31995L0064

A Tanács 95/64/EK irányelve (1995. december 8.) a tengeri áru- és személyszállításban használt statisztikai adatszolgáltatásról

Hivatalos Lap L 320 , 30/12/1995 o. 0025 - 0040
CS.ES fejezet 07 kötet 002 o. 330 - 345
ET.ES fejezet 07 kötet 002 o. 330 - 345
HU.ES fejezet 07 kötet 002 o. 330 - 345
LT.ES fejezet 07 kötet 002 o. 330 - 345
LV.ES fejezet 07 kötet 002 o. 330 - 345
MT.ES fejezet 07 kötet 002 o. 330 - 345
PL.ES fejezet 07 kötet 002 o. 330 - 345
SK.ES fejezet 07 kötet 002 o. 330 - 345
SL.ES fejezet 07 kötet 002 o. 330 - 345


A Tanács 95/64/EK irányelve

(1995. december 8.)

a tengeri áru- és személyszállításban használt statisztikai adatszolgáltatásról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 213. cikkére,

tekintettel a Bizottság javaslatára [1],

tekintettel az Európai Parlament véleményére [2],

tekintettel a Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére [3],

mivel annak biztosítása érdekében, hogy a közös tengeri szállítási politikával kapcsolatosan rábízott feladatokat elláthassa, a Bizottságnak rendelkeznie kell a Közösségbe és onnan kifelé irányuló, valamint a tagállamok közötti és tagállamokon belüli tengeri áru- és személyszállítási forgalomról rendszeresen szolgáltatott összehasonlítható, megbízható és összehangolt statisztikai adatokkal;

mivel szintén fontos, hogy a tagállamok és a gazdálkodó szervezetek jó ismeretekkel rendelkezzenek a tengeri szállítási piacról;

mivel jelenleg a tengeri áru- és személyszállítási forgalomról nem állnak rendelkezésre közösségi szintű, átfogó statisztikai információk;

mivel a az 1993-1997. évek közötti időszakra a statisztikai információk területén végrehajtandó elsődleges fontosságú intézkedések céljaira kidolgozott keretprogramjáról szóló, 1993. július 22-i 93/464/EGK tanácsi irányelv [4] hangsúlyozta az átfogó statisztikák készítésének szükségességét;

mivel a Közösség statisztikai adatainak összehasonlítható és összehangolt módon történő begyűjtése lehetővé teszi egy megbízható, következetes és naprakész információkat tartalmazó, összefüggő rendszer kialakítását;

mivel a tengeri áru- és személyszállítás adatainak mind a tagállamok, mind a különféle közlekedési ágazatok között összehasonlíthatóaknak kell lenniük;

mivel ezen irányelv alkalmazásának felülvizsgálatával kapcsolatosan a Bizottságnak a megfelelő időben jelentést kell előterjesztenie;

mivel a tagállamok számára rendelkezésekkel biztosítani kell egy átmeneti időszakot arra, hogy statisztikai rendszereiket az ebben az irányelvben előírt rendelkezésekhez igazítsák, és kezdeményezhessék bizonyos adatok begyűjtésével kapcsolatosan tapasztalt problémák kezeléséhez kísérleti tanulmányprogramok kidolgozását;

mivel a Közösségnek ezért a kezdeti időszak folyamán az elvégzendő munka vonatkozásában pénzügyi hozzájárulással támogatnia kell a tagállamokat;

mivel ennek az irányelvnek az alkalmazásához, beleértve az időközben bekövetkező közgazdasági és műszaki tökéletesítéshez való igazításhoz szükséges intézkedéseket is, igénybe kell venni a Tanács 89/382/EGK-Euratom határozatának [5] rendelkezései értelmében felállított statisztikai programbizottság támogatását;

mivel a szubszidiaritás elvével összhangban az összehangolt információk elkészítését lehetővé tevő közös statisztikai szabványok kidolgozása hatékony módon csak a Közösség szintjén valósítható meg; mivel az adatok összegyűjtése minden egyes tagállamban a hivatalos statisztikák elkészítéséért felelős testületek és intézmények feladata lesz,

ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

1. cikk

A tagállamok gyűjtik a területükön működtetett kikötőket felkereső tengerjáró hajók áru- és személyszállítási forgalmáról szóló közösségi statisztikai adatokat.

2. cikk

Meghatározások

Ennek az irányelvnek az alkalmazásában:

1. A "tengeri áru- és személyszállítás" áruk és utasok tengerjáró hajók igénybevételével történő mozgatását jelenti, részben vagy egészben tengeri útvonalakon.

Ennek az irányelvnek a hatálya kiterjed azokra az árukra is, amelyeket:

a) tengeri létesítményekre szállítottak ki;

b) a tengerfenékről termeltek ki, és kikötőkben rakodtak ki a partra.

Ennek az irányelvnek a hatálya a hajók számára szállított üzemanyagra és üzemeltetéshez szükséges készletekre nem terjed ki.

2. "Tengerjáró hajó": olyan hajókat jelent, amelyeket nem kizárólagosan belvizeken, védett vizeken vagy azok közvetlen közelében, illetve kikötőhatóságok rendeletei által szabályozott vizeken vagy területeken üzemeltetnek.

Ennek az irányelvnek a hatálya nem terjed ki halfogási, halfeldolgozási, kutatási és fúrási tevékenységek végzése céljából üzemeltetett hajókra, vontatóhajókra, tolóhajókra, kutatóhajókra és mérési tevékenységeket végző hajókra, kotróhajókra, hadihajókra, illetve a kizárólag nem kereskedelmi tevékenységek végzése céljából üzemeltetett hajókra.

3. "Kikötő": olyan helyet jelent, amely rendelkezik megfelelő létesítményekkel hajók kikötéséhez, hajók rakományainak kirakodásához és berakodásához, vagy hajók utasainak kihajózásához, illetve behajózásához.

4. "Tengeri szállító nemzetisége": azt az országot jelenti, ahol a szállító üzleti tevékenységeinek tényleges központi irodája található.

5. "tengeri szállító" az a személy, aki vagy akinek a nevében egy másik személy egy feladóval vagy egy utassal áruk vagy utasok tengeri szállítására vonatkozó szerződést köt.

