EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2018/106/08

Pályázati felhívás – EACEA/10/2018 – Az Erasmus+ program keretében – 3. kulcstevékenység: A szakpolitikai reform támogatása – Társadalmi befogadás és közös értékek: támogatás az oktatás, képzés és ifjúságpolitika területén

OJ C 106, 21.3.2018, p. 10–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

21.3.2018   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 106/10


PÁLYÁZATI FELHÍVÁS – EACEA/10/2018

Az Erasmus+ program keretében

3. kulcstevékenység: A szakpolitikai reform támogatása

Társadalmi befogadás és közös értékek: támogatás az oktatás, képzés és ifjúságpolitika területén

(2018/C 106/08)

1.   Célkitűzések

E pályázati felhívás keretében transznacionális együttműködési projektek kapnak támogatást az oktatás, képzés és ifjúságpolitika területén.

A pályázati felhívás két részből áll: az egyik az oktatás és képzés (1. rész), a másik pedig az ifjúságpolitika (2. rész).

Minden pályázatnak egy általános célkitűzéssel és az egyedi célkitűzések valamelyikével is foglalkoznia kell; amelyek az 1. és a 2. részben is külön vannak felsorolva. A pályázati felhívásban szereplő általános és egyedi célkitűzések listája teljeskörű: nem vehető figyelembe a pályázat, ha nem foglalkozik velük.

Általános célkitűzések

A pályázati felhívás keretében benyújtott projektek mindkét részének a következő célokat kell szolgálnia:

1.

Az inkluzív oktatást/fiatalok világát érintő és/vagy a közös értékek előmozdítására irányuló, különösen helyi szinten kezdeményezett bevált gyakorlatok terjesztése és/vagy fejlesztése. A felhívás értelmezésében a fejlesztés egy bevált gyakorlat szélesebb körű átültetését/más közegbe való átvitelét vagy magasabb szintű/rendszerszintű bevezetését jelenti;

vagy

2.

Az inkluzív oktatás/fiatalok világának támogatására, illetve a közös értékek előmozdítására irányuló innovatív módszerek és gyakorlatok kidolgozása és bevezetése meghatározott környezetben.

Mindkét rész projektjeibe ösztönözni kell adott esetben minél több példakép és a kulturális örökség európai éve (2018) kezdeményezéssel kapcsolatos tevékenység bevonását is.

1. RÉSZ – OKTATÁS ÉS KÉPZÉS

Egyedi célkitűzések:

A szociális és állampolgári kompetencia elsajátításának javítása, a közös értékek és az alapvető jogok ismeretének, megértésének és felvállalásának előmozdítása.

Az inkluzív oktatás és képzés előmozdítása és a hátrányos helyzetű tanulók oktatásának ösztönzése többek között a tanárok, az oktatók és az oktatási intézmények vezetőinek a heterogenitás kezeléséhez nyújtott támogatással, illetve tanulási környezetben a társadalmi-gazdasági sokszínűség erősítésével.

A kritikus gondolkodás és a médiaműveltség javítása a tanulók, szülők és oktatók körében.

Az újonnan érkezett migránsok színvonalas oktatásba való beilleszkedésének támogatása, többek között a tudásszint felmérésével és a korábbi tanulmányok beszámításával.

A digitális világtól elzárt csoportok (többek között az idősebbek, a migránsok és a hátrányos helyzetű fiatalok) IKT-készségeinek és -kompetenciáinak javítása az iskolák, vállalkozások és az iskolarendszeren kívüli ágazat, például a közkönyvtárak közötti partnerségek révén.

Az európai értékek, a kulturális örökség és az örökséggel kapcsolatos készségek, a közös történelmi múlt, a kultúrák közötti párbeszéd és társadalmi befogadás népszerűsítése oktatással, iskolarendszeren kívüli és egész életen át tartó tanulással a kulturális örökség európai éve (2018) célkitűzéseivel összhangban.

