26.4.2014   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 125/64


A BIZOTTSÁG 428/2014/EU VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2014. április 25.)

a litvániai sertéshúspiacra vonatkozó rendkívüli támogatási intézkedések elfogadásáról, továbbá a lengyelországi sertéshúspiacra vonatkozó rendkívüli támogatási intézkedések elfogadásáról szóló 324/2014/EU végrehajtási rendelet módosításáról

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról és a 922/72/EGK, a 234/79/EGK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 220. cikke (1) bekezdésének a) pontjára,

mivel:

(1)

A 2002/60/EK tanácsi irányelv (2) meghatározza azokat a minimumintézkedéseket, melyeket az afrikai sertéspestis elleni védekezés érdekében az Unió területén alkalmazni kell. Ennek megfelelően a 2014/43/EU bizottsági végrehajtási határozat (3) és az azt megerősítő 2014/93/EU bizottsági végrehajtási határozat (4), valamint a 2014/178/EU bizottsági végrehajtási határozat (5) alapján Litvániának biztosítania kell, hogy a járvány által érintett területe magában foglalja legalább az említett határozatok mellékleteiben felsorolt fertőzött területeket.

(2)

Litvánia 2014. február 17-én további megelőző intézkedéseket (6) vezetett be a fertőzött területen annak érdekében, hogy megakadályozza az afrikai sertéspestis terjedését és a kereskedelem további megzavarását Litvániában és más országokban. Ennek következtében az említett fertőzött területről származó élő sertéseket, köztük malacokat, valamint friss sertéshúst és sertéshústermékeket egyedi megfigyelési intézkedéseknek vetik alá, kötelezően megjelölik őket egy különleges állat-egészségügyi jelöléssel, valamint az egységes piacon belül bizonyos forgalombahozatali korlátozásokat alkalmaznak rájuk.

(3)

Az említett állat-egészségügyi intézkedések alkalmazásából adódó, az élő sertésekre, köztük malacokra, valamint a friss sertéshúsra és a sertéshústermékekre vonatkozó forgalombahozatali korlátozások jelentős árcsökkenéshez vezetnek, és fennakadást okoznak a malac- és sertéshúspiac működésében az érintett területeken. Ezért 2014. március 13-án Litvánia arra kérte a Bizottságot, hogy vezessen be rendkívüli piactámogatási intézkedéseket az 1308/2013/EU rendeletben foglaltak szerint. Ezen intézkedések kizárólag a korlátozások által közvetlenül érintett területen nevelt malacokra, sertésekre és kocákra vonatkoznak, és alkalmazási idejük csak a feltétlenül szükséges időtartamra terjedhet ki.

(4)

A támogatás összegét a malacok esetében egy bizonyos egyedszámig egyedenkénti összegben, a támogatási feltételeknek megfelelő egyéb állatok esetében pedig a sertéshús bizonyos mennyiségéig a hasított súly 100 kilogrammjaként kell megadni, az állatonkénti maximális támogatható hasított súly megállapításával. A támogatás összegét a legfrissebb piaci információkat figyelembe véve kell meghatározni.

(5)

Az érintett területeken nevelt malacok és egyéb sertések tekintetében a támogatás feltétele az állatok vágóhídra szállítása, levágása, valamint az érintett területeken a szállítás napján érvényben lévő, szigorított állat-egészségügyi szabályok betartása.

(6)

A 2014/236/EU bizottsági végrehajtási határozat (7) uniós pénzügyi támogatást rendel el azon sertéstartók számára, akik anyagi veszteséget szenvedtek el a fertőzött területeken sertéseik idő előtti levágása miatt, amire a betegség továbbterjedésével kapcsolatos kockázat minimalizálása érdekében került sor. Litvánia és Lengyelország a fertőzött területen csökkenteni kívánják a biológiai szempontból kevésbé biztonságos sertéstelepeken tartott, a betegségre fogékony állatállomány méretét, és ennek érdekében a gazdaságokat az állomány levágására és az új állomány beszerzésének legalább egy évig való elhalasztására ösztönzi (8). A fenti okokból, valamint a kettős finanszírozás elkerülése érdekében e rendelet szerint csak azoknak a sertéstartóknak fizethető támogatás, akik nem részesülnek a 2014/236/EU határozat szerint az idő előtti levágás után járó pénzügyi hozzájárulásban. Ugyanezzel az indokkal Lengyelország esetében is hasonló korlátozást kell bevezetni. Az 324/2014/EU bizottsági végrehajtási rendeletet (9) ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(7)

