EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Preferenciális európai uniós importtarifák a fejlődő országok számára

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

978/2012/EU rendelet az általános tarifális preferenciák rendszerének alkalmazásáról

MI A RENDELET CÉLJA?

  • Az Európai Unió (EU) 2012-ben új szabályokat fogadott el ennek az 1971 óta fennálló rendszernek a kiigazítására. A rendszer e szabályok révén átláthatóbbá és kiszámíthatóbbá válik a kedvezményezett országok számára, ami azért különösen fontos, mert a világkereskedelmi sémák az elmúlt évtizedben gyökeresen átalakultak. A megújult rendszer a leginkább rászoruló országokra összpontosít.
  • A rendelet hatóköréből kikerültek azok az országok, amelyek az EU-val fennálló szabadkereskedelmi megállapodások vagy (rendszerint ideiglenes, a hosszabb távú és átfogóbb uniós megállapodások megkötéséig alkalmazandó) „autonóm” intézkedések révén egyébként is preferenciális elbánást élveznek.

FŐBB PONTOK

Az EU által alkalmazott általános tarifális preferenciák rendszere (általános vámkedvezmény-rendszer, GSP) lehetővé teszi a fejlődő országoknak, hogy kevesebb vámot fizessenek az EU-ba irányuló exportjaik után. Ez segíti gazdaságuk fejlődését.

A rendszer három ága

  • Standard GSP. A fejlődő országokból behozott áruk vámját csökkentik vagy felfüggesztik. Kivétel: nem alkalmazandó azon országokra, amelyeket a Világbank a kedvezményezett országok jegyzékének Unió általi aktualizálását közvetlenül megelőző három évben magas vagy a felső sávba tartozó közepes jövedelmű országként sorolt be.
  • GSP+ (ösztönző előírás). Még alacsonyabb vámot engedélyeznek azoknak az országoknak, amelyek ratifikálnak és végrehajtanak 27 meghatározott, az emberi és munkajogokra, a környezetvédelemre és a jó kormányzásra vonatkozó nemzetközi egyezményt.
  • Fegyver kivételével mindent a legkevésbé fejlett országok számára. A fegyverek kivételével minden termék teljes mértékben ingyenes és kvótamentes behozatala az ENSZ meghatározása szerinti legkevésbé fejlett országok számára.

Országok felfüggesztése

Az EU ideiglenesen felfüggesztheti a kedvezményes vámtarifákat például a következő esetekben:

  • az emberi és munkajogi egyezmények alapelveinek megsértése;
  • tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok;
  • a vámellenőrzés súlyos hiányosságai (például tiltott kábítószerek kivitele vagy továbbítása);
  • amennyiben a GSP+ kedvezményezett ország nemzeti jogrendszeréből kikerülnek az érintett egyezmények (illetve ha a vonatkozó jogszabályokat nem hajtják végre eredményesen).

Az országok fejlődésével párhuzamos megszüntetés

  • Előfordulhat, hogy bizonyos országok, bár szegények, rendkívül versenyképes exportágazatokat fejlesztenek ki. Ebben az esetben többé nincs szükségük preferenciális elbánásra ahhoz, hogy sikerrel elérjék az uniós piacokat.
  • Az ilyen versenyképes termékágazatokkal rendelkező országoktól ezért a GSP-rendszer egy úgynevezett átsorolási rendszer alapján visszavonja a preferenciális tarifákra való jogosultságot.

Stabilabb és kiszámíthatóbb

  • Mivel az új GSP (az eddigi 3 éves időtartamtól eltérően) 10 évre szól, fokozott stabilitást és kiszámíthatóságot nyújt az importőröknek és az exportőröknek egyaránt.
  • Az exportőrök tudják, hogy ha változik is a kedvezményezettek jegyzéke, legalább egyéves átmeneti időszakkal számolhatnak. Az országok immár biztosak lehetnek abban, hogy csak akkor kerülhetnek ki a kedvezményezettek közül, ha az ENSZ egymást követő három évben magas vagy a felső sávba tartozó közepes jövedelmű országként sorolja be őket.

Ideiglenes importkorlátozások

Az Unió védintézkedéseket (ideiglenes korlátozásokat) alkalmazhat, amennyiben a kedvezményezett országokból érkező behozatal súlyos nehézségeket okoz vagy okozhat valamely uniós termelőnek. Ezenkívül a mezőgazdasági termékek esetében felügyeleti intézkedések alkalmazására is jogosult. Mindamellett ilyen intézkedések foganatosítására még nem volt példa a rendszer történetében.

A kedvezményezett országok jegyzéke

A 978/2012/EU rendeletet a GSP+ rendszer alapján tarifális preferenciákban részesülő kedvezményezett országok jegyzékének naprakésszé tétele céljából végrehajtási és felhatalmazáson alapuló jogi aktusok révén módosították. Lásd a legutóbbi egységes szerkezetbe foglalt változatot.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2012. november 20-tól hatályos.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 978/2012/EU rendelete (2012. október 25.) az általános tarifális preferenciák rendszerének alkalmazásáról és a 732/2008/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 303., 2012.10.31., 1–82. o.)

A 978/2012/EU rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság 155/2013/EU felhatalmazáson alapuló rendelete (2012. december 18.) az általános tarifális preferenciák rendszerének alkalmazásáról szóló 978/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet alapján a fenntartható fejlődésre és a jó kormányzásra vonatkozó különleges ösztönző előírásból való részesülés odaítélésére vonatkozó eljárási szabályok megállapításáról (HL L 48., 2013.2.21., 5–7. o.)

A Bizottság 1083/2013/EU felhatalmazáson alapuló rendelete (2013. augusztus 28.) az általános tarifális preferenciák rendszerének alkalmazásáról szóló 978/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet alapján a tarifális preferenciák ideiglenes visszavonására és általános védintézkedések elfogadására vonatkozó eljárási szabályok megállapításáról (HL L 293., 2013.11.5., 16–21. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács 607/2013/EU rendelete (2013. június 12.) a Mianmar/Burmától az általános tarifális preferenciák ideiglenes megvonásáról szóló 552/97/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 181., 2013.6.29., 13–14. o.)

utolsó frissítés 03.02.2022

Top