EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Vegyi anyagoknak való kitettség

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

98/24/EK irányelv a munkájuk során vegyi anyagokkal kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

Megállapítja az Európai Unión (EU-n) belül a munkavállalóknak a munkahelyen jelen lévő vagy a munkatevékenység során használt vegyi anyagok hatásaként fellépő vagy valószínűleg fellépő, biztonságot és egészséget érintő kockázatokkal szembeni védelmének minimumkövetelményeit.

FŐBB PONTOK

Hatály

  • A 98/24/EK irányelv a 89/391/EGK keretirányelv „származékos” irányelve, amely a munkavállalók munkahelyi biztonságának és egészségvédelmének javítását ösztönző intézkedéseket vezet be (lásd az összefoglalót). A munkavállalóknak a vegyi anyagokból eredő biztonságot és egészséget érintő kockázatokkal szembeni védelmének minimumkövetelményeit megállapító 89/391/EGK irányelv maradéktalanul alkalmazandó a 98/24/EK irányelv szigorúbb és egyedi szabályainak sérelme nélkül.
  • A 98/24/EK irányelv abban az esetben vonatkozik a veszélyes vegyi anyagoknak kitett munkavállalókra, amennyiben szabályai kedvezőbbek a munkavállalók rákkeltő anyagokkal és mutagénekkel kapcsolatos kockázatokkal szembeni védelméről szóló 2004/37/EK irányelv szabályainál (lásd az összefoglalót).

A munkáltatók kötelezettségei

  • Kockázatbecslés. A munkáltatóknak meg kell határozniuk, hogy jelen van-e a munkahelyen bármilyen veszélyes vegyi anyag, és ha igen, fel kell mérniük a veszélyes anyagból eredő, egészséget és biztonságot érintő kockázatokat. E felmérést folyamatosan frissíteni kell.
  • Kockázatmegelőzés. A munkáltatóknak meg kell hozniuk a szükséges megelőző intézkedéseket a kockázat megszüntetése vagy minimalizálása érdekében. Megfelelő munkaeszközöket kell biztosítaniuk, továbbá csökkenteniük kell az esetleges kitettség időtartamát, valamint biztosítaniuk kell a veszélyes vegyi anyagok biztonságos mozgatását, tárolását és szállítását. Amennyiben lehetséges, a vegyi anyagokat vagy folyamatokat fel kell váltani kevésbé veszélyes megoldásokkal.
  • Foglalkozási expozíciós határértékek és biológiai határértékek. A jogszabály előírja az irányadó és a kötelező foglalkozási expozíciós határértékek, valamint a biológiai határértékek megállapítását.
  • Balesetek, váratlan események és veszélyhelyzetek kezelése. A munkáltatóknak cselekvési terveket kell kidolgozniuk a balesetek előfordulása esetén szükséges megfelelő fellépés – többek között az érintettek tájékoztatása – érdekében. E tervek mellett rendszeres biztonsági gyakorlatokat kell elvégezni, és megfelelő elsősegélynyújtó felszerelést kell biztosítani.
  • A munkavállalók tájékoztatása és képzése. A munkáltatóknak tájékoztatniuk kell a munkavállalókat a kockázatbecslések eredményeiről, a helyszínen előforduló veszélyes vegyi anyagokról szóló adatokról és a vonatkozó foglalkozási expozíciós határértékekről. Ezen túlmenően képzést kell biztosítaniuk számukra, és részletes tájékoztatást kell nyújtaniuk a megfelelő óvintézkedésekről.

Tilalmak

Az irányelv tiltja bizonyos vegyi anyagok gyártását, termelését és használatát. E vegyi anyagok a III. mellékletben vannak felsorolva. Kivételt képeznek a bizonyos körülmények között, mint például tudományos kutatás és próba céljából használt vegyi anyagok. Ilyen esetekben a munkáltatók tájékoztatják a hatóságokat többek között a felhasználásra kerülő mennyiségekről, valamint a részt vevő munkavállalók valószínűsíthető számáról.

Egészségügyi ellenőrzés

Az uniós tagállamok megfelelő egészségügyi ellenőrzéseket biztosítanak azon munkavállalók számára, akik egészsége esetlegesen kockázatnak van kitéve. Egyéni egészségügyi és expozíciós dokumentációra van szükség.

A vegyi anyagok és keverékek osztályozása, csomagolása és címkézése

A 2014/27/EU irányelv módosítja a 98/24/EK (és számos más) irányelvet, összhangba hozva azt (azokat) az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról szóló 1272/2008/EK rendeletben (lásd az összefoglalót) létrehozott új rendszerrel. Ez a rendszer azonosítja a vegyi anyagokat, valamint a csomagoláscímkén és a biztonsági adatlapokon szereplő szabványos szimbólumok és szövegezés útján tájékoztatja a kapcsolódó kockázatoknak kitett felhasználókat.

Jelentéstétel

A tagállamok 5 évente jelentést tesznek az Európai Bizottságnak az irányelvben szereplő különféle intézkedések végrehajtásáról.

Felhatalmazáson alapuló jogi aktusok

  • Az (EU) 2019/1243 rendelet módosítja a 98/24/EK irányelvet, felhatalmazva 2019. július 26-tól a Bizottságot arra, hogy felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el abból a célból, hogy szigorúan technikai módosításokat végezzen a mellékletein, és hogy az irányadó foglalkozási expozíciós határértékek megállapítása vagy felülvizsgálata révén kiegészítse az említett irányelvet. E módosítások azonban nem érinthetik az irányelv mellékleteiben szereplő expozíciós határértékeket.
  • A tagállamok folyamatosan tájékoztatják a munkavállalók és munkáltatók szervezeteit az uniós szinten megállapított irányadó foglalkozási expozíciós határértékekről.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ AZ IRÁNYELV?

  • A 98/24/EK irányelv 1998. május 25-e óta hatályos, a tagállamok nemzeti jogába pedig 2001. május 5-ig kellett átültetni.
  • Az irányelv alkalmazását Szlovéniában 2005. december 31-ig halasztották el.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács 98/24/EK irányelve (1998. április 7.) a munkájuk során vegyi anyagokkal kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről (tizennegyedik egyedi irányelv a 89/391/EGK irányelv 16. cikkének (1) bekezdése értelmében) (HL L 131., 1998.5.5., 11–23. o.)

A 98/24/EK irányelv későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 1272/2008/EK rendelete (2008. december 16.) az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról, a 67/548/EGK és az 1999/45/EK irányelv módosításáról és hatályon kívül helyezéséről, valamint az 1907/2006/EK rendelet módosításáról (HL L 353., 2008.12.31., 1–1355. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 2004/37/EK irányelve (2004. április 29.) a munkájuk során rákkeltő anyagokkal és mutagénekkel kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók védelméről (hatodik egyedi irányelv a 89/391/EGK tanácsi irányelv 16. cikkének (1) bekezdése értelmében) (Egységes szerkezetbe foglalt változat) (HL L 158., 2004.4.30., 50–76. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Tanács 92/58/EGK irányelve (1992. június 24.) a munkahelyi biztonsági, illetve egészségvédelmi jelzésekre vonatkozó minimumkövetelményekről (kilencedik egyedi irányelv a 89/391/EGK irányelv 16. cikke (1) bekezdésének értelmében) (HL L 245., 1992.8.26., 23–42. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Tanács 89/391/EGK irányelve (1989. június 12.) a munkavállalók munkahelyi biztonságának és egészségvédelmének javítását ösztönző intézkedések bevezetéséről (HL L 183., 1989.6.29., 1–8. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 16.12.2021

Top