3. cikk

Adatgyűjtési sajátosságok

(1) A tagállamok az alábbi területekkel kapcsolatosan végeznek adatgyűjtést:

a) rakomány- és utasforgalmi információk;

b) hajókra vonatkozó információk.

A 100 tonna bruttó űrtartalomnál kisebb hajóterű hajók mentesíthetők az adatszolgáltatási kötelezettség alól.

(2) Az adatszolgáltatási kötelezettséggel kapcsolatosan előírt sajátos jellemzőket, nevezetesen az egyes területekre vonatkozó statisztikai változókat és azok osztályozási nómenklatúráját, valamint a megfigyelések megkövetelt gyakoriságát ezen irányelv mellékletei tartalmazzák.

(3) Az adatgyűjtést a lehetőségek szerint a rendelkezésre álló adatforrások alapján kell elvégezni, ezáltal csökkenteni kell az adatszolgáltatókra rótt terheket.

4. cikk

Kikötők

(1) Ennek az irányelvnek az alkalmazásában a 13. cikk rendelkezéseiben meghatározott eljárással összhangban össze kell állítani egy országok és tengerparti területek szerint kódolt és osztályozott kikötőlistát.

(2) Minden egyes tagállam kijelöli ebből a kikötőlistából azokat a kikötőket, amelyek éves áruforgalma meghaladja az 1 millió tonnát, illetve amelyek éves utasforgalma meghaladja a 200000 főt.

Ennek az irányelvnek a hatálybalépését követő legfeljebb három éven belül az egyes tagállamok jogosultak csak azokat a kikötőket kijelölni, amelyek éves áruforgalma meghaladja a 2 millió tonnát, illetve amelyek éves utasforgalma meghaladja a 400000 főt.

Minden egyes kijelölt kikötő vonatkozásában részletes adatokat kell szolgáltatni a VIII. melléklet rendelkezéseivel összhangban azokról a forgalmi területekről (áru- és utasforgalom), amelyekben az érintett kijelölt kikötő elérte az előírt kijelölési határértéket; az adatszolgáltatási kötelezettség olyan területek esetében, ahol a kikötő a határértéket nem érte el, csak összesített adatokat kell szolgáltatni.

(3) Az olyan kikötők esetében, amelyek a kikötőlistából nem kerültek kijelölésre, az adatszolgáltatási kötelezettség a VIII. melléklet A3 adatkészletének megfelelő adatokat tartalmazó, összesített adatszolgáltatásra vonatkozik.

5. cikk

A statisztikai adatok pontossága

Az adatgyűjtési módszereket olyan módon kell meghatározni, hogy a Közösség tengeri szállítási statisztikái tükrözzék a VIII. mellékletben előírt statisztikai adatkészletek vonatkozásában megkövetelt pontosságot. A pontossági követelményeket a 13. cikk rendelkezéseiben előírt eljárással összhangban kell meghatározni.

6. cikk

Az adatgyűjtés eredményeinek feldolgozása

A tagállamok annak érdekében, hogy összehasonlítható statisztikai adatokat kapjanak, kötelesek a 3. cikk alapján begyűjtött statisztikai információkat az 5. cikk rendelkezéseiben megkövetelt adatpontossági követelményeket kielégítő módon feldolgozni.

7. cikk

Az adatgyűjtés eredményeinek továbbítása

(1) A tagállamok a 3. cikkben említett adatok begyűjtéséből származó eredményeket továbbítják az Európai Közösségek Statisztikai Hivatala számára, beleértve a tagállamok által a hazai törvényeik által vagy a statisztikai adatok bizalmas jellegével kapcsolatosan elfogadott gyakorlatuk alkalmazásával bizalmas jellegűnek nyilvánított adatokat is a titoktartási kötelezettség hatálya alá tartozó statisztikai adatoknak az Európai Közösségek Statisztikai Hivatalához történő továbbításáról szóló, 1990. június 11-i 1558/90/EGK-Euratom tanácsi rendeletben [6] előírt rendelkezések szerint.

(2) Az adatgyűjtések feldolgozott adatait a VIII. mellékletben meghatározott adatkészleteknek megfelelő szerkezetben kell továbbítani. Az eredmények továbbításához felhasználható műszaki megoldások meghatározása a 13. cikk rendelkezéseiben előírt eljárással összhangban történik.

(3) Az eredményeket a negyedéves gyakoriságú megfigyelési időszakok esetében a tárgyidőszak végétől számított öt hónapon belül, az éves gyakoriságú megfigyelési időszakok esetében a tárgyidőszak végétől számított nyolc hónapon belül kell továbbítani.

Az első adatszolgáltatási időszakban az 1997. év első negyedévére vonatkozó adatokat kell továbbítani.

8. cikk

Jelentések

(1) A tagállamok a Bizottság rendelkezésére bocsátanak az adatok összeállításában felhasznált módszerekre vonatkozó minden információt. A tagállamok továbbá a Bizottság rendelkezésére bocsátanak az adatgyűjtési módszerekben bekövetkező minden lényeges változásra vonatkozó információt is.

(2) A Bizottság jelentést készít a Tanács részére egy hároméves időszakot meghaladó adatgyűjtést követően az ennek az irányelvnek megfelelően végrehajtott gyakorlati munka elvégzéséről.

9. cikk

A statisztikai adatok terjesztése

A Bizottság hozzáférhetővé teszi a megfelelő statisztikai adatokat, időszakonként összehasonlítva a megadott eredményekkel.

Az adatok Bizottság általi kihirdetéshez vagy nyilvánosságra hozatalához szükséges intézkedéseket a 13. cikk rendelkezéseiben meghatározott eljárással összhangban kell foganatosítani.

10. cikk

Átmeneti időszak

(1) Egy hároméves időtartamot meg nem haladó átmeneti időszak folyamán, amennyiben a nemzeti statisztikai rendszereken nagyobb mérvű kiigazítást kell végrehajtani, a 13. cikk rendelkezéseiben meghatározott eljárással összhangban, ezen irányelv rendelkezései alapján eltérés engedélyezhető.

