EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Tudományos és technológiai együttműködés Jordániával

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

2011/348/EK határozat az EU és Jordánia közötti tudományos és technológiai együttműködésről szóló megállapodás aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról

Az EU és Jordánia közötti tudományos és technológiai együttműködésről szóló megállapodás

Az EU és Jordánia közötti tudományos és technológiai együttműködésről szóló megállapodás hatálybalépése

MI A HATÁROZAT ÉS A MEGÁLLAPODÁS CÉLJA?

A Tanács határozata engedélyezi a megállapodás aláírását és ideiglenes alkalmazását.

A megállapodás létrehozza a felek közötti tudományos és technológiai kutatás terén megvalósuló együttműködés hivatalos struktúráját, hogy elősegítse, fejlessze és megkönnyítse a közös érdekű együttműködési tevékenységeket e területen.

FŐBB PONTOK

Az EU és Jordánia közötti tudományos és technológiai együttműködés különösen a kölcsönös hasznosság és a tudásalapú társadalom előmozdításának elvén alapul. Szándéka továbbá, hogy hozzájáruljon mindkét fél társadalmi-gazdasági fejlődéséhez.

A megállapodás végrehajtását egy közös bizottság kezeli.

Az együttműködés módja

Az együttműködési tevékenységeket természetes vagy jogi személyek végezhetik. E tekintetben az EU-nak és Jordániának lehetővé kell tennie e tevékenységekben részt vevő kutatók szabad mozgását és az adott országban való tartózkodását, valamint az ilyen tevékenységekhez való felhasználásra szánt áruk határátlépését.

A Jordániában letelepedett résztvevők az uniós kutatási és innovációs keretprogram keretében (Horizont 2020) a közvetett cselekvésekben vehetnek részt a keretprogram szabályainak és feltételeinek megfelelően.

Az EU-ban letelepedett résztvevők a jordánokkal azonos feltételek mellett vehetnek részt kutatási programokban és projektekben Jordániában, az alkalmazandó nemzeti szabályok és a megállapodás feltételeinek függvényében.

Az együttműködési tevékenységek például a következő formában valósulhatnak meg:

  • rendszeres párbeszéd a kutatás területén;
  • tudományos és technológiai információk cseréje;
  • kutatók, mérnökök és technikusok cseréje;
  • berendezések, anyagok és vizsgálati szolgáltatások cseréje;
  • kutatási és technológiafejlesztési képzés.

Ezenkívül a jordán hatóságok és az Európai Bizottság megosztják egymással az aktuális programokra és új együttműködési lehetőségekre vonatkozó információkat.

Szellemi tulajdonjogok

A szellemi tulajdonjogok védelmére és a megállapodás keretében végzett kutatási tevékenységekből származó tudás terjesztésére vonatkozó szabályokat a megállapodás II. melléklete rögzíti. Ezek a szabályok összeegyeztethetők a nemzeti és nemzetközi szabályozással.

MIKORTÓL HATÁLYOS EZ A MEGÁLLAPODÁS?

A megállapodást 2009. november 30-án írták alá, és az aláírástól ideiglenesen alkalmazható volt (joghatást keletkeztetett). A megállapodás 2011. március 29. óta hatályos.

HÁTTÉR

További információk a következő oldalakon állnak rendelkezésre:

FŐ DOKUMENTUMOK

A Tanács 2011/348/EK határozata (2009. november 10.) az Európai Közösség és a Jordán Hasimita Királyság közötti tudományos és technológiai együttműködésről szóló megállapodásnak az Európai Közösség nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról (HL L 159., 2011.6.17., 107. o.)

Megállapodás az Európai Közösség és a Jordán Hásimita Királyság kormánya közötti tudományos és technológiai együttműködésről (HL L 159., 2011.6.17., 108–113. o.)

Tájékoztató az Európai Közösség és a Jordán Hásimita Királyság kormánya közötti tudományos és technológiai együttműködésről szóló megállapodás hatálybalépéséről (HL L 116., 2012.4.28., 1. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Tanács 2011/343/EU határozata (2011. március 9.) az Európai Közösség és a Jordán Hásimita Királyság közötti tudományos és technológiai együttműködésről szóló megállapodásnak a megkötéséről (HL L 159., 2011.6.17., 1. o.)

utolsó frissítés 08.02.2018

Top