EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az európai jogszabály-azonosító (ELI)

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

A Tanács következtetései az európai jogszabály-azonosító (ELI) bevezetésére irányuló felkérésről

MI A KÖVETKEZTETÉSEK CÉLJA?

A jogszabályok széles körben elérhetők online és különféle digitális formátumokban. Azonban a jogi információk rendszerezésének és osztályozásának módja a különböző jogrendszerekben eltérő. A következtetések ezt igyekeznek kezelni az európai jogszabály-azonosító (ELI) jóváhagyásával, amely egy kezdeményezés annak biztosítására, hogy a polgárok és jogi szakemberek jobb hozzáféréssel rendelkezzenek a jogszabályokkal kapcsolatos információkhoz akár regionális, nemzeti vagy nemzetközi szinten.

Az ELI megkönnyíti az információkhoz való hozzáférést és az információk megosztását, hozzájárulva ezzel hozzájárul az EU szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló közös térségének kiteljesítéséhez.

FŐBB PONTOK

A következtetések ösztönzik az uniós országokat, hogy fogadják el az ELI-rendszert, hogy az uniós és nemzeti jogszabályokra vonatkozó információk valamennyi jogalkotási rendszerben harmonizált módon szerepeljenek. Ez javítja a jogszabályokkal kapcsolatos információk felfedezését, az azokhoz való hozzáférést és ismételt felhasználásukat a polgárok és szakmai felhasználók számára.

Hogyan működik az ELI?

Az ELI alapját a következők képezik:

  • egyedi egységes erőforrás-azonosító (URI) használata a jogi információk webhelyének azonosításához;
  • az uniós és nemzeti jogi információk leírására használt strukturált metaadatok;
  • közös nyelv használata a jogi információk cseréjéhez számítógéppel olvasható formátumban a jobb újrafelhasználás* érdekében.

Az ELI-rendszer kifejlesztésének a célja az volt, hogy egységesítsék a jogi kommunikációt a jogi információs rendszerek közötti cserék előmozdítása és az interoperabilitás fokozása érdekében uniós és nemzeti szinten az egyes országok jogi és jogalkotási rendszerei egyedi tulajdonságainak megtartása mellett.

Mit kell tenniük az uniós országoknak az ELI bevezetéséhez?

Az ELI bevezetése önkéntes, fokozatos és választható. Az ELI elfogadásához a jogszabályok kiadói:

  • ELI-azonosítókat és metaadatokat rendelnek a jogszabályaikhoz;
  • speciális formátumban közzéteszik a jogszabályokhoz hozzárendelt ELI-metaadatot.

Az ELI-t végrehajtók nemzeti ELI-koordinátort jelölnek ki, és megosztják az információkat saját ELI-végrehajtásukra vonatkozóan. Ezt az információt nyilvánosan hozzáférhetővé kell tenni az EUR-lex portálon tárolt ELI-weboldalon: http://eurlex.europa.eu/eli.

A Tanács 2017-es következtetései

2017 novemberében a Tanács új következtetéseket fogadott el az ELI-re vonatkozóan, amelyek a 2012-es következtetésekre építenek.

Ezek a következtetések az ELI-kezdeményezéssel kapcsolatban elért eredményekre vonatkozó jelentést tartalmaznak:

  • az ELI-rendszer számos nemzeti jogszabálykiadó rendszerben bevezetésre került;
  • az ELI-t alkalmazzák azon uniós jogszabályokra vonatkozóan, amelyeket az Európai Unió Hivatalos Lapjában és az EU Kiadóhivatala által működtetett EUR-lex portálon közzétesznek;
  • a 2009/496/EK, Euratom határozattal összhangban eljáró Kiadóhivatal az ELI-t integrálta az EUR-Lex portálba. A Kiadóhivatal EUR-lex portálján nyilvántartást vezet a nemzeti ELI-koordinátorokról, információt nyújt arról, hogy a részt vevő országokban milyen formátumban és miként használják az ELI-t, valamint egyéb hasznos dokumentumokat is közzétett.

A következtetések felhívják a Tanács e-jogszabályokkal foglalkozó munkacsoportját, hogy tegyen meg egy sor, az ELI-rendszert előrébb mozdító intézkedést, különösen a következőkkel kapcsolatban:

  • az ELI-munkacsoport meghatározza az ELI-vel kapcsolatos specifikációkat és biztosítja azok jövőbeni fejlesztését;
  • az e-jogszabályokkal foglalkozó munkacsoport ELI-vel foglalkozó szakértői csoportja azáltal viszi tovább ezt a kezdeményezést, hogy:
    • lehetővé teszi az uniós országok számára az ELI alkalmazásával kapcsolatos tapasztalatok és bevált gyakorlatok cseréjét;
    • az uniós országokat tájékoztatja az ELI-munkacsoport munkájáról;
    • beszámol az e-jogi munkacsoportnak az ELI-vel kapcsolatos tagállami szükségletekről és problémafelvetésekről;
    • üléseinek tartalmáról beszámol az e-jogszabályokkal foglalkozó munkacsoportnak.

Egy melléklet tartalmazza az információk fő elemeit és a referenciákat:

  • a nemzeti végrehajtásról;
  • az ELI elemeiről;
  • ELI-referenciaoldalakról.

HÁTTÉR

További információk a következő oldalon állnak rendelkezésre:

KULCSFOGALMAK

Újrafelhasználás: annak lehetősége, hogy a polgárok és vállalkozások ingyenesen újrafelhasználhassák az anyagokat akár kereskedelmi célból is anélkül, hogy ahhoz engedélyt kellene kérniük. Az információ többszörözhető, átdolgozható és fordítható stb. Az újrafelhasználásra feltételek vonatkozhatnak. Az Európai Bizottság általános újrafelhasználási politikája például előírja, hogy az információkat újrafelhasználók jelöljék meg azok forrását és biztosítsák, hogy az eredeti jelentés ne torzuljon. Vannak azonban bizonyos kivételek a Bizottság általános újrafelhasználási politikája alól, például a logók, szoftverek stb.

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács következtetései az európai jogszabály-azonosító (ELI) bevezetésére irányuló felkérésről (HL C 325., 2012.10.26., 3–11. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Tanács következtetései (2017. november 6.) az európai jogszabály-azonosítóról (HL C 441, 2017.12.22., 8–12. o.)

Az Európai Parlament, a Tanács, a Bizottság, a Bíróság, a Számvevőszék, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság és a Régiók Bizottságának 2009/496/EK, Euratom határozata (2009. június 26.) az Európai Unió Hivatalos Kiadványai Hivatalának szervezéséről és működéséről (HL L 168., 2009.6.30., 41–47. o.)

A 2009/496/EK, Euratom határozat későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

utolsó frissítés 09.02.2018

Top