EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az Európai Határ- és Parti Őrség

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2019/1896 rendelet az Európai Határ- és Parti Őrségről

MI A RENDELET CÉLJA?

  • Létrehozza az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökséget, amelynek célja:
    • az európai integrált határigazgatás biztosítása az uniós határokon;
    • a határátlépések hatékony igazgatása; valamint
    • az uniós visszaküldési* politika hatékonyságának növelése a fenntartható migrációkezelés kulcselemeként.
  • Célja a migrációs kihívások és a határokat érő potenciális jövőbeli fenyegetések kezelése, a súlyos nemzetközi bűncselekmények leküzdése, valamint az EU belső biztonságának biztosítása az alapvető jogok teljes körű tiszteletben tartása és a személyek szabad mozgásának védelme mellett.

FŐBB PONTOK

Egy 10 000 határőrből álló készenléti alakulat:

  • biztosítja, hogy az Ügynökség bármikor és bárhol támogathassa az uniós tagállamokat;
  • egyesíti a tagállamok által kirendelt vagy kiküldött ügynökségi személyzetet, valamint határőröket és visszatérési szakértőket, akik a több mint 100 000 nemzeti határőrt fogják támogatni feladataik elvégzésében.

Ezen túlmenően az Ügynökség költségvetéssel rendelkezik saját eszközeinek – úgymint hajók, repülőgépek és járművek – beszerzésére.

Végrehajtási hatáskörök

A készenléti alakulat az olyan határellenőrzési és visszaküldési feladatokat, mint például a személyazonosság-ellenőrzés, a belépés engedélyezése a külső határoknál, illetve határőrizet, kizárólag a fogadó tagállam beleegyezésével láthatja el.

A visszaküldésekhez nyújtott további támogatás

  • A közös visszaküldési műveletek megszervezése és finanszírozása mellett az Ügynökség mostantól a visszaküldési folyamat valamennyi szakaszában támogatást nyújthat a tagállamoknak, a kiutasítás elrendeléséről szóló határozatok meghozataláért pedig továbbra is a tagállamok felelősek.
  • E támogatás mostantól kiterjedhet például a visszatérésre kötelezett személyek részére az érkezés előtt, során és után történő segítségnyújtásra, valamint a tartózkodásra nem jogosult nem uniós állampolgárok azonosítására vagy úti okmányok beszerzésére is.

Az EU-n kívüli országokkal folytatott szorosabb együttműködés

Az Ügynökség a határigazgatás támogatása érdekében – és az érintett ország előzetes beleegyezésével – közös műveleteket indíthat és személyzetet küldhet ki az Unión, illetve az Unióval szomszédos országokon kívülre.

Képviseleti irodák

A műveleti tevékenységek logisztikai támogatása és a műveletek gördülékeny lebonyolításának szavatolása érdekében az Ügynökség képviseleti irodákat hozhat létre a tagállamokban és egy nem uniós országban (jogállásról szóló megállapodás szükséges).

Az európai határőrizeti rendszer (EUROSUR)

  • Az EUROSUR működésének javítása érdekében a rendelet beépíti azt az Európai Határ- és Parti Őrség működésébe.
  • A rendelet kiterjeszti az EUROSUR hatályát, így az az európai integrált határigazgatás legtöbb alkotóelemét magában foglalja. Ez lehetővé teszi az EU külső határainál és a nem uniós országokban kialakuló válsághelyzetek hatékonyabb felismerését, előrejelzését és kezelését.
  • Az Európai Bizottság (EU) 2021/581 végrehajtási rendelete meghatározza az EUROSUR alkalmazásában – többek között a helyzetismeret, a kockázatelemzés céljából –, valamint a határellenőrzési műveletek megtervezésének és lebonyolításának támogatása céljából folytatott információcserére és együttműködésre vonatkozó szabályokat. Meghatározza a következőket:
    • az EUROSUR-on belüli jelentéstételre vonatkozó szabályok, többek között a nyújtandó információk típusa és a jelentéstétel határideje;
    • azon információs rétegek* részletei, amelyek a helyzetképeket* alkotják;
    • az egyedi helyzetképek létrehozására vonatkozó eljárások;
    • a jelentéstételhez, a helyzetképek kezeléséhez, valamint az EUROSUR-t támogató, különféle műszaki rendszerek és hálózatok működtetéséhez és fenntartásához kapcsolódó felelősségi körök;
    • az EUROSUR adatbiztonsági és adatvédelmi szabályai;
    • minőség-ellenőrzési mechanizmusok.

Hatályon kívül helyezés

Hatályon kívül helyezi az EUROSUR-ról szóló 1052/2013/EU rendeletet 2019. december 4-től és az (EU) 2016/1624 rendeletet 2020. december 31-től.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

  • A rendelet 2019. december 4. óta hatályos.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Visszaküldés: egy nem uniós állampolgár visszatérési folyamata – függetlenül attól, hogy önkéntes visszatérésről vagy kitoloncolásról van-e szó – a származási országába vagy egy megállapodás szerinti tranzitországba vagy más tagállamba, ahova az érintett személy önkéntesen vissza kíván térni és amely őt befogadja.
Információs rétegek: a helyzetképek (lásd a következő bejegyzést) a következő három információs rétegből állnak:
  • egy eseményréteg (a külső határra várhatóan hatást gyakorló eseményekről szóló jelentések);
  • egy műveleti réteg (a tagállamok saját eszközeire vonatkozó jelentések, a műveleti tervekre vonatkozó jelentések, továbbá a környezeti információkkal – többek között különösen a meteorológiai és oceanográfiai információkkal kapcsolatos jelentések); valamint
  • egy elemzési réteg, amelynek alapját a kockázatelemzési jelentések képezik. A kockázatelemzési jelentések célja, hogy javítsák a külső határokon zajló események megértését, ami elősegítheti a tendenciák előrejelzését, a határellenőrzési műveletek tervezését és elvégzését, valamint a stratégiai kockázatelemzést.
Helyzetképek: a külső határok és a határok előtti területek helyzetére vonatkozó információkat tartalmaznak.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/1896 rendelete (2019. november 13.) az Európai Határ- és Parti Őrségről, valamint az (EU) 1052/2013 és az (EU) 2016/1624 rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 295., 2019.11.14., 1–131. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság (EU) 2021/581 végrehajtási rendelete (2021. április 9.) az európai határőrizeti rendszer (EUROSUR) helyzetképeiről (HL L 124., 2021.4.12., 3–39. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/399 rendelete (2016. március 9.) a személyek határátlépésére irányadó szabályok uniós kódexéről (Schengeni határ-ellenőrzési kódex) (HL L 77., 2016.3.23., 1–52. o.)

Az (EU) 2016/399 rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

utolsó frissítés 29.05.2021

Top