2. RÉSZ – IFJÚSÁGPOLITIKA

Egyedi célkitűzések:

A fiatalok közéleti részvételének ösztönzése az önkéntesség társadalmi befogadásban játszott szerepének erősítése útján.

A fiatalok erőszakos szélsőségességéhez vezető marginalizálódás és radikalizálódás megelőzése.

2.   Támogathatóság

2.1.   Támogatható pályázók

Támogatható pályázók az oktatás, képzés és ifjúságpolitika területén vagy egyéb társadalmi-gazdasági ágazatokban tevékenykedő vagy ágazatközi tevékenységeket folytató állami és magánszervezetek (pl. kulturális szervezetek, civil szerveződések, sportszervezetek, akkreditációs központok, kereskedelmi kamarák, kereskedelmi szervezetek stb.).

Csak az alábbi kedvezményezett országokban alapított jogi személyek támogathatók:

az Európai Unió 28 tagállama,

az EFTA-/EGT-tagországok: Izland, Liechtenstein és Norvégia,

uniós tagjelölt országok: Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság és Törökország.

Ennél a pályázatnál a partnerösszetételre vonatkozó minimális követelmény: 4 különböző kedvezményezett országból 4 támogatható szervezet.

Amennyiben hálózat is bekapcsolódik a projektbe, a konzorciumban legalább 2 olyan szervezetnek is lennie kell, amely nem tagja a hálózatnak, és a konzorciumnak legalább 4 támogatható országot kell képviselnie.

2.2.   Támogatható tevékenységek és a projekt időtartama

Csak a kedvezményezett országokban folyó tevékenységeket lehet finanszírozhatósági szempontból figyelembe venni (lásd 2.1. bekezdés). Az ezeken kívüli országokban folyó vagy nem a kedvezményezett országokban bejegyzett szervezetek által végzett tevékenységekkel kapcsolatos költségeket nem lehet elszámolni. Kivételes esetekben és eseti elbírálás alapján támogatni lehet a tevékenységeket akkor is, ha nem kedvezményezett országokhoz kötődnek, ehhez azonban a Végrehajtó Ügynökség előzetes és különleges engedélye szükséges.

A tevékenységeknek 2018. december 31-én; 2019. január 15-én vagy 31-én meg kell kezdődniük.

A projekt időtartama 24 vagy 36 hónap lehet.

3.   Várt eredmények és példaként felsorolt tevékenységek

Az 1. rész – Oktatás és képzés alá tartozó projektektől várt eredmények például:

növekedjen az érintett oktatási intézmények és közösségek bevált gyakorlatokkal kapcsolatos tudatossága, tudása és ismerete,

egyre inkább alkalmazzák a legújabb vívmányoknak megfelelő innovatív módszereket a szakpolitikában és a gyakorlatban,

növekedjen az oktatási intézmények vezetőinek és oktatóinak tudatossága, motiváltsága és jártassága az inkluzív oktatási módszerek és a közös értékek előmozdítása tekintetében,

aktívan kapcsolódjanak be a családok és a helyi közösségek az inkluzív oktatási módszerek támogatásába és a közös értékek előmozdításába,

egyre elterjedtebbek és hatékonyabbak legyenek az oktatási és képzési intézményeket és az oktatási vagy képzésszolgáltatókat az inkluzív oktatási módszerek megvalósításában és a közös értékek előmozdításában támogató eszközök.