(2) Az (1) bekezdésben említett átmeneti időszak folyamán a 13. cikk rendelkezéseiben meghatározott eljárással összhangban az alábbi kérdések vonatkozásában kísérleti tanulmányprogramok kidolgozását kell kezdeményezni:

a) az alábbi információelemek begyűjtésének megvalósíthatósága és a tagállamok, illetve adatszolgáltatók által viselt adatgyűjtési költségek:

- árumegnevezések a III. mellékletben és a VIII. melléklet B1 adatkészletében meghatározottak szerint,

- rövid útvonalakon szállított utasok,

- csatlakozó járatokkal és szállítási láncokkal kapcsolatos információk,

- a tengeri szállítóvállalkozás üzemeltetőjének nemzetiségére vonatkozó adatok;

b) az adatgyűjtés végrehajtásának megvalósíthatósága az alkalmazott kereskedelmi szokványok, a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO), az Európai Szabványügyi Bizottság (CEN), valamint a nemzetközi vámszabályok vonatkozásában.

A Bizottság a kísérleti tanulmányok elkészítéséből származó eredményekről tájékoztatást nyújt a Tanács számára, és javaslatot terjeszt elő ennek az irányelvnek a kibővítési lehetőségeiről ezeknek az információelemeknek egy rendszeres adatszolgáltatási rendszerbe foglalása céljából.

11. cikk

Pénzügyi hozzájárulás

(1) Az ennek az irányelvnek a rendelkezései szerint megkövetelt adatszolgáltatási kötelezettség első három évére a tagállamok a Közösségtől pénzügyi hozzájárulásban részesülnek az általuk ezen a területen elvégzett munka ellenében.

(2) Az (1) bekezdésben említett elosztásra kerülő pénzügyi hozzájárulás összegének felhasználását az éves költségvetési eljárások részeként rögzítik.

(3) Az egyes években rendelkezésre álló felosztható összegeket az ezekért felelős költségvetési szerv határozza meg.

12. cikk

Az irányelv végrehajtásának részletes szabályai

Ennek az irányelvnek a részletes végrehajtási szabályait, beleértve a közgazdasági és műszaki fejlesztésekhez való igazításhoz szükséges intézkedéseket és különösen:

- az adatgyűjtési sajátosságok (3. cikk) és az ehhez az irányelvhez csatolt mellékletek kiigazításait olyan mértékig, amíg az ilyen kiigazítások nem idéznek elő lényeges mértékű költségnövekedést a tagállamok számára, és/vagy nem rónak túlzott terheket az adatszolgáltatókra,

- egy országok és tengerparti területek szerint kódolt és osztályozott, a Bizottság által rendszeresen frissített tartalmú kikötőlistát (4. cikk),

- a statisztikai adatok pontosságával kapcsolatos követelményt (5. cikk),

- az adatállomány összeállításának leírását és az eredményeknek a Bizottság felé való továbbításában felhasználandó kódokat (7. cikk),

- az adatok kihirdetésével és terjesztésével kapcsolatos intézkedéseket (9. cikk),

- az átmeneti időszak folyamán ezen irányelvtől való eltérés engedélyezését és a beütemezett kísérleti tanulmányokat (10. cikk),

- a hajócsoportonkénti besorolással egyenértékű nómenklatúrát (VII. melléklet),

a 13. cikk rendelkezéseiben előírt eljárással összhangban kell megállapítani.

13. cikk

Eljárás

(1) A Bizottság munkáját a 89/382/EGK-Euratom rendelet rendelkezései szerint felállított statisztikai programbizottság segíti.

(2) A Bizottság képviselője a bizottság elé terjeszti a meghozni kívánt intézkedések tervezetét. A bizottság a tervezettel kapcsolatos véleményét az elnök által az ügy sürgősségének megfelelően meghatározott határidőn belül nyilvánítja ki. A bizottság véleményét a Szerződés 148. cikke (2) bekezdésében előírt többség alapján alakítja ki olyan határozatok esetében, amelyeket a Tanácsnak a Bizottság javaslata alapján kell elfogadnia. A tagállamok bizottságon belüli szavazatait az abban a cikkben előírt módon súlyozni kell. Az elnök nem szavaz.

(3) a) A Bizottság az előterjesztett intézkedéseket elfogadja, s azok azonnali hatállyal alkalmazandók;

b) Abban az esetben azonban, ha ezek az intézkedések nincsenek összhangban a bizottság véleményével, a Bizottság köteles haladéktalanul javaslatot terjeszteni a Tanács elé a meghozni kívánt intézkedésekkel kapcsolatosan.

Ebben az esetben:

- a Bizottság a meghozni kívánt intézkedések alkalmazásának a hatályba léptetését a közlés napjától számított három hónapos időszakra elhalasztja,

- a Tanács az előző fordulatban említett határidőn belül minősített többséggel ellentétes értelmű határozatot hozhat.

14. cikk

Az irányelv végrehajtása

(1) A tagállamok hatályba léptetik azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek legkésőbb 1997. január 1-jéig megfeleljenek. Erről haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot.

Amikor a tagállamok elfogadják ezeket az intézkedéseket, azokban hivatkozni kell erre az irányelvre, vagy azokhoz hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozást kell fűzni. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.

(2) A tagállamok közlik a Bizottsággal nemzeti joguknak azokat a főbb rendelkezéseit, amelyeket az ezen irányelv által szabályozott területen fogadtak el.

15. cikk

Ez az irányelv az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő 20. napon lép hatályba.

16. cikk

Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 1995. december 8-án.

a Tanács részéről

az elnök

J. Borrell Fontelles

[1] HL C 214., 1994.8.4., 12. o.

[2] HL C 151., 1995.6.19., 493. o.

[3] HL C 397., 1994.12.31., 6. o.

[4] HL L 219., 1993.8.28., 1. o.

[5] HL L 181., 1989.6.28., 47. o.

[6] HL L 151., 1990.6.15., 15. o.

