EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Élelmiszerbiztonság – élelmiszerrel érintkezésbe kerülő anyagok

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

Az 1935/2004/EK rendelet az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő anyagokról és tárgyakról

MI A RENDELET CÉLJA?

  • Közös szabályokat állapít meg az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagokra (FCM-ek), beleértve az élelmiszer-csomagolóeszközöket, konyhai eszközöket, étkészleteket és élelmiszer-feldolgozó berendezéseket, amelyek élelmiszerrel, vagy azok összetevőivel (azokat tartalmazó anyagokkal) érintkezésbe kerülnek vagy valószínűleg érintkezésbe kerülhetnek.
  • Célja az emberi egészség és a fogyasztók védelme, valamint annak biztosítása, hogy ezeket a termékeket az Európai Gazdasági Térség bármelyik országában értékesíteni lehessen – azaz az Európai Unió (EU) tagállamaiban, valamint Izlandon, Liechtensteinben és Norvégiában, ahol biztosított a személyek, az áruk, a szolgáltatások és a tőke szabad mozgása.

FŐBB PONTOK

  • Az FCM-eket a helyes gyártási gyakorlatnak megfelelően kell előállítani, hogy normál vagy előrelátható felhasználási körülmények között ne kerülhessenek összetevőik az élelmiszerbe olyan mennyiségben, amely:
    • veszélyezteti az emberek egészségét;
    • elfogadhatatlan változást idéz elő az élelmiszer összetételében; vagy
    • az élelmiszer ízének vagy állagának romlását idézheti elő.
  • A jogszabály 17 anyag- és tárgycsoportot tartalmaz, amelyekre vonatkozóan konkrét intézkedéseket lehet elfogadni.
  • Ezek a konkrét intézkedések magukban foglalhatják azon engedélyezett anyagok jegyzékét, amelyek uniós szinten engedélyezettek az FCM-ek gyártása során, valamint korlátozásokat, például meghatározott kioldódási határértékeket (összetevők átvitele).
  • A rendelet meghatározza az új anyagok felhasználására vonatkozó kérelmek eljárását is, ha létezik ilyen lista, például a műanyag FCM-ek esetében. Az új anyagok engedélyezésére irányuló kérelmet az illetékes nemzeti hatósághoz kell benyújtani, amely továbbítja azt az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatósághoz véleményezésre.
  • Az élelmiszerekkel még nem érintkező FCM-eket, amikor a fogyasztóknak értékesítik, mint például a konyhai eszközöket és az asztali edényeket, „élelmiszerrel érintkező”ként kell azonosítani, vagy a rendelet II. mellékletében szereplő bor és villa szimbólummal kell kísérni, ha az árucikk FCM-ként való szándékolt felhasználása nem egyértelmű. Adott esetben egyéb információkat is meg kell adni az FCM-termék biztonságos használatának biztosítására.
  • Nyomonkövethetőségi intézkedésekA hibás termékek visszahívhatósága és a fogyasztók tájékoztatása érdekében nyomonkövethetőségi intézkedéseket kell foganatosítani.
  • A szabályok nem vonatkoznak a következőkre:
    • antik anyagok és tárgyak;
    • az élelmiszer részét képező vagy azzal együtt fogyasztható bevonatok, például sajthéjak, előkészített húskészítmények vagy gyümölcsök.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

2004. december 3. óta alkalmazzák, a nyomonkövethetőségi intézkedések kivételével, amelyeket 2006. október 27. óta alkalmazzák.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 1935/2004/EK rendelete (2004. október 27.) az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő anyagokról és tárgyakról, valamint a 80/590/EGK és a 89/109/EGK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 338., 2004.11.13., 4–17. o.)

A 1935/2004/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

utolsó frissítés 07.01.2022

Top