EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Európai kékkártya: a magasan képzett munkavállalók belépése és tartózkodása (2023-ig)

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2009/50/EK irányelv a nem uniós állampolgárok magas szintű képzettséget igénylő munkavállalás céljából való belépésének és tartózkodásának feltételeiről

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

  • Meghatározza a belépés és a tartózkodás feltételeit azoknak a magas szintű képzettséggel rendelkező* nem uniós állampolgároknak – továbbá családtagjaiknak – a vonatkozásában, akik az Európai Unió (EU) valamely tagállamában (Dánia, Írország és az Egyesült Királyság (1) kivételével) kívánnak magas szintű képzettséget igénylő munkát végezni.
  • Létrehozza az európai kékkártya*-rendszert.
  • Az irányelvet 2023. november 19-től hatályon kívül helyezi és felváltja az (EU) 2021/1883 irányelv (lásd az összefoglalót).

FŐBB PONTOK

  • Az európai kékkártya kérelmezőinek a következő iratokat kell bemutatniuk:
    • az érintett tagállamban legalább egyéves időtartamú érvényes munkaszerződést vagy kötelező érvényű állásajánlatot, amelynek bérezése a bruttó éves átlagbér legalább másfélszerese;
    • olyan dokumentumot, amely igazolja, hogy rendelkeznek a szükséges képesítésekkel;
    • érvényes úti okmányt, szükség esetén vízumot;
    • igazolást az egészségbiztosításról.
  • A tagállamok elutasíthatják a kérelmet, amennyiben az nem felel meg a fenti feltételeknek, vagy a bemutatott dokumentumokat csalárd módon szerezték, meghamisították vagy megváltoztatták.
  • A kérelmező nem jelenthet veszélyt a közrendre, a közbiztonságra vagy a közegészségügyre.
  • Az uniós országok határozzák meg, hogy hány magas szintű képzettséggel rendelkező munkavállalót engednek be a területükre.
  • A sikeres kérelmezők európai kékkártyát kapnak, amelynek általános érvényességi időtartama 1 és 4 év között van (az érintett tagállamtól függően) vagy a munkaszerződés időtartamára, amennyiben ez az időtartam rövidebb, mint a három hónappal meghosszabbított egységes érvényességi időtartam.
  • A tagállamok határozzák meg, hogy a nem uniós országbeli állampolgárnak és/vagy munkáltatójának kell-e benyújtani a kérelmet.
  • Az első 2 évben az európai kékkártya birtokosai csak az ország területére való beutazás feltételeinek megfelelő, magas képzettséget igénylő munkát végezhetnek. Ezt követően az adott ország állampolgáraival azonos feltételek mellett jelentkezhetnek más, magas képzettséget igénylő foglalkoztatásra is, az érintett tagállamtól függően.
  • Az európai kékkártya birtokosai és családjaik jogosultak a kártyát kiállító tagállam területére történő beutazásra, ismételt beutazásra, illetve az ott tartózkodásra, és átutazhatnak egyéb tagállamokon.
  • Az uniós kékkártya birtokosa a kékkártyát kiállító ország állampolgáraiéval egyenlő bánásmódot élvez a munkavégzés feltételei, az oktatás, a képesítések elismerése, a szociális biztonság és az egyesülési szabadság tekintetében. A tagállamok korlátozhatják ezek némelyikét, különösen az ösztöndíjak és hitelek odaítélését.
  • A nemzeti hatóságok visszavonhatják az európai kékkártyát, vagy megtagadhatják annak megújítását, amennyiben a birtokos már nem felel meg az eredeti feltételeknek, több mint három hónapja munkanélküli, vagy pedig veszélyezteti a közrendet.
  • Tizennyolc hónap jogszerű tartózkodás után az európai kékkártya birtokosa könnyített eljárással költözhet egy másik tagállamba. Amennyiben újból megfelel a beutazási feltételeknek, még a vízum megadásáról szóló döntés előtt engedélyezhető számára a munkavégzés, a családtagjai pedig azonnal követhetik az új lakóhelyre.
  • A Bizottság háromévente jelentést tesz a jogszabály alkalmazásáról. Az első jelentés közzétételére 2014 júniusában került sor.