--------------------------------------------------

I. MELLÉKLET

VÁLTOZÓK ÉS MEGHATÁROZÁSOK

1. STATISZTIKAI VÁLTOZÓK

a) Rakományokra és utasokra vonatkozó információk:

- áruk bruttó súlya tonnában,

- rakománytípusok a II. mellékletben bemutatott nómenklatúra szerint,

- árumegnevezések a III. mellékletben bemutatott nómenklatúra szerint,

- adatszolgáltató kikötő,

- forgalom iránya, befelé vagy kifelé irányuló,

- befelé irányuló rakományok esetében: a berakó kikötő megnevezése (tehát annak a kikötőnek a feltüntetése, amelyben a rakományt az adatszolgáltató kikötőbe érkező hajóra berakták), az Európai Gazdasági Térségen belüli kikötők esetében a kikötőlistán szereplő egyedi kikötőnév, illetve az Európai Gazdasági Térségen kívüli kikötők esetében a IV. mellékletben bemutatott nómenklatúrában szereplő tengerparti terület feltüntetése,

- kifelé irányuló rakományok esetében: a kirakó kikötő megnevezése (tehát annak a kikötőnek a feltüntetése, amelyben a rakományt az adatszolgáltató kikötőből induló hajóról kirakják), az Európai Gazdasági Térségen belüli kikötők esetében a kikötőlistán szereplő egyedi kikötőnév, illetve az Európai Gazdasági Térségen kívüli kikötők esetében a IV. mellékletben bemutatott nómenklatúrában szereplő tengerparti terület feltüntetése,

- utazásukat megkezdő vagy befejező utasok száma.

A konténerekben vagy ro-ro egységekben fuvarozott áruk esetében a következő kiegészítő információkat kell közölni:

- a rakománnyal rendelkező konténerek számát,

- az üres konténerek számát,

- a rakománnyal rendelkező mozgó (ro-ro) egységek számát,

- az üres mozgó (ro-ro) egységek számát.

b) Hajókra vonatkozó információk:

- hajók száma,

- hajók bruttó hordképessége vagy hajótér bruttó űrtartalma regisztertonnában,

- hajók lajstromozása származási hely szerint az V. mellékletben bemutatott nómenklatúra alapján,

- hajótípusok a VI. mellékletben bemutatott nómenklatúra szerint,

- hajók nagysága a VII. mellékletben bemutatott nómenklatúra szerint.

2. MEGHATÁROZÁSOK

a) "Teheráru-konténer": olyan fuvarozó berendezés, amely:

1. tartós kivitelű, és a folyamatosan ismétlődő használathoz megfelelő mértékben szilárd szerkezetű;

2. kifejezetten egy vagy több szállítási mód igénybevételével az áruk átrakásának szükségessége nélküli szállításnak a lehetővé tétele céljából készült;

3. azonnali kezelhetőséget biztosító szerelvényekkel ellátott, különösen olyanokkal, amelyekkel átrakásuk egy bizonyos szállítási módról egy másikra biztosított;

4. tervezésének köszönhetően lehetővé teszi a könnyű berakodást és kirakodást;

5. hossza 20 láb vagy annál több.

(b) "Ro-ro egység": kerekekkel ellátott rakományszállító berendezés, például teherautó, utánfutó vagy nyerges vontató vontatmánya, amely a hajótérbe bevezethető vagy bevontatható. Ez a meghatározás érvényes a kikötők vagy hajók saját utánfutóinak vonatkozásában is. Az osztályozást az ENSZ EGB "Rakományok, egységcsomagok és csomagolóanyagok típusainak kódolása" című 21. ajánlása szerint kell elkészíteni.

(c) "Konténerrakomány": a konténert tengeren szállító hajóra felrakott vagy hajóról lerakott üres vagy áruval rendelkező konténereket jelent.

(d) "Ro-ro rakomány": a ro-ro egységeket tengeren szállító hajóra felgördített vagy a hajóról legördített ro-ro egységekbe berakodott árukat és a ro-ro egységeket jelenti.

(e) "Áruk bruttó súlya": a fuvarozott áruk súlyát jelenti tonnában meghatározva a felhasznált csomagolóanyagok súlyával együtt, azonban a fuvarozáshoz használt konténerek vagy ro-ro egységek tárasúlyának a levonásával.

(f) "Bruttó hordképesség (DWT)": a hajó nyári merülésvonalán 1,025 kg/dm3 fajsúlyú tengervízben megállapított vízkiszorítás, valamint a hajó teljes súlya, tehát rakomány, üzemanyag, kenőolaj, ballasztvíz, tartályokba töltött édesvíz és ivóvíz, felhasználható készletek, valamint utasok, személyzet és azok ingóságai nélküli hajó vízkiszorítása közötti különbség tonnában meghatározva.

(g) "Bruttó űrtartalom": a hajók köbözéséről szóló, 1969. évi nemzetközi egyezmény rendelkezései szerint megállapított teljes hajótér.

--------------------------------------------------

II. MELLÉKLET

RAKOMÁNYTÍPUSOK OSZTÁLYOZÁSA

Osztály [1] | Kód | Megnevezés | Súly tonnában | Darabszám |

Folyékony ömlesztett | 10 | Folyékony ömlesztett áruk (nem rakományegység) | × | |

11 | Folyékony gáz | × | |

12 | Nyersolaj | × | |

13 | Olajtermékek | × | |

19 | Egyéb folyékony ömlesztett áruk | × | |

Száraz ömlesztett | 20 | Száraz ömlesztett áruk (nem rakományegység) | × | |

21 | Ércek | × | |

22 | Szén | × | |

23 | Mezőgazdasági termékek (pl. gabona, szója, tápióka) | × | |

29 | Egyéb száraz ömlesztett áruk | × | |

Konténer | 30 | Nagyméretű konténerek | × | × |

31 | 20' fuvaregység | × | × |

32 | 40' fuvaregység | × | × |

33 | 20' és < 40' fuvaregységek | × | × |

34 | 40' fuvaregységek | × | × |

Ro-ro (önjáró) | 50 | Mozgó önjáró egységek | × | × |

51 | Közúti áruszállító jármű és hozzákapcsolt pótkocsi | × [3] | × |

52 | Személygépkocsi és hozzákapcsolt pótkocsi/lakókocsi | | × [2] |

53 | Személyszállító autóbuszok | | × [2] |

54 | Importált/exportált gépjárművek | × | × [2] |

56 | Lábon szállított élő állatok | × | × [2] |

Ro-ro (nem önjáró) | 60 | Egyéb mozgó egységek | × | × |

61 | Közúti áruszállító pótkocsi és félpótkocsi vontatójármű nélkül | × [3] | × |

62 | Lakókocsik, egyéb közúti, mezőgazdasági és ipari pótkocsik vontatójármű nélkül | × | × [2] |

63 | Vasúti kocsik, kikötők közötti forgalomban használt tengeri pótkocsik és tengeri áruszállító bárkák | × [3] | × |

Egyéb darabáru (kisméretű konténerekkel együtt) | 90 | Egyéb, máshol fel nem sorolt rakományok | × | |

91 | Erdészeti termékek | × | |

92 | Vas- és acéltermékek | × | |

99 | Egyéb darabáru | × | |

[1] E kategóriák megfelelnek az Egyesült Nemzetek EGB 21. sz. ajánlásának.

