Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az EU segítségnyújtási önkéntesei

Ez az európai uniós (EU) rendelet létrehozza az „EU segítségnyújtási önkéntesei” kezdeményezést, mint az EU humanitárius értékeinek kézzelfogható kifejezését, megerősítve az EU szükségleteken alapuló humanitárius segítségnyújtásra, illetve a sérülékeny közösségek ellenálló képességének növelésére irányuló kapacitását.

JOGI AKTUS

Az Európai Parlament és a Tanács 375/2014/EU rendelete az Európai Önkéntes Humanitárius Segítségnyújtási Hadtest létrehozásáról (az „EU segítségnyújtási önkéntesei” kezdeményezés)

ÖSSZEFOGLALÓ

Az EU segítségnyújtási önkéntesei kezdeményezés célja, hogy a különböző háttérrel rendelkező európaiak közösen juttassák kifejezésre szolidaritásukat a természeti és ember okozta katasztrófák harmadik országbeli áldozatai iránt. A katasztrófákra való felkészülés, kockázatuk csökkentése, valamint a kárenyhítés, a helyreállítás és a fejlesztés közötti kapcsolatok erősítése révén a kezdeményezés növelni kívánja az EU kapacitásait szerte a világban:

  • az élet védelme,
  • a szenvedés enyhítése és az emberi méltóság megőrzése,
  • a sérülékeny vagy katasztrófa sújtotta közösségek kapacitásának és ellenálló képességének növelése, valamint
  • a humanitárius szervezetek hatásos humanitárius fellépést eredményező kapacitásépítésének támogatása céljából.

Résztvevők

A kezdeményezésben a 18. életévüket betöltött uniós állampolgárok vehetnek részt. Részt vehetnek továbbá számos társult ország állampolgárai - ideértve a tagjelölt országokat és az európai szomszédságpolitika partnerországait is. A részvétel a kezdeményezéshez anyagilag is hozzájáruló országok és az EU közötti kétoldalú megállapodás alapján történik.

Az önkéntesek képzése és kiküldése

A kezdeményezés gondoskodik az önkéntesek képzéséről és humanitárius szervezetekhez való kiküldéséről a kedvezményezett országok szükségletei alapján.

A képzési programok felkészítik az EU segítségnyújtási önkénteseit a kiküldésük előtt és segítenek nekik megszerezni a kompetencia-referenciakeretben lefektetett készségeket és képességeket.

E kompetenciák közé például az alábbiak tartoznak:

  • együttműködésen alapuló kapcsolatok kialakítása és fenntartása;
  • önkéntes gondolkodásmód kialakítása;
  • munkavégzés feszült helyzetekben;
  • vezetői készségek érvényesítése;
  • eredmények elérése.

Az uniós segítségnyújtási önkéntesek kiküldése a helyszínekre 2016 elejétől várható. Nem kerülnek kiküldésre önkéntesek fegyveres konfliktusok helyszínén folytatott műveletekhez.

Kiküldési szerződés

A munka megkezdése előtt az önkénteseknek kiküldési szerződést kell aláírniuk a küldő szervezettel. Ez a szerződés olyan előírásokat rögzít, mint az önkéntes szerepének meghatározása, teljesítménymenedzsment, a munkavégzés körülményei, az elvárt magatartás és a tanulási lehetőségek.

Az önkénteseket küldő és fogadó szervezetek

A küldő és fogadó szervezeteknek önértékelésben kell bemutatniuk, hogy az önkéntesjelöltek és az EU segítségnyújtási önkéntesekre vonatkozó szükséges követelményeknek való megfelelés érdekében rendelkeznek olyan szakpolitikákkal vagy gyakorlatokkal, melyek a törvényben lefektetett minden előírásnak és eljárásnak megfelelnek. Az önértékelést a Bizottság vizsgálja meg az akkreditációs eljárás részeként. A kezdeményezésben kizárólag akkreditált szervezetek vehetnek részt.

Nemzeti és nemzetközi önkéntes kezdeményezésések kiegészítése

Az EU segítségnyújtási önkéntesei kezdeményezés törekszik a párhuzamos feladatvégzések elkerülésére, és kiegészíti az egyéb uniós kezdeményezéseket és fellépéseket, valamint a nemzeti és nemzetközi projekteket.

Virtuális önkénteskedés

A külföldön való önkénteskedés alternatívájaként az önkénteseknek lehetőségük van a kezdeményezésben való részvételre virtuális önkéntes tevékenységek otthonról történő végzése révén.

Költségvetés

Az EU segítségnyújtási önkéntesei kezdeményezés költségvetése 147,9 millió EUR a 2014-2020 közötti időszakban. Ezen összeg az önkéntesek kiválasztására, képzésére és kiküldésére, a kedvezményezett országokbeli fogadó szervezetek kapacitásépítésére, valamint támogatási intézkedésekre kerül felhasználásra.

HIVATKOZÁSOK

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

375/2014/EU rendelet

2014.4.25.

-

HL L 122., 2014.4.24., 1-17. o.

A 375/2014/EU rendelet későbbi módosításait és helyesbítéseit belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Bizottság 1398/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete (2014. október 24.) az önkéntesjelöltekre és az uniós segítségnyújtási önkéntesekre vonatkozó előírások meghatározásáról (HL L 373., 2014.12.31., 8-23. o.)

A Bizottság 1244/2014/EU végrehajtási rendelete (2014. november 20.) az Európai Önkéntes Humanitárius Segítségnyújtási Hadtest létrehozásáról (az „EU segítségnyújtási önkéntesei” kezdeményezés) szóló 375/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó szabályok megállapításáról (HL L 334., 2014.11.21., 52-83. o.)

utolsó frissítés 17.09.2015

Top