EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A nők és férfiak közötti egyenlőségre vonatkozó stratégia (2010–2015)

A Bizottság bemutatja a nők és a férfiak közötti egyenlőséggel kapcsolatos új prioritásait. E stratégiának hozzá kell járulnia a nők helyzetének javulásához a munkaerőpiacon, a társadalomban és a döntéshozatali pozíciókban – nemcsak az Európai Unióban, hanem a világon is.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – A nők és férfiak közötti egyenlőségre vonatkozó stratégia 2010–2015 (2010. szeptember 21.) [COM(2010) 491 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

ÖSSZEFOGLALÓ

Ez a stratégia a nők és férfiak közötti egyenlőségre vonatkozó 2006–2010-es ütemterv folytatása. A Bizottság munkaprogramját jelentő és a 2010–2015 között tervezett főbb tevékenységeket ismertető stratégia átveszi a nők chartájában meghatározott prioritásokat.

Ez a stratégia egyben a Bizottság, a többi európai intézmény, a tagállamok és a többi érintett között a nemek közötti egyenlőségről szóló európai paktum keretében folytatott együttműködés alapját képezi.

A nők gazdasági függetlensége

A nők foglalkoztatási aránya jelentősen megnőtt az elmúlt évtizedben. Ennek a növekedésnek azonban folytatódnia kell ahhoz, hogy megvalósuljon az Európa 2020 stratégiában meghatározott 75%-os foglalkoztatási arány, és ki kell terjednie a nőkre, akiknek a legalacsonyabb a foglalkoztatási aránya. A munkahelyek, valamint a munka és a magánélet közötti egyensúllyal foglalkozó politikák színvonalának javításához előrelépésre van szükség.

A Bizottság a következőkre irányuló kezdeményezéseket indít:

  • az egyenlőség előmozdítása az Európa 2020 stratégia és az uniós finanszírozások keretében;
  • a nők önfoglalkoztatásának és vállalkozásalapításának ösztönzése;
  • a családi okokból kivett szabadságot érintő munkavállalói jogok értékelése;
  • a tagállamok gyermekgondozási létesítményekkel kapcsolatos előrelépéseinek értékelése;
  • az egyenlőség támogatása a bevándorlás és a bevándorlók integrációja terén.

Egyenlő díjazás

A Bizottság kiemeli, hogy továbbra is bérszakadék áll fenn a férfiak és a nők között, még az egyenlő és egyenlő értékű munka esetén is. E szakadéknak számos oka van, többek között az oktatás területén és a munkaerőpiacon érvényesülő szegregáció.

Az egyenlőtlen díjazás felszámolásához való hozzájárulás érdekében a Bizottság a következőket kívánja tenni:

  • az európai szociális partnerekkel együtt megvizsgálja a díjazások átláthatóságának javítását célzó lehetőségeket;
  • támogatja az egyenlő díjazást célzó munkahelyi kezdeményezéseket, például egyenlőség címkék, szabályzatok és díjak kifejlesztését;
  • bevezeti az „egyenlő díjazás európai napját”;
  • bátorítja a nőket, hogy a hagyományostól eltérő ágazatokban és munkahelyeken – mégpedig „zöld” és innovatív ágazatokban – dolgozzanak.

Egyenlőség a döntéshozatalban

A nők alulreprezentáltak a döntéshozatali folyamatokban, a nemzeti parlamentekben és kormányokban, illetve a nagyvállalatok igazgatótanácsában egyaránt. Ennek ellenére az Unióban a munkavállalók fele, a friss diplomásoknak pedig több mint fele nő.

Az adott körülmények között a Bizottság a következőket kívánja tenni:

  • a helyzet javítását célzó kezdeményezéseket javasol;
  • nyomon követi többek között a kutatási ágazatban megvalósított előrelépést, azt, hogy a nők aránya eléri-e a 25%-os célt a felső döntéshozói pozíciókban;
  • támogatja, hogy a Bizottság által létrehozott bizottságokban és szakértői csoportokban minél több nő legyen, legalább 40%-os arányt tűzve ki célul;
  • támogatja, hogy az európai parlamenti választásokon a nők magasabb arányban vegyenek részt.

Méltóság, sérthetetlenség és a nemi alapú erőszak megszüntetése

Becslések szerint az Unióban élő nők 20–25%-a életében már legalább egyszer szenvedett el fizikai erőszakot; sőt az Európában élő nők közül közel fél milliónak csonkították meg nemi szervét.

A Bizottság:

  • uniós szintű, átfogó megközelítést javasol az erőszak elleni küzdelem érdekében;
  • biztosítja, hogy az uniós menekültügyi jogalkotás figyelembe vegye a nemek közötti egyenlőség szempontjait;
  • figyelemmel kíséri a nemekkel kapcsolatos kérdéseket az egészségügy területén.

A nemek közötti egyenlőség a külpolitikában

Az Unió külpolitikája hozzá kíván járulni a nemek közötti egyenlőséghez és a nők szerepvállalásának erősítéséhez. Ehhez a Bizottság a következőket kívánja tenni:

  • előmozdítja a nők és a férfiak közötti egyenlő bánásmódot a tagjelölt országokban és a potenciális tagjelölt országokban;
  • alkalmazza a nemek közötti egyenlőség és a nők szerepének erősítése a fejlesztési együttműködésben című cselekvési tervet (2010–2015);
  • továbbra is rendszeres párbeszédet és tapasztalatcserét folytat az európai szomszédságpolitika partnerországaival;
  • figyelembe veszi az egyenlő bánásmóddal kapcsolatos kérdéseket a humanitárius segítségnyújtási intézkedéseknél.

Horizontális kérdések

A Bizottság végezetül kötelezettséget vállal arra, hogy előmozdítja a nők és a férfiak közötti egyenlő bánásmódot, különös tekintettel a következőkre:

  • a férfiak szerepe a nemek közötti egyenlőségben;
  • a bevált gyakorlatok terjesztése a nemi szerepek újradefiniálása érdekében az ifjúságpolitika, az oktatás, a kultúra és a sport területén;
  • az európai jogszabályok – különösen a nők és férfiak közötti egyenlő bánásmód elvének az árukhoz és szolgáltatásokhoz való hozzáférés, valamint azok értékesítése, illetve nyújtása tekintetében történő végrehajtásáról szóló 2004/113/EK irányelv és az esélyegyenlőségről szóló 2006/54/EK irányelv – megfelelő alkalmazása;
  • a nemek közötti egyenlőséget érintő kormányzás és eszközök, többek között a nemek közötti egyenlőségről szóló jelentés kidolgozásával, annak érdekében, hogy hozzájáruljon az Európai Parlament, a Bizottság, a tagállamok és a főbb érintett szervezetek közötti, magas szintű, évente sorra kerülő párbeszédhez.

Utolsó frissítés: 28.01.2011

Top