Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Európai Szociális Alap Plusz – ESZA+ (2021–2027)

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2021/1057 rendelet az Európai Szociális Alap Plusz (ESZA+) létrehozásáról

MI A RENDELET CÉLJA?

A rendelet létrehozza az Európai Szociális Alap Pluszt (ESZA+), meghatározza az alap célkitűzéseit, a 2021 és 2027 közötti időszakra szóló költségvetését, a végrehajtás módszereit, az uniós finanszírozás formáit, valamint az e finanszírozás nyújtására vonatkozó szabályokat.

FŐBB PONTOK

Az ESZA+ integrálja a korábbi Európai Szociális Alapot, az ifjúsági foglalkoztatási kezdeményezést, a leginkább rászoruló személyeket támogató európai segítségnyújtási alapot és a foglalkoztatás és a szociális innováció európai uniós programját.

Ágak

Az ESZA+ két ágból áll:

  • a megosztott irányítású* ágból és
  • a foglalkoztatási és társadalmi innovációs ágból (EaSI-ág), amelyet közvetlen irányítással* és közvetett irányítással* kell végrehajtani.

Célkitűzések

Az ESZA+ alapnak két általános célkitűzése van:

  • Az Unió tagállamainak és a régióknak a támogatása a magas foglalkoztatási szintek, a méltányos szociális védelem és a munka jövőbeli világára felkészült, képzett és reziliens munkaerő biztosításában, valamint az olyan befogadó és összetartó társadalmak megvalósításában, amelyek célul tűzik ki a szegénység felszámolását és a szociális jogok európai pillérében meghatározott elvek érvényre juttatását.
  • A tagállami szakpolitikák támogatása, kiegészítése és hozzáadott értékkel való gazdagítása az esélyegyenlőség, a munkaerőpiachoz való egyenlő hozzáférés, a tisztességes és színvonalas munkafeltételek, a szociális védelem és a társadalmi befogadás biztosítása érdekében.

Kiemelt területek

Az ESZA+ több kulcsfontosságú területre is fókuszál, többek között a következőkre:

  • a Covid19-világjárvány által kiváltott társadalmi-gazdasági válság által különösen érintett fiatalok támogatása a szükséges források biztosításával abban, hogy képesítést szerezzenek, minőségi munkához jussanak, valamint javítsák képzettségüket és készségeiket;
  • a rászoruló gyermekek segítése forrásoknak a gyermekszegénység elleni küzdelmet szolgáló célzott intézkedésekre való allokációjával, valamint a munkahelyek megszűnését és a jövedelemcsökkenést tapasztaló legkiszolgáltatottabb emberek támogatása, beleértve a leginkább elesettek élelmiszerrel és alapvető anyagi támogatással való ellátását;
  • átképzés és a készségfejlesztés a zöld és a digitális gazdaságra való átállás érdekében, továbbá az oktatási és képzési rendszerek minőségének javítása;
  • a nemek közötti egyenlőség, az esélyegyenlőség és a megkülönböztetésmentesség előmozdítása;
  • a szociális partnerek és a civil társadalmi szervezetek kapacitásának építése;
  • transznacionális együttműködés támogatása az EU-ban a társadalmi innovációk előmozdítása érdekében;
  • a társadalmi innováció közvetlen támogatása az EaSI-ágon keresztül.

