15.12.2009   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 328/70


A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2009. december 14.)

a kéthéjú kagylók, tüskésbőrűek, zsákállatok, tengeri haslábúak és halászati termékek behozatalára feljogosított harmadik országok és területek jegyzékének létrehozásáról szóló 2006/766/EK határozat I. és II. mellékletének módosításáról

(az értesítés a C(2009) 9870. számú dokumentummal történt)

(EGT-vonatkozású szöveg)

(2009/951/EU)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az emberi fogyasztásra szánt állati eredetű termékek hatósági ellenőrzésének megszervezésére vonatkozó különleges szabályok megállapításáról szóló, 2004. április 29-i 854/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 11. cikke (1) bekezdésére,

mivel:

(1)

A 854/2004/EK rendelet előírja, hogy állati eredetű termékek csak a rendelettel összhangban összeállított jegyzéken szereplő harmadik országból vagy harmadik ország bizonyos területeiről hozhatók be. A rendelet a kéthéjú kagylók, tüskésbőrűek, zsákállatok, tengeri haslábúak és halászati termékek harmadik országokból történő behozatalára vonatkozóan különleges feltételeket is megállapít.

(2)

A 854/2004/EK rendelet előírja továbbá, hogy az ilyen jegyzékek összeállításakor és frissítésekor figyelmet kell fordítani a takarmány- és élelmiszerjog, valamint az állat-egészségügyi és az állatok kíméletére vonatkozó szabályok követelményeinek történő megfelelés ellenőrzésének biztosítása céljából végrehajtott hatósági ellenőrzésekről szóló, 2004. április 29-i 882/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletben (2) meghatározott, a harmadik országokban végzett uniós ellenőrzésekre és a harmadik országok illetékes hatóságai által nyújtott megfelelő biztosítékokra az uniós takarmány- és élelmiszerjog és állat-egészségügyi szabályok betartása, illetve az azokkal való egyenértékűség tekintetében.

(3)

A kéthéjú kagylók, tüskésbőrűek, zsákállatok, tengeri haslábúak és halászati termékek behozatalára feljogosított harmadik országok és területek jegyzékének létrehozásáról szóló, 2006. november 6-i 2006/766/EK bizottsági határozat (3) felsorolja azokat a harmadik országokat, melyek megfelelnek a 854/2004/EK rendelet 11. cikkének (4) bekezdésében szereplő követelményeknek, és ennélfogva biztosítani tudják, hogy az Európai Unióba exportált, szóban forgó termékek eleget tesznek a fogyasztók egészségének védelme érdekében az uniós jogszabályokban megállapított egészségügyi feltételeknek. Az I. melléklet ennek megfelelően meghatározza azon harmadik országok jegyzékét, ahonnan emberi fogyasztásra alkalmas kéthéjú kagylók, tüskésbőrűek, zsákállatok és tengeri haslábúak bármilyen formában behozhatók, a II. melléklet pedig azon harmadik országok és területek jegyzékét, ahonnan emberi fogyasztásra alkalmas halászati termékek bármilyen formában behozhatók.

(4)

A 853/2004/EK, a 854/2004/EK és a 882/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó átmeneti szabályok megállapításáról szóló, 2005. december 5-i 2076/2005/EK bizottsági rendelet (4) a 2009. december 31-ével záruló átmeneti időszakra átmeneti szabályokat állapít meg. Ezek az intézkedések a 854/2004/EK rendelet 11. cikke (1) bekezdésétől való eltérést tartalmaznak, amely értelmében a tagállamok engedélyezhetik a kéthéjú kagylók és halászati termékek behozatalát az I. és II. mellékletben felsorolt országokból, feltéve többek között, hogy a harmadik ország vagy terület illetékes hatósága az érintett tagállam számára garanciákat nyújtott arra vonatkozóan, hogy a kérdéses termékek termelése és forgalomba hozatala legalább az uniós termékekre vonatkozó feltételekkel egyenértékű feltételek mellett történt.

(5)

Kanada jelenleg a 2076/2005/EK rendelet I. mellékletében található jegyzékben szerepel. A Kanadában végzett, az Európai Unióba irányuló kivitelre szánt kéthéjú kagylók termelését ellenőrző rendszer értékelését célzó uniós ellenőrzések, amelyek közül a legutóbbira 2009-ben került sor, az 1998. december 17-i, az Európai Közösség és Kanada kormánya között létrejött, az élő állatok és állati termékek kereskedelmével kapcsolatos köz- és állat-egészségügyi védelemre vonatkozó állat-egészségügyi intézkedésekről szóló megállapodás (5) által létrehozott közös irányítóbizottság ajánlásával együtt az élő kéthéjú kagylókra vonatkozó kanadai és uniós előírások kölcsönös egyenértékűségével kapcsolatban azt jelzik, hogy az Európai Unióba irányuló kivitelre szánt kéthéjú kagylókra, tüskésbőrűekre, zsákállatokra és tengeri haslábúakra Kanadában vonatkozó feltételek egyenértékűek az érvényben lévő uniós jogszabályok által előírt feltételekkel.

