EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A szállítótartályok biztonsága: Az EU–USA közötti megállapodások

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2004/634/EK határozat — az Európai Közösség és az Amerikai Egyesült Államok között, a vámügyi együttműködésről és kölcsönös jogsegélyről szóló megállapodásnak a szállítótartályok biztonságára és a kapcsolódó kérdésekre vonatkozó együttműködésre való kiterjesztése érdekében történő elmélyítéséről és hatályának kiszélesítéséről szóló megállapodás megkötése

Megállapodás az Európai Közösség és az Amerikai Egyesült Államok között, a vámügyi együttműködésről és kölcsönös jogsegélyről szóló megállapodásnak a szállítótartályok biztonságára és a kapcsolódó kérdésekre vonatkozó együttműködésre való kiterjesztése érdekében történő elmélyítéséről és hatályának kiszélesítéséről

MI A MEGÁLLAPODÁS ÉS A HATÁROZAT CÉLJA?

  • A megállapodás célja, hogy kiterjessze a vámügyi együttműködésről és a vámügyekben való kölcsönös segítségnyújtásról szóló 1997. évi megállapodás (EKJM) hatályát, amelynek célja, hogy a lehető legszélesebb körű vámügyi együttműködést alakítson ki az Európai Közösség (ma az Európai Unió) és az Egyesült Államok között.
  • Annak érdekében, hogy a kiszélesített megállapodás hatálya kiterjedjen a transzatlanti kereskedelem ellátási lánca biztonságára is, az EU és az Egyesült Államok fokozni kívánja a vámügyi együttműködést annak biztosítására, hogy az általános vámellenőrzés kellően figyelembe vegye a biztonsággal kapcsolatos aggodalmakat.
  • A határozat jelzi a megállapodás megkötését az EU nevében.