Elő kell írni az illetékes litván hatóságok számára, hogy az összes szükséges ellenőrzési és felügyeleti intézkedést alkalmazzák, és a Bizottságot tájékoztassák erről. A támogatási feltételeknek megfelelő állatok szállítását és levágását az illetékes hatóságok felügyeletével kell végezni, amelyeknek arról is gondoskodniuk kell, hogy a vágásból származó termékek megfeleljenek a hatályos forgalombahozatali korlátozásoknak.

(8)

Az érintett területeken több héten át forgalombahozatali korlátozások voltak érvényben az élő sertések és malacok, valamint a friss sertéshús és a sertéshústermékek vonatkozásában, ami megzavarta a piaci folyamatokat, csökkentette a termelők bevételeit, valamint az állatok súlyának jelentős növekedéséhez, ezáltal pedig elfogadhatatlan állat-egészségügyi helyzet kialakulásához vezetett. Ezért az e rendeletben előírt intézkedéseknek azokra az állatokra is ki kell terjedniük, amelyeket a litván megelőző intézkedések elfogadása, azaz 2014. február 17. óta szállítottak vágóhídra. Mivel a piaci helyzetet és ezen intézkedés hatását a jövőbeni fejlemények fényében újra meg kell majd vizsgálni, az intézkedést csak három hónapig kell alkalmazni.

(9)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a mezőgazdasági piacok közös szervezésével foglalkozó bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

(1)   Litvánia felhatalmazást kap arra, hogy támogatást nyújtson az alábbi állatok levágásához:

a)

a 0103 91 10 KN-kód alá tartozó malacok;

b)

a 0103 92 19 KN-kód alá tartozó sertések;

c)

a 0103 92 11 KN-kód alá tartozó kocák.

(2)   Az (1) bekezdésben említett támogatás csak akkor adható meg, ha az alábbi feltételek teljesülnek:

a)

a vonatkozó időszakokban az állatokat a 2014/43/EU vagy a 2014/93/EU végrehajtási határozat mellékletében vagy a 2014/178/EU végrehajtási határozat mellékletének II. részében vagy bármely más e tekintetben elfogadott bizottsági végrehajtási határozatban meghatározott területen tartották, és az ilyen területen tartott élő sertésekre, köztük malacokra, valamint az ilyen területen tartott állatokból származó sertéshúsra az afrikai sertéspestis kapcsán forgalombahozatali korlátozások vonatkoznak;

b)

az állatok 2014. február 17-én az a) pontban említett valamely területen tartózkodtak, vagy ezen időpont után az említett területen születtek és ott nevelték őket;

c)

a vágóhídra való szállításuk napján azon a területen, amelyen az állatok nevelkedtek, a Litván Állami Élelmiszerügyi és Állat-egészségügyi Szolgálat igazgatójának az afrikai sertéspestis ellen létrehozott pufferzóna kiterjesztéséről szóló, 2014. február 17-i B1-60. utasításában meghatározott további megelőző intézkedések, illetve egyéb idevágó nemzeti jogszabályok vannak érvényben, amelyek az afrikai sertéspestis kapcsán forgalombahozatali korlátozásokat vezetnek be az élő sertésekre és a sertéshúsra;

d)

betartják az a) pontban említett végrehajtási határozatokban lefektetett szabályokat, csakúgy mint a c) pontban említett megelőző intézkedéseket;

e)

az e cikk (1) bekezdésében meghatározott támogatást kérvényező sertéshústermelők nem részesülnek az idő előtti levágás után járó, a 2014/236/EU bizottsági végrehajtási határozat 1. cikkének (3) bekezdésében említett pénzügyi hozzájárulásban.

