljebb 11 tagból állhatnak.

5. cikk

Szakértők

A fórum valamely napirendi pont vonatkozásában szakértelemmel rendelkező bármely személyt meghívhat a munkájában való részvételre. Ezek a szakértők csak azoknak a napirendi pontoknak a megbeszélésében vehetnek részt, amelyre meghívták őket.

6. cikk

A fórum elnöksége és a hivatal

(1) A fórum tagjai közül kétéves hivatali időszakra egy elnököt és négy alelnököt választanak, ezek a szállítókat, felhasználókat és fogyasztókat, a szakszervezeteket, a környezetvédő és biztonsági szervezeteket képviselik. A szavazás a jelenlevő tagok szavazatainak kétharmados többségével történik.

(2) Megbízatása megszűntekor az elnök és a négy alelnök mindaddig hivatalban marad, amíg nem gondoskodnak utódjáról, vagy meg nem újítják megbízását.

(3) Amennyiben az elnök vagy a négy alelnök közül az egyiknek a megbízatása megszűnik, a hivatali idő hátralévő részére helyettesítéséről az (1) bekezdésben előírt eljárással összhangban gondoskodni kell.

(4) A hivatalt az elnök és a négy alelnök alkotja.

(5) A hivatal előkészíti és szervezi a fórum munkáját.

(6) A hivatal bármely munkacsoportból előadókat hívhat meg a tanácskozásain való részvételre.

7. cikk

Titkársági szolgálat

A fórum, a hivatal és a munkacsoportok számára a Bizottság biztosítja a titkársági szolgálatot.

Az érdekelt bizottsági szakszolgálatok képviselői részt vehetnek a fórum, a hivatal és a munkacsoportok tanácskozásain.

8. cikk

Vélemények és jelentések

A fórum véleményeit és jelentéseit a Bizottsághoz nyújtja be. Amennyiben a kért vélemény vagy jelentés a fórum egyhangú egyetértésével születik, a fórum egy közös következtetést állít össze, amelyet a tanácskozás jegyzőkönyvéhez mellékelnek. Amennyiben a kért véleményeket vagy jelentést a fórum nem egyhangúan hagyja jóvá, a fórum a Bizottsághoz továbbítja tagjainak különböző nézeteit. A Bizottság a fórum bármely jelentését, véleményét vagy eljárását, amennyiben az nem bizalmas természetű, közzéteheti az interneten.

9. cikk

Tanácskozások

(1) A fórum – a Bizottság meghívására – a Bizottság székhelyén ül össze.

(2) A hivatalt az elnök kezdeményezésére – a Bizottsággal egyetértésben – hívják össze.

(3) Az 5. cikk értelmében meghívott fórumtagok és valamennyi szakértő utazási költségeit és napidíját a Bizottságra vonatkozó rendelkezésekkel összhangban térítik meg.

(4) A fórum és – adott esetben – a munkacsoportok tanácskozásait úgy kell megszervezni, hogy azok költségvetését a Bizottságnak előzetesen jóvá kell hagynia.

10. cikk

A fórum tagjai – az EK-Szerződés 287. cikkének sérelme nélkül – nem tehetnek közzé semmilyen, a munkájuk folyamán a fórum keretében vagy annak munkacsoportjaiban szerzett információt, amennyiben a Bizottság tájékoztatja őket egy-egy vélemény vagy ügy bizalmas jellegéről. Ilyen esetben a tanácskozásokon kizárólag a fórum tagjai és a Bizottság képviselői lehetnek jelen.

11. cikk

Felülvizsgálat

A Bizottság fenntartja a jogot arra, hogy e határozat feltételeit a tapasztalat tükrében módosítsa.

12. cikk

A 96/642/EK határozat, és következésképpen a 98/134/EK határozat hatályát veszti.

13. cikk

Hatályba lépés

Ez a határozat az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2001. július 11-én.

a Bizottság részéről

Loyola De Palacio

alelnök

[1] SI (2000) 816., 2000.9.21.

[2] HL L 292., 1996.11.15., 34–36. o. és az annak a testületnek a tagjait kinevező 1998. február 3-i 98/134/EK határozat, HL L 36., 1998.2.10., 14. o.

--------------------------------------------------