FŐBB PONTOK

  • A megállapodás előírja a szállítótartályok biztonságáról szóló kezdeményezés (CSI) azonnali kiterjesztését az EU minden olyan kikötőjére, amely megfelel a vonatkozó követelményeknek. Célja, hogy mindkét fél viszonossági alapon javítsa az áruvédelmet, miközben biztosítja az egyenlő bánásmódot az Egyesült Államok és az EU kikötői és üzemeltetői tekintetében. Meghatározza továbbá a következő intézkedések végrehajtását szolgáló munkaprogramot:
    • a kockázatkezelési módszerekre vonatkozó standardok fejlesztése;
    • a felek által behozott fokozottan veszélyes szállítmányok azonosításához szükséges információk;
    • ipari partnerségi programok.
  • Szükséges a vámellenőrzési standardoknak az Amerikai Egyesült Államokkal való külső összehangolása az ellátási lánc biztonságának biztosítása, egyúttal a szállítótartályokkal való szabályszerű kereskedelem folyamatossága érdekében. Az importáló ország vámhatóságai együttműködnek az ellátási lánc korábbi szakaszaiban részt vevő vámhatóságokkal. Ennek célja az időszerű tájékoztatás és vizsgálótechnológia alkalmazása a fokozottan veszélyes szállítótartályok célzott kiszűrése és vizsgálata, mielőtt azokat az adott ország kikötőiből vagy a berakodási vagy átrakodási helyekről elszállítják. Alapvető fontosságú annak biztosítása, hogy az uniós kikötők egységes alapelvek alapján vegyenek részt a szállítótartályok biztonságáról szóló kezdeményezésben. A hasonló szabványok elfogadását az Amerikai Egyesült Államok kikötőiben is elő kell mozdítani.
  • A felek közötti vámügyi együttműködés szélesítése és fokozása érdekében konzultációs eljárást vezettek be. Azoknak az uniós országoknak, amelyek tárgyalásokat folytatnak az Egyesült Államokkal a kiszélesített EKJM által szabályozott területeken, előzetesen konzultálniuk kell az Európai Bizottsággal és a többi uniós országgal, illetve meg kell osztaniuk az információkat, és biztosítaniuk kell, hogy a megkötött megállapodások megfeleljenek az uniós szerződéseknek és politikáknak, valamint a kiterjesztett EKJM-nek. Ha a Bizottság úgy ítéli meg, hogy egy olyan megállapodás, amelyet valamely uniós ország az Egyesült Államokkal együttműködve kíván bevonni, nem felel meg, erről értesíti az érintett országot. Hasonlóképpen, az adott országot értesíti arról, ha valamely témát a kiterjesztett EKJM keretében kell kezelni.
  • Az EU–USA Vámegyüttműködési Vegyes Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy megállapítsa a dokumentumok és az intézkedések megfelelő formáját és tartalmát a megállapodás alapján folytatott intenzívebb és kiszélesített vámügyi együttműködés folytatása érdekében.
  • A megállapodás az Egyesült Államok vámhatóságainak képviselőiből álló munkacsoportot hoz létre, amelynek munkáját az érdekelt uniós országok segítik. A munkacsoport rendszeresen jelentést tesz a Vámegyüttműködési Vegyes Bizottságnak és az Egyesült Államok Vámügyi és Határvédelmi Bizottságának. Feladata a következő területek megvizsgálása és az ezekre vonatkozó ajánlások megtétele:
    • a minimumstandardok meghatározása és javaslattétel azon módszerekre, amelyekkel e standardok teljesülhetnek;
    • a bevált gyakorlatok alkalmazásának meghatározása és kibővítése a nemzetközi kereskedelem biztonsági ellenőrzése terén, különös tekintettel a szállítótartályok biztonságáról szóló kezdeményezés keretében kidolgozott ellenőrzésekre;
    • szabványok megállapítása az Egyesült Államokba és az EU-ba behozott, ezen országokon keresztül szállított vagy áthaladó, fokozottan veszélyes szállítmányok azonosításához és nyomon követéséhez;
    • az ilyen fokozottan veszélyes szállítmányok célirányos azonosítására és átvizsgálására vonatkozó standardok fejlesztése és kidolgozása, valamint a vizsgálótechnológiákra és az átvizsgálási módszerekre vonatkozó minimumstandardok kidolgozása;
    • ipari partnerségi programokra vonatkozó standardok fejlesztése és kidolgozása az ellátási lánc biztonságának javítása és a törvényes kereskedelem előmozdítása érdekében;
    • az ajánlásai végrehajtásához szükséges szabályozási vagy jogalkotási változások meghatározása;
    • a megállapodás mellékletében felsoroltkérdésekben való intenzívebb és kiszélesített vámügyi együttműködés további végrehajtására szolgáló dokumentumok és intézkedések típusának mérlegelése.
  • 2004-ben az EU és az Egyesült Államok a Vámegyüttműködési Vegyes Bizottságon keresztül ajánlásokat fogadott el a szállítótartályok tengeri szállítása biztonságának megállapodás alapján történő megerősítéséről.

HATÁLYBALÉPÉS

A megállapodás 2004. április 28-án lépett hatályba.

HÁTTÉR

További információk a következő oldalon állnak rendelkezésre:

FŐ DOKUMENTUMOK

A Tanács 2004/634/EKhatározata (2004. március 30.) az Európai Közösség és az Amerikai Egyesült Államok között, a vámügyi együttműködésről és kölcsönös jogsegélyről szóló megállapodásnak a szállítótartályok biztonságára és a kapcsolódó kérdésekre vonatkozó együttműködésre való kiterjesztése érdekében történő elmélyítéséről és hatályának kiszélesítéséről szóló megállapodás megkötéséről (HL L 304., 2004.9.30., 32–33. o.)

Megállapodás az Európai Közösség és az Amerikai Egyesült Államok között, a vámügyi együttműködésről és kölcsönös jogsegélyről szóló megállapodásnak a szállítótartályok biztonságára és a kapcsolódó kérdésekre vonatkozó együttműködésre való kiterjesztése érdekében történő elmélyítéséről és hatályának kiszélesítéséről (HL L 304., 2004.9.30., 34–37. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Tanács határozata 97/541/EK (1997. május 21.) a vámügyi együttműködésről és kölcsönös jogsegélyről szóló, az Európai Közösség és a Amerikai Egyesült Államok közötti megállapodás megkötéséről (HL L 222, 1997.8.12., 16. o.)

Megállapodás az Európai Közösség és az Amerikai Egyesült Államok között a vámügyi együttműködésről és kölcsönös igazgatási segítségnyújtásról (HL L 222., 1997.8.12., 17–24. o.)

utolsó frissítés 01.04.2020

Top