EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Építési termékek

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

305/2011/EU rendelet – az építési termékek forgalmazására vonatkozó harmonizált feltételek

MI A RENDELET CÉLJA?

  • Célja az egységes piac működésének és az építési termékek* szabad mozgásának a javítása az Európai Unió (EU) területén azáltal, hogy egységes szabályokat állapít meg e termékek forgalmazására vonatkozóan, valamint kidolgoz egy, az építési termékek teljesítményének* értékelését lehetővé tevő közös műszaki nyelvet.
  • Ily módon a rendelet révén az uniós tagállamok biztosítani tudják az építmények* biztonságát.
  • Az (EU) 2019/1020 módosító rendelet tovább erősíti a piacfelügyeletet annak biztosítása céljából, hogy a forgalomba hozott termékek biztonságosak legyenek és megfeleljenek az uniós jogszabályoknak.

FŐBB PONTOK

  • A rendelet meghatározza az építési termékek forgalomba hozatalának feltételeit.
  • Meghatározza az építési termékek teljesítményének értékeléséhez és leírásához szükséges módszereket és kritériumokat, valamint a CE-jelölés használatára vonatkozó feltételeket.
  • Továbbra is a tagállamokra hárul az épületekre és egyéb építményekre vonatkozó tűzbiztonsági, mechanikai szilárdsággal és állékonysággal kapcsolatos, a környezetvédelmi, energetikai, valamint bármely egyéb követelmények biztosításának felelőssége.

Teljesítménynyilatkozat és CE-jelölés

  • Amennyiben a gyártó egy építési termék forgalomba hozatala mellett dönt, és a termék harmonizált szabvány tárgyát képezi, vagy a termék tekintetében európai műszaki értékelést adtak ki, a gyártónak egy, többek között az alábbi információkat tartalmazó teljesítménynyilatkozatot kell kiállítania:
    • terméktípus hivatkozási száma;
    • a termék teljesítménye következetességének értékelésére és ellenőrzésére szolgáló rendszerek;
    • az alkalmazandó harmonizált szabvány vagy európai műszaki értékelés hivatkozási száma;
    • a termék egy vagy több rendeltetése;
    • a nyilatkozatban szereplő, az alkalmazandó harmonizált szabvány szerinti vagy az európai műszaki értékelésen alapuló teljesítmények.
  • A teljesítménynyilatkozat kiállítását követően a gyártónak el kell helyeznie a terméken a CE-jelölést.
  • A CE-jelölés jelzi, hogy a termék teljesítményét értékelésnek vetették alá, és az állandó.
  • A CE-jelölés teszi lehetővé, hogy egy építési terméket bármely tagállamban jogszerűen forgalomba hozhassanak, majd az EU egységes piacán kereskedhessenek vele.
  • A tagállamok építésitermék-információs kapcsolattartó pontokat jelölnek ki, amelyek tájékoztatást nyújtanak az építési termékekre vonatkozó követelményekről.

