EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Szerzői és szomszédos jogok az információs társadalomban

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2001/29/EK irányelv az információs társadalomban a szerzői és szomszédos jogok egyes vonatkozásainak összehangolásáról

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

FŐBB PONTOK

Az irányelv összehangolja a szerzőknek és a szomszédos jogok jogosultjainak biztosított fő jogokat (a többszörözési jogot, a művek nyilvánossághoz közvetítésének jogát és a terjesztési jogot) és – kisebb mértékben – az e jogok alóli kivételeket és korlátozásokat. A műszaki intézkedések és a jogkezelési adatok, szankciók és jogorvoslati lehetőségek védelmét is összehangolja.

Többszörözési jog

Az EU tagállamainak biztosítaniuk kell a közvetett vagy közvetlen, ideiglenes vagy tartós, bármely eszközzel vagy formában, egészben vagy részben történő többszörözés engedélyezésének, illetve megtiltásának a kizárólagos jogát:

  • a szerzők számára műveik eredeti és többszörözött példányai tekintetében;
  • az előadóművészek számára, a rögzítések* előadásaik rögzítése tekintetében;
  • a hangfelvétel-előállítók számára hangfelvételeik tekintetében;
  • a filmek első rögzítése előállítói számára filmjeik eredeti és többszörözött példányai tekintetében;
  • a műsorsugárzó szervezetek számára műsoraik rögzítése tekintetében függetlenül attól, hogy a műsor közvetítése vezeték útján vagy vezeték nélkül történik, ideértve a kábelen keresztül vagy műhold útján történő (vezeték nélküli) közvetítést is.

A művek nyilvánossághoz közvetítésének joga

A tagállamoknak biztosítaniuk kell a szerzők kizárólagos jogát, hogy műveik közvetítését a nyilvánossághoz engedélyezzék, vagy megtiltsák. Ez magában foglalja azt is, hogy műveiket a nyilvánosság számára hozzáférhetővé tegyék oly módon, hogy a nyilvánosság tagjai akkor és ahol akarják, és azokhoz hozzáférhessenek.

A tagállamoknak biztosítaniuk kell továbbá a nyilvánosság számára hozzáférhetővé tétel engedélyezésének vagy megtiltásának kizárólagos jogát:

  • az előadóművészek számára előadásaik rögzítése tekintetében;
  • a hangfelvétel-előállítók számára hangfelvételeik tekintetében;
  • a filmek első rögzítése előállítói számára filmjeik eredeti és többszörözött példányai tekintetében;
  • a műsorsugárzó szervezetek számára műsoraik rögzítése tekintetében, a közvetítés módjától függetlenül.

Terjesztési jog

  • A tagállamoknak biztosítaniuk kell a szerzők kizárólagos jogát, hogy műveik terjesztését a nyilvánosság számára engedélyezzék, vagy megtiltsák.
  • A terjesztési jog kimerül az EU-n belül, ahol a mű első eladását vagy tulajdonjogának más módon való első átruházását az EU-n belül a jogosult vagy annak hozzájárulásával más végezte.

Kivételek és korlátozások

Az irányelv kimerítő felsorolást ad a jogok alóli kivételekről és korlátozásokról a védett tartalmak különleges körülmények közötti felhasználásának megkönnyítése érdekében.

Van egy kötelezően betartandó kivétel a többszörözési jog alól bizonyos ideiglenes többszörözési tevékenységek tekintetében, amelyek valamely műszaki eljárásnak elválaszthatatlan és lényeges részét képezik (ideiglenes példányok) és amelyek célja, hogy lehetővé tegyék a harmadik személyek között hálózaton, köztes szolgáltató által végzett átvitelt, vagy valamely mű vagy más, védelem alatt álló téma jogszerű felhasználását.

  • A többszörözési jog és a nyilvánossághoz való közvetítési jog alóli többi kivétel és korlátozás alkalmazása opcionális (a tagállamok eldönthetik, hogy alkalmazzák-e ezeket vagy nem); e kivételek és korlátozások elsősorban a „közkinccsé vált” művekre vonatkoznak. E kivételek közül három – a reprográfia* a magáncélú felhasználás és a szociális intézmények által sugárzott műsorok – esetében a jogosultaknak tisztességes díjazásban kell részesülniük.
  • Amennyiben a tagállamok kivételeket és korlátozásokat írnak elő a többszörözési jogra vonatkozóan, hasonló kivételeket írhatnak elő a terjesztési jog tekintetében is.

