Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Egész életen át tartó tanulás: európai képesítések

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

Ajánlás – Az egész életen át tartó tanulás európai képesítési keretrendszerének létrehozása

MI AZ AJÁNLÁS CÉLJA?

  • A nemzeti képesítési rendszerek közös képesítési keretrendszerének módosítása során – az Európai Képesítési Keretrendszer (EKKR) az egész életen át tartó tanuláshoz* – az ajánlás célja az egyének által megszerzett képesítések átláthatóságának, összehasonlíthatóságának és hordozhatóságának javítása Európában.
  • A tágabb cél az oktatási és képzési rendszerek modernizációjához való hozzájárulás, valamint a munkavállalók és a tanulók foglalkoztathatóságának, mobilitásának és társadalmi integrációjának növelése.

FŐBB PONTOK

Az EKKR módosítása biztosítja, hogy a képesítések valamennyi típusával és szintjével foglalkozzanak, a felsőoktatás, a szakoktatás* és a szakképzés, illetve az általános oktatás területén, ahogyan a magánvállalkozások és nemzetközi szervezetek által kiadott képesítésekkel is.

Ajánlások az uniós országoknak:

  • használják az EKKR-t mint viszonyítási alapot nemzeti képesítéseik megfeleltetésére – azaz a II. mellékletben meghatározott EKKR-szintekhez, a III. mellékletben meghatározott kritériumokhoz és a IV. mellékletben meghatározott általános minőségbiztosítási elvekhez viszonyítsanak –, valamint használják a más uniós országok nemzeti képesítéseivel való összehasonlításokra;
  • adott esetben mozdítsák elő a kapcsolatokat a kreditrendszerek* között, és a nemzeti képesítési keretrendszerek vagy rendszerek között, a kreditrendszerekre vonatkozó, az V. mellékletben meghatározott közös elvek figyelembevételével;
  • vizsgálják felül és szükség esetén frissítsék nemzeti képesítéseik megfeleltetését, a módosított EKKR-nek megfelelően;
  • gondoskodjanak a megfeleltetési folyamat átláthatóságáról és az arról adott nyilvános tájékoztatás megfelelőségéről, felhasználva ehhez a VI. mellékletben szereplő adatmezőket;
  • ösztönözzenek minden érintett felet az EKKR használatára (szociális partnerek, állami foglalkoztatási szolgálatok, oktatásszolgáltatók, minőségbiztosítási testületek, hatóságok);
  • biztosítsák az EKKR nemzeti koordinációs pontok* (EKKR NKP) által végrehajtott feladatok folytatását és koordinálását.

Ajánlások az Európai Bizottságnak:

  • egyeztessenek az uniós országokkal és az EKKR tanácsadó csoportjában* érintett más szervezetekkel, annak érdekében, hogy:
    • támogassa az EKKR következetes megvalósítását az egész EU-ban, mégpedig a képesítések azonos szintre hozását szolgáló közös módszerek fejlesztésével, valamint az információk és a legjobb gyakorlatok megosztásával az uniós országok között;
    • fejlessze az EKKR-rel kapcsolatos kommunikációra vonatkozó iránymutatásokat; és
    • vizsgálja meg azokat a kritériumokat és eljárásokat, amelyek lehetővé teszik a nem uniós országok nemzeti és regionális képesítési rendszereinek összehasonlítását az EKKR-rel;
  • biztosítsa a megfelelő uniós finanszírozást az ajánlás megvalósításához és az EKKR hatékony irányításához, az EKKR tanácsadó csoportjával együtt;
  • az uniós országokkal és az érdekelt felekkel együttműködve mérje fel és értékelje az ezen ajánlás megvalósításaként foganatosított intézkedéseket, és tegyen jelentést a Tanácsnak 2022-ig. Kívánatos lenne, hogy ez tartalmazza – szükség esetén – az ajánlás felülvizsgálatát és módosítását is.

HÁTTÉR

KULCSFOGALMAK

Egész életen át tartó tanulás: minden olyan célirányos tevékenység, amelyet az ember életének bármely szakaszában végez, a tudás, készségek és hozzáértés fejlesztése céljából.
Szakoktatás: olyan oktatás, amely az embereket felkészíti arra, hogy megadott szakmákban vagy ágazatokban dolgozzanak. Ez különféle szinteken történhet, a középfokú oktatástól a felsőoktatásig.
Kreditrendszerek: a kredit(ek) elismerésének megkönnyítésére szolgáló, az átláthatóságot elősegítő eszköz, vagyis a képesítés egy részét a tanulási eredmények koherens egésze alkotja, amelyeket illetékes hatóság értékelt és érvényesített, a megállapodott szabvány szerint.
EKKR nemzeti koordinációs pontok: fő feladatuk, hogy támogatást nyújtsanak a nemzeti hatóságoknak abban, hogy a nemzeti képesítési keretrendszereket vagy rendszereket megfeleltessék az EKKR-nek, továbbá hogy az EKKR-t jobban megismertessék az egyénekkel és a szervezetekkel.
EKKR tanácsadó csoport: az uniós országok és egyéb részt vevő országok, adott esetben szakszervezetek, munkaadói csoportok és más felek képviselőiből áll; amelynek szerepe az, hogy biztosítsa az átláthatóságot és a nemzeti képesítési keretrendszerek vagy rendszerek EKKR-nek való megfeleltetésének folyamatába vetett bizalmat.

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács ajánlása (2017. május 22.) az egész életen át tartó tanulás európai képesítési keretrendszeréről, valamint az egész életen át tartó tanulás európai képesítési keretrendszerének létrehozásáról szóló 2008. április 23-i európai parlamenti és tanácsi ajánlás hatályon kívül helyezéséről (HL C 189., 2017.6.15., 15–28. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács ajánlása (2008. április 23.) az egész életen át tartó tanulás Európai Képesítési Keretrendszerének létrehozásáról (HL C 111., 2008.5.6., 1–7. o.)

utolsó frissítés 28.11.2017

Top