A gyártók, importőrök és forgalmazók kötelezettségei

  • A gyártók kötelezettségei a következők.
    • Műszaki dokumentációt készítenek, amely alapján kiállítanak egy teljesítménynyilatkozatot, és elhelyezik a CE-jelölést a terméken.
    • Gondoskodnak róla, hogy a termék megőrizze a teljesítménynyilatkozatnak való megfelelőségét. Amennyiben a gyártók úgy ítélik meg, hogy a termék többé nem felel meg a teljesítménynyilatkozatnak, azonnal meghozzák a szükséges kiigazító intézkedéseket, vagy pedig kivonják a forgalomból, illetve visszahívják a terméket.
  • Az importőrök kötelezettségei a következők.
    • Meggyőződnek róla, hogy a terméken fel van tüntetve a CE-jelölés, és hogy mellékelték hozzá az előírt dokumentációt.
    • Nem hozzák forgalomba a terméket, amennyiben úgy ítélik meg, hogy az nem felel meg a teljesítménynyilatkozatnak.
    • Gondoskodnak arról, hogy a termék megőrizze a teljesítménynyilatkozatnak való megfelelőségét, annak szállítása vagy tárolása pedig ne veszélyeztesse a teljesítményét. Amennyiben egy termék nem felel meg a teljesítménynyilatkozatnak, az importőrök azonnal meghozzák a szükséges kiigazító intézkedéseket, vagy pedig kivonják a forgalomból, illetve visszahívják a terméket.
  • A forgalmazók kötelezettségei többek között a következők.
    • Meggyőződnek róla, hogy a terméken fel van tüntetve a CE-jelölés, és hogy mellékelték hozzá az előírt dokumentációt.
    • Amennyiben úgy ítélik meg, hogy az nem felel meg a teljesítménynyilatkozatnak, addig nem hozzák forgalomba a terméket, amíg nem biztosított, hogy a termék megfelel a teljesítménynyilatkozatnak, vagy amíg a teljesítménynyilatkozatot nem helyesbítették.
    • Meggyőződnek arról, hogy a termék szállítása vagy tárolása nem veszélyezteti a teljesítményét. Amennyiben egy termék nem felel meg a teljesítménynyilatkozatnak, a forgalmazók gondoskodnak a szükséges kiigazító intézkedések megtételéről, vagy pedig a termék forgalomból való kivonásáról, illetve visszahívásáról.

Harmonizált műszaki előírások

  • A harmonizált műszaki előírások a harmonizált szabványokat és az európai értékelési dokumentumokat foglalják magukban. A harmonizált szabványokat az európai szabványügyi szervek (az Európai Szabványügyi Bizottság vagy az Európai Elektrotechnikai Szabványügyi Bizottság) dolgozzák ki az Európai Bizottság által benyújtott kérelmek alapján. A harmonizált szabványok határozzák meg az építési termékek teljesítményének értékeléséhez szükséges módszereket és feltételeket.
  • Amennyiben egy építési terméket nem, vagy nem teljes mértékben szabályoz harmonizált szabvány, a gyártó kérheti egy európai műszaki értékelés kibocsátását, amelyet a Műszaki Értékelést Végző Szervek Európai Szervezete által kidolgozott európai értékelési dokumentum alapján a műszaki értékelést végző szervek egyike bocsát ki. Az európai műszaki értékelés az építési termék teljesítményének az alapvető jellemzői vonatkozásában végzett dokumentált értékelése.
  • A harmonizált szabványok és az európai műszaki értékelések egy, az egész építési ágazat által használt közös műszaki nyelvet hoznak létre, lehetővé téve a gyártók számára a teljesítménynyilatkozat kiállítását és a CE-jelölésnek a terméken való elhelyezését. A harmonizált szabványok hivatkozásainak és az európai értékelési dokumentumoknak a jegyzékét az Európai Unió Hivatalos Lapjában teszik közzé.

Piacfelügyelet

  • A tagállamok piacfelügyeleti hatóságai kötelesek gondoskodni arról, hogy a rendeletet országaikban betartsák.
  • Amennyiben a piacfelügyeleti hatóságok egy termék esetében megállapítják, hogy az nem felel meg a rendelet követelményeinek (pl. nem felel meg a nyilatkozatban szereplő teljesítménynek és/vagy kockázatot jelent), haladéktalanul felszólítják az érintett gazdasági szereplőt, hogy tegye meg a szükséges intézkedéseket a termék megfelelőségének biztosítása céljából, a kockázat jellegével arányosan, észszerű időn belül vonja ki a terméket a forgalomból, vagy hívja vissza. Az érintett gazdasági szereplők adott esetben kötelesek együttműködni a piacfelügyeleti hatóságokkal.

Végrehajtási és felhatalmazáson alapuló jogi aktusok

A Bizottság a rendelettel kapcsolatban számos végrehajtási és felhatalmazáson alapuló jogi aktust fogadott el. Ezek jegyzéke a Bizottság weboldalán található.