Jogi védelem

  • A tagállamoknak jogi védelmet kell biztosítaniuk a művekkel vagy más védelem alatt álló teljesítményekkel kapcsolatos hatásos műszaki intézkedések megkerülése ellen.
  • Ez a jogi védelem vonatkozik olyan eszközök gyártására, behozatalára, forgalmazására és értékesítésére, illetve szolgáltatások nyújtására is, amelyek hozzájárulnak a technológiai intézkedések megkerüléséhez.

Jogkezelési adatok védelme

A tagállamoknak jogi védelmet kell biztosítaniuk az alábbi cselekményeket tudatosan jogosulatlanul végző személyekkel szemben:

  • elektronikus jogkezelési adat eltávolítása vagy megváltoztatása;
  • olyan művek, illetve védelem alatt álló egyéb teljesítmények terjesztése, sugárzása, nyilvánossághoz közvetítése, továbbá a nyilvánosság számára hozzáférhetővé tétele, amelyekről az elektronikus jogkezelési adatot eltávolították.

Szankciók és jogorvoslatok

A tagállamoknak megfelelő szankciókat és jogorvoslatokat kell előírniuk az ezen irányelvben harmonizált jogok megsértése esetén. Biztosítaniuk kell, hogy a jogosultak a jogsértés megszüntetését kérelmezhessék olyan közvetítőkkel szemben, akiknek szolgáltatásait egy harmadik fél a szerzői jogok vagy szomszédos jogok megsértésére használ fel.

A 2001/29/EK irányelv módosításai

A 2001/29/EK irányelv módosítására kétszer került sor:

  • Az (EU) 2017/1564 irányelv, a szerzői és szomszédos jogi védelemben részesülő egyes műveknek és más teljesítményeknek a vakok, látáskárosultak és nyomtatott szöveget egyéb okból használni képtelen személyek érdekét szolgáló egyes megengedett felhasználási módjairól (lásd összefoglaló) és a marrákesi szerződés végrehajtásáról az EU-ban (lásd összefoglaló). Ez az irányelv kötelező kivételt vezet be az uniós jog által harmonizált és a marrákesi szerződés hatálya alá tartozó felhasználások és művek tekintetében a tárgyhoz tartozó jogok alól. E jogok közé tartozik különösen a többszörözés, a nyilvánossághoz közvetítés, a nyilvánosság számára hozzáférhetővé tétel, a terjesztés és a kölcsönzés joga. A módosítás egyértelművé teszi, hogy a 2001/29/EK irányelv 5. cikke (3) bekezdésének b) pontja, amely lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy a fogyatékossággal élő személyek javára kivételeket vagy korlátozásokat írjanak elő, azokra az esetekre vonatkozik, amelyek nem tartoznak a 2017/1564 irányelv hatálya alá.
  • (EU) 2019/790 irányelv, a szerzői és szomszédos jogokról, az EU digitális egységes piacán (lásd összefoglaló). A 24. cikk egyértelművé teszi, hogy a tagállamok hivatkozhatnak a 2001/29/EK irányelv 5. cikke (2) bekezdésének c) pontjában és 5. cikke (3) bekezdésének a) pontjában meghatározott kivételekre és korlátozásokra, amelyek a nyilvánosan hozzáférhető könyvtárak, oktatási intézmények vagy múzeumok, vagy levéltárak által végzett többszörözési cselekményekre, valamint ennek megfelelően kizárólag szemléltetési célú felhasználás oktatási vagy tudományos kutatási célokra vonatkoznak, a 2019/790/EK irányelvben meghatározott kivételek és korlátozások sérelme nélkül.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ AZ IRÁNYELV?

A 2001/29/EK irányelv 2001. június 22. óta hatályos, és a tagállamok nemzeti jogába 2002. december 22-ig kell átültetni.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Rögzítés: a műveknek olyan példányban kell megjelenniük, amely lehetővé teszi, hogy mások is lássák vagy sokszorosítsák őket (azaz kézzelfogható formában, például felvétel formájában).
Reprográfia: dokumentumok és grafikus anyagok másolásának és sokszorosításának a tudománya és gyakorlata.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 2001/29/EK irányelve (2001. május 22.) az információs társadalomban a szerzői és szomszédos jogok egyes vonatkozásainak összehangolásáról (HL L 167., 2001.6.22., 10–19. o.)

