Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az Európai Fenntartható Fejlődési Alap

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2017/1601 rendelet az Európai Fenntartható Fejlődési Alapról (EFFA), az EFFA-garanciáról és az EFFA-garanciaalapról

MI A RENDELET CÉLJA?

Ez a rendelet létrehozza az Európai Fenntartható Fejlődési Alapot (EFFA), az EFFA-garanciát és az EFFA-garanciaalapot, amelyek célja, hogy beruházásokat támogassanak Afrikában és az EU szomszédos országaiban az Egyesült Nemzetek (ENSZ) fenntartható fejlesztési céljai*, különösen a szegénység felszámolására irányuló célok elérésének elősegítése érdekében.

A menetrend emellett új lendületet ad az EU fejlesztési politikájának is. A beruházás célja, hogy kezelje a migrációt kiváltó sajátos társadalmi-gazdasági okokat, és hozzájáruljon a származási országaikba visszatérő migránsok fenntartható visszailleszkedéséhez, valamint a tranzit- és befogadó közösségek megerősítéséhez.

FŐBB PONTOK

Az EFFA céljai közé tartozik a tisztességes munkahelyteremtés, a környezetbarát és befogadó növekedés, különös figyelmet fordítva a nemek közötti egyenlőségre.

A beruházások 28%-át az éghajlat-politikával, a megújuló energiával és az erőforrás-hatékonysággal foglalkozó ágazatokhoz kell irányítani.

Az EFFA 2 regionális beruházási platformból áll*. Ezek mindegyike irányítótestülettel rendelkezik, amely támogatja az Európai Bizottságot a regionális és ágazati beruházási célok meghatározásában, véleményeket fogalmaz meg a támogatásötvözési mechanizmusokra vonatkozóan, illetve megvitatja az EFFA-garancia felhasználását.

Az EFFA-nak egyablakos rendszerként kell működnie, fogadva a pénzügyi intézményektől és az állami vagy magánbefektetőktől érkező finanszírozási javaslatokat, és széles körű pénzügyi támogatást kell biztosítania a támogatható beruházások számára.

Az EU-nak 1 500 000 000 euró összegű garanciát kell rendelkezésre bocsátania az EFFA-garancia létrehozása céljából. Célja, hogy ösztönözze a kiegészítő finanszírozást a magánberuházókkal, nemzetközi pénzintézetekkel és fejlesztési bankokkal való kockázatmegosztás lehetővé tétele révén.

Az EFFA-garanciaalapot likviditási tartalék céljából hozzák létre az EFFA-garancia lehívása esetére. Alapját 750 millió euró összegű forrás képezi, amelyből 350 millió eurót az uniós költségvetés, 400 millió eurót pedig az Európai Fejlesztési Alap biztosít, és lehetőség van arra, hogy a jövőben az uniós, illetve EFTA-országok készpénzben nyújtott támogatással vagy garanciavállalással járuljanak hozzá az alaphoz. A garanciaalap szükség esetén likviditást biztosít azon veszteségekre, amelyekre kiterjed a garanciamegállapodás.

MIKORTÓL HATÁLYOS A RENDELET?

A rendelet 2017. szeptember 27. óta hatályos.

HÁTTÉR

2016 szeptemberében az EU meghirdette a külső beruházási tervet, amelyet az Európai Fenntartható Fejlődési Alapnak (EFFA) kell támogatnia a beruházások ösztönzése érdekében Afrikában és az EU szomszédos régiójában.

További információk:

KULCSFOGALMAK

Az ENSZ fenntartható fejlődési céljai: 17 cél, amelyek a szociális problémák tág körével foglalkoznak, beleértve a szegénységet, az éhséget, egészségügyet, oktatást, éghajlatváltozást, a nemek közötti egyenlőséget és a társadalmi igazságosságot. Ezek a „Világunk átalakítása: a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó fenntartható fejlesztési menetrend” részét képezik.
Regionális beruházási platformok: olyan regionális szervezetek, amelyek fejlesztési finanszírozást biztosítanak a magánberuházások ösztönzésére a fejlődő országokban.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/1601 rendelete (2017. szeptember 26.) az Európai Fenntartható Fejlődési Alap (EFFA), az EFFA-garancia és az EFFA-garanciaalap létrehozásáról (HL L 249., 2017.9.27., 1–16. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Központi Banknak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak, a Régiók Bizottságának és az Európai Beruházási Banknak – Az európai beruházások megerősítése a munkahelyteremtés és a növekedés érdekében: Az Európai Stratégiai Beruházási Alap második fázisa és az új külső beruházási terv felé (COM(2016) 581 final, 2016.9.14.)

Az Európai Parlament és a Tanács 232/2014/EU rendelete (2014. március 11.) az Európai Szomszédsági Támogatási Eszköz létrehozásáról (HL L 77., 2014.3.15., 27–43. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács 233/2014/EU rendelete (2014. március 11.) a 2014–2020-as időszakra szóló fejlesztési együttműködési finanszírozási eszköz létrehozásáról (HL L 77., 2014.3.15., 44–76. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács 236/2014/EU rendelete (2014. március 11.) a külső tevékenységek finanszírozására vonatkozó uniós eszközök végrehajtására vonatkozó közös szabályok és eljárások megállapításáról (HL L 77, 2014.3.15., 95–108 o.)

utolsó frissítés 20.02.2018

Top