Hatályon kívül helyezés

A rendelet hatályon kívül helyezi a 89/106/EGK irányelvet.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2013. július 1. óta alkalmazandó.

HÁTTÉR

A 305/2011/EU (építési termékekről szóló) rendeletnek az építési termékek egységes piacának jobb működésére irányuló megközelítése eltér az új jogszabályi keretben eredetileg megállapított általános elvektől. A legfontosabb különbségek az alábbiak.

  • Hatáskörmegosztás az EU és a tagállamok között. Az EU kizárólag az egységes piachoz való hozzáférés szabályait kezeli, nem foglalkozik a termékek teljesítményére vonatkozó követelményekkel. A fentiek értelmében a tagállamok a felelősek az épületekre és egyéb építményekre vonatkozó tűzbiztonsági, környezetvédelmi, energetikai és egyéb követelmények érvényesítéséért.
  • Harmonizált forgalmazási feltételek. Az építési termékek vagy a rájuk vonatkozó követelmények harmonizálása helyett az építési termékekről szóló rendelet az ilyen termékek forgalmazására vonatkozó harmonizált feltételek megállapítására korlátozódik.
  • Harmonizált szabványok. A harmonizált szabványok alkalmazása kötelező a gyártókra nézve, amikor forgalomba hozzák az építési termékeket, illetve a tagállamokra nézve is, amikor megállapítják az ezek használatára vonatkozó követelményeket.

Az építési termékekről szóló, új rendeletre irányuló bizottsági javaslatot 2022 márciusában tették közzé. A javaslat főbb célkitűzései a következők: az építési termékek belső piaca működésének javítása, a tagállamok szabályozási igényeinek kezelése, a zöldebb és biztonságosabb építési termékekre vonatkozó követelmények bevezetése, a harmonizált szabványok egyszerűbb elkészítésének lehetővé tétele, valamint a digitális termékismertetők fejlesztése.

További információk:

KULCSFOGALMAK

Építési termék. Bármely olyan termék vagy készlet, amelyet azért állítottak elő és hoztak forgalomba, hogy építményekbe vagy építmények részeibe állandó jelleggel beépítsék, és amelynek teljesítménye befolyásolja az építménynek az építményekkel kapcsolatos alapvető követelmények tekintetében nyújtott teljesítményét.
Építési termék teljesítménye. A termék releváns alapvető jellemzőire vonatkozó, szintekkel, osztályokkal, illetve leírással kifejezett teljesítménye.
Építmény. Épületek és műtárgyak.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 305/2011/EU rendelete (2011. március 9.) az építési termékek forgalmazására vonatkozó harmonizált feltételek megállapításáról és a 89/106/EGK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 88., 2011.4.4., 5–43. o.)

A 305/2011/EU rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/1020 rendelete (2019. június 20.) a piacfelügyeletről és a termékek megfelelőségéről, valamint a 2004/42/EK irányelv, továbbá a 765/2008/EK és a 305/2011/EU rendelet módosításáról (HL L 169., 2019.6.25., 1–44. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács 1025/2012/EU rendelete (2012. október 25.) az európai szabványosításról, a 89/686/EGK és a 93/15/EGK tanácsi irányelv, a 94/9/EK, a 94/25/EK, a 95/16/EK, a 97/23/EK, a 98/34/EK, a 2004/22/EK, a 2007/23/EK, a 2009/23/EK és a 2009/105/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról, valamint a 87/95/EGK tanácsi határozat és az 1673/2006/EK európai parlamenti és tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 316., 2012.11.14., 12–33. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 768/2008/EK határozata (2008. július 9.) a termékek forgalomba hozatalának közös keretrendszeréről, valamint a 93/465/EGK tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 218., 2008.8.13., 82–128. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács 765/2008/EK rendelete (2008. július 9.) a termékek forgalmazása tekintetében az akkreditálás és piacfelügyelet előírásainak megállapításáról és a 339/93/EGK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 218., 2008.8.13., 30–47. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 12.08.2022

Top