EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Vegyi fegyverek

2003. december 12–13-án az Európai Tanács elfogadta a tömegpusztító fegyverek elterjedése elleni stratégiát, amely a vegyi fegyverek elleni küzdelmet tűzte ki célul. Ez az együttes fellépés az Európai Unió (EU) arra vonatkozó kötelezettségvállalásához kapcsolódik, hogy támogatja a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) által végrehajtott tevékenységeket. Ennek érdekében hét kiemelt projektet határoz meg.

JOGI AKTUS

A Tanács 2007/185/KKBP együttes fellépése (2007. március 19.) az OPCW-nek a tömegpusztító fegyverek elterjedése elleni EU-stratégia végrehajtásának keretében folytatott tevékenységeinek támogatásáról [Hivatalos Lap L 85., 2007.3.19.].

ÖSSZEFOGLALÓ

A Vegyifegyver-tilalmi Egyezmény (CWC) (EN) (ES) (FR) és a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW (EN) (ES) (FR)) meghatározó szerepet töltenek be a vegyi fegyverektől mentes világ megteremtésében.

A tömegpusztító fegyverek elterjedése elleni EU-stratégia III. fejezete elismeri ennek jelentőségét, és azt a kötelezettséget ruházza az EU-ra, hogy tegyen erőfeszítéseket a Vegyifegyver-tilalmi Egyezmény (CWC) egyetemes betartásának biztosítása érdekében.

Az együttes fellépés a következő négy célkitűzésre épül:

  • a CWC egyetemességének előmozdítása;
  • a CWC részes államok általi maradéktalan végrehajtásának támogatása;
  • a CWC végrehajtásában való közreműködés a vegyi műveletek terén folytatott együttműködés útján;
  • a vegyipar, az OPCW és a nemzeti hatóságok közötti együttműködés keretének kialakításához nyújtott támogatás.

A közösségi prioritásoknak megfelelő OPCW-projektek céljai a következők:

  • a CWC előmozdítása az OPCW-tagság ösztönzését célzó regionális, szubregionális és kétoldalú tevékenységek megvalósításával;
  • folyamatos technikai támogatás biztosítása a részes államoknak egy nemzeti hatóság felállításához, és e hatóság megfelelő működésének garantálása;
  • vegyi fegyverek tekintetében a részes államok reagálási kapacitásának erősítése, valamint segítségnyújtási és védekezési programok kidolgozása;
  • a CWC által meghatározott vegyi anyagok azonosítását lehetővé tevő, térítésmentesen hozzáférhető adatbázis létrehozása;
  • a nemzetközi együttműködés megerősítése a CWC végrehajtásának megkönnyítése érdekében;
  • az OPCW fennállásának 10. évfordulója keretében tartandó OPCW Ipari és Védelmi Fórum támogatása;
  • vegyi fegyver megsemmisítésére szolgáló létesítményekben és/vagy ilyen létesítmények építésének helyszínén tett látogatások támogatása.

A melléklet részletesen ismerteti a közös fellépés hét projektjét, amelyeket teljes mértékben az EU finanszíroz (összköltség: 1 700 000 EUR), és az OPCW hajt végre egy 18 hónapos időszak folyamán.

Az egyetemessé tétellel kapcsolatos tevékenységek kedvezményezettjei a CWC nem részes államai (aláíró és nem aláíró államok egyaránt), a végrehajtással kapcsolatos tevékenységek kedvezményezettjei pedig a CWC nem uniós részes államai.

Hivatkozások

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Hivatalos Lap

2007/185/KKBP tanácsi együttes fellépés

2007.3.19.

HL L 85., 2007.3.27.

Utolsó frissítés: 22.06.2007

Top