[2] Csak az egységek teljes száma.

[3] A feltüntetendő mennyiség az áruk bruttó súlya csomagolással együtt,, amely nem tartalmazza a konténer tárasúlyát és a ro-ro egységekét.

--------------------------------------------------

III. MELLÉKLET

ÁRUK NÓMENKLATÚRÁJA

Mindaddig, amíg a Bizottság a Tanáccsal folytatott konzultációt követően az áruk nómenklatúrájának a kicserélését el nem határozza, az NST/R [1]rendelkezései szerinti nómenklatúrát kell használni.

ÁRUCSOPORTOK

Árucsoportok | NST/R fejezet | NST/R csoport | Megnevezés |

1 | 0 | 01 | Gabonafélék |

2 | 02, 03 | Burgonyafélék, egyéb friss vagy fagyasztott zöldségfélék, friss gyümölcs |

3 | 00, 06 | Élő állat, cukorrépa |

4 | 05 | Fa és parafa |

5 | 04, 09 | Textíliák, textiltermékek és műszálak, egyéb állati és növényi eredetű nyersanyagok |

6 | 1 | 11, 12, 13, 14, 16, 17 | Élelmiszerek és állati takarmány |

7 | 18 | Olajos magvak és olajtartalmú gyümölcsök és zsiradékok |

8 | 2 | 21, 22, 23 | Szilárd ásványi tüzelőanyagok |

9 | 3 | 31 | Nyersolaj |

10 | 32, 33, 34 | Olajtermékek |

11 | 4 | 41, 46 | Vasérc, vas- és acélhulladékok és szállópor |

12 | 45 | Nem vastartalmú ércek és hulladékanyagok |

13 | 5 | 51, 52, 53, 54, 55, 56 | Fémtermékek |

14 | 6 | 64, 69 | Cement, mészkő, gyártott építőanyagok |

15 | 61, 62, 63, 65 | Nyers és feldolgozott ásványi termékek |

16 | 7 | 71, 72 | Természetes és műtrágyák |

17 | 8 | 83 | Szénalapú vegyi anyagok, kátrány |

18 | 81, 82, 89 | Nem szén- és kátrányalapú vegyi anyagok |

19 | 84 | Papírcellulóz és papírhulladék |

20 | 9 | 91, 92, 93 | Fuvareszközök, gépi berendezések, készülékek, gépek, mind összeszerelt állapotban, mind alkatrészenként |

21 | 94 | Fémgyártmányok |

22 | 95 | Üveg, üvegáru, kerámiatermékek |

23 | 96, 97 | Bőrök, textíliák, ruházati és egyéb gyártott cikkek |

24 | 99 | Különféle egyéb cikkek |

[1] Az Európai Közösségek Statisztikai Hivatala által közölt adatok (1968. évi kiadás).

--------------------------------------------------

IV. MELLÉKLET

TENGERPARTI TERÜLETEK

Az ebben a mellékletben feltüntetett nómenklatúra a Közösség külkereskedelmi statisztikáiban és tagállamok közötti kereskedelmi statisztikáiban használatos országnévjegyzékről szóló, 1993. február 1-jei 208/93/EGK bizottsági rendelet [1] által 1993. évre jóváhagyott Geonómenklatúrán alapul a következő kivétellel: a 017 és 018 kódot Belgium és Luxemburg esetében kell használni olyan esetekben, amikor ezt a két országot külön-külön kell figyelembe venni.

A kód négy számjegyből áll: a fenti nómenklatúra háromjegyű kódja, amelyet a nulla követ (például Hollandia esetében a kód 0030), kivéve az olyan országokat, amelyeknek két vagy több tengerparti területe van, amelyek azonosítására a negyedik számjegy más, mint nulla (1-től 7-ig), az alábbiak szerint:

Kód | Tengerparti terület |

0011 | Franciaország: atlanti-óceáni és északi-tengeri |

0012 | Franciaország: földközi-tengeri |

0041 | Németország: északi-tengeri |

0042 | Németország: balti-tengeri |

0043 | Németország: Rajna |

0061 | Egyesült Királyság |

0062 | Man-sziget |

0063 | Csatorna-szigetek |

0111 | Spanyolország: atlanti-óceáni (északi) |

0112 | Spanyolország: földközi-tengeri és atlanti-óceáni (déli) |

0301 | Svédország: balti-tengeri |

0302 | Svédország: északi-tengeri |

0521 | Törökország: fekete-tengeri |

0522 | Törökország: földközi-tengeri |

0751 | Oroszország: fekete-tengeri |

0752 | Oroszország: balti-tengeri |

0753 | Oroszország: ázsiai |

2041 | Marokkó: földközi-tengeri |

2042 | Marokkó: nyugat-afrikai |

2201 | Egyiptom: földközi-tengeri |

2202 | Egyiptom: vörös-tengeri |

6241 | Izrael: földközi-tengeri |

6242 | Izrael: vörös-tengeri |

6321 | Szaúd-Arábia: vörös-tengeri |

6322 | Szaúd-Arábia: Perzsa-öböl menti |

4001 | Amerikai Egyesült Államok: atlanti-óceáni (észak) |

4002 | Amerikai Egyesült Államok: atlanti-óceáni (dél) |

4003 | Amerikai Egyesült Államok: Mexikói-öböl menti |

4004 | Amerikai Egyesült Államok: csendes-óceáni (észak) |

4005 | Amerikai Egyesült Államok: csendes-óceáni (dél) |

4006 | Amerikai Egyesült Államok: Nagy-tavak |

4007 | Puerto Rico |

4041 | Kanada: atlanti-óceáni |

4042 | Kanada: Nagy-tavak, Felső Szent Lőrinc |

4043 | Kanada: nyugati part |

4801 | Kolumbia: északi part |

4802 | Kolumbia: nyugati part |

| a következő kiegészítő kódokkal |

9991 | tengeri létesítmények |

9992 | összesített, máshol nem említett területek |

[1] HL L 25., 1993.2.2., 11. o.

