EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pénzmosás: megelőzés vámügyi együttműködés révén

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

1889/2005/EK rendelet az EU területére belépő, illetve az EU területét elhagyó készpénz ellenőrzéséről

MI A RENDELET CÉLJA?

Ez a rendelet kiegészíti a pénzügyi rendszerek pénzmosás vagy terrorizmusfinanszírozás céljára való felhasználásának megelőzéséről szóló (EU) 2015/849 irányelv rendelkezéseit.

FŐBB PONTOK

Nyilatkozattételi kötelezettség

  • A rendelet kötelezővé teszi az EU-ba belépő vagy azt elhagyó, és 10 000 eurót kitevő vagy meghaladó készpénzzel* rendelkező személyek számára, hogy ezt az összeget az illetékes hatóságoknak* bejelentsék. A közölt információnak helyesnek és teljesnek kell lennie, ellenkező esetben a nyilatkozat érvénytelen.
  • A nyilatkozatot az EU-tagállam által meghatározott formában – írásban, szóban vagy elektronikus úton – kell benyújtani, és az alábbi információkat kell tartalmaznia:
    • a nyilatkozattevő adatait, ezen belül teljes nevét, születési idejét és helyét, valamint állampolgárságát;
    • a készpénz tulajdonosának, összegének és fajtájának megjelölését;
    • a készpénz tervezett címzettjét;
    • a készpénz származását és tervezett felhasználását.
  • A nyilatkozat alapján vagy az ellenőrzés eredményeként megszerzett információt rögzíteni kell, és fel kell dolgozni. Ezt az információt a belépés vagy a kilépés szerinti uniós országnak a pénzmosás vagy terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelem területén illetékes hatóságai megkapják. Az EU-tagállamok vagy az Európai Bizottság a közölt információkat megoszthatják nem uniós országokkal, amennyiben ehhez hozzájárulnak a hatáskörrel rendelkező hatóságok. A személyes adatok továbbításáról szóló nemzeti és uniós szabályokat be kell tartani.
  • A szakmai titoktartás minden olyan információra kiterjed, amely jellegénél fogva bizalmas, vagy amelyet bizalmas módon adnak meg. Ezek az információkat szolgáltató személy vagy hatóság kifejezett engedélye nélkül nem hozhatók nyilvánosságra. Az illetékes hatóságokat azonban jogszabály kötelezheti ezek nyilvánosságra hozatalára, például bírósági eljárással kapcsolatban. Ilyen esetekben az információk bármely nyilvánosságra hozatalának vagy közlésének maradéktalanul meg kell felelnie a hatályos adatvédelmi jogszabályoknak.

A nyilatkozattételi kötelezettség teljesítésének ellenőrzése

  • A hatáskörrel rendelkező hatóságok tisztviselői a személyek vizsgálata által ellenőrizhetik a nyilatkozattételi kötelezettség teljesítését. Ez tartalmazza maguknak a személyeknek, valamint poggyászuknak és szállítóeszközüknek az ellenőrzését. Az összes ellenőrzés során be kell tartani az e területhez kapcsolódó nemzeti jogszabályokat.
  • A nyilatkozattételi kötelezettség elmulasztása esetén a nemzeti jogszabályokban meghatározott feltételekkel összhangban a készpénz közigazgatási határozattal lefoglalható.
  • A kapott információkat közölhetik más EU-tagállamokkal, különösen abban az esetben, ha jogellenes tevékenységre utaló jeleket találnak. Ilyen esetekben az EU-tagállamok közigazgatási hatóságai közötti kölcsönös segítségnyújtásról, valamint a vám- és mezőgazdasági szabályozás helyes alkalmazásának biztosítása érdekében e hatóságok és a Bizottság együttműködéséről szóló 515/97/EK rendeletet kell alkalmazni. Arra utaló jelek esetén, hogy sérülnek az EU pénzügyi érdekei, az információkat a Bizottság részére is továbbítani kell.
  • Amennyiben az ellenőrzésekből úgy tűnik, hogy valamely személy 10 000 eurónál kisebb összegű készpénzzel lép be az EU-ba vagy hagyja el azt, ám a készpénzforgalommal összefüggésben jogellenes tevékenységekre utaló jeleket találnak, úgy ezeket az információkat szintén rögzíthetik és feldolgozhatják.

Szankciók

Az uniós országoknak 2007. június 15-ig kellett bevezetniük a nyilatkozattételi kötelezettség elmulasztása esetén alkalmazandó elrettentő hatású, hatékony és arányos szankciókat.

MIKORTÓL HATÁLYOS E RENDELET?

A rendelet 2007. június 15. óta hatályos.

HÁTTÉR

További információk a következő oldalon állnak rendelkezésre:

KULCSFOGALMAK

Készpénz: magában foglalja a valutát (bankjegyeket és pénzérméket), de más pénzügyi eszközöket is, úgymint a csekkeket, váltókat, fizetési megbízásokat stb.
Illetékes hatóságok: az EU-tagállamok vámhatóságai vagy bármely egyéb, e rendelet alkalmazására az EU-tagállamok által felhatalmazott hatóság.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 1889/2005/EK rendelete (2005. október 26.) a Közösség területére belépő, illetve a Közösség területét elhagyó készpénz ellenőrzéséről (HL L 309., 2005.11.25., 9–12. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Tanács 515/97/EK rendelete (1997. március 13.) a tagállamok közigazgatási hatóságai közötti kölcsönös segítségnyújtásról, valamint a vám- és mezőgazdasági jogszabályok helyes alkalmazásának biztosítása érdekében e hatóságok és a Bizottság együttműködéséről (HL L 82., 1997.3.22., 1–16. o.)

Az 515/97/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/849 irányelve (2015. május 20.) a pénzügyi rendszerek pénzmosás vagy terrorizmusfinanszírozás céljára való felhasználásának megelőzéséről, a 648/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 2005/60/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv és a 2006/70/EK bizottsági irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 141., 2015.6.5., 73–117. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a határokon átnyúló tevékenységekhez kapcsolódó és a belső piacot érintő pénzmosási és terrorizmusfinanszírozási kockázatokról (COM(2017) 340 final, 2017.6.26.)

utolsó frissítés 06.12.2017

Top