A 2001/29/EC irányelv későbbi módosításait beépítették az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A 2019/789/EU irányelv a műsorszolgáltató szervezetek egyes online közvetítéseire, valamint televíziós és rádiós műsorok továbbközvetítésére alkalmazandó szerzői jogok és szerzői joggal szomszédos jogok gyakorlására vonatkozó szabályok megállapításáról (HL L 130., 2019.5.17., 82–91. o.)

A 2019/790/EU irányelv, a szerzői és szomszédos jogokról, az EU digitális egységes piacán (HL L 130., 2019.5.17., 92–125. o.).

A 2017/1128/EU rendelet az online tartalomszolgáltatásoknak a belső piacon való, határokon átnyúló hordozhatóságáról (HL L 168., (2017.6.30., 1–11. o.) („a hordozhatósági rendelet”)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A 2017/1563/EU rendelet a szerzői és szomszédos jogi védelemben részesülő egyes művek és más teljesítmények hozzáférhető formátumú példányainak a vakok, látáskárosultak és nyomtatott szöveget egyéb okból használni képtelen személyek érdekét szolgáló, határokon átnyúló, az Unió és harmadik országok közötti cseréjéről (HL L 242., 2017.9.20., 1–5. o.) (a marrákesi szerződés végrehajtásáról szóló rendelet az EU-ban)

A 2017/1564/EU irányelv a szerzői és szomszédos jogi védelemben részesülő egyes műveknek és más teljesítményeknek a vakok, látáskárosultak és nyomtatott szöveget egyéb okból használni képtelen személyek érdekét szolgáló egyes megengedett felhasználási módjairól (HL L 242., 2017.9.20. 6–13. o.) (A marrákesi szerződés végrehajtásáról szóló irányelv az EU-ban)

Az Európai Parlament és a Tanács 2014/26/EU irányelve (2014. február 26.) a szerzői és szomszédos jogokra vonatkozó közös jogkezelésről és a zeneművek belső piacon történő online felhasználásának több területre kiterjedő hatályú engedélyezéséről (HL L 84., 2014.3.20., 72–98. o.) („„a szerzői és szomszédos jogok irányelve””)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 2012/28/EU irányelve (2012. október 25.) az árva művek egyes megengedett felhasználási módjairól (HL L 299., 2012.10.27., 5–12. o.) („„árva művekről szóló irányelv””)

Az Európai Parlament és a Tanács 2009/24/EK irányelve 2009. április 23. a számítógépi programok jogi védelméről (kodifikált változat) (HL L 111., 2009.5.5., 16–22. o.) („„szoftverekről szóló irányelv””)

Az Európai Parlament és a Tanács 2006/115/EK irányelve (2006. december 12.) a bérleti jogról és a haszonkölcsönzési jogról, valamint a szellemi tulajdon területén a szerzői joggal szomszédos bizonyos jogokról (kodifikált változat) (HL L 376., 2006.12.27., 28–35. o.) („„a bérleti és a haszonkölcsönzési jog irányelve””)

Az Európai Parlament és a Tanács 2006/116/EK irányelve (2006. december 12.) a szerzői jog és egyes szomszédos jogok védelmi idejéről (kodifikált változat) (HL L 372., 2006.12.27., 12–18. o.) („„a védelmi idő irányelve””).

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 2004/48/EK irányelve (2004. április 29.) a szellemi tulajdonjogok érvényesítéséről (HL L 157., 2004.4.30., 45–86. o.) („IPRED”). Újbóli közzététel helyesbítésekkel (HL L 195., 2004.6.2., 16–25. o)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 2001/84/EK irányelve (2001. szeptember 27.) az eredeti műalkotás szerzőjét megillető követő jogról (HL L 272., 2001.10.13., 32–36. o.) („„a követő jog irányelve””)

Az Európai Parlament és a Tanács 96/9/EK irányelve (1996. március 11.) az adatbázisok jogi védelméről (HL L 77., 1996.3.27., 20–28. o.) („„adatbázisokról szóló irányelv””)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Tanács 93/83/EGK irányelve (1993. szeptember 27.) a műholdas műsorsugárzásra és a vezetékes továbbközvetítésre alkalmazandó egyes szerzői és szomszédos jogi szabályok összehangolásáról (HL L 248., 1993.10.6., 15–21. o.) („a műholdas és vezetékes irányelv”)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 23.09.2021

Top