--------------------------------------------------

V. MELLÉKLET

HAJÓK LAJSTROMOZÁSI HELYE SZERINTI ORSZÁG

Az ebben a mellékletben feltüntetett nómenklatúra a Közösség külkereskedelmi statisztikáiban és tagállamok közötti kereskedelmi statisztikáiban használatos országnévjegyzékről szóló, 1993. február 1-jei 208/93/EGK bizottsági rendelet [1] által 1993. évre jóváhagyott Geonómenklatúrán alapul a következő kivétellel: a 017 és 018 kódot Belgium és Luxemburg esetében kell használni olyan esetekben, amikor ezt a két országot külön-külön kell figyelembe venni.

A kód négy számjegyből áll: a fenti nómenklatúra háromjegyű kódja, amelyet a nulla követ (például Franciaország esetében a kód 0010), kivéve az olyan országokat, amelyek egynél több lajstrommal rendelkeznek.

Olyan országoknál, amelyek egynél több lajstrommal rendelkeznek, az alábbi kódolás alkalmazandó:

0011 | Franciaország |

0012 | Kerguelen-szigetek |

0061 | Egyesült Királyság |

0062 | Man-sziget |

0063 | Csatorna-szigetek |

0064 | Gibraltár |

0081 | Dánia |

0082 | Dánia (DIS) |

0101 | Portugália |

0102 | Portugália (MAR) |

0111 | Spanyolország |

0112 | Spanyolország (Rebeca) |

4001 | Amerikai Egyesült Államok |

4002 | Puerto Rico |

4611 | Brit Virgin-szigetek |

4612 | Montserrat |

8141 | Új-Zéland Óceánia |

8142 | Cook-szigetek |

8901 | Egyéb sarkvidéki térségek |

8902 | Francia antarktiszi terület |

[1] HL L 25., 2.2.1993, 11. o.

--------------------------------------------------

VI. MELLÉKLET

HAJÓTÍPUS-OSZTÁLYOZÁSI KÓDOK (ICST-COM)

| Típus | Érintett hajóosztályok |

10 | Folyékony ömlesztett áru | Olajszállító tartályhajók Vegyianyag-szállító tartályhajók Cseppfolyosítottgáz-szállító tartályhajók Tartályuszályok Egyéb tartályhajók |

20 | Száraz ömlesztett | Ömlesztett szárazáru- vagy olajszállító hajók Ömlesztett szárazáru-szállító hajók |

31 | Konténer | Konténerszállító hajók |

32 | Különleges hajók | Bárkaszállító hajók Vegyianyag-szállító hajók Sugárzótüzelőanyag-szállító hajók Élőállat-szállító hajók Gépjárműszállító hajók Egyéb különleges hajók |

33 | Darabáru, nem különleges osztályú | Hűtőhajók Ro-ro személyszállító hajók Ro-ro konténerhajók Egyéb ro-ro rakományszállító hajók Kombinált darabáru- vagy személyszállító hajók Kombinált darabáru- vagy konténerhajók Egyfedélzetes hajók Többfedélzetes hajók |

34 | Szárazáru-bárkák | Fedélzeti bárka Töltőgaratos bárka Lash-seabee bárka Nyitott szárazáru-szállító bárka Fedett szárazáru-szállító bárka Egyéb szárazáru-szállító bárka |

35 | Személyszállító hajók | Utasok huzamos tartózkodására szolgáló üdülőhajók Egyéb személyszállító hajók |

41 | Halászhajók [1] | Halfogási tevékenységekre használt hajók [1] Halfeldolgozó hajók [1] |

42 | Tengeri tevékenységek | Fúró- és kutatólétesítmények [1] Tengeri létesítmények |

43 | Vontatóhajók [1] | Vontatóhajók [1] Tolóhajók [1] |

49 | Egyéb célú hajók [1] | Kotróhajók [1] Kutatás/mérés [1] Egyéb hajók [1] |

[1] Ez az irányelv nem érinti.

--------------------------------------------------

VII. MELLÉKLET

HAJÓNAGYSÁG-OSZTÁLYOK

Bruttó hordképességben (DWT) vagy bruttó űrtartalomban (GT) megadva

Ez az osztályozás csak a 100 tonna bruttó űrtartalmú vagy annál nagyobb hajóterű hajókra alkalmazandó.

Osztály | Alsó határérték | Felső határérték |

DWT | GT | DWT | GT |

01 | - | | 499-ig | |

02 | 500 | | 999-ig | |

03 | 1000 | | 1999-ig | |

04 | 2000 | | 2999-ig | |

05 | 3000 | | 3999-ig | |

06 | 4000 | | 4999-ig | |

07 | 5000 | | 5999-ig | |

08 | 6000 | | 6999-ig | |

09 | 7000 | | 7999-ig | |

10 | 8000 | | 8999-ig | |

11 | 9000 | | 9999-ig | |

12 | 10000 | | 19999-ig | |

13 | 20000 | | 29999-ig | |

14 | 30000 | | 39999-ig | |

15 | 40000 | | 49999-ig | |

16 | 50000 | | 59999-ig | |

17 | 80000 | | 89999-ig | |

18 | 100000 | | 99999-ig | |

19 | 150000 | | 159999-ig | |

20 | 200000 | | 249999-ig | |

21 | 250000 | | 299999-ig | |

22 | 300000 vagy több | | | |

Megjegyzés:

Ha az osztályozást ennek az irányelvnek az értelmében 100 tonna bruttó űrtartalomnál kisebb hajóterű hajók vonatkozásában is alkalmazni kell, azokat "99" kóddal kell jelölni.