2. cikk

Az 1. cikkben meghatározott támogatás (a továbbiakban: támogatás) az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (10) 4. cikke (1) bekezdésének a) pontja szerinti rendkívüli piactámogatási intézkedésnek minősül.

3. cikk

(1)   A sertéshústermelők a támogatást a 2014. február 17. és 2014. május 16. között levágott állatokra vonatkozóan kérvényezhetik.

(2)   A támogatás összegét az 1. cikk (1) bekezdésének a) pontjában említett, vágásra szállított malacok esetében 10,8 EUR/egyed összegben, az 1. cikk (1) bekezdésének b) és c) pontjában említett, vágásra szállított állatok esetében pedig a feljegyzett hasított súlyt alapul véve 30 EUR/100 kg összegben kell megadni. A piaci fejleményekre tekintettel a Bizottság módosíthatja ezeket az összegeket.

(3)   Az 1. cikk (1) bekezdésének b) és c) pontjában említett, 100 kilogrammnál nagyobb hasított súlyú állatok után kérvényezhető támogatás összege nem haladhatja meg a (2) bekezdésben a 100 kilogramm hasított súlyú sertések esetében meghatározott támogatás összegét.

(4)   A támogatást, amely az 1. cikk (1) bekezdésének a) pontjában említett állatok esetében legfeljebb összesen 7 600 malac, az 1. cikk (1) bekezdésének b) és c) pontjában említett állatok esetében pedig legfeljebb összesen 700 tonna hasított súlyú sertés után adható, ötven százalékban az uniós költségvetésből kell finanszírozni.

(5)   A kiadások csak akkor finanszírozhatók uniós forrásból, ha Litvánia 2014. augusztus 31-ig kifizeti a támogatásokat a kedvezményezetteknek.

(6)   A támogatást Litvánia csak az 1. cikk (1) bekezdésében említett állatok levágása után és a 4. cikk szerinti ellenőrzések elvégzése után fizetheti ki.

4. cikk

(1)   Litvánia minden szükséges intézkedést megtesz, beleértve az átfogó adminisztratív és fizikai ellenőrzéseket, annak érdekében, hogy biztosítsa az e rendeletben meghatározott előírások teljesülését. Emellett a litván hatóságok:

a)

az állatok származási és rendeltetési helyét is feltüntető, súlymérésre és számolásra vonatkozó űrlapokat tartalmazó, szabványos ellenőrzőlisták segítségével felügyelik az állatoknak a mezőgazdasági üzemből a vágóhídra való szállítását;

b)

biztosítják, hogy az azokból az állatokból származó hús, amelyek után támogatást adtak, megfeleljen az 1. cikk (2) bekezdésének a) pontjában említett területekre vonatkozó korlátozásoknak;

c)

naptári hónaponként legalább egyszer adminisztratív és számviteli ellenőrzést végeznek valamennyi érintett vágóhídnál, ezzel biztosítva, hogy 2014. február 17., illetve az utolsó ilyen ellenőrzés óta valamennyi olyan vágásra szállított állatot, amelyre támogatást lehet kérvényezni, valamint a belőlük származó húst a rendelet előírásainak megfelelően kezeltek;

d)

helyszíni ellenőrzéseket végeznek és ezekről részletes jegyzőkönyvet készítenek, amely a következő adatokat is magában foglalja:

i.

a mezőgazdasági üzemből elszállított malacok, sertések és kocák súlya és száma szállítási tételenként, a vágóhídra való elszállításuk és megérkezésük dátuma és ideje;

ii.

a vágóhídon levágott malacok, sertések és kocák száma, az állatok szállítására vonatkozó engedély, a sertések és kocák hasított súlya egyedenként, valamint az e rendelet hatálybalépése után levágott állatok esetében a szállítóeszköz plombaszáma.

(2)   Az (1) bekezdésben említett ellenőrzéseket és vizsgálatokat a támogatás kifizetése előtt kell elvégezni. Litvánia e rendelet hatálybalépésétől számítva legfeljebb 10 napon belül tájékoztatja a Bizottságot az e cikk alapján bevezetett intézkedésekről és ellenőrzésekről.