A források allokációja

A rendelet bizonyos minimumkövetelményeket fogalmaz meg a megosztott irányítás alatt álló ESZA+ források tagállamok általi allokációjára vonatkozóan:

  • legalább 25%-ot a társadalmi befogadás előmozdítására kell allokálni;
  • legalább 3%-ot a leginkább rászoruló személyek támogatására kell fordítani;
  • azok a tagállamok, amelyek esetében a 2017 és 2019 közötti időszakra nézve a szegénység vagy a társadalmi kirekesztés által fenyegetett gyermekek átlagos aránya meghaladta az uniós átlagot, kötelesek a rendelkezésükre álló források legalább 5%-át a gyermekszegénység elleni fellépésre allokálni;
  • azoknak a tagállamoknak, amelyekben a nem foglalkoztatott, oktatásban és képzésben nem részesülő, 15 és 29 év közötti fiatalok átlagos aránya a 2017 és 2019 közötti időszakban meghaladta az uniós átlagot, forrásaik legalább 12,5%-át olyan célzott intézkedésekre és strukturális reformokra kell allokálniuk, amelyek az ifjúsági foglalkoztatás, a szakképzés, különösen a tanulószerződéses gyakorlati képzés, és az iskola és a munka közötti átmenet, valamint az oktatásba vagy képzésbe és a második esélyt kínáló oktatásba való újbóli beilleszkedés módjainak támogatására irányulnak, különösen az ifjúsági garancia alá tartozó rendszerek végrehajtása keretében.

Költségvetés és irányítás

  • Az ESZA+ költségvetése a 2021 és 2027 közötti időszakra csaknem 88 milliárd EUR (2018-as árakon).
  • Az ESZA+ keretein belül a források nagy részének (2018-as árakon 87,3 milliárd EUR összeg) allokálása a tagállamokkal megosztott irányítású ág keretein belül történik. Az ESZA+ irányító hatóságai valamennyi országban különböző köz- és magánszervezetek által működtetett alkalmas projektek között osztják szét a forrásokat.
  • Az EaSi-ágon belül az Európai Bizottság egy kisebb hányad (2018-as árakon 676 millió EUR) fölött gyakorol közvetlen irányítást.
  • Az innovatív megoldások transzferjének meggyorsítására és elterjesztésére 175 millió EUR összeget allokálnak.
  • Az alapok kezelésére vonatkozó közös uniós szabályokat, amelyek valamennyi kohéziós politikai alapra érvényesek, az (EU) 2021/1060 rendelet írja elő (lásd az összefoglalót).

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet részben (az EaSI-ágra nézve) 2021. január 1., teljes mértékben pedig 2021. július 1. óta hatályos.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Megosztott irányítású: az Unió megbízza a tagállamokat a programok nemzeti vagy regionális szinten történő végrehajtásával. A tagállamok igazgatása (nemzeti, regionális és helyi szinten) eldönti, hogy mely projekteket kívánja finanszírozni, továbbá felelős azok napi szintű irányításáért. A tagállam elsősorban az irányítási és ellenőrzési rendszerekért, továbbá a szabálytalanságok megelőzéséért, feltárásáért és korrekciójáért felel. A Bizottság a tagállamokkal együttműködve gondoskodik arról, hogy a projektek sikeresen lezáruljanak és az összegeket megfelelő célra költsék.
Közvetlen irányítás: az Európai Bizottság pályázati felhívásokat tesz közzé projektek támogatására, valamint ajánlati felhívásokat szolgáltatási és/vagy beszerzési szerződések odaítélésére.
Közvetett irányítás: az Európai Bizottság kiválaszt egy irányító hatóságot, amely a nevében irányítja az adott projektet.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU)  2021/1057 rendelete (2021. június 24.) az Európai Szociális Alap Plusz (ESZA+) létrehozásáról és az 1296/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 231., 2021.6.30., 21–59. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/1060 rendelete (2021. június 24.) az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alap Pluszra, a Kohéziós Alapra, az Igazságos Átmenet Alapra és az Európai Tengerügyi, Halászati és Akvakultúra-alapra vonatkozó közös rendelkezések, valamint az előbbiekre és a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alapra, a Belső Biztonsági Alapra és a határigazgatás és a vízumpolitika pénzügyi támogatására szolgáló eszközre vonatkozó pénzügyi szabályok megállapításáról (HL L 231., 2021.6.30., 159–706. o.)

utolsó frissítés 04.08.2021

Top