A 2. rész – Ifjúságpolitika alá tartozó projektektől várt eredmények például:

javuljanak a fiatalok szociális, állampolgári és interkulturális kompetenciái és készségei, beleértve az aktív polgári szerepvállalást, a digitális jártasságot és a médiaműveltséget, a kritikus gondolkodást és a kultúrák közötti megértést; növekedjen a fiatalok részvétele a társadalmi és közéletben,

javuljanak és legyenek innovatív együttműködési lehetőségek vagy partnerségek az iskolarendszeren kívüli oktatási ágazat és az iskolák között (pl. iskolarendszeren kívüli módszerek és informális tanulás alkalmazása iskolarendszerű oktatási környezetben az állampolgári ismeretek oktatásához),

a fiatalokban jobban tudatosuljanak az alapvető jogaik és a társadalmi hovatartozásuk; erősödjön a demokratikus értékek támogatottsága és a rasszizmus elleni, interkulturális és vallásközi párbeszédben való részvétel és a kölcsönös megértés,

a helyi közösséggel összefogva, a meglévő helyi szintű hálózatok lehető legjobb hasznosításával sikerüljön jobban megszólítani a hátrányos helyzetű csoportokba tartozó fiatalokat (pl. a NEET-fiatalokat (1) vagy a migráns hátterű fiatalokat),

kapjanak nagyobb lehetőséget az ifjúsági munka, az ifjúsági szervezetek és/vagy az ifjúsági hálózatok, hogy befogadó erőként támogathassák a fiatalok közösségi bekapcsolódását, önkéntességét és a pozitív változásokban játszott szerepét,

növekedjen a szakértelem az újonnan érkezett bevándorlóknak és menekülteknek nyújtott alapvető segítség és a más társadalomba való beilleszkedéshez szükséges, illetve a konfliktus lezárulta után a származási országba való visszailleszkedéshez hasznos készségek átadása terén, és a közösség jobban értékelje a kulturális sokszínűséget,

jobban illeszkedjenek be az újonnan érkezett bevándorlók és menekültek, és javuljon a befogadó társadalomban a befogadó légkör, különösen a helyi szinten, lehetőség szerint helyiek és önkéntesek bevonásával megtervezett és szervezett kulturális vagy társadalmi tevékenységek révén,

javuljon a közösségi médiában, weboldalakon, nyilvános összejöveteleken a szervezet önkéntes munkáját támogató tájékoztatás.

4.   Rendelkezésre álló költségvetés

E pályázati felhívás keretében a projektek társfinanszírozására rendelkezésre álló költségvetési összeg 14 000 000 EUR, amelynek elosztására a következőképpen kerül sor:

1. rész – Oktatás és képzés

12 000 000 EUR

2. rész – Ifjúságpolitika

2 000 000 EUR

Az Unió pénzügyi hozzájárulása nem haladhatja meg a teljes támogatható projektköltség 80 %-át.

A maximális támogatási összeg projektenként: 500 000 EUR

Az Ügynökség fenntartja a jogot, hogy ne ossza ki a rendelkezésre álló teljes pénzösszeget.

5.   Odaítélési szempontok

A támogatható pályázatok értékelése a következő szempontok alapján történik:

1)

A projekt megfelelősége (30 %)

2)

A projekt kialakításának és végrehajtásának minősége (20 %)

3)

A partnerségi és együttműködési megállapodás minősége (20 %)

4)

Hatás, terjesztés és fenntarthatóság (30 %)

6.   Benyújtási eljárás és határidő

A pályázatok benyújtásának határideje: 2018. május 22-én 13:00 (brüsszeli idő szerint).

A pályázókat arra kérjük, hogy figyelmesen olvassák el az EACEA/10/2018 pályázati felhívásra és a benyújtási eljárásra vonatkozó összes tájékoztatást, és a kötelezően előírt dokumentumokat használják, amelyek itt érhetők el:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding_en (Call reference: EACEA/10/2018)

A pályázatot és a mellékleteket a megjelölt elektronikus űrlapon online kell benyújtani.

7.   A pályázati felhívásra vonatkozó információk

Az EACEA/10/2018 pályázati felhívásra vonatkozó összes információ elérhető az alábbi weboldalról:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding_en (Call reference EACEA/10/2018)

Elérhetőség e-mailben: EACEA-Policy-Support@ec.europa.eu


(1)  Foglalkoztatásban, oktatásban vagy képzésben részt nem vevő.


Top