Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A behozatalra vonatkozó közös uniós szabályok

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2015/478 rendelet a behozatalra vonatkozó közös szabályokról

ÖSSZEFOGLALÓ

MI A RENDELET CÉLJA?

Az EU működésének egyik alapelve, hogy a termékeket mennyiségi korlátozások (például kontingensek) nélkül, szabadon be lehessen hozni a területére, kivéve abban az esetben, amikor védintézkedések* alkalmazására kerül sor. Az átláthatóság jegyében az EU 2015-ben közzétette a behozatalra vonatkozó közös szabályainak kodifikált* változatát, amely a közelmúltban elfogadott módosításokat egyetlen jogszabályban rögzíti.

A kodifikált változat meghatározza:

  • a termékek harmadik országokból az Unióba irányuló bevitelére vonatkozó közös szabályokat;
  • a védintézkedések alkalmazását megelőzően lefolytatandó uniós vizsgálati eljárást, valamint az uniós termelőknek esetlegesen kárt okozó termékek felügyeletére szolgáló eljárást.

FŐBB PONTOK

A rendelet az EU-n kívüli országokból származó termékek behozatalára vonatkozik, az alábbiak kivételével:

  • az (EU) 2015/936 rendelet értelmében különleges behozatali szabályok hatálya alá tartozó textiltermékek;
  • az (EU) 2015/755 rendeletben felsorolt egyes Unión kívüli országokból származó termékek.

Az uniós országoknak tájékoztatniuk kell az Európai Bizottságot, amennyiben a behozatal alakulása felügyeleti vagy védintézkedéseket tesz szükségessé.

Uniós vizsgálati eljárás

A vizsgálat célja annak megállapítása, hogy valamely termék behozatala okoz-e komoly kárt vagy fenyegeti-e komoly károkozással* az érintett uniós termelőket. A vizsgálat lefolytatására rendes esetben 9 hónap áll rendelkezésre, ez az időszak azonban bizonyos esetekben kiterjeszthető 11 hónapra.

A vizsgálat feltárja a behozatal alakulását, annak körülményeit és a behozatalból származó, az uniós termelőket esetlegesen érő vagy azokat fenyegető komoly károkat.

A vizsgálat során az alábbi tényezőket veszik figyelembe:

  • a behozatal mennyisége;
  • a behozatali árak;
  • a hasonló vagy közvetlenül versenyző termékek uniós termelőit ebből következően érő hatás – amit a termelés, a kapacitáskihasználás (vagyis a termelési kapacitás kihasználtságának mértéke), a készletek, az eladások, a piaci részesedés, az árak, a nyereségek, a felhasznált tőke megtérülése, a cash-flow és a foglalkoztatás alakulása jelez.

Amennyiben a vizsgálat kimutatja, hogy a behozatal olyan mértékben emelkedett, ami az uniós termelők számára komoly kárt okoz, illetve komoly károkozással fenyeget, akkor a Bizottság védintézkedéseket léptethet életbe.

Védintézkedések

Az uniós vizsgálat eredményeképpen mennyiségi korlátok szabhatók ki a szóban forgó termék bármely EU-n kívüli országból történő behozatalára. A behozatali kontingensek nem alakíthatók ki alacsonyabban, mint a rendelkezésre álló statisztikákkal alátámasztott utolsó három reprezentatív év alatti behozatal átlagos szintje.

  • Ideiglenes intézkedések alkalmazhatók (legfeljebb 200 napon keresztül) kritikus körülmények fennállása esetén, illetve akkor, ha az előzetes megállapítás egyértelmű bizonyítékkal szolgál a kárra vagy a károkozással való fenyegetésre vonatkozólag.
  • A végleges intézkedések alkalmazási időszaka nem haladhatja meg a 4 évet (amely időszakba beleszámít az esetleges ideiglenes intézkedések időtartama is), meghosszabbítás esetén pedig a 8 évet.

A védintézkedések az adott termék minden behozatalára és valamennyi országra érvényesek.

Felügyeleti intézkedések

A vizsgálat eredményeképpen sor kerülhet a szóban forgó termék előzetes vagy visszamenőleges uniós felügyeletére. A felügyelet automatikus behozatali engedélyezési rendszer bizonyos időszakon keresztüli alkalmazását foglalja magában. A behozatalt sem visszamenőleges, sem előremutató hatállyal nem korlátozza. Az előzetes felügyelet alatt álló termékek szabadon forgalomba hozhatók, ezt azonban valamely uniós ország által kijelölt illetékes hatóság által jóváhagyott, az Unió egész területén érvényes behozatali engedély bemutatásától teszik függővé.

Tájékoztatási és konzultációs eljárás

Az uniós vizsgálati eljárás előtt és alatt a Bizottság konzultációt folytat (az uniós országok képviselőiből álló) védintézkedésekkel foglalkozó tanácsadó bizottsággal. A Bizottság értesíti az uniós országokat a védintézkedésekre vonatkozó valamennyi határozatáról. Védintézkedés foganatosításához elviekben az uniós országok minősített többségének támogatására van szükség. A rendelet tárgyalja a szavazás egyéb különleges feltételeit is.

Fejlődő országok

Nem alkalmazható védintézkedés a Kereskedelmi Világszervezet fejlődő tagországától származó termékre mindaddig, amíg ezen országnak az érintett termék uniós behozatalában levő részesedése nem haladja a meg 3%-ot, és a fejlődő országok együttesen nem tesznek ki 9%-nál többet az érintett termék Unióba irányuló behozatalából.

MIKORTÓL HATÁLYOS E RENDELET?

A rendelet 2015. április 16-án lépett hatályba.

HÁTTÉR

További információk a következő oldalon állnak rendelkezésre: az Európai Bizottságnak Az EU-ba irányuló behozatal témájával foglalkozó honlapja.

KULCSFOGALMAK

* Védintézkedések: olyan helyzetek kezelésére szolgálnak, amelyek esetén az Unió egyik iparágára kihatással van a nem várt fejlemények miatt a közelmúltban erőteljesen és hirtelen megnőtt behozatal. A védintézkedések célja az, hogy átmeneti időszakot biztosítsanak az adott iparág számára a szerkezetátalakításhoz.

* Kodifikáció: az a folyamat, amelynek során valamely jogi aktust és annak valamennyi módosítását egyetlen új aktusba foglalják.

* Komoly károkozás: az uniós termelők helyzetének általános és jelentős romlása.

JOGI AKTUS

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/478 rendelete (2015. március 11.) a behozatalra vonatkozó közös szabályokról (HL L 83., 2015.3.27., 16–33. o.)

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/936 rendelete (2015. június 9.) az egyes harmadik országokból származó textiltermékek kétoldalú megállapodások, jegyzőkönyvek, egyéb megállapodások vagy egyéb különleges uniós importszabályozás hatálya alá nem tartozó behozatalának közös szabályairól (HL L 160., 2015.6.25., 1–54. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/755 rendelete (2015. április 29.) az egyes harmadik országokból történő behozatalra vonatkozó közös szabályokról (HL L 123., 2015.5.19., 33–49. o.)

utolsó frissítés 31.03.2016

Top