EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Jogbiztonság a nemzetközi kereskedelemben a joghatósági megállapodásokat használó uniós vállalkozások számára

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

2009/397/EK határozat a joghatósági megállapodásokról szóló egyezmény aláírásáról

2014/887/EU határozat a nemzetközi ügyletekben részt vevő felek közötti joghatósági megállapodásokról szóló Hágai Egyezmény jóváhagyásáról

MI A HATÁROZATOK ÉS AZ EGYEZMÉNY CÉLJA?

  • Az Európai Unió (EU) nevében aláírják és jóváhagyják a joghatósági megállapodásokról* szóló 2005. június 30-án megkötött Hágai Egyezményt.
  • Az egyezmény tisztázza a nemzetközi kereskedelem jogvitáinak szabályait, ha a felek kikötöttek egy kizárólagos hatáskörrel rendelkező joghatóságot.
  • Az egyezmény nagyobb jogbiztonságot jelent az EU-n kívüli cégekkel üzleti kapcsolatban álló uniós társaságok számára, biztosítva, hogy a jogvitával foglalkozó joghatóság kiválasztását tiszteletben tartsák.

FŐBB PONTOK

Az egyezmény hatálya

  • Az egyezmény a kizárólagos joghatósági megállapodásokra vonatkozik, azon nemzetközi polgári jogi és kereskedelmi ügyekben, amelyek az egyezményt alkalmazó országokat érintik.
  • A joghatósági megállapodás kizárólagosnak minősül, kivéve, ha a felek másként rendelkeztek.
  • Számos kérdés nem tartozik az egyezmény hatálya alá. Ilyenek például a következők:
  • Továbbá, az egyezményben részt vevő felek kizárhatnak bizonyos más kérdéseket az egyezmény alkalmazási köréből. Ezen az alapon az EU nyilatkozatot tett, hogy az egyezményt bizonyos biztosítási ügyekre nem fogja alkalmazni.

A joghatósági megállapodások tiszteletben tartásának biztosítása

  • A felek akarata – a szerződésben részt vevő felek köthetnek olyan joghatósági megállapodást, amely kijelöli az egyezményt alkalmazó országok egyikének joghatóságát mint illetékest a jogviták kezelésében. A megállapodást írásban kell elkészíteni, vagy olyan más módon, amely lehetővé teszi az információhoz való későbbi hozzáférést.
  • Joghatósági hatáskör – a kijelölt bíróság az egyetlen olyan joghatóság, amely illetékes a joghatósági megállapodás hatálya alá tartozó jogviták tárgyalására, kivéve, ha úgy dönt, hogy a megállapodás saját nemzeti joga szerint nem érvényes. Bármely nem kikötött bíróságnak fel kell függesztenie vagy el kell utasítania az olyan eljárást, amely a joghatósági megállapodást sérti, kivéve, ha:
    • a megállapodás semmis a kikötött bíróság államának joga szerint;
    • a részes félnek nem volt lehetősége arra, hogy az eljáró bíróság nemzeti joga szerint kösse meg a megállapodást;
    • a megállapodás végrehajtása sérti a nem kikötött bíróság államának közpolitikáját;
    • a megállapodás nem teljesíthető; vagy
    • a kijelölt bíróság úgy dönt, hogy az ügyet nem tárgyalja.
  • Elismerés és végrehajtás – az egyezményt alkalmazó többi államnak el kell ismernie és végre kell hajtania a kikötött bíróság által hozott ítéletet. Mindazonáltal a végrehajtás elhalasztható, ha az ítélet a származási országban még felülvizsgálat alatt van, vagy a rendes felülvizsgálat iránti kérelem határideje még nem járt le. Az egyezmény meghatároz számos más helyzetet, amikor az elismerés és a végrehajtás visszautasítható (például amikor az ítéletet csalással szerezték meg). A szöveg felsorolja az elismeréshez és a végrehajtáshoz szükséges dokumentumokat is.

MIKORTÓL HATÁLYOS AZ EGYEZMÉNY?

A 2014/887/EU határozatot követően az EU az egyezményt 2015. június 15-én ratifikálta, ezáltal az kötelezővé vált valamennyi uniós ország számára (Dánia kivételével), és más országok számára, amelyek ratifikálták, 2015. december 1-jén történt hatálybalépésének pillanatától.

HÁTTÉR

KULCSFOGALMAK

Joghatósági megállapodás: a felek közötti megállapodás arra vonatkozóan, hogy melyik bíróság (egy vagy több konkrét bíróság) rendelkezik hatáskörrel az adott jogviszonyra vonatkozó jogvitákban.
Alternatív vitarendezés: jogviták rendezése bírósági eljárás nélkül.

FŐ DOKUMENTUMOK

A Tanács 2009/397/EK határozata (2009. február 26.) a joghatósági megállapodásokról szóló egyezménynek az Európai Közösség nevében történő aláírásáról (HL L 133., 2009.5.29., 1–13. o.).

A Tanács 2014/887/EU határozata (2014. december 4.) a joghatósági megállapodásokról szóló, 2005. június 30-i Hágai Egyezménynek az Európai Unió nevében történő jóváhagyásáról (HL L 353., 2014.12.10., 5–8. o.).

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 1215/2012/EU rendelete (2012. december 12.) a polgári és kereskedelmi ügyekben a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról (átdolgozás) (HL L 351., 2012.12.20., 1–32. o.).

A 1215/2012/EU rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

utolsó frissítés 24.07.2017

Top