(6)

Grönland jelenleg a 2076/2005/EK rendelet I. mellékletében található jegyzékben szerepel. A Grönlandon végzett, az Európai Unióba irányuló kivitelre szánt kéthéjú kagylók termelését ellenőrző rendszer értékelését célzó uniós ellenőrzések, amelyek közül a legutóbbira 2009-ben került sor, Grönland illetékes hatósága által nyújtott garanciákkal együtt azt jelzik, hogy az Európai Unióba irányuló kivitelre szánt kéthéjú kagylókra, tüskésbőrűekre, zsákállatokra és tengeri haslábúakra Grönlandon vonatkozó feltételek egyenértékűek az érvényben lévő uniós jogszabályok által előírt feltételekkel. Ennek megfelelően Grönlandot fel kell venni a 2006/766/EK határozat I. mellékletében szereplő jegyzékbe.

(7)

Az Egyesült Államokban végzett, az Európai Unióba irányuló kivitelre szánt kéthéjú kagylók termelését ellenőrző rendszer értékelését célzó uniós ellenőrzések, amelyek közül a legutóbbira 2009-ben került sor, különbségeket jeleztek az élő kéthéjú kagylókra vonatkozó amerikai és uniós előírások között, azonban nem azonosítottak komoly kockázatot az emberi egészségre, kivéve a Mexikói-öböl betakarítási területén. Az Egyesült Államok és az Európai Unió megállapodtak, hogy vizsgálatot folytatnak az élő kéthéjú kagylókra vonatkozó egyesült államokbeli és az uniós előírások kölcsönös egyenértékűségével kapcsolatban. Ezért helyénvaló ideiglenes jelleggel engedélyezni az Egyesült Államokból a kéthéjú kagylók, tüskésbőrűek, zsákállatok és tengeri haslábúak az Európai Unióba történő behozatalát, a Mexikói-öbölben betakarított kéthéjú kagylók kivételével. Ezt az ideiglenes engedélyt az érvénybe lépését követően hat hónappal felül kell vizsgálni, figyelembe véve az élő kéthéjú kagylókra vonatkozó egyesült államokbeli és uniós előírások kölcsönös egyenértékűségével kapcsolatos vizsgálat eredményeit.

(8)

Angola, Azerbajdzsán, Benin, Kongó, Eritrea, Izrael, Mianmar, a Salamon-szigetek, Szent Ilona és Togo jelenleg a 2076/2005/EK rendelet II. mellékletében található jegyzékben szerepelnek. Az Európai Unióba irányuló kivitelre szánt halászati termékek termelését ellenőrző rendszer értékelését célzó legutóbbi uniós ellenőrzésekre Angolában 2007-ben, Azerbajdzsánban 2007-ben, Beninben 2009-ben, Kongóban 2009-ben, Eritreában 2008-ban, Izraelben 2009-ben, Mianmarban 2009-ben, a Salamon-szigeteken 2007-ben, Szent Ilonán 2003-ban és Togóban 2009-ben került sor. Az ellenőrzések az Angola, Benin, Eritrea, Izrael, Salamon-szigetek és Szent Ilona illetékes hatóságai által nyújtott garanciákkal (Azerbajdzsán illetékes hatóságai által csak a kaviár esetében, Kongó illetékes hatóságai által csak a tengerben fogott, adott esetben kibelezett, fagyasztott és végleges csomagolásába csomagolt halászati termékek esetében, Mianmar illetékes hatóságai által csak a vadon élő, kifogott és fagyasztott halászati termékek esetében, és Togo illetékes hatóságai által csak az élő homárok esetében nyújtott garanciákkal) együtt azt jelzik, hogy az Európai Unióba irányuló kivitelre szánt halászati termékekre ezen harmadik országokban vonatkozó feltételek egyenértékűek az érvényben lévő uniós jogszabályok által előírt feltételekkel. Ennek megfelelően az említett harmadik országokat fel kell venni a 2006/766/EK határozat II. mellékletében szereplő jegyzékbe.

(9)

Ezenkívül az említett harmadik országok által nyújtott garanciák figyelembevétele érdekében a 2006/766/EK határozat I. és II. mellékletének jegyzékeiben elő kell írni bizonyos korlátozásokat.

