3.12.2016   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 453/9


Az Egyesült Királyság kormányának értesítése a szénhidrogének kutatására, feltárására és kitermelésére vonatkozó engedélyek megadásának és felhasználásának feltételeiről szóló 94/22/EGK európai parlamenti és tanácsi irányelv alapján

(EGT-vonatkozású szöveg)

(2016/C 453/12)

Az Egyesült Királyság felhívása a tengeri kőolaj- és földgázlelőhelyekre vonatkozó 2016. évi kiegészítő pályázati fordulóban való részvételre

Olaj- és Gázipari Hatóság

1998. évi törvény a kőolajról

A tengeri lelőhelyekre vonatkozó 2016. évi kiegészítő pályázati forduló

1.

Az Olaj- és Gázipari Hatóság felhívást tesz közzé az Egyesült Királyság kontinentális talapzatán elhelyezkedő egyes területek tekintetében tengeri kitermelési engedély megszerzésére.

2.

Az ajánlat további részletei – beleértve az ajánlat tárgyát képező területekről készült jegyzékeket és térképeket, valamint az engedéllyel kapcsolatos feltételeket és iránymutatást, továbbá a pályázat benyújtásának módját – a gov.uk honlapon (lásd lejjebb) tekinthetők meg.

3.

A pályázatok elbírálásánál a Hydrocarbons Licensing Directive Regulations 1995 (S.I. 1995 No. 1434), a Petroleum Licensing (Applications) Regulations 2015 (S.I. 2015 No. 766) és az Offshore Petroleum Licensing (Offshore Safety Directive) Regulations 2015 (S.I. 2015 No. 385) rendelkezései az irányadóak. Az ilyen pályázatokkal kapcsolatos miniszteri hatáskört a The Energy (Transfer of Functions, Consequential Amendments and Revocation) Regulations 2016 (http://www.legislation.gov.uk/uksi/2016/912/pdfs/uksi_20160912_en.pdf értelmében 2016. október 1-jétől az Olaj-és Gázipari Hatóság vette át. A miniszter által vagy nevében az átruházott hatáskörben hozott vagy ilyennek minősülő intézkedések annyiban érvényesek, amennyiben szükségesek a 2016. október 1-jét követő joghatás érdekében, és úgy tekintendő, mintha ezeket az Olaj-és Gázipari hatóság hozta volna. A biztonsági és környezetvédelmi követelmények az alábbi weboldalon szerepelnek: www.hse.gov.uk/osdr/assets/docs/osd-licensing-operatorship-safety-environmental-aspects%20.pdf. Az elbírálás az Egyesült Királyság kőolaj- és földgáztartalékainak gyors, alapos, eredményes és biztonságos felkutatása iránti folyamatos igény és a környezetvédelmi megfontolások kellő figyelembevétele mellett zajlik.

Innovatív keretelvek

4.

Az engedélykérelmeket a kezdeti időszakra vonatkozó munkaprogramokkal (a továbbiakban: munkaprogramok) kapcsolatos új innovatív megközelítés fényében fogják megvizsgálni, élve a jelenlegi mintazáradékok révén biztosított rugalmassággal. Ezek a munkaprogramok egy legfeljebb három fázisból (A., B. és C.) álló rugalmas kombinációt tartalmaznak a kezdeti időszakban; ami segít biztosítani azt, hogy a megpályázott területekre vonatkozó munkaprogramok megfelelőek legyenek egy adott terület geotechnikai és egyéb kihívásainak kezeléséhez, ugyanakkor optimalizálják a 3. bekezdésben felsorolt tényezőket. A legfeljebb három fázisból álló kombináció által nyújtott rugalmasság lehetővé teszi a pályázóknak, hogy saját terveiknek és követelményeiknek megfelelő munkaprogramot alakítsanak ki.

A munkaprogram A. fázisában kerül sor a geotechnikai tanulmányok elvégzésére és a geofizikai adatok újrafeldolgozására. A munkaprogram B. fázisában kerül sor az új szeizmikus adatok megállapítására. A munkaprogram C. fázisában kerül sor a próba- és/vagy értékelőfúrásokra. A fázisok kombinációjáról a pályázók dönthetnek: akár az összes fázis; a B. fázistól a C. fázisig; csak a C. fázis; vagy az A. fázis után rögtön a C. fázis.

Az A. és B. fázis nem kötelező (és bizonyos körülmények között esetleg nem is megfelelőek), azonban minden pályázatnak javasolnia kell a C. fázis elvégzését –, kivéve, ha a pályázó nem tartja szükségesnek a felkutatást, és egyből a fejlesztési szakasz célba vételét javasolja (vagyis a második szakasszal kezd).

Az ebben a pályázati fordulóban megadott engedélyek kezdeti időszaka legfeljebb 9 év lehet, és az engedélyek tartalmazhatnak átadási rendelkezéseket a jelenlegi mintazáradékok szerinti 5. záradékkal összhangban.

5.

Az A. vagy B. fázissal kezdődő pályázatok elbírálásának szempontjai a következők:

a)

a pályázó pénzügyi életképessége;

b)

a pályázó műszaki felkészültségének elbírálása, amelyet részben a terület elemzésének minősége tanúsít;

c)

az engedélyeztetni kívánt tevékenység elvégzésének a pályázó által javasolt módja, ideértve a pályázat tárgyát képező terület teljes körű hasznosíthatóságának értékeléséről benyújtott munkaprogram minőségét is; valamint

d)

ha a pályázó rendelkezik vagy korábban rendelkezett a Petroleum Act 1998 alapján kiadott vagy ilyennek minősülő engedéllyel, akkor az a körülmény, ha a szóban forgó engedély alapján végzett tevékenysége során nem tett tanúbizonyságot kellő hatékonyságról vagy kellően felelős magatartásról.

