Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A környezetvédelmi és éghajlat-politikai program (LIFE) (2014-2020)

E rendelet a LIFE programnak - az EU környezetvédelmi és éghajlat-változási politikája legfőbb finanszírozási keretének - az ötödik változatát hozza létre. A rendelet konkrét környezetvédelmi és éghajlat-politikai prioritásokra és cselekvési területekre összpontosít.

JOGI AKTUS

Az Európai Parlament és a Tanács 2013. december 11-i 1293/2013/EU rendelete a környezetvédelmi és éghajlat-politikai program (LIFE) létrehozásáról és a 614/2007/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről.

ÖSSZEFOGLALÓ

A 2014-2020 közötti időszakra vonatkozó LIFE környezetvédelmi és éghajlat-politikai program célja, hogy hozzájáruljon a fenntartható fejlődéshez és az Európa 2020 stratégia, a hetedik uniós környezetvédelmi cselekvési program és egyéb vonatkozó uniós környezetvédelmi és éghajlat-politikai kezdeményezések célkitűzéseinek és céljainak az eléréséhez.

A program két alprogramot hoz létre (a Környezetvédelem és Éghajlat-politika alprogramot). Ezenkívül nagyméretű, regionális vagy több várost érintő szinten működő integrált projekteket is bevezet. Ezek célja a környezetvédelmi és éghajlat-változási politika végrehajtása az uniós jogszabályokon alapuló tervek és stratégiák alkalmazása révén, valamint e politikák további beépítése egyéb szakpolitikai területekbe. A cél - ezek érdekében - a kiegészítő finanszírozások, különösen az uniós alapok mozgósítása.

További új tulajdonság a projektekhez hitelek és tőke révén finanszírozást nyújtó két innovatív pénzügyi eszköz: az energiahatékonyság magánfinanszírozási eszköze és a természetitőke-finanszírozási eszköz, amelyhez a Bizottság és az Európai Beruházási Bank (EBB) nyújt kísérleti jelleggel társfinanszírozást.

Összességében a LIFE forrásainak legalább 81 %-át fogják projektekre költeni.

A LIFE program fő célkitűzései a következők:

  • katalizátorszerep betöltése a környezet- és éghajlatvédelmi szakpolitikai változások terén;
  • a környezetvédelmi és éghajlat-politikai célkitűzések végrehajtásának és azok más szakpolitikákba és az uniós országok gyakorlatába történő beépítésének az előmozdítása;
  • felelősségteljesebb kormányzás;
  • speciális kapcsolódás a következő uniós prioritásokhoz: erőforrás-hatékonyság, a biológiai sokféleség csökkenése, valamint az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás és annak mérséklése.

A Környezetvédelem alprogram (amely a költségvetés 75 %-át teszi ki) 3 fő kiemelt területet tartalmaz:

  • környezet- és erőforrás-hatékonyság;
  • természet és biológiai sokféleség (a Környezetvédelem alprogram keretében nyújtott projekttámogatásra előirányzott költségvetési források 55 %-a);
  • környezetvédelmi irányítás és tájékoztatás.

Ezek a prioritások hét tematikai prioritást fednek le: természet és biológiai sokféleség; víz és azon belül a tengeri környezet; hulladék; erőforrás-hatékonyság és azon belül a talaj és az erdők, valamint a zöld és körkörös gazdaság; környezet és egészség, beleértve a vegyi anyagokat és a zajt; a levegő minősége és kibocsátások, ideértve a városi környezetet is; valamint a tájékoztatás és irányítás.

Az Éghajlat-politika alprogram (amely a költségvetés 25 %-át teszi ki) 3 fő kiemelt területet tartalmaz:

  • az éghajlatváltozás mérséklése (hozzájárul az üvegházhatásúgáz-kibocsátások csökkentéséhez);
  • az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás (az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képesség növelésére irányuló erőfeszítéseket támogatja);
  • LIFE éghajlat-politikai irányítás és tájékoztatás (pl. az éghajlati kérdésekkel kapcsolatos tudatosságnövelés).

Nemzeti forráselosztás

Az első többéves munkaprogram időszaka (2014-2017) alatt a nemzeti forráselosztás kizárólag a „hagyományos” (azaz a bevált gyakorlati, a demonstrációs, a kísérleti vagy tájékoztató, tudatosságnövelő és terjesztési) projektekre, valamint a Környezetvédelem alprogram keretén belül a természetitőke-finanszírozási eszközre terjed ki. 2018-tól kezdődően e projektek kiválasztása kizárólag minőségi alapon fog történni.

Területi hatály

Az EU-n kívüli országok a Bizottsággal kötött egyedi megállapodás alapján vehetnek részt a LIFE programban. A program szerinti tevékenységek - bizonyos feltételek mellett - végezhetők az EU területén kívül, ahogy lehetőség van a nemzetközi szervekkel való együttműködésre is.

A 2014-2020 közötti időszakra vonatkozó LIFE program teljes költségvetése közel 3 456,7 millió EUR.

További információk:

Az Európai Bizottság Környezetvédelmi Főigazgatóságának a LIFE programról szóló honlapja, valamint egy prezentáció.

HIVATKOZÁSOK

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

1293/2013/EU rendelet

2014.1.1.

-

HL L 347., 2013.12.20.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Bizottság 2014. március 19-i 2014/203/EU végrehajtási határozata a LIFE program 2014-2017. évi többéves munkaprogramjának elfogadásáról. (HL L 116., 2014.4.17.).

utolsó frissítés 16.06.2014

Top