--------------------------------------------------

VIII. MELLÉKLET

A STATISZTIKAI ADATKÉSZLETEK SZERKEZETE

Az ebben a mellékletben meghatározott adatkészletek meghatározzák a Közösség által megkövetelt tengeri szállítási statisztikai adatszolgáltatás gyakoriságát. Minden egyes adatkészlet meghatározza egy behatárolt dimenziókészlet különféle nómenklatúraszinteken alkalmazandó olyan közös jellemzőit az összes többi dimenzió összevonásával, amelyekről jó minőségű statisztikai adatok szükségesek.

A B1 adatkészlet adatai gyűjtésének a feltételeiről a Bizottság javaslatára a Tanács hoz határozatot az irányelv 10. cikkében meghatározott hároméves átmeneti időszak folyamán elkészítendő kísérleti tanulmány eredményeinek tükrében.

ÖSSZESÍTETT ÉS RÉSZLETES STATISZTIKÁK

* Kijelölt kikötők utasforgalmáról és áruforgalmáról készítendő adatkészletek: A1, A2, B1, C1, D1, E1 és F1.

* Kijelölt kikötők áruforgalmáról készítendő adatkészletek az utasforgalom nélkül: A1, A2, A3, B1, C1, E1 és F1.

* Kijelölt kikötők utasforgalmáról készítendő adatkészletek az áruforgalom nélkül: A3, D1 és F1.

* Nem kijelölt kikötők forgalmáról készítendő adatkészlet: A3.

A1 adatkészlet: | Tengeri fuvarozási forgalom a fontosabb európai kikötőkben kikötőnkénti, rakománytípusonkénti és viszonylatonkénti bontásban |

Gyakoriság: | negyedéves |

Szolgáltatandó adatok:

Áruk bruttó súlya tonnában

| Változók | Kódolás | Nómenklatúra |

Dimenziók | Adatkészlet | Két alfanumerikus karakter | A1 |

| Vonatkozó év | Négy alfanumerikus karakter | (pl. 1997) |

| Vonatkozó negyedév | Egy alfanumerikus karakter | (1, 2, 3, 4) |

| Adatszolgáltató kikötő | Öt alfanumerikus karakter | A kikötőlistában feltüntetett kijelölt EGT-kikötő neve |

| Forgalom iránya | Egy alfanumerikus karakter | Befelé vagy kifelé irányuló (1, 2) |

| Berakó/kirakó kikötő | Öt alfanumerikus karakter | A kikötőlistában feltüntetett EGT-kikötő neve |

| Viszonylat | Négy alfanumerikus karakter | Tengerparti terület megnevezése, IV. melléklet |

| Rakománytípus | Egy alfanumerikus karakter | Rakománytípus, II. melléklet (1., 2., 3., 5., 6. és 9. osztály) |

A2 adatkészlet: | Nem darabárunak minősülő áruk tengeri fuvarozási forgalma a fontosabb európai kikötőkben kikötőnkénti, rakománytípusonkénti és viszonylatonkénti bontásban |

Gyakoriság: | negyedéves |

Szolgáltatandó adatok:

Áruk bruttó súlya tonnában

| Változók | Kódolás | Nómenklatúra |

Dimenziók | Adatkészlet | Két alfanumerikus karakter | A2 |

| Vonatkozó év | Négy alfanumerikus karakter | (pl. 1997) |

| Vonatkozó negyedév | Egy alfanumerikus karakter | (1, 2, 3, 4) |

| Adatszolgáltató kikötő | Öt alfanumerikus karakter | A kikötőlistában feltüntetett kijelölt EGT kikötő neve |

| Forgalom iránya | Egy alfanumerikus karakter | Befelé vagy kifelé irányuló (1, 2) |

| Berakó/kirakó kikötő | Öt alfanumerikus karakter | A kikötőlistában feltüntetett EGT-kikötő neve |

| Viszonylat | Négy alfanumerikus karakter | Tengerparti terület megnevezése, IV. melléklet |

| Rakománytípus | Két alfanumerikus karakter | Rakománytípus (csak nem darabárunak minősülő áruk), II. melléklet (10., 11., 12., 13., 19., 20., 21., 22., 23., 29., 90., 91., 92. és 99. osztály) |

A3 adatkészlet: | Részletes statisztikák közlésére nem kötelezett kikötők általi adatszolgáltatás (lásd 4. cikk (3) bekezdés) |

Gyakoriság: | éves |

Szolgáltatandó adatok:

Áruk bruttó súlya tonnában

Utasok száma

| Változók | Kódolás | Nómenklatúra |

Dimenziók | Adatkészlet | Két alfanumerikus karakter | A3 |

| Vonatkozó év | Négy alfanumerikus karakter | (pl. 1997) |

| Vonatkozó negyedév | Egy alfanumerikus karakter | (0) |

| Adatszolgáltató kikötő | Öt alfanumerikus karakter | A kikötőlistában feltüntetett kijelölt EGT-kikötő neve |

| Forgalom iránya | Egy alfanumerikus karakter | Befelé vagy kifelé irányuló (1, 2) |

B1 adatkészlet: | Tengeri fuvarozási forgalom a fontosabb európai kikötőkben kikötőnkénti, rakománytípusonkénti, rakománytípusonkénti és viszonylatonkénti bontásban |

Gyakoriság: | éves |

Szolgáltatandó adatok:

Áruk bruttó súlya tonnában

| Változók | Kódolás | Nómenklatúra |

Dimenziók | Adatkészlet | Két alfanumerikus karakter | B1 |

| Vonatkozó év | Négy alfanumerikus karakter | (pl. 1997) |

| Vonatkozó negyedév | Egy alfanumerikus karakter | (0) |

| Adatszolgáltató kikötő | Öt alfanumerikus karakter | A kikötőlistában feltüntetett kijelölt EGT kikötő neve |

| Forgalom iránya | Egy alfanumerikus karakter | Befelé vagy kifelé irányuló (1, 2) |

| Berakó/kirakó kikötő | Öt alfanumerikus karakter | A kikötőlistában feltüntetett EGT-kikötő neve |

| Viszonylat | Négy alfanumerikus karakter | Tengerparti terület megnevezése, IV. melléklet |

| Rakománytípus | Egy alfanumerikus karakter | Rakománytípus, II. melléklet (1., 2., 3., 5., 6. és 9. osztály) |

| Áruosztály | Két alfanumerikus karakter | Áruk nómenklatúrája, III. melléklet |