Az érvényben levő mintazáradékokkal összhangban a B. fázissal rendelkező engedélyekben szerepeltetni kell a 4. záradék (2) bekezdése szerint az időtartamra vonatkozó záradékot, melynek értelmében az engedély bizonyos időtartam elteltével hatályát veszti, amennyiben az engedélyes nem igazolja a DECC (Energia- és Éghajlatügyi Minisztérium) előtt hitelt érdemlően a munkaprogram teljesítéséhez szükséges műszaki és pénzügyi felkészültségét. Az A. fázissal rendelkező, de B. fázissal nem rendelkező engedélyekben is szerepeltetni kell a 4. záradék (2) bekezdése szerint az időtartamra vonatkozó záradékot, melynek értelmében az engedély bizonyos időtartam elteltével hatályát veszti, amennyiben az engedélyes nem igazolja a DECC (Energia- és Éghajlatügyi Minisztérium) előtt hitelt érdemlően a munkaprogram teljesítéséhez szükséges műszaki és pénzügyi felkészültségét.

6.

A C. fázissal kezdődő pályázatok elbírálásának szempontjai a következők:

a)

a pályázó pénzügyi életképessége és pénzügyi teljesítőképessége az engedélyeztetni kívánt tevékenységek elvégzése tekintetében a kezdeti időszakra vonatkozóan, ideértve az érintett területen található lelőhelyek teljes körű hasznosíthatóságának értékeléséről benyújtott munkaprogramot is;

b)

a kérelmező műszaki felkészültsége az engedély tárgyát képező tevékenységek végrehajtására a kezdeti szakaszban, beleértve a kérelem tárgyát képező terület szénhidrogénkészletével kapcsolatos távlati kilátások azonosítását, körülhatárolását és elemzését. A műszaki felkészültség elbírálása részben a terület elemzésének minősége alapján történik;

c)

az engedélyeztetni kívánt tevékenység elvégzésének a pályázó által javasolt módja, ideértve a pályázat tárgyát képező terület teljes körű hasznosíthatóságának értékeléséről benyújtott munkaprogram minőségét is; valamint

d)

ha a pályázó rendelkezik vagy korábban rendelkezett a Petroleum Act 1998 alapján kiadott vagy ilyennek minősülő engedéllyel, akkor az a körülmény, ha a szóban forgó engedély alapján végzett tevékenysége során nem tett tanúbizonyságot kellő hatékonyságról vagy kellően felelős magatartásról.

Iránymutatás

7.

További útmutatás az alábbi gov.uk internetes oldalon található: https://www.ogauthority.co.uk/licensing-consents/licensing-rounds/

Az engedélykiadási ajánlat

8.

Amennyiben az Olaj- és Gázipari Hatóság e felhívás alapján engedélykiadási ajánlatot tesz, akkor erre e felhívás keltétől számítva tizennyolc hónapon belül sor kerül, feltéve, hogy egy adott terület vonatkozásában nem követelmény a megfelelő értékelés elvégzése (lásd a 11. pontot).

9.

Az Olaj- és Gázipari Hatóság nem vállal felelősséget a pályázat benyújtásáról való döntés, illetőleg a pályázatok elkészítése kapcsán a pályázóknál jelentkező költségekért.

Környezetvédelmi vizsgálatok

10.

A bizonyos tervek és programok környezetre gyakorolt hatásainak vizsgálatáról szóló 2001/42/EK irányelv előírásainak megfelelően a miniszter a pályázati forduló tárgyát képező valamennyi területre vonatkozóan stratégiai környezeti vizsgálatot (SKV) végzett. A vizsgálat eredményei a brit kormány tengeri energiaforrások hasznosítására vonatkozó stratégiai környezetvédelmi vizsgálatokkal foglalkozó honlapján olvashatók:

https://www.gov.uk/offshore-energy-strategic-environmental-assessment-sea-an-overview-of-the-sea-process

11.

E felhívás alapján csak akkor tehető engedélykiadási ajánlat, ha az élőhelyvédelmi irányelv (a természetes élőhelyek, valamint a vadon élő állatok és növények védelméről szóló, 1992. május 21-i 92/43/EGK tanácsi irányelv) értelmében:

a)

az engedélyezendő tevékenységek valószínűsíthetően nem befolyásolják jelentősen valamely különleges természetmegőrzési terület vagy különleges madárvédelmi terület kezelését, vagy

b)

megfelelő vizsgálat mutatja, hogy a tevékenységek nem fogják hátrányosan befolyásolni a különleges természetmegőrzési területek és különleges madárvédelmi területek épségét; illetve

c)

amennyiben úgy ítélhető meg, hogy a tevékenységek valószínűleg fognak ilyen kedvezőtlen hatással járni, csak abban az esetben, ha:

i.

az engedély kiadásához elsődlegesen fontos társadalmi érdek fűződik,

ii.

megfelelő kiegyenlítő intézkedések kerülnek bevezetésre, és

iii.

nincs alternatív megoldás.

12.

Kapcsolattartó: Ricki Kiff, Oil and Gas Authority, 21 Bloomsbury Street, London WC1B 3HF.

(Tel.: +44 3000671637).

A brit kormány weboldala (gov.uk honlap): https://www.ogauthority.co.uk/licensing-consents/licensing-rounds/