EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Nem állami szereplők és helyi hatóságok

E tematikus program keretén belül a Bizottság a nem állami szereplők és a helyi hatóságok kezdeményezési jogát a saját kezdeményezéseik finanszírozásával támogatja, amennyiben a földrajzi programok nem bizonyulnak megfelelő eszköznek, és kiegészíti azt a támogatást, amelyet más ágazati tematikus programok biztosíthatnak. A három fő intervenciós ágazat a következő: intervenció a fejlődő országokban és régiókban, a tudatosság növelése és fejlesztéssel kapcsolatos oktatás Európában, valamint a civil társadalom és a helyi hatóságok hálózatai közötti koordináció és kommunikáció egyszerűsítésére irányuló intézkedések.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye a Tanácsnak, az Európai Parlamentnek, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának a „Nem állami szereplők és helyi hatóságok a fejlesztésben” elnevezésű tematikus programról [COM(2006) 19 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

ÖSSZEFOGLALÓ

Ez a program egyrészt a nem kormányzati szervezetek által jelenleg végzett társfinanszírozási, másrészt a decentralizált együttműködési programok folytatása. A program a nem állami szereplők és helyi hatóságok kezdeményezési jogának támogatásával kiegészíti a földrajzi programok és a más ágazati tematikus programok – különösen a demokráciáról és az emberi jogokról szóló program – által nyújtott támogatást.

A felelősségvállalás és a részvétel az EU fejlesztési politikájának a legfontosabb elvei, ahogy azt az „Európai konszenzus” című dokumentumban is megállapítottak. Ez a megközelítés tükröződik a partnerségi és együttműködési megállapodásokban is, pl. az afrikai, karibi és csendes-óceáni országok (ACP) és az EU között kötött, valamint az Ázsiával, Latin-Amerikával és a „szomszéd” országokkal kötött megállapodásokban is.

Az, hogy a nem állami szereplőket is bevonják, azt a hozzáadott értéket jelenti, hogy azok függetlenek az államtól, közel vannak a meghatározott választókerületekhez és ismerik a problémáikat, képesek jól érthetően kifejezni sajátos érdekeiket, és képesek áthidalni a stratégiai célok és azok gyakorlati megvalósítása közötti rést.

A program legfontosabb célja, hogy helyszíni beavatkozásokat hajtson végre. Elsősorban olyan országokban és régiókban kerül alkalmazásra, ahol a gyenge politikai elkötelezettség miatt a földrajzi programok nem biztosítanak pénzügyi támogatást a nem állami szereplők vagy a helyi hatóságok számára, vagy az érintett alrégiók nem tartoznak az országos program hatókörébe, illetve problémás partnerségi viszonyok, instabil államok, konfliktus utáni helyzet vagy politikai instabilitás stb. esetén.

Az EU és a partnerországok valamennyi nem állami, nonprofit szereplője támogatásra jogosult program keretében. Ezenkívül a helyi hatóságok pénzügyi támogatásban részesülhetnek bizonyos különleges keretek között végzett tevékenységek tekintetében, ha megállapítható az általuk nyújtott hozzáadott érték, és ha ezek a tevékenységek a földrajzi programok keretében nem hajthatók végre. Ezt a résztvevőkre kihegyezett megközelítést a többéves tematikus stratégiai dokumentumban fogják finomítani.

A támogatható intervenciók három típusa:

  • olyan tevékenységek, amelyek erősítik a részvételen alapuló fejlődést, országos vagy regionális szinten támogatják az érintett szereplők kapacitásfejlesztési folyamatait és előmozdítják a kölcsönös megértés folyamatát;
  • olyan tevékenységek, melyeknek célja a tudatosság növelése és a fejlesztéssel kapcsolatos oktatás az EU-ban és a csatlakozó országokban;
  • a civil társadalom és a helyi hatóságok hálózatai közötti, a szervezeteiken belül és a fejlesztésről szóló nyilvános európai vitában aktívan részt vevő, különböző típusú érdekelt felek közötti koordinációs és kommunikációs intézkedések.

A hivatalos fejlesztéstámogatás (ODA) kedvezményezettjeinek jegyzékében meghatározott fejlődő országokban végrehajtott intervenciók jogosultak az e tematikus program keretében nyújtott támogatásra. Ezek az országok az Európai Szomszédsági és Partnerségi Támogatási Eszköz és a fejlesztési együttműködés finanszírozási eszköz hatálya alá tartoznak. A többéves tematikus stratégiai dokumentum fogja meghatározni a támogathatóság feltételeit.

A programozást illetően a Bizottság határoz a négyéves (2007-2010), majd a hároméves tematikus stratégiai dokumentumról (2011–2013). Ezek során részletesebben meghatározzák a kiemelt országok és régiók kiválasztási kritériumait a cselekvésekkel kapcsolatos prioritásokkal együtt. E többéves programozás alapján a Bizottság éves cselekvési programokat dolgoz ki, amelyekben megállapítja kiemelt intézkedéseket, a célokat, illetve az előzetes összegeket.

Célok és prioritások

Az elsődleges célkitűzés a szegénység felszámolása a fenntartható fejlődés keretében, ideértve a millenniumi fejlesztési célok megvalósítására való törekvést. Az egyéb fontos célkitűzések magukban foglalják a felelősségteljes kormányzást és az emberi jogokat, amelyek a partnerországokban végrehajtott intervenciókba beépítendő lényeges kérdések.

A prioritások közül kiemelendő az érdekelt felek részvételének megkönnyítése a kedvezőtlen helyzetekben (mint például problémás partnerségi viszonyok, instabil helyzetek és konfliktusok stb. esetén), a határokon átnyúló és regionális kezdeményezések támogatása, a minőségi partnerségi viszonyok támogatása az EU és a partnerországok különböző érdekelt felei között, olyan kezdeményezések támogatása, amelyek erősítik a munkaadói és a munkavállalói szervezetek kapacitásfejlesztési erőfeszítéseit, az oktatás terén végrehajtott fejlesztés következetességének előmozdítása azáltal, hogy a gyermekeknek és a fiataloknak hozzáférést biztosítanak a fejlesztéssel kapcsolatos oktatáshoz.

Utolsó frissítés: 26.07.2007

Top