(10)

Szent Ilona, a Tristan da Cunha-szigetek és Ascension egyetlen tengerentúli területet alkot. Mivel azonban ezek a szigetek egymástól távol esnek, és a gyakorlatban külön kormányzás alatt állnak, úgy döntöttek, hogy a halászati termékek biztonságáért felelős külön illetékes hatóságokat állítanak fel. Ezért Szent Ilona felvétele a halászati termékek behozatalára feljogosított harmadik országok jegyzékébe vonhatja maga után a Tristan da Cunha-szigetek és Ascension felvételét is.

(11)

Az uniós jogszabályok egyértelművé tétele érdekében a 2006/766/EK határozat I. és II. mellékletének címét módosítani kell. Az I. melléklet címéből világosan ki kell derülnie, hogy az emberi fogyasztásra alkalmas kéthéjú kagylók, tüskésbőrűek, zsákállatok és tengeri haslábúak élő, fagyasztott vagy feldolgozott formában csak a mellékletben felsorolt harmadik országokból hozhatók be. A II. melléklet címéből világosan ki kell derülnie, hogy ez a melléklet az állati eredetű élelmiszerek különleges higiéniai szabályainak megállapításáról szóló, 2004. április 29-i 853/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (6) I. mellékletének 3.1. pontjában meghatározott halászati termékek behozatalára vonatkozik, kivéve azokat, amelyekre e határozat I. melléklete vonatkozik. Erre az elkülönítésre azért van szükség, mert a két csoportra különböző uniós előírások alkalmazandók.

(12)

A 2006/766/EK határozatot ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(13)

Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc- és Állat-egészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A 2006/766/EK határozat a következőképpen módosul:

1.

Az I. melléklet a következőképpen módosul:

a)

az I. melléklet címe helyébe a következő cím lép:

„I. MELLÉKLET

Az emberi fogyasztásra alkalmas élő, fagyasztott vagy feldolgozott kéthéjú kagylók, tüskésbőrűek, zsákállatok és tengeri haslábúak behozatalára feljogosított harmadik országok jegyzéke  (7)

b)

az Ausztráliára vonatkozó bejegyzés után a Kanadára vonatkozó következő bejegyzést kell beilleszteni:

„CA

KANADA”

 

c)

a Chilére vonatkozó bejegyzés után a Grönlandra vonatkozó következő bejegyzést kell beilleszteni:

„GL

GRÖNLAND”

 

d)

a Törökországra vonatkozó bejegyzés után az Egyesült Államokra vonatkozó következő bejegyzést kell beilleszteni:

„US

AMERIKAI EGYESÜLT ÁLLAMOK

Csak 2010. július 1-jéig

és

kivéve a Florida, Texas, Mississippi, Alabama és Louisiana államban betakarított kéthéjú kagylók behozatalát.”

2.

A 2006/766/EK határozat II. melléklete helyébe e határozat mellékletének szövege lép.

2. cikk

Ezt a határozatot 2010. január 1-jétől kell alkalmazni.

3. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2009. december 14-én.

a Bizottság részéről

Androulla VASSILIOU

a Bizottság tagja


(1)  HL L 139., 2004.4.30., 206. o.

(2)  HL L 165., 2004.4.30., 1. o.

(3)  HL L 320., 2006.11.18., 53. o.

(4)  HL L 338., 2005.12.22., 83. o.

(5)  HL L 71., 1999.3.18., 3. o.

(6)  HL L 139., 2004.4.30., 55. o. I. melléklet: „3.1. »Halászati termék«: valamennyi vadon élő vagy tenyésztett, tengeri vagy édesvízi állat (kivéve az élő kagylókat, az élő tüskésbőrűeket, az élő tengeri csigákat, valamint minden emlőst, hüllőt és békát), beleértve azok minden ehető formáját, részét és a belőlük készült összes terméket.”

(7)  Ideértve a halászati termékeknek a 2004. április 29-i 853/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet I. melléklete 3.1. pontjában található meghatározása alá tartozókat (HL L 139., 2004.4.30., 55. o.).”


MELLÉKLET

„II. MELLÉKLET

Az e határozat I. mellékletében felsoroltaktól eltérő azon harmadik országok és területek jegyzéke, amelyekből emberi fogyasztásra szánt halászati termékek behozhatók

(A 854/2004/EK rendelet 11. cikkében említett országok és területek)

ISO-kód

Országok

Korlátozások

AE

EGYESÜLT ARAB EMÍRSÉGEK

 

AG

ANTIGUA ÉS BARBUDA

Csak az élő homárok.

