EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Gyorsfagyasztott élelmiszerek

 

ÖSSZEFOGLALÓ A KÖVETKEZŐ DOKUMENTUMRÓL:

89/108/EGK irányelv az emberi fogyasztásra szánt gyorsfagyasztott élelmiszerekről

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

Az irányelv megállapítja gyorsfagyasztott élelmiszerek gyorsfagyasztására, csomagolására, címkézésére és ellenőrzésére vonatkozó uniós szabályokat.

FŐBB PONTOK

Fagyasztási eljárás

  • A „gyorsfagyasztott élelmiszerek” olyan élelmiszerek, amelyeket a „gyorsfagyasztás” néven ismert olyan fagyasztási eljárásnak vetnek alá, amely által azok a lehető leggyorsabban túllépik a maximális kristályosodás hőmérséklet-tartományát, és az eljárás következményeként hőmérsékletük (a termikus kiegyenlítődést követően) a termék minden pontján –18 °C vagy ennél alacsonyabb lesz.
  • A gyorsfagyasztást megfelelő műszaki berendezés használatával haladéktalanul el kell végezni, egészséges, valódi és értékesíthető minőségű nyersanyagok felhasználásával. Csak meghatározott tisztasági kritériumoknak megfelelő levegő, nitrogén és szén-dioxid használható fel kriogén közegként (vagyis nagyon alacsony hőmérsékleteken). Az Európai Bizottság határozza meg a tisztasági kritériumokat.
  • A –18 °C-nál alacsonyabb hőmérséklettől való eltérések a gyorsfagyasztott élelmiszerek esetében megengedettek a szállítás és a helyi forgalmazás során, valamint a kiskereskedelmi hűtőpultokban. Az eltérés ilyen esetekben nem haladhatja meg a 3 °C-ot.

Termékcsomagolás

  • A gyorsfagyasztott élelmiszereket olyan előrecsomagolásba kell becsomagolni, amely megvédi őket a külső szennyezéstől és a kiszáradástól.
  • A gyorsfagyasztott élelmiszerek címkézésének tartalmaznia kell a kereskedelmi nevet, azt a jelzést, hogy „gyorsfagyasztott” és a tételazonosítót. Az egyéb kötelező tájékoztatás változhat, attól függően, hogy az adott terméket mely fogyasztóknak szánják.
    • A végső fogyasztók, éttermek, kórházak, üzemi étkezdék esetén: a minimális eltarthatóság időtartama, mennyi ideig tárolhatja a vevő a gyorsfagyasztott terméket, illetve a tárolási hőmérséklet és a megfelelő tárolásra alkalmas berendezés;
    • Egyebek: a nettó mennyiség, valamint a gyártó, a csomagoló vagy az eladó azonosítása.

Hivatalos ellenőrzések

Az uniós országoknak biztosítaniuk kell, hogy a gyorsfagyasztott élelmiszerekhez használt berendezések megfeleljenek az irányelvnek, és el kell végezniük a termék hőmérsékletének véletlenszerű, hivatalos ellenőrzését.

A Bizottság a mintavételi eljárásokra, illetve a szállítóeszközök, raktárak és tárolók hőmérsékletének ellenőrzésére vonatkozó részletes szabályok elfogadásához hatáskörrel rendelkezik.

MIKORTÓL HATÁLYOS AZ IRÁNYELV?

Az irányelv 1989. január 10. óta hatályos, és 1990. július 10-ig kellett az uniós országok nemzeti jogába átültetni az ezen irányelvnek megfelelő termékek kereskedelmét illetően. Az uniós országoknak be kellett tiltaniuk az ezen irányelvnek 1991. január 10-ig meg nem felelő termékek kereskedelmét.

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács 89/108/EGK irányelve (1988. december 21.) az emberi fogyasztásra szánt gyorsfagyasztott élelmiszerekre vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről (HL L 40., 1989.2.11., 34–37. o.)

A 89/108/EGK irányelv későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat csak tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság 37/2005/EK rendelete (2005. január 12.) az emberi fogyasztásra szánt gyorsfagyasztott élelmiszerek hőmérsékletének a szállítóeszközökben, raktárakban és tárolókban történő ellenőrzéséről (HL L 10., 2005.1.13., 18–19. o.)

A Bizottság 92/2/EGK irányelve (1992. január 13.) az emberi fogyasztásra szánt mélyfagyasztott élelmiszerek hőmérsékletének hatósági ellenőrzéséhez szükséges mintavételi eljárás és közösségi vizsgálati módszer meghatározásáról (HL L 34., 1992.2.11., 30–33. o.)

utolsó frissítés 28.08.2019

Top