Ellenőrzés és javaslat

  • 2016-ban az Európai Bizottság közzétett egy javaslatot a 2009/50/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről. Ez az irányelv ellenőrzéséből adódott – az erről szóló áttekintést egyidejűleg közzétették –, amely megállapította, hogy a jelenlegi irányelvnek számos belső gyengesége van, valamint nem alkalmazzák következetesen az egész Unióban. Azonfelül számos tagállamban vannak párhuzamos szabályok és eljárások a magas szintű képzettséggel rendelkező munkavállalók ugyanazon kategóriájában. Ez a széttagoltság nem hatékony, mivel terhet ró a munkaadókra és a kérelmezőkre, és nem is eredményes, mivel a magasan képzett munkavállalók számára kiadott engedélyek száma korlátozott marad. Ez megnehezíti az EU számára, hogy vonzza és megtartsa a számára szükséges tehetségeket.
  • A javaslat arra törekszik, hogy foglalkozzon az előző irányelv hiányosságaival, és kiterjessze hatókörét a nemzetközi védelemben részesülő személyekre és az uniós állampolgárok nem uniós állampolgársággal rendelkező családtagjaira. A javasolt megoldás egyúttal a párhuzamos nemzeti megoldások helyébe lépne azoknak a csoportoknak az esetében, akik a kékkártyában is érintettek.
  • A javaslat tartalmazza a következőket is:
    • rugalmasabb bekerülési feltételek (alacsonyabb bérezési küszöb; a kezdeti szerződés minimális időtartama kevesebb mint 6 hónap; egyszerűbb szabályok a frissdiplomások és a hiányszakmákban dolgozók számára; valamint egyenértékűség a szakmai tapasztalat és a hivatalos végzettség között);
    • egyszerűbb eljárások (gyorsabb és rugalmasabb eljárások, gyorsított eljárás lehetősége a megbízható munkaadók számára);
    • szélesebb körű jogok (rugalmasabb hozzáférés a munkaerőpiachoz, beleértve az önfoglalkoztató melléktevékenységet; azonnali családegyesítés; könnyebb hozzáférés az Unión belüli huzamos tartózkodási státuszhoz);
    • könnyebb utazás az Unión belül (pl. rövid üzleti utak az Unióban; hozzáférés az európai kékkártyához egy második tagállamban).

Hatályon kívül helyezés

A 2009/50/EK irányelvet 2023. november 19-től hatályon kívül helyezi és felváltja az (EU) 2021/1883 irányelv.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ AZ IRÁNYELV?

Az irányelv 2009. június 19. óta hatályos, és a tagállamok nemzeti jogába 2011. június 19-ig kellett átültetni.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

magas szintű képzettséggel rendelkező munkavállaló. Olyan személy, aki fizetést kap, és rendelkezik egy konkrét kompetenciával, amelyet felsőfokú szakmai képesítés bizonyít.
Európai kékkártya. Az „európai kékkártya” feliratot viselő engedély, amely birtokosát az engedélyt kibocsátó tagállam területén tartózkodásra és munkavégzésre jogosítja fel.

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács 2009/50/EK irányelve (2009. május 25.) a harmadik országbeli állampolgárok magas szintű képzettséget igénylő munkavállalás céljából való belépésének és tartózkodásának feltételeiről (HL L 155., 2009.6.18., 17–29. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 2004/38/EK irányelve (2004. április 29.) az Unió polgárainak és családtagjaiknak a tagállamok területén történő szabad mozgáshoz és tartózkodáshoz való jogáról, valamint az 1612/68/EGK rendelet módosításáról, továbbá a 64/221/EGK, a 68/360/EGK, a 72/194/EGK, a 73/148/EGK, a 75/34/EGK, a 75/35/EGK, a 90/364/EGK, a 90/365/EGK és a 93/96/EGK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 158., 2004.4.30., 77–123. o.)

A 2004/38/EK irányelv későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

Az Európai Parlament és a Tanács 2013/32/EU irányelve (2013. június 26.) a nemzetközi védelem megadására és visszavonására vonatkozó közös eljárásokról (HL L 180., 2013.6.29., 60–95. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/801 irányelve (2016. május 11.) a harmadik országbeli állampolgárok kutatás, tanulmányok folytatása, gyakorlat, önkéntes szolgálat, diákcsereprogramok vagy oktatási projektek, és au pair tevékenység céljából történő beutazásának és tartózkodásának feltételeiről (HL L 132., 2016.5.21., 21–57. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a harmadik országbeli állampolgárok magas szintű képzettséget igénylő munkavállalás céljából való belépésének és tartózkodásának feltételeiről szóló 2009/50/EK irányelv végrehajtásáról („EU-kékkártya”) (COM(2014) 287 final, 2014.5.22.)

Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a harmadik országbeli állampolgárok magas szintű képzettséget igénylő munkavállalás céljából való belépésének és tartózkodásának feltételeiről (COM(2014) 378 final, 2016.6.7.)

Bizottsági szolgálati munkadokumentum – Hatásvizsgálat – Amely a következő dokumentumot kíséri: Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a harmadik országbeli állampolgárok magas szintű képzettséget igénylő munkavállalás céljából való belépésének és tartózkodásának feltételeiről és a 2009/50/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (SWD(2016) 193 final, 2016.6.7.)

Bizottsági szolgálati munkadokumentum – A hatásvizsgálat vezetői összefoglalója – Amely a következő dokumentumot kíséri: Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a harmadik országbeli állampolgárok magas szintű képzettséget igénylő munkavállalás céljából való belépésének és tartózkodásának feltételeiről (SWD(2016) 194 final, 2016.6.7.)

utolsó frissítés 11.11.2021



(1) Az Egyesült Királyság 2020. február 1-jén kilépett az Európai Unióból, és harmadik országgá (nem uniós országgá) vált.

Top