AL

ALBÁNIA

 

AM

ÖRMÉNYORSZÁG

Csak a vadon élő rákok, a hőkezelt, nem tenyésztett rákok, valamint a fagyasztott, nem tenyésztett rákok.

AN

HOLLAND ANTILLÁK

 

AO

ANGOLA

 

AR

ARGENTÍNA

 

AU

AUSZTRÁLIA

 

AZ

AZERBAJDZSÁN

Csak a kaviár.

BA

BOSZNIA és HERCEGOVINA

 

BD

BANGLADES

 

BJ

BENIN

 

BR

BRAZÍLIA

 

BS

BAHAMA-SZIGETEK

 

BY

FEHÉROROSZORSZÁG

 

BZ

BELIZE

 

CA

KANADA

 

CG

KONGÓ

Csak tengerben fogott, (adott esetben) kibelezett, fagyasztott és végleges csomagolásába csomagolt halászati termékek.

CH

SVÁJC

 

CI

ELEFÁNTCSONTPART

 

CL

CHILE

 

CN

KÍNA

 

CO

KOLUMBIA

 

CR

COSTA RICA

 

CU

KUBA

 

CV

ZÖLD-FOKI-SZIGETEK

 

DZ

ALGÉRIA

 

EC

ECUADOR

 

EG

EGYIPTOM

 

ER

ERITREA

 

FK

FALKLAND-SZIGETEK

 

GA

GABON

 

GD

GRENADA

 

GH

GHÁNA

 

GL

GRÖNLAND

 

GM

GAMBIA

 

GN

GUINEA

Csak olyan halak, melyek nem estek át lefejezés, zsigerelés, hűtés vagy fagyasztás kivételével más előkészítő vagy feldolgozó eljáráson. A 94/360/EK bizottsági határozat (HL L 158., 1994.6.25., 41. o.) által előírt csökkentett gyakoriságú fizikai ellenőrzések nem alkalmazandók.

GT

GUATEMALA

 

GY

GUYANA

 

HK

HONGKONG

 

HN

HONDURAS

 

HR

HORVÁTORSZÁG

 

ID

INDONÉZIA

 

IL

IZRAEL

 

IN

INDIA

 

IR

IRÁN

 

JM

JAMAICA

 

JP

JAPÁN

 

KE

KENYA

 

KR

DÉL-KOREA

 

KZ

KAZAHSZTÁN

 

LK

SRÍ LANKA

 

MA

MAROKKÓ

 

ME

MONTENEGRÓ

 

MG

MADAGASZKÁR

 

MM

MIANMAR

Csak a vadon élő, kifogott és fagyasztott halászati termékek (édesvízi vagy tengeri halak, garnélarák, fűrészes garnélarák).

MR

MAURITÁNIA

 

MU

MAURITIUS

 

MV

MALDÍV-SZIGETEK

 

MX

MEXIKÓ

 

MY

MALAJZIA

 

MZ

MOZAMBIK

 

NA

NAMÍBIA

 

NC

ÚJ-KALEDÓNIA

 

NG

NIGÉRIA

 

NI

NICARAGUA

 

NZ

ÚJ-ZÉLAND

 

OM

OMÁN

 

PA

PANAMA

 

PE

PERU

 

PF

FRANCIA POLINÉZIA

 

PG

PÁPUA ÚJ-GUINEA

 

PH

FÜLÖP-SZIGETEK

 

PM

SAINT-PIERRE ÉS MIQUELON

 

PK

PAKISZTÁN

 

RS

SZERBIA

Koszovó kivételével, az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsának 1999. június 10-i 1244. határozata által meghatározottak szerint.

Halászati termékek kizárólag frissen fogott egész tengeri halakból.

RU

OROSZORSZÁG

 

SA

SZAÚD-ARÁBIA

 

SB

SALAMON-SZIGETEK

 

SC

SEYCHELLE-SZIGETEK

 

SG

SZINGAPÚR

 

SH

SZENT ILONA

a Tristan da Cunha-szigetek és Ascension kivételével

 

SN

SZENEGÁL

 

SR

SURINAME

 

SV

SALVADOR

 

TG

TOGO

Csak az élő homárok.

TH

THAIFÖLD

 

TN

TUNÉZIA

 

TR

TÖRÖKORSZÁG

 

TW

TAJVAN

 

TZ

TANZÁNIA

 

UA

UKRAJNA

 

UG

UGANDA

 

US

AMERIKAI EGYESÜLT ÁLLAMOK

 

UY

URUGUAY

 

VE

VENEZUELA

 

VN

VIETNAM

 

YE

JEMEN

 

YT

MAYOTTE

 

ZA

DÉL-AFRIKA

 

ZW

ZIMBABWE”