C1 adatkészlet: | Fuvarozási egységenként fuvarozott áruk tengeri fuvarozási forgalma a fontosabb európai kikötőkben kikötőnkénti, rakománytípusonkénti, viszonylatonkénti és terheltségi állapot szerinti bontásban |

Gyakoriság: | negyedéves |

Szolgáltatandó adatok:

Áruk bruttó súlya tonnában (rakománytípus: 30., 31., 32., 33., 34., 51., 54., 56., 60., 61., 62. és 63. alosztály)

Fuvarozási egységek száma (rakománytípus: 30., 31., 32., 33., 34., 50., 51., 52., 53., 54., 56., 60., 61., 62. és 63. alosztály)

Fuvarozási egységek száma (rakománytípus: 30., 31., 32., 33., 34., 50., 51., 60., 61. és 63. alosztály)

Fuvarozási egységek száma (rakománytípus: 30., 31., 32., 33., 34., 50., 51., 60., 61., és 63. alosztály)

| Változók | Kódolás | Nómenklatúra |

Dimenziók | Adatkészlet | Két alfanumerikus karakter | C1 |

| Vonatkozó év | Négy alfanumerikus karakter | (pl. 1997) |

| Vonatkozó negyedév | Egy alfanumerikus karakter | (1, 2, 3, 4) |

| Adatszolgáltató kikötő | Öt alfanumerikus karakter | A kikötőlistában feltüntetett kijelölt EGT kikötő neve |

| Forgalom iránya | Egy alfanumerikus karakter | Befelé vagy kifelé irányuló (1, 2) |

| Berakó/kirakó kikötő | Öt alfanumerikus karakter | A kikötőlistában feltüntetett EGT-kikötő neve |

| Viszonylat | Négy alfanumerikus karakter | Tengerparti terület megnevezése, IV. melléklet |

| Rakománytípus | Két alfanumerikus karakter | Rakománytípus (csak konténer vagy ro-ro), II. melléklet (30., 31., 32., 33., 34., 50., 51., 52., 53., 54., 56., 60., 61., 62. és 63. alosztály) |

D1 adatkészlet: | Tengeri személyszállítási forgalom a fontosabb európai kikötőkben viszonylatonkénti bontásban |

Gyakoriság: | negyedéves |

Szolgáltatandó adatok:

Utasok száma

| Változók | Kódolás | Nómenklatúra |

Dimenziók | Adatkészlet | Két alfanumerikus karakter | D1 |

| Vonatkozó év | Négy alfanumerikus karakter | (pl. 1997) |

| Vonatkozó negyedév | Egy alfanumerikus karakter | (1, 2, 3, 4) |

| Adatszolgáltató kikötő | Öt alfanumerikus karakter | A kikötőlistában feltüntetett kijelölt EGT kikötő neve |

| Forgalom iránya | Egy alfanumerikus karakter | Befelé vagy kifelé irányuló (1, 2) |

| Berakó/kirakó kikötő | Öt alfanumerikus karakter | A kikötőlistában feltüntetett EGT-kikötő neve |

| Viszonylat | Négy alfanumerikus karakter | Tengerparti terület megnevezése, IV. melléklet |

| Hajó lajstromozás szerinti nemzetisége | Négy alfanumerikus karakter | Hajó lajstromozás szerinti nemzetisége, V. melléklet |

E1 adatkészlet: | Tengeri fuvarozási forgalom a fontosabb európai kikötőkben kikötőnkénti, rakománytípusonkénti, viszonylatonkénti és hajók lajstromozás szerinti nemzetisége szerinti bontásban |

Gyakoriság: | éves |

Szolgáltatandó adatok:

Áruk bruttó súlya tonnában

| Változók | Kódolás | Nómenklatúra |

Dimenziók | Adatkészlet | Két alfanumerikus karakter | E1 |

| Vonatkozó év | Négy alfanumerikus karakter | (pl. 1997) |

| Vonatkozó negyedév | Egy alfanumerikus karakter | (0) |

| Adatszolgáltató kikötő | Öt alfanumerikus karakter | A kikötőlistában feltüntetett kijelölt EGT kikötő neve |

| Forgalom iránya | Egy alfanumerikus karakter | Befelé vagy kifelé irányuló (1, 2) |

| Berakó/kirakó kikötő | Öt alfanumerikus karakter | A kikötőlistában feltüntetett EGT-kikötő neve |

| Viszonylat | Négy alfanumerikus karakter | Tengerparti terület megnevezése, IV. melléklet |

| Rakománytípus | Egy alfanumerikus karakter | Rakománytípus, II. melléklet (1., 2., 3., 5., 6. és 9. osztály)bsp;9) |

| Hajó lajstromozás szerinti nemzetisége | Négy alfanumerikus karakter | Hajó lajstromozás szerinti nemzetisége, V. melléklet |

F1 adatkészlet: | Fontosabb európai kikötőkben rakományt kirakó/berakó európai hajók forgalma kikötőnkénti, hajótípusonkénti és hajónagyság szerinti bontásban |

Gyakoriság: | negyedéves |

Szolgáltatandó adatok:

Hajók száma

Hajók bruttó hordképessége tonnában vagy bruttó űrtartalomban

| Változók | Kódolás | Nómenklatúra |

Dimenziók | Adatkészlet | Két alfanumerikus karakter | F1 |

| Vonatkozó év | Négy alfanumerikus karakter | (pl. 1997) |

| Vonatkozó negyedév | Egy alfanumerikus karakter | (1, 2, 3, 4) |

| Adatszolgáltató kikötő | Öt alfanumerikus karakter | A kikötőlistában feltüntetett kijelölt EGT kikötő neve |

| Forgalom iránya | Egy alfanumerikus karakter | Befelé vagy kifelé irányuló (1, 2) |

| Hajótípus | Egy alfanumerikus karakter | Hajótípus, VI. melléklet |

| Hajónagyság (DWT) | Két alfanumerikus karakter | Bruttó hordképességben vagy bruttó űrtartalomban megadott hajónagyság-osztályok, VI. melléklet |

--------------------------------------------------