EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Fuvarozókra vonatkozó pénzügyi szankciók

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2001/51/EK irányelv a Schengeni Megállapodás végrehajtásáról szóló egyezmény 26. cikkében foglalt rendelkezések kiegészítéséről

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

Ezen irányelv célja az illegális bevándorlással szembeni küzdelem a megfelelő okmánnyal nem rendelkező, nem uniós állampolgárokat szállító fuvarozókra az európai uniós (EU-s) országok által kirótt pénzügyi szankciók összehangolása révén.

FŐBB PONTOK

Az irányelv kiegészíti a Schengeni Megállapodás végrehajtásáról szóló egyezmény 26. cikkét, amelynek értelmében a fuvarozó köteles felelősséget vállalni azokért a nem uniós országbeli állampolgárokért, akiket légi, tengeri vagy szárazföldi úton a külső határokra szállít. Az egyezmény 26. cikkével összhangban a fuvarozónak valamennyi szükséges intézkedést meg kell tennie annak biztosítása céljából, hogy a légi vagy tengeri úton szállított nem uniós országbeli állampolgárok, valamint a szárazföldön, távolsági autóbuszokkal szállított csoportok rendelkezzenek a schengeni országokba való belépéshez szükséges úti okmányokkal.

Az irányelvvel összhangban a nem uniós országbeli állampolgárt visszavinni nem képes fuvarozó köteles megtalálni a visszaszállítás eszközét. Amennyiben a haladéktalan visszaszállítás nem teljesíthető, a fuvarozó köteles viselni a nem uniós országbeli állampolgár tartózkodási és visszaszállítási költségeit.

Az irányelv arra kötelezi továbbá az uniós országokat, hogy visszatartó hatású, hatásos és arányos pénzügyi szankciókat léptessenek életbe azon fuvarozókkal szemben, akik megszegik az annak biztosítására irányuló kötelezettségeiket, hogy a schengeni térségbe utazó személyek rendelkezzenek a belépéshez szükséges úti okmányokkal. Az irányelv a következőket határozza meg:

  • a szankciók maximális összege szállított személyenként legalább 5 000 EUR; vagy
  • a szankciók minimális összege szállított személyenként legalább 3 000 EUR; vagy
  • az egyes jogsértésekre átalányösszegként kirótt szankció maximális összege – a szállított személyek számától függetlenül – legalább 500 000 EUR.

E pénzügyi szankciók nem alkalmazandók azokban az esetekben, amikor a nem uniós ország állampolgára nemzetközi védelmet kér.

Az uniós országok ezen túlmenően – a jármű lefoglalásához vagy az üzemeltetési engedély visszavonásához hasonló – további, különféle típusú szankciókat is alkalmazhatnak.

Azon fuvarozókat, akikkel szemben szankció kiszabására irányuló eljárást kezdeményeztek megilleti a védelem és a jogorvoslat joga.

MIKORTÓL HATÁLYOS AZ IRÁNYELV?

Az irányelv 2001. augusztus 9. óta hatályos.

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács 2001/51/EK irányelve (2001. június 28.) az 1985. június 14-i Schengeni Megállapodás végrehajtásáról szóló egyezmény 26. cikkében foglalt rendelkezések kiegészítéséről (HL L 187., 2001.7.10., 45–46. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Tanács 2004/82/EK irányelve (2004. április 29.) a fuvarozóknak az utasokkal kapcsolatos adatok közlésére vonatkozó kötelezettségéről (HL L 261., 2004.8.6., 24–27. o.)

utolsó frissítés 23.04.2020

Top