5. cikk

(1)   Litvánia minden szerdán az alábbiakról tájékoztatja a Bizottságot az előző hétre vonatkozóan:

a)

az e rendeletnek megfelelően vágásra szállított malacok, kocák és egyéb sertések száma, valamint az 1. cikk (1) bekezdésének b) és c) pontjában említett kocák és sertések esetében a hasított súly összesen;

b)

a pénzügyi költségek becsült összege az 1. cikk (1) bekezdésében meghatározott valamennyi állatkategóriára vonatkozóan.

Az első tájékoztatásban a 2014. február 17. óta e rendeletnek megfelelően vágásra szállított állatokról kell beszámolni. Az első albekezdésben előírt kötelezettség 2014. május 21-ig van érvényben.

(2)   Litvánia legkésőbb 2014. június 30-ig részletes jelentést küld a Bizottságnak e rendelet végrehajtásáról, beleértve az e rendelet 4. cikkének megfelelően elvégzett ellenőrzések, vizsgálatok és felügyeleti intézkedések végrehajtásának részleteit is.

6. cikk

A 324/2014/EU végrehajtási rendelet 1. cikkének (2) bekezdése az alábbi d) ponttal egészül ki:

„d)

az e cikk (1) bekezdésében meghatározott támogatást kérvényező sertéshústermelők nem részesülnek az idő előtti levágás után járó, a 2014/236/EU bizottsági végrehajtási határozat (11) 1. cikkének (3) bekezdésében említett pénzügyi hozzájárulásban.

7. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2014. április 25-én.

a Bizottság részéről

az elnök

José Manuel BARROSO


(1)  HL L 347., 2013.12.20., 671. o.

(2)  A Tanács 2002. június 27-i 2002/60/EK irányelve az afrikai sertéspestis elleni védekezésre vonatkozó külön rendelkezések megállapításáról (HL L 192., 2002.7.20., 27. o.).

(3)  A Bizottság 2014. január 27-i 2014/43/EU végrehajtási határozata az afrikai sertéspestis litvániai előfordulásával összefüggő egyes átmeneti védekezési intézkedésekről (HL L 26., 2014.1.29., 44. o.).

(4)  A Bizottság 2014. február 14-i 2014/93/EU végrehajtási határozata az afrikai sertéspestis litvániai előfordulásával összefüggő egyes védekezési intézkedésekről (HL L 46., 2014.2.18., 20. o.).

(5)  A Bizottság 2014. március 27-i 2014/178/EU határozata az egyes tagállamokban előforduló klasszikus sertéspestissel kapcsolatos járványügyi intézkedésekről (HL L 95., 2014.3.29., 47. o.).

(6)  A Litván Állami Élelmiszerügyi és Állat-egészségügyi Szolgálat igazgatójának az afrikai sertéspestis ellen létrehozott pufferzóna kiterjesztéséről szóló 2014. február 17-i B1-60. utasítása.

(7)  A Bizottság 2014. április 24.-i 2014/236/EU végrehajtási határozata az afrikai sertéspestis ellen Észtországban, Lettországban, Litvániában és Lengyelországban foganatosított megfigyelési és egyéb sürgősségi intézkedésekkel kapcsolatos uniós pénzügyi hozzájárulásról (HL L 125,, 2014.4.26., 86. o.)

(8)  A Litván Állami Élelmiszerügyi és Állat-egészségügyi Szolgálat igazgatójának 2011. július 11-i B1-384. utasítása.

(9)  A Bizottság 2014. március 28-i 324/2014/EU végrehajtási rendelete a lengyelországi sertéshúspiacra vonatkozó rendkívüli támogatási intézkedések elfogadásáról (HL L 95., 2014.3.29., 24. o.)

(10)  Az Európai Parlament és a Tanács 2013. december 17-i 1306/2013/EU rendelete a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról és a 352/78/EGK, a 165/94/EK, a 2799/98/EK, a 814/2000/EK, az 1290/2005/EK és a 485/2008/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 549. o.).