EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA)

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

Az 1094/2010/EU rendelet az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA) létrehozásáról

MI A RENDELET CÉLJA?

  • Létrehozza az EIOPA-t, az Európai Unió (EU) szervét, amely támogatja a nemzeti hatóságok közötti koordinációt, és biztosítja az uniós jog következetes alkalmazását a biztosítási és foglalkoztatóinyugdíj-ágazatban az Unió tagállamaiban.
  • Célja a pénzügyi stabilitás, valamint a biztosítási és nyugdíjpiacokba vetett közbizalom előmozdítása.
  • További célja a kötvénytulajdonosok, a nyugdíjrendszeri tagok és a kedvezményezettek jogainak védelme.

FŐBB PONTOK

A jogszabályok következetes alkalmazása

  • Az EIOPA a Tanács és az Európai Parlament által elfogadott jogszabályokat kísérő szabályozástechnikai és technikai standardokat dolgoz ki az alábbiak vonatkozásában:
    • biztosítási és viszontbiztosítási üzleti tevékenység;
    • pénzügyi konglomerátumok (különböző pénzügyi ágazatokban tevékenykedő nagy pénzügyi vállalatok);
    • foglalkoztatói nyugdíjak;
    • biztosítási közvetítők (nyugdíjakat és biztosítási kötvényeket értékesítő vállalkozások).
  • A vonatkozó uniós jog alkalmazásának tekintetében iránymutatásokat és ajánlásokat adhat ki.

Piaci trendek

  • A biztosítási piacok stabilitásának biztosítása, valamint a kötvénytulajdonosok, a nyugdíjrendszeri tagok és a kedvezményezettek jogainak védelme érdekében az EIOPA többféle feladatot végez el. Ilyen például a fogyasztói trendek nyomon követése, továbbá a potenciális piaci kockázatok és gyenge pontok értékelése.
  • Bizonyos szigorú feltételek mellett az EIOPA átmenetileg betilthatja vagy korlátozhatja a pénzügyi tevékenységek egyes típusait, amelyek veszélyeztetik a pénzügyi rendszer stabilitását vagy jelentős pénzügyi károkat okozhatnak az ügyfeleknek vagy fogyasztóknak.

Jogsértések

  • Az EIOPA hatáskörébe tartozik a nemzeti hatóságok által elkövetett jogsértések kivizsgálása abban az esetben, ha a nemzeti hatóság nem biztosítja, hogy valamely pénzügyi intézmény megfeleljen az uniós jognak.
  • Az EIOPA két hónapon belül ajánlást adhat ki a nemzeti hatóság számára. Az Európai Bizottság ezt követően hivatalos véleményt adhat ki, amelyben előírja a hatóság számára, hogy hozza meg az uniós jognak való megfeleléshez szükséges intézkedéseket. Ha a nemzeti hatóság továbbra sem felel meg az uniós jognak, az EIOPA szigorú feltételek teljesülése mellett a pénzügyi intézménynek címzett határozatot fogadhat el. Ez a határozat irányadó a nemzeti hatóságok által az ugyanazon kérdésben korábban hozott határozatokkal szemben.

Felügyeleti konvergencia

Az (EU) 2019/2175 módosító rendelet bővítette az EIOPA feladatkörét. Biztosítja, hogy az EIOPA:

  • képes segítséget nyújtani a nemzeti felügyeleteknek – a biztosítótársaságok által a szavatolótőke-követelmények kiszámításához használt – belső modellek használatában és engedélyezésében, segítve ezzel a tagállamokat a konvergensebb eredmények elérésében;
  • képes elősegíteni az Unió belső piacán belüli konvergens felügyeleti gyakorlatokat, és segíteni az illetékes hatóságokat abban, hogy a biztosításikötvény-tulajdonosokat a határokon átnyúló jogvitákban megvédjék azzal, hogy együttműködési platformokat vezetnek be (amelyeket akkor kell létrehozni, amikor az illetékes hatóságok úgy ítélik meg, hogy a konkrét piaci fejlemények fényében koordinációra van szükség), valamint azzal, hogy gondoskodnak a határokon átnyúló tevékenységet folytató biztosítók különböző felügyeletei közötti jobb információcseréről;
  • a többi európai felügyeleti hatósággal értékeli a nemzeti felügyeletek munkáját (szakértői értékelések), és jelentéseket tesz közzé a megfelelés ösztönzése és az átláthatóság fokozása érdekében;
  • abban az esetben, ha a hatáskörébe tartozó pénzügyi piaci szereplők vagy hatáskörrel rendelkező hatóságok pénzmosást vagy terrorizmusfinanszírozást hajtanak végre, előzetes beleegyezését adja, ha a határozatot az Európai Bankhatóságnak kell meghoznia (amely ezen a területen átfogó hatáskörrel rendelkezik az összes európai felügyeleti hatósággal szemben).

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

  • Az 1094/2010/EU rendelet 2011. január 1. óta hatályos (kivéve az előkészítő intézkedésekről szóló 76. cikket, valamint a személyzetre vonatkozó átmeneti rendelkezésekről szóló 77. cikk (1) és (2) bekezdését, amelyek 2010. december 16. óta hatályosak).
  • Az (EU) 2019/2175 módosító rendelet 2020. január 1. óta hatályos.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 1094/2010/EU rendelete (2010. november 24.) az európai felügyeleti hatóság (az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság) létrehozásáról, valamint a 716/2009/EK határozat módosításáról és a 2009/79/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 331., 2010.12.15., 48–83. o.)

A 1094/2010/EU rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 2014/65/EU irányelve (2014. május 15.) a pénzügyi eszközök piacairól, valamint a 2002/92/EK irányelv és a 2011/61/EU irányelv módosításáról (HL L 173., 2014.6.12., 349–496. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Tanács 1096/2010/EU rendelete (2010. november 17.) az Európai Központi Banknak az Európai Rendszerkockázati Testület működését érintő külön feladatokkal történő felruházásáról (HL L 331., 2010.12.15., 162–164. o.).

A Bizottság 2004/9/EK határozata (2003. november 5.) az európai biztosítási és foglalkoztatóinyugdíj-bizottság létrehozásáról (HL L 3., 2004.1.7., 34–35. o.)

utolsó frissítés 14.12.2021

Top